Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki, które skutecznie ułatwią Ci zasypianie

Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki, które skutecznie ułatwią Ci zasypianie - zdjęcie

Szybkie tempo życia, nadmiar stresu czy bodźców sprawiają, że trudno o spokojny sen. Jeszcze większe problemy można napotkać, kładąc się spać. Wielu z nas przewraca się z boku na bok, bezskutecznie próbując zasnąć. Tymczasem kluczem do sukcesu jest relaksacja, pozwalająca wyłączyć się od problemów dnia codziennego, skupiając na wypoczynku. Jak szybko zasnąć? Oto sprawdzone metody! 

Z artykułu dowiesz się:

 • jak zasnąć, gdy się nie chce spać,
 • jak zasnąć w 60 sekund,
 • jak zasnąć w 2 minuty,
 • jak szybko zasnąć metodą 4-7-8,
 • jak szybko zasnąć metodą wojskową,
 • jakie są domowe sposoby na sen,
 • jak dbać o higienę snu.

Przeczytaj także artykuł: "Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką"

Jak zasnąć, gdy się nie chce spać? Praktyczne sposoby na pokonanie trudności z zasypianiem

Co zrobić, żeby szybko zasnąć? Jak zasnąć, gdy się nie chce spać? Te i podobne pytania co wieczór zadaje sobie wiele osób w różnym wieku cierpiących na bezsenność. Na zdrowy, spokojny sen wpływa co najmniej kilka czynników, w tym najważniejszy z nich to prowadzony przez nas styl życia. Nadmiar stresu, przebodźcowanie, problemy natury zawodowej czy rodzinnej mogą sprawić, że trudno będzie nam zasnąć. Problem jest tym poważniejszy, że u wielu osób występuje niemal codziennie.

Warto w pierwszej kolejności wypróbować sposoby na zdrowy sen, w tym liczne techniki relaksacyjne. Ważne jest wyciszenie, zapewnienie odpowiedniej temperatury w sypialni, a także przewietrzenie pokoju przed snem. Jeśli pomimo wdrożenia podstawowych zasad higieny snu nadal trudno nam zasnąć, możemy sięgnąć po sprawdzone techniki. Co pomaga zasnąć? Rekomendowane metody pozwalają zapaść w sen nawet w kilkadziesiąt sekund, skupiając się na odprężeniu i relaksacji.

Jak zasnąć w 60 sekund? Prosta technika relaksacyjna dla natychmiastowego uspokojenia

Metoda zwana głęboką relaksacją mięśni pozwala zasnąć nawet w minutę, jednak w przypadku osób początkujących zapadanie w sen może zająć nieco więcej czasu. Jak szybko zasnąć w 60 sekund? Należy:

 • na 5 sekund unieść brwi tak wysoko, jak to możliwe,
 • następnie rozluźnić mięśnie na 10 sekund,
 • uśmiechamy się szeroko na 5 sekund, po czym rozluźniamy mięśnie przez 10 sekund,
 • ściskamy powieki na 5 sekund, rozluźniamy na 10 sekund,
 • lekko odchylamy głowę (na 5 sekund), rozluźniamy na 10 sekund,
 • poruszając się w dół ciała, napinamy i rozluźniamy mięśnie.

Ta metoda przypomina raczej trening, aniżeli relaksację, jednak zastosowanie poprawnej techniki pozwoli zregenerować mięśnie bez zbędnego ich przeforsowania.

Jak zasnąć w 2 minuty? Skróć czas potrzebny na zaśnięcie za pomocą specjalnej metody

Istnieje kilka sposobów, aby zasnąć w 2 minuty - wybór konkretnej metody zależy wyłącznie od naszych preferencji. Dla urozmaicenia można stosować je naprzemiennie. Jak zasnąć w 2 minuty? Na początek warto spróbować wizualizacji. W tej technice chodzi o to, aby wyobrazić sobie spokojne miejsce - może być to rajska plaża, las, wodospad. Ważne, aby kojarzyło się ono z szumem, który pozwala zapaść w błogi sen.

Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć pomimo stosowania kolejnych metod? Dobre rezultaty przynosi paradoksalna intencja, polegająca na tym, aby mówić sobie, by nie zasnąć. Warto także spróbować metody rozproszenia obrazu, podobnej do wizualizacji. Wyobrażamy sobie spokojne miejsce i próbujemy odczuwać towarzyszące mu emocje. Obraz ten powinien zajmować jak najwięcej uwagi, tak aby odwrócić mózg od myślenia o problemach dnia codziennego.

