Piperyna – właściwości lecznicze, zastosowanie i sposób zażywania

Piperyna – właściwości lecznicze, zastosowanie i sposób zażywania - zdjęcie

Od kiedy pieprz przybył do Europy ponad 2 000 lat temu, stał się on jeną z najpopularniejszych przypraw. Jednak dopiero stosunkowo niedawno naukowcy przyjrzeli mu się nieco dokładniej. Co odkryli? Badania dowiodły, że zawarta w nim piperyna ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Substancja ta wykazuje silne właściwości antybakteryjne, a stosowana regularnie pomoże pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. To jednak jeszcze nie wszystko – każde kolejne odkrycie naukowe sprawia, że coraz częściej znajduje ona zastosowanie w medycynie. Jak schudnąć, używając piperyny?

Zobacz także artykuł: Odchudzanie w czasie wakacji - czy to możliwe?

Co to jest piperyna i jakie ma właściwości medyczne?

Piperyna to jeden z głównych składników pieprzu i to właśnie dzięki niej przyprawa ta nabiera lekko pikantnego smaku. Zdaniem naukowców nawet do 98% całej ostrości pieprzu to zasługa piperyny. Substancja ta została zakwalifikowana jako alkaloid, który w dodatku ma wiele właściwości leczniczych. Pieprz od tysiącleci był znany w medycynie wschodu (np. ajurwedyjskiej) jako silny środek antybakteryjny, przeciwbólowy oraz przeciwgrzybiczny. Wszystko dzięki zawarte w nim piperynie. Wspomaga ona koncentrację, dlatego też znalazła zastosowanie w leczeniu chorób takich jak Alzheimer. Zobacz artykuł o tym, jak rozpoznać wczesne objawy demencji. Jakie jeszcze właściwości prozdrowotne wykazuje ta substancja?

Piperyna – właściwości

Właściwości lecznice pieprzu odkryto głównie dzięki medycynie Dalekiego Wchodu. Podobnie jak imbir oraz inne korzenie i zioła był on wykorzystywany do leczenia chorób, a także i jako afrodyzjak. Obecnie jednak o tej przyprawie wiemy znacznie więcej. Ostatnie lata badań dowiodły, że zawarta w pieprzu nim piperyna ma silne właściwości antynowotworowe i oczyszczające. Spożyta w nadmiarze może działać moczopędnie i wywoływać delikatne przeczyszczenia. Stosowana regularnie korzystnie wpływa na metabolizm i przemianę materii. W ostatnich latach jest ona używana nie tylko do leczenia schorzeń układu pokarmowego, ale używana jest również w walce z bielactwem i depresją. Ze względu na silne działanie antybakteryjne, substancja ta pomaga również w walce z gronkowcem oraz wieloma innymi bakteriami

Piperyna – jak stosować?

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro piperyna znajduje się w pieprzu, to by schudnąć, wystarczy regularnie zażywać duże jego ilości. Niestety przekonanie to jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. W rzeczywistości pieprz zawiera jedynie ok. 6-7% piperyny. Jedząc wiec duże ilości ziaren pieprzu w jego czystej postaci, niestety nie osiągnie się żadnego efektu – poza podrażnieniem układu pokarmowego. Dlatego też zaleca się stosowanie piperyny dostępnej w tabletkach. Należy jednak pamiętać, żeby nie przekraczać dziennej dawki tej substancji. Jej zażywanie należy także skonsultować z lekarzem – zwłaszcza jeżeli przyjmuje się inne leki lub suplementy. Piperyna przyspiesza bowiem wchłaniania witamin i innych minerałów. 

Stosując piperynę jako suplement diety, należy pamiętać, by nie przekraczać dziennej dawki, która wynosi od 5 do 10 mg (w zależności od wieku oraz wagi). Piperynę w tabletkach najlepiej zażywać dwa razy dziennie – na pusty żołądek przed śniadaniem oraz przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Przed zastosowaniem suplementu należy również zapoznać się z instrukcją dołączoną do ulotki na opakowaniu suplementu.

Piperyna – skutki uboczne

Jest to substancja naturalna, która nie powinna powodować skutków ubocznych – o ile jest spożywana w umiarze. Należy pamiętać o tym, że ma ona silne działanie moczopędne oraz może powodować rozwolnienie. Dlatego też zbyt duże spożycie piperyny może zatrzymać Cię w toalecie na dłużej.

