Mięśniak macicy: objawy i leczenie. Czy mięśniaki macicy mogą być groźne?

Mięśniak macicy: objawy i leczenie. Czy mięśniaki macicy mogą być groźne? - zdjęcie

Mięśniaki macicy to problem, który dotyka coraz większą liczbę kobiet. Ma charakter nowotworu niezłośliwego, utrudniającego jednak codzienne funkcjonowanie oraz sprawiającego dolegliwości bólowe. Na mięśniaki macicy, poza dolegliwościami bólowymi, mogą wskazywać także nieregularne i zbyt obfite, często przedłużające się krwawienia miesiączkowe, a także uczucie silnego parcia na pęcherz. Co ważne, mięśniaki macicy można leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i w niektórych przypadkach - operacyjnie. Nieleczone mięśniaki macicy mogą powodować niepłodność, a także wystąpienie niedokrwistości. Więcej szczegółów na temat mięśniaków macicy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

- czym są oraz jak powstają mięśniaki macicy,

- kto jest najbardziej narażony na powstawanie mięśniaków macicy,

- objawy mięśniaków macicy,

- jakie ryzyko niesie za sobą pojawienie się mięśniaków,m

- jak zdiagnozować oraz leczyć mięśniaki macicy,

- najważniejsze informacje o profilaktyce mięśniaków macicy.

Przeczytaj także inny nasz artykuł na temat stosowania wkładek domacicznych oraz tabletek antykoncepcyjnych.


Czym są mięśniaki macicy, jak i dlaczego powstają?


Mięśniaki macicy (określane także jako włókniaki) są łagodnymi zmianami gładkokomórkowymi, które powstają z mięśni gładkich mioblastu lub ściany naczynia myometrium. W większości przypadków mają one charakter łagodny, a ich zezłośliwienie może pojawić się maksymalnie u 0.01 do 0.08 procenta kobiet z tą przypadłością. Mięśniaki macicy oznaczają się zbitą konsystencją oraz kulistym kształtem. Wielkość mięśniaków macicy może być różna - najmniejsze z nich osiągają niewielkie rozmiary, często niewykrywalne ludzkim okiem, w niektórych przypadkach zmiany mogą osiągnąć wielkość nawet kilkunastu centymetrów, jednocześnie zmieniając patologicznie kształt samej macicy. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety po 35-tym roku życia. Szacuje się, że po ukończeniu 50-tego roku życia, mięśniaki macicy występują nawet u 70% kobiet.

Z uwagi na miejsce w którym pojawiają się mięśniaki można podzielić je na trzy najczęściej występujące grupy:

- pojawiające się w środkowej części ściany macicy mięśniaki śródścienne,

- umiejscowione na zewnątrz macicy, pod błoną surowicową mięśniaki podsurowicówkowe,

- znajdujące się pod błoną śluzową macicy mięśniaki podśluzówkowe.


Z czego robią się mięśniaki macicy?


Za jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się mięśniaków macicy jest albo zbyt wysoka wrażliwość komórek organizmu na hormony jakimi są estrogeny lub ich zbyt wysoki poziom. W niektórych przypadkach dolegliwość ta może pojawić się po zabiegu łyżeczkowania macicy, w przypadku którego mięśniaki stanowią reakcję skóry na powstały uraz. Specjaliści przyczyn powstawania mięśniaków macicy dopatrują się także w przyczynach genetycznych. Mięśniaki często występują rodzinnie, więc jeśli ta przypadłość dotknęła matkę lub babkę, istnieje duże prawdopodobieństwo że pojawi się ono w kolejnych pokoleniach.

Przyjmuje się, że do grupy ryzyka narażonego na pojawienie się mięśniaków zaliczyć należy kobiety borykające się z nadwagą i otyłością, panie które dłużej miesiączkują a także te kobiety, u których pierwsza miesiączka pojawiła się przed ukończeniem 10-go roku życia.


Czy mięśniaki macicy bolą? Pierwsze symptomy, których nie można lekceważyć


W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych oraz obfitych czy nieregularnych krwawień, kobiety często zadają sobie pytanie czy nie jest to mięśniak macicy. Objawy jakie mogą wskazywać na pojawienie się mięśniaków macicy i których zdecydowanie nie można lekceważyć to przede wszystkim budzące niepokój krwawienia. Mają one najczęściej charakter przedłużającej się lub bardziej obfitej menstruacji. W niektórych przypadkach pojawiają się także krwawienia pomiędzy miesiączkami.

Wiele Pań zastanawia się także nad tym, czy mięśniaki macicy bolą? Warto wiedzieć, że mięśniaki większych rozmiarów mogą powodować uczucie dyskomfortu oraz bólu, szczególnie w okolicach miednicy. Ma to miejsce szczególnie podczas leżenia oraz pochylana się. Z uwagi na ich duże rozmiary dolegliwości bólowe mogą nasilać się w dolnej części pleców a także powodować dyskomfort oraz ból podczas stosunku.

Mięśniaki macicy mogą powodować także dolegliwości ze strony układu moczowego a w szczególności ze strony pęcherza np. hamowanie oddawania moczu lub uczucie silnego parcia na pęcherz. Częstym z objawów mięśniaków macicy jest także wrażenie pełnego żołądka oraz rozwój hemoroidów z uwagi na nacisk mięśniaków na odbytnicę.


Czy mięśniaki macicy są groźne? Czy mięśniak macicy to rak?


