Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Mleko dla noworodka – jakie mleko początkowe wybrać? Czym powinno charakteryzować się mleko do 6 miesiąca?

 Mleko dla noworodka – jakie mleko początkowe wybrać? Czym powinno charakteryzować się mleko do 6 miesiąca?

Mleko dla noworodka to bezpieczny i pełen składników odżywczych zamiennik dla naturalnego kobiecego mleka. Poniżej kluczowe informacje na temat jego składu, rodzajów i sposobu przygotowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest mleko początkowe,
 • jakie są rodzaje mleka modyfikowanego dla noworodka,
 • czy mleko początkowe jest zdrowe,
 • czym kierować się przy wyborze mleka początkowego,
 • jak przygotowywać i przechowywać mleko dla noworodka,
 • jakie ilości mleka podawać noworodkowi.

Przeczytaj też: Colostrum (siara) – jakie ma właściwości oraz czy warto ją stosować?

Mleko początkowe – czym jest?

Mleko początkowe to mleko modyfikowane przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Tak jak inne rodzaje mieszanek mlecznych dla dzieci, stosuje się je w celu zastąpienia pokarmu matki.

Mleko dla noworodków to zwykle mleko krowie, chociaż coraz częściej stosowane jest również mleko kozie. Zostaje ono poddane specjalnej obróbce, tak aby maksymalnie upodobnić je do naturalnego pokarmu kobiecego, będącego najlepszym pożywieniem dla malucha. Niestety nie zawsze istnieje możliwość karmienia piersią w pierwszych miesiącach życia, dlatego wysokiej jakości mleko dla noworodka okazuje się optymalnym rozwiązaniem.

Jakie są rodzaje mleka modyfikowanego dla noworodka?

Mleka dla dzieci różnią się składem, w zależności od tego, dla jakiego przedziału wiekowego są przeznaczone. Wszystko po to, by jak najbardziej upodobnić się do naturalnego kobiecego mleka, którego skład zmienia się, odpowiadając na zmieniające się wraz z rozwojem potrzeby dziecka. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów mleka – są oznaczone cyframi od 1 do 5. Poniżej tabela charakteryzująca różne rodzaje mleka dla dzieci.

1

 • mleko początkowe (np. Bebiko 1 Nutriflor Expert)
 • stosowane przez pierwsze 6 miesięcy
 • jedyny rodzaj pożywienia spożywanego przez dziecko
 • lekkostrawne
 • zawiera witaminy z grupy B, wapń, mangan, jod, selen, potas, magnez czy sód
 • może zawierać probiotyki i prebiotyki

2

 • mleko następne (np. CapriCare 2)
 • stosowane powyżej 6. miesiąca życia
 • dużo większa zawartość żelaza
 • więcej białka i węglowodanów
 • przeznaczone do mniejszego spożycia (dziecko może już spożywać inne pokarmy poza mlekiem)

3, 4, 5

 • mleko „junior” (np. CapriCare 3)
 • stosowane powyżej 12. miesiąca życia
 • zalecane nawet do 3. roku życia
 • dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka w konkretnym wieku

Czy mleko modyfikowane dla noworodka jest dobre?

Eksperci są zgodni co do tego, że najlepsze mleko dla niemowląt to mleko matki. Dlatego w przypadku problemów z karmieniem warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub wypróbować naturalne sposoby na zwiększenie ilości pokarmu.

Kobiecy pokarm ma najwięcej składników aktywnych i dopasowuje się na bieżąco do zmiennych potrzeb malucha. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze istnieje możliwość karmienia piersią, a mleko modyfikowane jest pełnowartościowym i ściśle kontrolowanym pokarmem, maksymalnie upodobnionym do kobiecego mleka. Każde mleko dla noworodka podlega ścisłej kontroli, dlatego nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo dziecka. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować skład produktu, dobrze jest również postawić na sprawdzonego producenta.

Jakie mleko początkowe będzie najlepsze?

Wybierając najlepsze mleko dla niemowlaka, należy brać pod uwagę wiek dziecka, jego indywidualne potrzeby oraz skład mleka. Co powinno znaleźć się w składzie? Przede wszystkim będąca źródłem białka odmineralizowana serwatka w proszku, bogate w witaminy E i D oleje roślinne, laktoza, odtłuszczone mleko w proszku czy koncentrat białka serwatkowego. Oprócz tego w dobrym mleku znajdziemy m.in.:

 • probiotyki i prebiotyki,
 • cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i LCPUFA,
 • źródła wapnia np. fosforan wapnia,
 • źródła potasu np. cytrynian potasu,
 • źródła witaminy C, magnezu, choliny, sodu, żelaza czy cynku,
 • witaminy, głównie z grupy B, do tego A, C, D, E i K.

Jakie mleko modyfikowane sprawdzi się w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami? Na rynku dostępne jest m.in. mleko kozie dla niemowląt, przeznaczone dla alergików mleko HA, mleko bezlaktozowe, mleko dla dzieci z niską masą urodzeniową, mleko dla maluchów często cierpiących na kolki czy mleko smakowe dla starszaków. Wystarczy sprawdzić hasło „mleko dla noworodka – ranking”, by znaleźć praktyczne zestawienia produktów od czołowych producentów.

Jak powinno się przygotowywać mleko dla noworodka?

Nawet najlepsze mleko początkowe musi być odpowiednio przygotowane, by zapewnić bezpieczny i pełnowartościowy posiłek. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji zamieszczonej na opakowaniu konkretnego produktu. Ważne jest, by butelka dla noworodka i inne naczynia używane do karmienia zostały starannie wysterylizowane. Mleko przygotowujemy, korzystając z wody mineralnej niskozmineralizowanej, która po zagotowaniu powinna wystygnąć do 40-50 stopni Celsjusza.

Jakie ilości mleka będą odpowiednie dla noworodka?

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym przemiana materii jest nieco wolniejsza niż przy karmieniu piersią. Z tego względu ważne jest ścisłe trzymanie się harmonogramu i regularne podawanie niewielkich porcji pokarmu. Noworodka karmi się z reguły 7-8 razy na dobę. W pierwszym tygodniu zalecane jest podawanie do 60 ml mleka dziennie, w kolejnym do 80 ml, a pod koniec pierwszego miesiąca ok. 110 ml. Do czasu rozszerzenia diety pozostajemy przy ilości ok. 180 ml mleka dziennie, później powinna być ona stopniowo zmniejszana.

Jak przechowywać mleko dla noworodka?

Mleko dla noworodka musi być odpowiednio przechowywane. Wybierzmy do tego celu suche i chłodne miejsce (temperatura nie może przekraczać 25 stopni Celsjusza). Najlepiej jest przechowywać mleko w oryginalnym opakowaniu. Jeśli musimy przełożyć je do innego, zadbajmy o jego szczelność i zachowajmy instrukcję przygotowania. Pamiętajmy, że otwarte mleko trzeba zużyć w ciągu miesiąca, później nie nadaje się do użytku.

Mleko modyfikowane okazuje się niezbędne przy problemach z laktacją. Wysokiej jakości mleko dla noworodka zapewnia maluchowi bezpieczny, zbilansowany posiłek, odpowiadający na bieżące potrzeby rozwojowe.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.