Mięśniak macicy: objawy i leczenie. Czy mięśniaki macicy mogą być groźne?

Mięśniak macicy: objawy i leczenie. Czy mięśniaki macicy mogą być groźne? - zdjęcie

Mięśniak macicy: objawy i leczenie. Czy mięśniaki macicy mogą być groźne?

Mięśniaki macicy to problem, który dotyka coraz większą liczbę kobiet. Ma charakter nowotworu niezłośliwego, utrudniającego jednak codzienne funkcjonowanie oraz sprawiającego dolegliwości bólowe. Na mięśniaki macicy, poza dolegliwościami bólowymi, mogą wskazywać także nieregularne i zbyt obfite, często przedłużające się krwawienia miesiączkowe, a także uczucie silnego parcia na pęcherz. Co ważne, mięśniaki macicy można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i w niektórych przypadkach - operacyjnie. Nieleczone mięśniaki macicy mogą powodować niepłodność, a także wystąpienie niedokrwistości. Więcej szczegółów na temat mięśniaków macicy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

- czym są oraz jak powstają mięśniaki macicy,

- kto jest najbardziej narażony na powstawanie mięśniaków macicy,

- objawy mięśniaków macicy,

- jakie ryzyko niesie za sobą pojawienie się mięśniaków,m

- jak zdiagnozować oraz leczyć mięśniaki macicy,

- najważniejsze informacje o profilaktyce mięśniaków macicy.

Przeczytaj także inny nasz artykuł na temat stosowania wkładek domacicznych oraz tabletek antykoncepcyjnych.


Czym są mięśniaki macicy, jak i dlaczego powstają?


Mięśniaki macicy (określane także jako włókniaki) są łagodnymi zmianami gładkokomórkowymi, które powstają z mięśni gładkich mioblastu lub ściany naczynia myometrium. W większości przypadków mają one charakter łagodny, a ich zezłośliwienie może pojawić się maksymalnie u 0.01 do 0.08 procenta kobiet z tą przypadłością. Mięśniaki macicy oznaczają się zbitą konsystencją oraz kulistym kształtem. Wielkość mięśniaków macicy może być różna - najmniejsze z nich osiągają niewielkie rozmiary, często niewykrywalne ludzkim okiem, w niektórych przypadkach zmiany mogą osiągnąć wielkość nawet kilkunastu centymetrów, jednocześnie zmieniając patologicznie kształt samej macicy. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety po 35-tym roku życia. Szacuje się, że po ukończeniu 50-tego roku życia, mięśniaki macicy występują nawet u 70% kobiet.

Z uwagi na miejsce w którym pojawiają się mięśniaki można podzielić je na trzy najczęściej występujące grupy:

- pojawiające się w środkowej części ściany macicy mięśniaki śródścienne,

- umiejscowione na zewnątrz macicy, pod błoną surowicową mięśniaki podsurowicówkowe,

- znajdujące się pod błoną śluzową macicy mięśniaki podśluzówkowe.


Z czego robią się mięśniaki macicy?


Za jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się mięśniaków macicy jest albo zbyt wysoka wrażliwość komórek organizmu na hormony jakimi są estrogeny lub ich zbyt wysoki poziom. W niektórych przypadkach dolegliwość ta może pojawić się po zabiegu łyżeczkowania macicy, w przypadku którego mięśniaki stanowią reakcję skóry na powstały uraz. Specjaliści przyczyn powstawania mięśniaków macicy dopatrują się także w przyczynach genetycznych. Mięśniaki często występują rodzinnie, więc jeśli ta przypadłość dotknęła matkę lub babkę, istnieje duże prawdopodobieństwo że pojawi się ono w kolejnych pokoleniach.

Przyjmuje się, że do grupy ryzyka narażonego na pojawienie się mięśniaków zaliczyć należy kobiety borykające się z nadwagą i otyłością, panie które dłużej miesiączkują a także te kobiety, u których pierwsza miesiączka pojawiła się przed ukończeniem 10-go roku życia.


Czy mięśniaki macicy bolą? Pierwsze symptomy, których nie można lekceważyć


W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych oraz obfitych czy nieregularnych krwawień, kobiety często zadają sobie pytanie czy nie jest to mięśniak macicy. Objawy jakie mogą wskazywać na pojawienie się mięśniaków macicy i których zdecydowanie nie można lekceważyć to przede wszystkim budzące niepokój krwawienia. Mają one najczęściej charakter przedłużającej się lub bardziej obfitej menstruacji. W niektórych przypadkach pojawiają się także krwawienia pomiędzy miesiączkami.

Wiele Pań zastanawia się także nad tym, czy mięśniaki macicy bolą? Warto wiedzieć, że mięśniaki większych rozmiarów mogą powodować uczucie dyskomfortu oraz bólu, szczególnie w okolicach miednicy. Ma to miejsce szczególnie podczas leżenia oraz pochylana się. Z uwagi na ich duże rozmiary dolegliwości bólowe mogą nasilać się w dolnej części pleców a także powodować dyskomfort oraz ból podczas stosunku.

Mięśniaki macicy mogą powodować także dolegliwości ze strony układu moczowego a w szczególności ze strony pęcherza np. hamowanie oddawania moczu lub uczucie silnego parcia na pęcherz. Częstym z objawów mięśniaków macicy jest także wrażenie pełnego żołądka oraz rozwój hemoroidów z uwagi na nacisk mięśniaków na odbytnicę.


Czy mięśniaki macicy są groźne? Czy mięśniak macicy to rak?


