Medytacja: techniki relaksu i oczyszczenie umysłu - co daje medytacja, na czym polega i od czego zacząć?

Medytacja: techniki relaksu i oczyszczenie umysłu - co daje medytacja, na czym polega i od czego zacząć? - zdjęcie

Medytacja: techniki relaksu i oczyszczenie umysłu - co daje medytacja, na czym polega i od czego zacząć?

Medytacja od kilku lat zyskuje na popularności. To aktywność, na którą decydują się zwłaszcza osoby przemęczone, przebodźcowane oraz potrzebujące wyciszenia. To doskonałe wytchnienia zarówno dla naszej psychiki, jak i całego ciała. Co daje medytacja?

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • co daje medytacja?
 • jakie są jej zalety?
 • jakie są metody medytacji?
 • jak skoncentrować się podczas medytacji?
 • medytacja a bezsenność - jak wyciszyć myśli przed snem?
 • kiedy spodziewać się efektów?
 • jakie są skutki uboczne medytacji?

 Przeczytaj również: Dekalog korposzczura, czyli jak radzić sobie ze stresem

Co daje medytacja? Zalety medytacji potwierdzone naukowo

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz czy to ma sens? Co daje medytacja? To pytanie często zadawane przez tych, którzy medytację znają wyłącznie z filmów czy książek i na ich podstawie tworzą swoje wyobrażenie o medytacji. A tymczasem aktywność ta posiada wiele zalet, które udowadniane są przez naukowców na całym świecie. Przede wszystkim medytacja na stres wpływa w sposób znaczący - redukuje go, a nawet łagodzi stany lękowe. Medytacja przed snem jest z kolei bardzo pomocna w walce z bezsennością. Medytacja ma pozytywny wpływ nie tylko na psychikę, ale także na cały organizm. Może na przykład obniżać ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie systemu immunologicznego. Wpływa pozytywnie na koncentrację oraz naszą codzienną produktywność, a także relacje z ludźmi.

Medytacja dla początkujących, czyli jaką metodę medytacji wybrać na start. Jak zacząć medytować?

Wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z tą aktywnością zastanawia się, na czym polega medytacja i jak zacząć? Na początek warto popracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk medytowania. Jeśli ustalisz, że o danej porze dnia poświęcasz 5 minut na wyciszenie myśli i bodźców, będzie Ci znacznie łatwiej zachować systematykę działania. Krótka poranna medytacja to doskonały sposób na pozytywne wkroczenie w dzień wypełniony pracą i obowiązkami. To czas tylko dla Ciebie, który uspokoi emocje, stres oraz napięcie.

Poranna medytacja pozwoli w sposób nieinwazyjny przejść z fazy snu do fazy pełnej działania i dynamiki, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, produktywność i koncentrację. Z czasem możesz wydłużać swoją praktykę, a także sięgać po inne techniki i metody medytacji.

O czym myśleć podczas medytacji? 5 sposobów na koncentrację

Jak wyłączyć swój umysł na działanie bodźców zewnętrznych? Zanim zaczniesz medytować, musisz wiedzieć, że koncentracja to umiejętność, którą możesz rozwijać jak każdą inną. Medytacja to jeden z dobrych sposobów, aby poprawić swoją zdolność skupienia się. Wystarczą dobre chęci oraz systematyka. Jakie są najlepsze sposoby na koncentrację?

 1. Oczyść swój umysł. Wyrzuć z głowy wszystkie obrazy wydarzeń danego dnia. Nie myśl o tym, co będziesz robić, kiedy już skończysz medytować.
 2. Skup się na oddechu – to pozwoli oderwać myśli o tego, co w tej chwili jest Ci niepotrzebne, np. negatywne emocje.
 3. Zwróć uwagę na postawę ciała. Usiądź po turecku i wyprostuj plecy. Taka pozycja pozwoli Ci swobodnie oddychać.
 4. Oddychaj świadomie - jest to bardzo ważne w trakcie każdej próby wyciszenia. Możesz posiłkować się odliczaniem w myśli.
 5. Wykonuj tylko jedną czynność na raz.

Z czasem stan koncentracji będziesz osiągać znacznie szybciej. Wymaga to po prostu systematycznego treningu oraz czasu.