Jak szybko zasnąć metodą 4-7-8? Oddychanie jako klucz do szybkiego zasypiania

Co jest dobre na sen? Okazuje się, że nie tylko relaksacja i odprężenie, lecz również odpowiednia technika oddychania. Z jednej strony pozwala ona odpowiednio dotlenić organizm, z drugiej strony skupić się na wykonywaniu kolejnych kroków zamiast odbiegać myślami gdzieś daleko. Jak szybko zasnąć metodą 4-7-8? W kolejnych krokach:

 • wdychamy powietrze przez nos, zamykając usta i liczymy do czterech,
 • wstrzymujemy oddech na 7 sekund,
 • wydychamy powietrze, wydając świszczący dźwięk przez 8 sekund.

Ćwiczenie powtarzamy cztery razy, jednak z każdym kolejnym staramy się nie skupiać na liczeniu, wykonując poszczególne kroki w sposób machinalny. Jeśli relaksacja przychodzi szybciej niż po czterech seriach, pozwalamy ciału zasnąć.

Jak zasnąć metodą wojskową? Wykorzystaj technikę stosowaną przez wojsko dla szybkiego i głębokiego snu

Metoda wojskowa stosowana jest przede wszystkim przez żołnierzy, choć nie ma przeciwwskazań, aby praktykować ją w domowych warunkach. Wielu uważa, że pozwala zasnąć nawet na siedząco, co ma świadczyć o jej skuteczności. Jak szybko zasnąć metodą wojskową? W pierwszej kolejności bierzemy głęboki wdech, a następnie za pomocą powolnego wydechu wydmuchujemy całe napięcie. Osoby praworęczne skupiają się na prawym bicepsie, leworęczne na lewym. Należy go napiąć, a następnie rozluźnić. Czynność powtarzamy z przedramieniem, dłonią oraz palcami. Następnie rozluźniamy mięśnie nóg, czując, jak wiotczeją. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie umysłu. Jak to zrobić? Wyobrażamy sobie, że znajdujemy się w ciemnym pokoju. Obraz ten należy utrzymać przed oczami przez 10 sekund. Jeśli metoda ta nie działa, przez 10 sekund powtarzamy sobie zdanie "nie myśl".

Domowe sposoby na sen - naturalne i łagodne metody poprawy jakości snu w domowych pieleszach

Domowe sposoby na sen powinniśmy wprowadzić w życie w pierwszej kolejności. Pozwalają one nie tylko szybciej zasnąć, lecz również efektywniej wypoczywać. Na początek warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni - nie powinna być wyższa niż 20 stopni. Na około godzinę przed pójściem spać nie korzystamy z elektroniki. Staramy się też nie czytać książek ani gazet. W tym czasie możemy wziąć prysznic, kąpiel, skorzystać z aromaterapii. Ostatni posiłek należy spożyć na około 2-3 godziny przed snem, natomiast godzinę wcześniej możemy wypić szklankę wody czy lekkiego naparu ziołowego. Pamiętajmy, aby wieczorem nie sięgać już po kawę, herbatę ani inne produkty zawierające kofeinę.

Co jest dobre na sen? Zdrowe nawyki i produkty, które wspierają spokojny sen

Domowe sposoby na bezsenność to przede wszystkim zdrowe nawyki. Każdego wieczoru warto przewietrzyć sypialnię, jednocześnie dbając o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Czysta pościel może ułatwiać zapadanie w błogi sen, jednak nie powinna pachnieć zbyt intensywnie. Na około 30 minut przed pójściem spać powinniśmy rozpocząć relaksację. W tym celu możemy włączyć cichutko muzykę czy skupić się na medytacji.

Ważne, aby na tym etapie przepracować problemy dnia codziennego, mogąc jednocześnie położyć się do łóżka z oczyszczonym umysłem. Najlepiej kłaść się do łóżka codziennie o podobnej porze, do której przyzwyczai się nasz organizm. Chcąc szybciej zasypiać, warto wprowadzić pewne zmiany w diecie. Co jest dobre na sen? Zasypianie i efektywny wypoczynek wspierają:

 • ciepłe mleko,
 • ryby,
 • ryż,
 • wiśnie,
 • hummus,
 • jajka,
 • pestki dyni,
 • nasiona roślin strączkowych.

Jednocześnie pamiętajmy, aby nie jeść i nie pić bezpośrednio przed snem, gdyż z pełnym żołądkiem o wiele trudniej zasnąć.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.