Kategoria Ciąża i dziecko

Rotawirusy u dzieci - objawy, leczenie

rotawirusy-u-dzieci Choroba rotawirusowa to jedna z głównych przyczyn wymiotów i ostrych biegunek u dzieci i osób starszych. Szacuje się, że obecnie większość dzieci na świecie jeszcze przed 5 urodzinami przeszło zakażenie rotawirusem, a organizm wytworzył trwałą odporność.

Objawy zakażenia rotawirusami

Rotawirusy u dzieci - objawy i leczenieRotawirus przenosi się drogą pokarmową, a na zachorowanie w szczególności narażone są maluchy pomiędzy 6 miesiącem, a 2 rokiem życia. 90% zachorowań spowodowanych jest przez wirus z grupy A, który niszcząc wyściełające jelito cienkie enterocyty powoduje zakażenie przewodu pokarmowego (potocznie zwane grypą żołądkową). Infekcji rotawirusowej towarzyszy podwyższona temperatura, silna oraz wodnista biegunka i intensywne wymioty, które w bardzo szybkim tempie prowadzą do groźnego dla zdrowia, a nawet życia, odwodnienia. I to właśnie ryzyko niebezpiecznego w skutkach odwodnienia sprawia, że 1 na 65 przypadków infekcji rotawirusowej u dzieci wymaga hospitalizacji.

Jak leczyć rotawirusy?

Na chorobę rotawirusową nie ma lekarstwa. Podczas infekcji należy przede wszystkim zrobić wszystko by nie dopuścić do odwodnienia. Mimo odruchu wymiotnego należy regularnie uzupełniać płyny i podawać elektrolity. Korzystne jest także podawanie probiotyków, które łagodzą podrażnienie, uspokajają układ pokarmowy i odbudowują florę bakteryjną jelit.

Zapobieganie infekcjom rotawirusowym

W profilaktyce zakażeń rotawirusami niezwykle istotna jest odpowiednia higiena. Ponieważ wirus przenosi się na brudnych dłoniach należy wyrobić w dziecku nawyk częstego mycia rąk oraz dokładnie czyścić kupowane warzywa i owoce. Niestety rotawirus jest odporny na warunki środowiskowe i łatwo się przenosi. Na dłoniach utrzymuje się przez mniej więcej 4 godziny. Na zabawkach i innych przedmiotach żyje nawet do 10 dni. W związku z epidemiologicznym charakterem zakażeń rotawirusowych w 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia włączyła szczepienia na rotawirusa do wszystkich międzynarodowych programów szczepień. W Polsce szczepienie przeciwko rotawirusowi należy do szczepień zalecanych – płatnych.


Rotawirusy u dzieci - objawy, leczenie -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
Wapteka

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

© 2016 wapteka.pl Wszystkie prawa zastrzeżone
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.