Medytacja na stres: jak medytować w domu i w pracy?

Medytacja – jak zacząć medytować w pracy? Myślisz, że to niemożliwe? Nawet 5 minut wyciszenia w pracy wpłynie pozytywnie na Twoją produktywność oraz zdolność koncentracji na resztę dnia. Jak to zrobić? Przede wszystkim udaj się w ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał przez parę minut. Usiądź w wyprostowanej pozycji z głową delikatnie uniesioną ku górze. Postaraj się całą swoją uwagę skupić na oddechu oraz na całej jego drodze.

Dokładnie tę samą czynność możesz wykonywać w domu w przerwie od obowiązków czy w czasie wolnym lub wieczorem. Znajdź w ciągu dnia chwilę dla siebie, którą poświęcisz medytacji, a Twoje ciało oraz organizm z pewnością Ci się za to odwdzięczą.

Medytacja przed snem: sposób na bezsenność i niespokojne myśli

Medytacja przed snem to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z bezsennością. Wyciszenie oraz rezygnacja z wszelkich urządzeń elektronicznych tuż przed snem to rutyna, którą warto sobie narzucić i jej przestrzegać. Po medytacji możesz także wspomóc się wyciszającą herbatą lub naparem ziołowym, który ułatwi zasypianie.

Wieczorna medytacja pomoże płynnie przejść w fazę snu, oczyści Twój umysł oraz zredukuje stres. Dzięki temu Twój sen powinien być spokojniejszy, a samo zaśnięcie mniej problematyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie urządzeń elektronicznych na sen, zobacz także: Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką.

Medytacja mindfulness - korzyści zdrowotne treningu uważności

W ostatnich latach na popularności zyskuje technika mindfulness, czyli inaczej trening uważności. Co to właściwie oznacza? Dla mniej wtajemniczonych trening uważności to skupianie swojej uwagi na tym, co dzieje się w danym momencie. Medytacja mindfulness to także próba odrzucenia przeszłości oraz przyszłości na poczet chwili obecnej. To technika, która chroni przed przebodźcowaniem, jest bardzo pomocna w walce z depresją czy uzależnieniami. W swoich założeniach przypomina filozoficzne carpe diem. Technika mindfulness wymaga jednak dużego skupienia i celowości działania. Zwolennicy mindfulnessu dążą do osiągnięcia równowagi emocjonalnej i zdolności pełnego zrelaksowania się w danym momencie, wyłączając czynniki zewnętrzne czy natrętne myśli, które podpowiada głowa.

Medytacja a zdrowie psychiczne – co dzieje się podczas medytacji? 

Co daje medytacja w zderzeniu z naszą psychiką? Przede wszystkim zmniejsza poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Należy pamiętać, że długotrwałe wytwarzanie kortyzolu może doprowadzić do depresji. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o higienę naszego umysłu oraz o odpowiednią ilość odpoczynku. Stres jest nieodłączną reakcją naszego organizmu, jednak jeśli jesteśmy pod jego wpływem zbyt długo, może spowodować niebezpieczne następstwa w naszym zdrowiu psychicznym. 

Skutki uboczne medytacji

Medytacja – czy ma skutki uboczne? Czy są jakieś przeciwskazania i czy medytacja może pogłębiać stany depresyjne? Rzeczywiście sporadycznie zdarzają się przypadki osób, które zgłaszają negatywny wpływ medytacji na ich stan psychiczny. Może się to wiązać z nieumiejętnością poprawnej medytacji. Na przykład zamiast oczyścić swój umysł, dana osoba pogrąża się w ponurych, przytłaczających myślach oraz problemach.

Po jakim czasie medytacja przynosi efekty? 

Badania naukowe wykazują, że medytacja działa pozytywnie już od pierwszych prób. W pierwszej kolejności zmniejsza stres oraz napięcie. Po około dwóch tygodniach regularnej medytacji znacząco poprawi się Twoja zdolność koncentracji, a także, co może Cię zaskoczyć, staniesz się bardziej empatyczny. Dzieje się tak dlatego, że medytacja może wpływać na powiększenie obszaru w korze mózgowej, który wpływa na zdolność odczuwania empatii.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.