Diagnoza mięśniaków macicy nasuwa w większości pytanie czy mięśniaki macicy są groźne i czy stanowią one jeden z rodzajów nowotworów złośliwych? W zdecydowanej większości przypadków mięśniaki macicy mają charakter guzów niezłośliwych i nie są one także związane z ryzykiem pojawienia się raka macicy czy raka jajnika. Co ważne, rzadko kiedy się w nie przekształcają. Niepokój powinno jednak wzbudzać szybkie rozrastanie się mięśniaków, połączone z intensywnymi dolegliwościami bólowymi oraz duża liczba zmian. W takim przypadku mogą stanowić one o zmianie mającej charakter złośliwy (który na szczęście dotyka mniej niż 1% kobiet zmagających się z tym rodzajem przypadłości).

Warto jednak wiedzieć, że mięśniaki macicy mogą skutecznie utrudniać codzienną aktywność, utrudniać zajście w ciążę oraz uniemożliwiać uzyskiwanie przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Panie u których zdiagnozowano mięśniaki macicy często skarżą się na dolegliwości bólowe podczas stosunku, dlatego też warto skorzystać z produktów które ograniczają dolegliwości bólowe i wpływają na czerpanie satysfakcji ze wspólnych zbliżeń takich jak żele intymne i żele do masażu.  


Jak wyleczyć mięśniaki macicy? Diagnoza lekarska i leczenie krok po kroku


Odpowiednie zdiagnozowanie występowania u pacjentki mięśniaków macicy daje szanse na wczesne zastosowanie leczenia oraz powstrzymanie objawów choroby. Wiele Pań zastanawia się jak szybko może urosnąć mięśniak i czy coroczne, kontrolne wizyty u lekarza ginekologa będą wystarczające w przypadku pojawienia się tego rodzaju jednostki chorobowej. Warto wiedzieć, że mięśniaki macicy mogą rozwijać się nawet przez kilkanaście lat, jednak w niektórych przypadkach ich pojawienie się może zająć niecałe 2 lata. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz regularność wizyt ginekologicznych.

Sama diagnostyka w kierunku mięśniaków macicy obejmuje przede wszystkim dokładne badanie ginekologiczne, wywiad lekarski oraz badanie USG. Ważne jest także badanie cytologiczne. Mięśniaki podśluzówkowe oraz polipy w jamie macicy najlepiej zdiagnozuje ultrasonografia przezpochwowa. W przypadku innych rodzajów mięśniaków wykonuje się histeroskopię polegającą na wprowadzeniu do jamy macicy teleskopu. Badane wykonywane jest najczęściej pod znieczuleniem.  Potwierdzeniem wstępnej diagnozy może być wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.


Mięśniaki macicy – jak leczyć?

Jak leczyć mięśniaki macicy aby było ono skuteczne oraz nie powodowało skutków ubocznych? To pytanie zadaje sobie wiele Pań u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, leczenie jak się okazuje nie zawsze musi mieć charakter operacyjny. W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest zahamowanie wzrostu mięśniaków. W niektórych przypadkach leczenie mięśniaków macicy  polega na tzw. embolizacji, czyli zatkanie naczyń odpowiedzialnych za odżywianie macicy, skutkiem czego jest zmniejszenie ukrwienia narządu oraz mięśniaków. Leczenie niewielkich i łagodnych mięśniaków z powodzeniem może być wspomagane lekami dostępnymi bez recepty.


Mięśniaki macicy - kiedy konieczna jest operacja?


W przypadku gdy guzy są na tyle rozległe, że przyczyniają się do pogorszenia komfortu i jakości życia chorego stosuje się leczenie operacyjne. W sytuacji gdy mięśniaki rosną zbyt szubko (co może wskazywać na ich złośliwy charakter) lekarz także podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym.  Ich usunięcie jest wskazane także w przypadku zdiagnozowania problemów z płodnością. W niektórych sytuacjach pojawienie się mięśniaków macicy może mieć związek z coraz częściej diagnozowaną endometriozą.

Samo leczenie operacyjne polega w większości przypadków na wyłuszczeniu guza a w skrajnych przypadkach na usunięciu macicy. Najczęściej jest ona przeprowadzana poprzez laparoskopię lub laparotomię. Sam wybór sposobu operacji będzie najczęściej zależał od wieku i kondycji pacjentki, rozmiarów guzów oraz chęci zachowania płodności.


Dieta dobra dla zdrowia kobiety, czyli czego unikać przy mięśniakach


Czego unikać przy mięśniakach oraz jaki tryb życia prowadzić w przypadku ich zdiagnozowania? W tym przypadku kluczowe jest zachowanie odpowiedniej masy ciała oraz regularne uprawianie wybranego przez siebie sportu. Ciekawostką jest że w przypadku zdiagnozowania mięśniaków warto ograniczyć pokarmy powodujące wzrost estrogenów we krwi. Powinno unikać się żywności wysokoprzetworzonej, dań gotowych oraz tych, które odznaczają się wysokim indeksem glikemicznym. Do produktów których powinno się unikać w przypadku mięśniaków macicy zaliczyć należy produkty z białej mąki oraz czerwone mięso. Do codziennej diety warto włączyć produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa a także rośliny strączkowe.


Jakie są skutki nieleczonych mięśniaków macicy?


Skutki nieleczonych mięśniaków macicy najczęściej skutkują pojawieniem się niedokrwistości a także dolegliwościami ze strony układu moczowego oraz pokarmowego. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku niewielkich oraz nie rozrastających się mięśniaków nie zawsze zachodzi konieczność ich leczenia, a czasem wystarczy stosowanie terapii zachowawczej. W przypadku zmian o dużych rozmiarach, pacjentki które unikają leczenia powinny liczyć się z pojawieniem się takich objawów jak:

- zawroty i bóle głowy,

- osłabienie,

- przyspieszenie tętna,

- częste zapalenie pęcherza moczowego,

- zaleganie moczu,

- napadowe nietrzymanie moczu,

- częste występowanie zaparć.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.