Medytacja: techniki relaksu i oczyszczenie umysłu - co daje medytacja, na czym polega i od czego zacząć?

Medytacja: techniki relaksu i oczyszczenie umysłu - co daje medytacja, na czym polega i od czego zacząć? - zdjęcie

Medytacja od kilku lat zyskuje na popularności. To aktywność, na którą decydują się zwłaszcza osoby przemęczone, przebodźcowane oraz potrzebujące wyciszenia. To doskonałe wytchnienia zarówno dla naszej psychiki, jak i całego ciała. Co daje medytacja?

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • co daje medytacja?
 • jakie są jej zalety?
 • jakie są metody medytacji?
 • jak skoncentrować się podczas medytacji?
 • medytacja a bezsenność - jak wyciszyć myśli przed snem?
 • kiedy spodziewać się efektów?
 • jakie są skutki uboczne medytacji?

 Przeczytaj również: Dekalog korposzczura, czyli jak radzić sobie ze stresem

Co daje medytacja? Zalety medytacji potwierdzone naukowo

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz czy to ma sens? Co daje medytacja? To pytanie często zadawane przez tych, którzy medytację znają wyłącznie z filmów czy książek i na ich podstawie tworzą swoje wyobrażenie o medytacji. A tymczasem aktywność ta posiada wiele zalet, które udowadniane są przez naukowców na całym świecie. Przede wszystkim medytacja na stres wpływa w sposób znaczący - redukuje go, a nawet łagodzi stany lękowe. Medytacja przed snem jest z kolei bardzo pomocna w walce z bezsennością. Medytacja ma pozytywny wpływ nie tylko na psychikę, ale także na cały organizm. Może na przykład obniżać ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie systemu immunologicznego. Wpływa pozytywnie na koncentrację oraz naszą codzienną produktywność, a także relacje z ludźmi.

Medytacja dla początkujących, czyli jaką metodę medytacji wybrać na start. Jak zacząć medytować?

Wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z tą aktywnością zastanawia się, na czym polega medytacja i jak zacząć? Na początek warto popracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk medytowania. Jeśli ustalisz, że o danej porze dnia poświęcasz 5 minut na wyciszenie myśli i bodźców, będzie Ci znacznie łatwiej zachować systematykę działania. Krótka poranna medytacja to doskonały sposób na pozytywne wkroczenie w dzień wypełniony pracą i obowiązkami. To czas tylko dla Ciebie, który uspokoi emocje, stres oraz napięcie.

Poranna medytacja pozwoli w sposób nieinwazyjny przejść z fazy snu do fazy pełnej działania i dynamiki, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, produktywność i koncentrację. Z czasem możesz wydłużać swoją praktykę, a także sięgać po inne techniki i metody medytacji.

O czym myśleć podczas medytacji? 5 sposobów na koncentrację

Jak wyłączyć swój umysł na działanie bodźców zewnętrznych? Zanim zaczniesz medytować, musisz wiedzieć, że koncentracja to umiejętność, którą możesz rozwijać jak każdą inną. Medytacja to jeden z dobrych sposobów, aby poprawić swoją zdolność skupienia się. Wystarczą dobre chęci oraz systematyka. Jakie są najlepsze sposoby na koncentrację?

 1. Oczyść swój umysł. Wyrzuć z głowy wszystkie obrazy wydarzeń danego dnia. Nie myśl o tym, co będziesz robić, kiedy już skończysz medytować.
 2. Skup się na oddechu – to pozwoli oderwać myśli o tego, co w tej chwili jest Ci niepotrzebne, np. negatywne emocje.
 3. Zwróć uwagę na postawę ciała. Usiądź po turecku i wyprostuj plecy. Taka pozycja pozwoli Ci swobodnie oddychać.
 4. Oddychaj świadomie - jest to bardzo ważne w trakcie każdej próby wyciszenia. Możesz posiłkować się odliczaniem w myśli.
 5. Wykonuj tylko jedną czynność na raz.

Z czasem stan koncentracji będziesz osiągać znacznie szybciej. Wymaga to po prostu systematycznego treningu oraz czasu.

Medytacja na stres: jak medytować w domu i w pracy?

