Płukanie zatok – kiedy i jak je wykonywać? Czy to bolesne?

Płukanie zatok – kiedy i jak je wykonywać? Czy to bolesne? - zdjęcie
Zapalenie zatok przynosowych to powszechnie występująca dolegliwość, która rozwija się w następstwie infekcji błon śluzowych nosa oraz alergii. Niekiedy związana jest z nieprawidłową budową anatomiczną. Jednym ze sprawdzonych sposobów leczenia pozostaje płukanie zatok. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak przeprowadzić samodzielną irygację w warunkach domowych.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Irygacja stanowi skuteczną metodę leczenia w czasie występowania stanów zapalnych błon śluzowych nosa i zatok.
  • Oczyszczanie zatok jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, dzięki czemu może być przeprowadzone w warunkach domowych.
  • Podczas oczyszczania zatok można skorzystać z izotonicznych i hipertonicznych roztworów soli fizjologicznej oraz wody utlenionej.
  • W przypadku nasilenia objawów warto zdecydować się na płukanie zatok metodą Proetza w gabinecie lekarskim.

Na czym polega płukanie zatok?

Płukanie jam nosowych oraz zatok przynosowych solą fizjologiczną stanowi jedną z podstawowych metod leczenia stanów zapalnych i alergicznego nieżytu nosa. Zabieg polega na wprowadzaniu do przewodu nosowego odpowiednio dobranego płynu o właściwościach oczyszczających i nawilżających. Płyn wtłaczany jest synchronicznie przez jeden otwór nosowy i jednocześnie odsysany przez drugi. Procedurę można przeprowadzić zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim.

Do płukania zatok można wykorzystać:

  • izotoniczną wodę morską,
  • hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej,
  • wodę utlenioną.

Irygacja zatok izotoniczną wodą morską do nosa najczęściej stosowana jest w przypadku infekcji o charakterze alergicznym. Roztwór skutecznie usuwa alergeny oraz substancje drażniące, ułatwiając wydmuchiwanie zalegającej wydzieliny. W przypadku stanów zapalnych przydatny może okazać się także hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej. Płukanie zatok pozwala na natychmiastowe oczyszczenie błon śluzowych oraz usunięcie mediatorów stanu zapalnego. Roztwór zmniejsza przy tym obrzęk śluzówki oraz usprawnia transport śluzowo-rzęskowy.

Odpowiedzmy teraz na pytanie, jak zrobić roztwór do płukania zatok w domu. W tym celu możesz wykorzystać wodę utlenioną, która rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Dodaj kilka kropli wody utlenionej o 3% stężeniu do letniej wody. Tak przygotowany roztwór pomoże w łagodzeniu objawów zapalenia zatok.

Kiedy zaleca się wykonanie oczyszczania zatok?

Irygacja przyniesie ulgę w przypadku występowania infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Choroby układu oddechowego sprzyjają powstawaniu zalegającej w ujściach zatok wydzieliny. Płukanie nosa i zatok sprawdzi się również w przypadku alergicznego nieżytu nosa oraz pomocniczo w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, które mogą pojawiać się wskutek nieprawidłowej budowy anatomicznej. Pomocniczo warto sięgnąć jednocześnie po leki na katar dostępne bez recepty.

Jak prawidłowo przeprowadzić irygację zatok w domu?

Metody irygacji można podzielić ze względu na stosowane ciśnienie oraz objętość wtłaczanego płynu. Jeśli planujesz samodzielne przeprowadzanie zabiegu, możesz zdecydować się na skorzystanie z wody morskiej w sprayu lub irygatora. Do metod wykorzystujących niskie ciśnienie zaliczamy zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem dzbanka neti oraz podawanie roztworu przez strzykawki. Wygodnym sposobem jest korzystanie z gotowych zestawów do płukania zatok, składających się z elastycznej butelki oraz odpowiednio sporządzonego roztworu.