Diagnoza mięśniaków macicy nasuwa w większości pytanie czy mięśniaki macicy są groźne i czy stanowią one jeden z rodzajów nowotworów złośliwych? W zdecydowanej większości przypadków mięśniaki macicy mają charakter guzów niezłośliwych i nie są one także związane z ryzykiem pojawienia się raka macicy czy raka jajnika. Co ważne, rzadko kiedy się w nie przekształcają. Niepokój powinno jednak wzbudzać szybkie rozrastanie się mięśniaków, połączone z intensywnymi dolegliwościami bólowymi oraz duża liczba zmian. W takim przypadku mogą stanowić one o zmianie mającej charakter złośliwy (który na szczęście dotyka mniej niż 1% kobiet zmagających się z tym rodzajem przypadłości).

Warto jednak wiedzieć, że mięśniaki macicy mogą skutecznie utrudniać codzienną aktywność, utrudniać zajście w ciążę oraz uniemożliwiać uzyskiwanie przyjemności ze zbliżeń z partnerem. Panie u których zdiagnozowano mięśniaki macicy często skarżą się na dolegliwości bólowe podczas stosunku, dlatego też warto skorzystać z produktów które ograniczają dolegliwości bólowe i wpływają na czerpanie satysfakcji ze wspólnych zbliżeń takich jak żele intymne i żele do masażu.  


Jak wyleczyć mięśniaki macicy? Diagnoza lekarska i leczenie krok po kroku


Odpowiednie zdiagnozowanie występowania u pacjentki mięśniaków macicy daje szanse na wczesne zastosowanie leczenia oraz powstrzymanie objawów choroby. Wiele Pań zastanawia się jak szybko może urosnąć mięśniak i czy coroczne, kontrolne wizyty u lekarza ginekologa będą wystarczające w przypadku pojawienia się tego rodzaju jednostki chorobowej. Warto wiedzieć, że mięśniaki macicy mogą rozwijać się nawet przez kilkanaście lat, jednak w niektórych przypadkach ich pojawienie się może zająć niecałe 2 lata. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz regularność wizyt ginekologicznych.

Sama diagnostyka w kierunku mięśniaków macicy obejmuje przede wszystkim dokładne badanie ginekologiczne, wywiad lekarski oraz badanie USG. Ważne jest także badanie cytologiczne. Mięśniaki podśluzówkowe oraz polipy w jamie macicy najlepiej zdiagnozuje ultrasonografia przezpochwowa. W przypadku innych rodzajów mięśniaków wykonuje się histeroskopię polegającą na wprowadzeniu do jamy macicy teleskopu. Badane wykonywane jest najczęściej pod znieczuleniem.  Potwierdzeniem wstępnej diagnozy może być wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.


Mięśniaki macicy – jak leczyć?

Jak leczyć mięśniaki macicy aby było ono skuteczne oraz nie powodowało skutków ubocznych? To pytanie zadaje sobie wiele Pań u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, leczenie jak się okazuje nie zawsze musi mieć charakter operacyjny. W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest zahamowanie wzrostu mięśniaków. W niektórych przypadkach leczenie mięśniaków macicy  polega na tzw. embolizacji, czyli zatkanie naczyń odpowiedzialnych za odżywianie macicy, skutkiem czego jest zmniejszenie ukrwienia narządu oraz mięśniaków. Leczenie niewielkich i łagodnych mięśniaków z powodzeniem może być wspomagane lekami dostępnymi bez recepty.


Mięśniaki macicy - kiedy konieczna jest operacja?


W przypadku gdy guzy są na tyle rozległe, że przyczyniają się do pogorszenia komfortu i jakości życia chorego stosuje się leczenie operacyjne. W sytuacji gdy mięśniaki rosną zbyt szubko (co może wskazywać na ich złośliwy charakter) lekarz także podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym.  Ich usunięcie jest wskazane także w przypadku zdiagnozowania problemów z płodnością. W niektórych sytuacjach pojawienie się mięśniaków macicy może mieć związek z coraz częściej diagnozowaną endometriozą.

Samo leczenie operacyjne polega w większości przypadków na wyłuszczeniu guza a w skrajnych przypadkach na usunięciu macicy. Najczęściej jest ona przeprowadzana poprzez laparoskopię lub laparotomię. Sam wybór sposobu operacji będzie najczęściej zależał od wieku i kondycji pacjentki, rozmiarów guzów oraz chęci zachowania płodności.


Dieta dobra dla zdrowia kobiety, czyli czego unikać przy mięśniakach


Czego unikać przy mięśniakach oraz jaki tryb życia prowadzić w przypadku ich zdiagnozowania? W tym przypadku kluczowe jest zachowanie odpowiedniej masy ciała oraz regularne uprawianie wybranego przez siebie sportu. Ciekawostką jest że w przypadku zdiagnozowania mięśniaków warto ograniczyć pokarmy powodujące wzrost estrogenów we krwi. Powinno unikać się żywności wysokoprzetworzonej, dań gotowych oraz tych, które odznaczają się wysokim indeksem glikemicznym. Do produktów których powinno się unikać w przypadku mięśniaków macicy zaliczyć należy produkty z białej mąki oraz czerwone mięso. Do codziennej diety warto włączyć produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa a także rośliny strączkowe.


Jakie są skutki nieleczonych mięśniaków macicy?


Skutki nieleczonych mięśniaków macicy najczęściej skutkują pojawieniem się niedokrwistości a także dolegliwościami ze strony układu moczowego oraz pokarmowego. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku niewielkich oraz nie rozrastających się mięśniaków nie zawsze zachodzi konieczność ich leczenia, a czasem wystarczy stosowanie terapii zachowawczej. W przypadku zmian o dużych rozmiarach, pacjentki które unikają leczenia powinny liczyć się z pojawieniem się takich objawów jak:

- zawroty i bóle głowy,

- osłabienie,

- przyspieszenie tętna,

- częste zapalenie pęcherza moczowego,

- zaleganie moczu,

- napadowe nietrzymanie moczu,

- częste występowanie zaparć.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.