Medytacja – jak zacząć medytować w pracy? Myślisz, że to niemożliwe? Nawet 5 minut wyciszenia w pracy wpłynie pozytywnie na Twoją produktywność oraz zdolność koncentracji na resztę dnia. Jak to zrobić? Przede wszystkim udaj się w ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał przez parę minut. Usiądź w wyprostowanej pozycji z głową delikatnie uniesioną ku górze. Postaraj się całą swoją uwagę skupić na oddechu oraz na całej jego drodze.

Dokładnie tę samą czynność możesz wykonywać w domu w przerwie od obowiązków czy w czasie wolnym lub wieczorem. Znajdź w ciągu dnia chwilę dla siebie, którą poświęcisz medytacji, a Twoje ciało oraz organizm z pewnością Ci się za to odwdzięczą.

Medytacja przed snem: sposób na bezsenność i niespokojne myśli

Medytacja przed snem to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z bezsennością. Wyciszenie oraz rezygnacja z wszelkich urządzeń elektronicznych tuż przed snem to rutyna, którą warto sobie narzucić i jej przestrzegać. Po medytacji możesz także wspomóc się wyciszającą herbatą lub naparem ziołowym, który ułatwi zasypianie.

Wieczorna medytacja pomoże płynnie przejść w fazę snu, oczyści Twój umysł oraz zredukuje stres. Dzięki temu Twój sen powinien być spokojniejszy, a samo zaśnięcie mniej problematyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie urządzeń elektronicznych na sen, zobacz także: Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką.

Medytacja mindfulness - korzyści zdrowotne treningu uważności

W ostatnich latach na popularności zyskuje technika mindfulness, czyli inaczej trening uważności. Co to właściwie oznacza? Dla mniej wtajemniczonych trening uważności to skupianie swojej uwagi na tym, co dzieje się w danym momencie. Medytacja mindfulness to także próba odrzucenia przeszłości oraz przyszłości na poczet chwili obecnej. To technika, która chroni przed przebodźcowaniem, jest bardzo pomocna w walce z depresją czy uzależnieniami. W swoich założeniach przypomina filozoficzne carpe diem. Technika mindfulness wymaga jednak dużego skupienia i celowości działania. Zwolennicy mindfulnessu dążą do osiągnięcia równowagi emocjonalnej i zdolności pełnego zrelaksowania się w danym momencie, wyłączając czynniki zewnętrzne czy natrętne myśli, które podpowiada głowa.

Medytacja a zdrowie psychiczne – co dzieje się podczas medytacji? 

Co daje medytacja w zderzeniu z naszą psychiką? Przede wszystkim zmniejsza poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Należy pamiętać, że długotrwałe wytwarzanie kortyzolu może doprowadzić do depresji. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o higienę naszego umysłu oraz o odpowiednią ilość odpoczynku. Stres jest nieodłączną reakcją naszego organizmu, jednak jeśli jesteśmy pod jego wpływem zbyt długo, może spowodować niebezpieczne następstwa w naszym zdrowiu psychicznym. 

Skutki uboczne medytacji

Medytacja – czy ma skutki uboczne? Czy są jakieś przeciwskazania i czy medytacja może pogłębiać stany depresyjne? Rzeczywiście sporadycznie zdarzają się przypadki osób, które zgłaszają negatywny wpływ medytacji na ich stan psychiczny. Może się to wiązać z nieumiejętnością poprawnej medytacji. Na przykład zamiast oczyścić swój umysł, dana osoba pogrąża się w ponurych, przytłaczających myślach oraz problemach.

Po jakim czasie medytacja przynosi efekty? 

Badania naukowe wykazują, że medytacja działa pozytywnie już od pierwszych prób. W pierwszej kolejności zmniejsza stres oraz napięcie. Po około dwóch tygodniach regularnej medytacji znacząco poprawi się Twoja zdolność koncentracji, a także, co może Cię zaskoczyć, staniesz się bardziej empatyczny. Dzieje się tak dlatego, że medytacja może wpływać na powiększenie obszaru w korze mózgowej, który wpływa na zdolność odczuwania empatii.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.