Jak oczyścić zatoki przy pomocy roztworu soli fizjologicznej? Irygację należy przeprowadzać nad umywalką lub wanną. Gruszkę wypełnioną roztworem przykładamy do wybranej dziurki, głowę natomiast przechylamy w kierunku przeciwnego ramienia, co pozwoli na usunięcie płynu przez drugi otwór nosowy. Następnie należy zmienić stronę. Pamiętaj o tym, aby wypluć roztwór, który przedostanie się do jamy ustnej. Po zabiegu dokładnie wydmuchaj nos. Jeśli planujesz skorzystać z gotowych zestawów do irygacji, przestrzegaj zaleceń producenta.

Skuteczność płukania zatok – co mówią badania?

Irygacja nosa i zatok stanowi jedną z najchętniej wybieranych metod leczenia. Oczyszczanie zatok przynosi natychmiastową ulgę, umożliwiając szybkie rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny. Co więcej, odpowiednio przygotowany roztwór wykazuje działanie antyseptyczne i antybakteryjne, zmniejszając ryzyko dalszego rozwoju infekcji. Gotowe roztwory do płukania zatok wzbogacone są często dodatkowymi składnikami aktywnymi o właściwościach łagodzących i regenerujących.

Czy płukanie zatok jest bezpieczne dla każdego?

Płukanie zatok zarówno w domu, jak i irygacja w gabinecie lekarskim jest w pełni bezpieczna i bezbolesna. Warto jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowo przeprowadzone oczyszczanie zatok przy pomocy dużych objętości płynu może prowadzić do zapalenia ucha środkowego. Irygacje można przeprowadzać nawet kilka razy na dobę. Zabieg sprawdzi się przy tym w codziennym życiu, pozwalając na zachowanie higieny nosa.

Gdy domowe zabiegi nie wystarczają, czyli kiedy udać się na oczyszczanie zatok u lekarza?

Oczyszczanie zatok można przeprowadzić także w gabinecie lekarskim. Na wizytę u laryngologa warto zdecydować się w przypadku problemów z samodzielną irygacją oraz w czasie szczególnego nasilenia objawów. Jak oczyścić zatoki z flegmy? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się stosowane przez lekarzy płukanie zatok metodą Proetza. W czasie zabiegu pacjent leży na wznak, z lekko przechyloną na bok głową. Lekarz wprowadza roztwór chlorku soli przez jedną dziurkę przy pomocy dyszy. Płyn jest jednocześnie odsysany przez drugą dziurkę. Zabieg jest bezbolesny, jednak może towarzyszyć mu uczucie rozpierania wnętrza czaszki.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po wielkoskładnikowe leki na zatoki, które pomogą w udrożnieniu przewodów nosowych oraz zmniejszą inne objawy, w tym ból głowy i uczucie rozpierania twarzy.

Źródła:

  • Eliza Brożek-Mądry, Zuzanna Steć, Zofia Burska, Wojciech Wadowski, Antoni Krzeski, Jak płukać jamy nosa?, Pol Otorhino Rev, Vol. 11, Nr 2/2022, DOI: 10.5604/01.3001.0015.8972.
  • Jerzy Manasterski, Magdalena Czajczyńska, Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, Hygeia Public Health, vol. 56, nr 1/2021.
  • Piotr Brzózka, Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?, https://www.medme.pl/artykuly/plukanie-zatok-jak-i-czym-plukac-zatoki-w-domu,69597.html (dostęp 09.07.2024).
  • Katarzyna Stańska, Anna Tuszyńska, Martyna Waniewska-Łęczycka, Antoni Krzeski, Skuteczność płukania jam nosa w terapii zapaleń zatok przynosowych, https://magazynorl.pl/wp-content/uploads/2021/06/2016_wydspec_grudzien.pdf (dostęp 09.07.2024).
  • Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej, vol. 8, nr 4/2014.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Choroby skóry Tłuszczak: jakie są przyczyny, objawy oraz leczenie? Czy tłuszczaki są groźne dla zdrowia?
Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej, który występuje na skórze pojedynczo lub w większych skupiskach. Ten niewielki i miękki w dotyku guzek może pojawić...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem