zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Leczenie kanałowe - ratunek dla zębów

Właściwa higiena jamy ustnej pozwala uniknąć leczenia kanałowego Leczenie kanałowe zębów, czyli endodoncja, to zabieg wywołujący u pacjentów prawdopodobnie największy strach w czasie wizyty u dentysty. Obawa przed bólem i długotrwałym leczeniem potrafi skutecznie odwieść od tego zabiegu, co może w konsekwencji przełożyć się na poważne powikłania zdrowotne. Na szczęście dzisiejsza stomatologia przychodzi nam w sukurs i pozwala skutecznie zadbać o nasz uśmiech. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega endodoncja i jak może nam pomóc.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodoncja to najczęściej jedyna metoda uratowania chorego zęba. Stomatolog stosuje leczenie kanałowe w sytuacji, gdy miazga zębowa ulega zapaleniu. Najczęstszą przyczyną jest nieleczona próchnica (choć mogą nią być również inne uszkodzenia, niekoniecznie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej). Niezbędne jest wtedy dokładne oczyszczenie komory zęba i kanału zębowego z chorej miazgi oraz zatrucie go. Na koniec kanał zostaje wypełniony specjalnym materiałem biozgodnym (najczęściej gutaperką), stabilizującym jego zdrowie. Pamiętajmy, że po tym zabiegu nasz ząb będzie martwy. Dobrze przeprowadzony zabieg pozwala jednak zachować funkcjonalność zęba na długie lata. Co więcej, nie zauważymy różnicy między martwym zębem a resztą uzębienia (brak bólu i innego dyskomfortu). Leczenie kanałowe to sposób na zdrowe i zadbane zęby

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Choć zabieg endodoncji nie należy do przyjemnych, nie musi wiązać się z bólem o dużym nasileniu. Większość zabiegów przeprowadza się bowiem w znieczuleniu miejscowym. Jeśli cierpimy na dentofobię, czyli paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi, możemy poprosić specjalistę o przeprowadzenie leczenia kanałowego w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą.

Co zamiast leczenia kanałowego?

Endodoncja to jedyna metoda uratowania zęba w stanie nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jednak pacjenci, którzy obawiają się długiego i bolesnego leczenia często decydują się na wyrwanie zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że braki w uzębieniu to przyczyna wielu dolegliwości – zaczynając od niekorzystnych zmian w ustawieniu zębów na paradontozie kończąc. Dlatego jeśli decydujemy się na ekstrakcję zęba, warto w jego miejsce wstawić specjalny implant. Niestety jest to zabieg kosztowny i skomplikowany, stąd też leczenie kanałowe jest najlepszą dostępną opcją.


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.