Lukrecja – właściwości, zastosowanie. Czy zażywanie lukrecji pozytywnie wpływa na zdrowie?

Lukrecja – właściwości, zastosowanie. Czy zażywanie lukrecji pozytywnie wpływa na zdrowie? - zdjęcie

Lukrecja jest znana niemal każdemu za sprawą popularnych żelek i dropsów, których smak ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Oprócz intensywnego i charakterystycznego smaku, lukrecja wykazuje szereg leczniczych właściwości. Jak zatem działa na nasze zdrowie i jakie jest jej zastosowanie?

Korzeń lukrecji stanowi główny składnik w produkcji twardych żelków oraz landrynek o głębokim odcieniu i intensywnym smaku. Ten smak, przypominający mieszankę anyżu i nieco nieprzyjemnego, ziołowo-chemicznego lekarstwa, jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym.

Czym jest i skąd pochodzi lukrecja?

Lukrecja  (Glycyrrhiza L.) to roślina z rodziny bobowatych. Jej nazwa pochodzi od greckich słów glykis – "słodki," i rhiza – "korzeń".  Początkowo nazywana była "słodkim drzewem" lub "korzeniem słodzeniowym" ze względu na szczególnie słodki smak. Tę właściwość lukrecja zawdzięcza glicyryzynie, czyli związkowi chemicznemu należącemu do grupy saponin triterpenowych.

Co ciekawe, lukrecja obejmuje swoją nazwą ok. 36 różnych gatunków. Naturalnie występują one na terenach Europy i Azji, a kilka można spotkać również w Australii oraz obu Amerykach. 

Korzeń lukrecji znany jest od zarania dziejów. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu tej rośliny do celów medycznych pochodzą ze starożytnych Chin. Lukrecja była wtedy używana jako składnik preparatów ziołowych. Do dziś bylina ta cieszy się popularnością w krajach azjatyckich. W Indiach naparem z korzenia lukrecji polewa się pomniki Buddy w dzień święta jego urodzin. Dzięki starożytnym Grekom i Rzymianom lukrecja trafiła do Europy, gdzie jej uprawę zapoczątkowali w XV wieku benedyktyni. Po raz pierwszy jej cenne właściwości zdrowotne i lecznicze opisał w XVII wieku Krzysztof Kluk.

Jakie właściwości zdrowotne ma lukrecja?

W korzeniu lukrecji znajduje się ok. 400 składników chemicznych, z czego w największej ilości występują flawonoidy, kumaryny, saponiny triterpenowe i polisacharydy. Olejek eteryczny lukrecji zawiera blisko 30 substancji m.in. linalol, fenchon i aldehyd benzoesowy. To właśnie dzięki temu bogatemu składowi aktywnych związków wykazuje ona właściwości zdrowotne i lecznicze. 

Lukrecja wywiera pozytywny wpływ na działanie układu oddechowego. Wykazano, że substancje czynne zawarte w korzeniu lukrecji, mogą zmniejszać lepkość śluzu, który zalega w drogach oddechowych. Ekstrakt z lukrecji działa rozkurczowo i wykrztuśnie poprzez pobudzanie funkcji wydzielniczej błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz ruchów nabłonka rzęskowego. Glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji działa przeciwwirusowo, bakteriostatycznie i immunosupresyjne. Dzięki tym właściwościom może być stosowana pomocniczo w przeziębieniach, schorzeniach górnych dróg oddechowych, astmie oraz przewlekłej chrypce. 

Korzystne działanie lukrecji zauważono również w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Lukrecja łagodzi dolegliwości trawienne, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym regeneruje śluzówkę żołądka i jelit. Ekstrakt z lukrecji może hamować również rozwój bakterii Helicobacter pyroli, która jest jednym z czynników wywołujących chorobę wrzodową oraz nowotwory żołądka i dwunastnicy. Lukrecja chroni także przed stłuszczeniową chorobą wątroby oraz przyspiesza regenerację błon śluzowych układu pokarmowego po zatruciach, urazach i nadkwasocie. 

Kolejną dobroczynną właściwością lukrecji jest wpływ na układ hormonalny. Zawiera ona bowiem fitoestrogeny, które u kobiet mogą łagodzić objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego (obniżony nastrój, zatrzymanie wody w organizmie, drażliwość). Lukrecja stosowana jest również pomocniczo w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet. 

Jakie są przeciwwskazania do zażywania lukrecji?

Choć zdrowotne właściwości lukrecji przemawiają za jej częstym stosowaniem, należy pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania jej zażywania. Duże ilości lukrecji mogą powodować zmniejszanie wydalania moczu, a w konsekwencji prowadzić do obrzęków nóg, twarzy i rąk. Przez zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej nadmiar lukrecji może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi, duszności oraz arytmię serca. 

Lukrecja nie powinna być zażywana przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Badania wykazały, że zawarta w lukrecji glicyryzyna może powodować zaburzenia wzrostu łożyska, zakłócenia w rozwoju mózgu dziecka oraz źle wpływać na sprawność umysłową i powodować zaburzenia zachowania oraz problemy z koncentracją. Lukrecja może także prowadzić do przedwczesnego porodu. Nie należy podawać jej dzieciom poniżej 4 roku życia.

Badacze z amerykańskiego magazynu "New England Journal of Medicine" opublikowali badanie, w którym dowiedli, że nadmiar spożywanego korzenia lukrecji przez mężczyzn może osłabiać popęd seksualny i potencję oraz prowadzić do występowania przedwczesnych wytrysków

Do innych przeciwwskazań spożywania produktów z lukrecją należą marskość wątroby, niewydolność nerek, hipokalemia, kamica żółciowa i nadciśnienie tętnicze

Jakie są zastosowania lukrecji w kosmetyce?

Lukrecja wykazuje również szereg dobroczynnych właściwości, które wykorzystywane są w pielęgnacji skóry. Ekstrakt lukrecji działa nawilżająco i kojąco oraz łagodzi podrażnienia. Wspomaga regenerację naskórka, a dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i przeciwzapalnemu wspomaga leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Działanie lukrecji sprawdzi się więc idealnie w kosmetykach przeznaczonych do skóry naczynkowej, suchej, odwodnionej, wrażliwej i trądzikowej. Wyciągi z lukrecji są również stosowane w pomocniczym leczeniu dermatoz, takich jak pęcherzyce czy liszaj rumieniowaty układowy.

Jak powinno się dawkować lukrecję?

Lukrecja może być spożywana w różnej postaci. Najpopularniejszą z nich są znane wszystkim cukierki i żelki lukrecjowe. Może być także przygotowywana w formie naparu lub herbatek aromatyzowanych.

Ze względu na możliwie negatywne skutki przedawkowania, lukrecję powinno stosować się nie dłużej niż cztery tygodnie. Należy spożywać 1-1,5 szklanki naparu dziennie (tj. ok. 3 gramów korzenia lukrecji). 

Polecane preparaty z dodatkiem lukrecji

Oprócz suszonego korzenia lukrecji przeznaczonego do przygotowywania naparów, na rynku znaleźć można również specjalne preparaty, które zawierają w swoim składzie wyciąg z korzenia lukrecji.

Lukrecja i jej ekstrakty często sprzedawane są w różnych formach np. soku z lukrecji, cukierków i żelków lukrecjowych oraz suplementów dietyEkstrakty z lukrecji można znaleźć w postaci kapsułek i tabletek, w których jedna dawka zawiera nawet 225-390 mg sproszkowanego, nieprzetworzonego korzenia lukrecji. 

Zarówno napary, jak i gotowe suplementy diety dostępne do kupienia w sklepach i aptekach zapewnią dobroczynne działanie tej rośliny.

Ceny lukrecji nie należą do wysokich. Za 100 gramów suszu należy zapłacić ok. 12-15 zł. Herbatki i mieszanki ziołowe z lukrecją to koszt ok. 5 zł. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem