zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Sport i fitness

Siniaki – przyczyny, objawy i leczenie. Pierwsza pomoc przy stłuczeniach

 Siniaki – przyczyny, objawy i leczenie. Pierwsza pomoc przy stłuczeniach

Siniaki to mało estetyczne zmiany na skórze pojawiające się na skutek uderzenia czy nacisku. Zwykle nie są powodem do niepokoju, jednak ich częste powstawanie może świadczyć o pewnych chorobach lub niedoborach witamin i składników mineralnych. Skąd się biorą siniaki i kiedy powinny nas zaniepokoić?

Czym jest siniak?

Siniak to potoczne określenie krwiaka, spowodowanego podskórnym wylewem krwi. Kiedy naczynia krwionośne zostają uszkodzone, dochodzi do pojawienia się zmiany na skórze, mającej charakterystyczny siny odcień. Barwa siniaka z czasem przybiera kolor żółtawy, a czasem także zielonkawy lub brązowawy. Zdarza się też, że siniak początkowo nie jest widoczny – dzieje się tak, gdy znajduje się głęboko pod skórą.

Co ciekawe, mechanizm powstawania siniaków zainspirował twórcę określenia „grzyb siniak”, będącego inną nazwą borowika ponurego. Ten rodzaj borowika odróżnić można od innych dzięki temu, że po dotknięciu zostają na nim sine plamy.

Jakie są główne przyczyny powstawania siniaków?

Siniaki na ciele powstają na skutek przedostania się krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych do tkanek. Dzieje się to najczęściej w wyniku uderzenia, nacisku lub mocnego otarcia. Kiedy hemoglobina znajduje się poza układem krwionośnym, zachodzi w niej wiele przemian – to właśnie ona odpowiada za charakterystyczne zmiany odcieni siniaków wraz z upływem czasu.

Czasami jednak nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie żadnego urazu, który mógłby doprowadzić do powstania siniaka. Takie samoistne siniaki mogą być objawem różnego rodzaju schorzeń czy niedoborów, więc jeśli pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem. Z porady specjalisty dobrze jest skorzystać także w przypadku pojawiania się siniaków przy bardzo niewielkim nacisku lub utrzymywania się ich przez długi czas.

Częste pojawianie się siniaków – jakie są powody?

Często pojawiające się siniaki na nogach lub innych częściach ciała mogą świadczyć o wystąpieniu problemu zdrowotnego, który warto zdiagnozować. Na ich powstawanie mają wpływ także liczne czynniki związane z aktualną kondycją organizmu, wiekiem, dietą czy nawet płcią.

Szczególnie problematyczne są sińce pod oczami. Zwykle są efektem nieprzespanej nocy lub stanowią element odziedziczonej po rodzicach urody, mogą jednak świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przykładowo, sińce pod oczami u dziecka bywają często symptomem problemów ze snem, anemii z niedoboru żelaza, alergii, a nawet chorób pasożytniczych.

 

Choroby

Niedobory witamin i minerałów

Wiek

Zażywane leki

Inne

· nowotwory układu krwiotwórczego

· cukrzyca

· hemofilia

· skazy krwotoczne

· anemia

· choroby wątroby i nerek

· niedobór witaminy C

· niedobór witaminy K

· niedobór rutyny

· osoby starsze

· aspiryna

· ibuprofen

· kortykosteroidy

· leki przeciwzakrzepowe

 

· nadużywanie alkoholu

· miesiączka

skłonności genetyczne, np. kruchość naczyń krwionośnych

 

Jak leczyć siniaki? Metody apteczne

Jak szybko pozbyć się siniaka? Chociaż tego rodzaju zmiany ustępują samoistnie, możemy przyspieszyć leczenie za pomocą różnego rodzaju preparatów dostępnych w aptece. Są to przede wszystkim maści i żele pozwalające zminimalizować obrzęk, regulować krzepliwość i usprawnić proces wchłaniania. Warto sięgnąć po preparaty na bazie arniki, nagietka czy kasztanowca.

Co na siniaki? Dobrym rozwiązaniem będą też maści i żele z heparyną, która ma działanie przeciwkrzepliwe i zwiększa przepływ krwi. Kolejna opcja to preparaty chłodzące i zmniejszające obrzęk, dostępne w formie chłodzących aerozoli oraz specjalnych okładów. Inną możliwością jest zastosowanie wewnętrzne leków i suplementów o działaniu przeciwzapalnym czy przeciwobrzękowym. 

Jak długo goi się siniak?

Długość gojenia się siniaka to kwestia indywidualna. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj urazu będącego przyczyną jego powstania – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju naczynia zostały uszkodzone i jak rozległa jest zmiana.

Zazwyczaj siniaki znikają w ciągu ok. dwóch tygodni, jednak może być to czas krótszy (nawet kilka dni) lub dłuższy (nawet do miesiąca). Jeżeli siniaki nie znikają bardzo długo, warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na siniaki

Warto wiedzieć, jak pozbyć się siniaka bez wizyty w aptece. Istnieją liczne domowe sposoby na stłuczenia, proste w zastosowaniu i skuteczne. Najbardziej znanym jest zimny kompres, przykładany do stłuczenia zaraz po powstaniu urazu – w ten sposób zminimalizujemy obrzęk i sprawimy, że wewnętrzny wylew będzie mniej rozległy. W medycynie tradycyjnej dużym powodzeniem cieszą się okłady z kapusty lub octu, przyspieszające krążenie krwi, redukujące obrzęk i pomagające w uszczelnieniu naczyń krwionośnych. Z kolei ciepły kompres okazuje się nieoceniony po upływie doby od urazu – dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych przyspiesza wchłanianie siniaka.

Siniaki nie są niebezpieczne, jednak bolą i stanowią problem estetyczny. Warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie ze stłuczeniami – zarówno za pomocą aptecznych maści czy żeli, jak i sprawdzonych domowych metod.



mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.