Piperyna – przeciwwskazania

Stosowanie piperyny powinno zostać skonsultowane z lekarzem – zwłaszcza jeżeli zażywa się leki na nadciśnienie lub choroby serca. W połączeniu z niektórymi lekami może ona powodować zbyt wysokie ich stężenie we krwi. U niektórych osób zażywanie piperyny może powodować podrażnienia układu pokarmowego. Dlatego też zaleca się stosować ją w połączeniu z kurkumą. Znacząco zwiększa ona pozytywny wpływ złocistej przyprawy na nasz organizm.

Jakie jest działanie piperyny na organizm?

Lecznicze działanie piperyny można zaobserwować pod wieloma względami. Ma ona silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwbólowe. Na tym jednak jeszcze nie koniec.

Piperyna – działanie 

Substancja określana jako piperyna ma również silne działanie antynowotworowe. W połączeniu z kurkuminą stosowana jest w trakcie leczenia raka piersi. Należy jednak zaznaczyć, że w terapii nowotworowej stosuje się dawki 20-krotnie większe niż te, których używa się w trakcie diety. Piperyna jest również znana jako popularny środek na bielactwo – powoduje bowiem namnażanie się melanocytów. Te z kolei odpowiadają za kolor skóry. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez badaczy z londyńskiego King's College wiadomo, że w ciągu zaledwie 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia, piperyna przywraca skórze równomierny kolor. Substancja ta pomaga również w leczeniu depresji oraz problemów z pamięcią. Warto również wspomnieć, że wspomaga ona procesy trawienne oraz poprawia wchłanianie wielu związków, w tym: beta-karotenu, witamin z grupy B, koenzymu Q10.

Piperyna na odchudzanie

Dzięki właściwościom przyspieszającym metabolizm, piperyna stała się wysoce skutecznym preparatem na odchudzanie. Jej spożywanie wzmaga w organizmie termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła. Właśnie w trakcie tego procesu dochodzi do przyspieszonego spalania kalorii. Piperyna wpływa również na lipolizę, czyli proces spalania tkanki tłuszczowej. W dodatku pobudza ona żołądek do produkcji soków trawiennych. Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze efekty jej stosowania można zauważyć w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz zmianą nawyków żywieniowych. Więcej na temat odchudzania można znaleźć w artykule o błędach najczęściej popełnianych w trakcie diety.

Piperyna na odchudzanie – dla kogo?

Suplement ten przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z nadwagą i chciałyby pozbyć się zbędnych kilogramów. Po piperynę sięgają również osoby, które stały się ofiarami efektu jo-jo. Stosowanie tej substancji prowadzi do ustabilizowania metabolizmu w związku, z czym nie trzeba się obawiać powrotu do dawnej wagi. Piperynę może stosować każdy. Należy jednak pamiętać o tym, że nie działa ona od razu. Pierwsze efekty stosowania piperyny można zauważyć już po upływie 4 tygodni od rozpoczęcia suplementacji. W połączeniu z dietą oraz umiarkowaną aktywnością fizyczną w ciągu miesiąca można stracić od 4 do 6 kg.

Kurkuma i piperyna – dlaczego warto je łączyć?

Zdaniem wielu ekspertów piperynę należy łączyć z kurkuminą. Dlaczego? Okazuje się, że kurkuma i piperyna stosowane razem, działają znacznie lepiej. Jednoczesne ich przyjmowanie sprawia, że biodostępność kurkumy staje się nawet do 20 razy większa! Jest to ważne – zwłaszcza z punktu widzenia osób, które zmagają się z nowotworem. Kurkumina wpływa również na zwiększenie lipazy w mięśniach. Synergia ta działa również w drugą stronę. Kurkuma neutralizuje podrażnienia błony śluzowej żołądka, które mogą być wywołane spożywaniem piperyny. Stosowanie tych dwóch substancji razem skutecznie obniża również stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi oraz insulinooporność.

Czy można dostać piperynę w aptece?

Piperyna w tabletkach jest dostępna w większości aptek jako suplement diety.

Piperyna – apteka

Suplement ten jest ogólnodostępny w aptekach oraz można go kupić bez recepty. Dobrej jakości tabletki z piperyną można znaleźć również w aptekach internetowych.

Piperyna – cena

Cena suplementu zależy od stężenia piperyny oraz ilości tabletek. Zdecydowana większość preparatów zawiera od 60 do 90% piperyny. Dostępne są również suplementy zawierające nawet do 95% piperyny. Opakowanie 30 tabletek suplementu o tak wysokim stężeniu to wydatek rzędu ok. 30 zł. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem