zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Jama ustna

Jak poprawić nieświeży oddech – skuteczne sposoby

 Jak poprawić nieświeży oddech – skuteczne sposoby

Przykry zapach z ust to dość często spotykana przypadłość. Niektóre szacunki mówią nawet o co drugiej osobie borykającej się z nieświeżym oddechem. Jakie są tego przyczyny i jak walczyć z takim problemem?

Nieprzyjemny zapach z ust nie powinien być bagatelizowany, bo najczęściej świadczy on o pewnych nieprawidłowościach. Znalezienie konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy pozwala wdrożyć skuteczne środki zaradcze, by pozbyć się halitozy.

Halitoza – co to jest

Halitoza to właśnie brzydki zapach wydobywający się z ust. Zależnie od źródła problemu, można mieć do czynienia z halitozą fizjologiczną bądź patologiczną. Pierwsza związana jest zazwyczaj z dietą i/lub higieną jamy ustnej, druga natomiast z chorobami, których jest ona jednym z symptomów lub skutków.

Co może powodować nieświeży oddech

Przyczyn przykrego zapachu z ust może być wiele i mogą one zupełnie niezależnie od siebie generować nieświeży oddech lub jedna. Najczęstszym powodem halitozy jest zła higiena jamy ustnej i ewentualne choroby, do których może taki brak higieny prowadzić. To mniej więcej 8, 9 przypadków na 10.

Przyczyny brzydkiego zapachu z ust

·         Niedoczyszczone i/lub nieregularnie czyszczone zęby, język, aparaty ortodontyczne… Wszystko to powoduje namnażanie się bakterii, które wytwarzając lotne związki siarki, odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z ust.

·         Płytka bakteryjna i nieusuwany regularnie kamień nazębny, a co za tym idzie: stany zapalne powodujące choroby przyzębia, tworzenie się kieszonek dziąsłowych, zapalenie dziąseł, próchnica, paradontoza…

·         Mechaniczne uszkodzenia śluzówki i dziąseł – rany i otarcia powstające z powodu źle dopasowanej protezy czy poważnej wady zgryzu.

·         Wszelkiego rodzaju owrzodzenia w jamie ustnej, afty, grzybica, ropnie na dziąsłach czy języku.

·         Choroby laryngologiczne (przewlekłe zapalenie zatok, ropne zapalenie migdałków, skrzywienie przegrody nosowej, ciało obce w nosie).

·         Nieodpowiednie nawyki dietetyczne, zbyt częste spożywanie nadmiernej ilości produktów wytwarzających ostrą, nieprzyjemną woń (np. czosnek) lub fermentujących w przewodzie pokarmowym (np. jabłka).

·         Przyjmowanie niektórych leków (powodujących zmniejszone wydzielanie śliny) również może być przyczyną nieświeżego oddechu.

·         Patologiczna suchość w jamie ustnej, spowodowana chorobami ślinianek.

·         Nowotwory jamy ustnej.

·         Cukrzyca, niewydolność nerek

·         Niektóre choroby układu pokarmowego.

Nieprzyjemny zapach z gardła, żołądka i innych narządów

Czasami na świeżość oddechu bezpośredni wpływ ma to, co dzieje się głębiej, niż tylko na poziomie jamy ustnej. Tak właśnie jest w przypadku schorzeń dalszych odcinków przewodu pokarmowego. W takich przypadkach za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają procesy zachodzące w przełyku, żołądku, wątrobie, dwunastnicy, jelitach… Wtedy przyczyną przykrej woni wydobywającej się z ust są zazwyczaj:

·         przepuklina przełykowa, nieprawidłowe uchyłki w ścianie przełyku, 

·         choroba wrzodowa (żołądka, dwunastnicy),

·         zaawansowana marskość wątroby,

·         refluks żołądkowo-jelitowy,

·         helicobacter pylori,

·         rak żołądka.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust – sposoby na nieświeży oddech

Trafne zdiagnozowanie problemu i jego przyczyny pozwala podjąć skuteczną terapię. W przypadku patologicznej halitozy, lekiem jest oczywiście zlikwidowanie pierwotnej przyczyny w postaci konkretnego schorzenia. Jeśli chodzi o halitozę fizjologiczną, sprawa jest o wiele prostsza, bo zwykle temat zamyka poprawienie poziomu higieny i odpowiednia profilaktyka.

Co pić na nieświeży oddech

Każdy, kto boryka się z przykrym zapachem z ust, powinien spróbować pić zioła na nieświeży oddech – szałwię, tymianek, miętę. Oprócz tego do picia poleca się kefiry, jogurty naturalne i kwaśne mleko.

Co jeść na nieświeży oddech

Jeśli chodzi o coś na nieświeży oddech z produktów spożywczych, warto jeść natkę pietruszki, która doskonale neutralizuje brzydki zapach. Można ją dodawać do kanapek, past, sałatek i oczywiście do zupy. Unikać należy za to cebuli, chrzanu, czosnku i wszelkich pikantnych dań.

Jak leczyć nieświeży oddech

Do domowych sposobów na to, jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust trzeba dodać również (poza wspomnianymi zaleceniami związanymi z menu): odstawienie lub ograniczenie papierosów, w miarę regularne zażywanie probiotyków i unikanie spania z otwartymi ustami. Poza tym, można wspomóc się tabletkami odświeżającymi oddech i specjalistycznymi środkami do higieny jamy ustnej, jak płyn do płukania czy pasta do zębów na nieświeży oddech.

Tabletki na przykry zapach z ust

Tabletki na nieświeży oddech (do ssania) dostępne są bez recepty w każdej aptece czy drogerii. Ich skład bazuje zazwyczaj na cynku, który bardzo dobrze „radzi sobie” z brzydko pachnącymi związkami siarki powodującymi halitozę oraz na ekstraktach roślinnych.

Jaka pasta na nieświeży oddech

Dostępne obecnie na rynku propozycje past odświeżających oddech przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Produkty te, poza wzmacnianiem i ochroną szkliwa, potrafią również „wyłapywać” i neutralizować nieprzyjemne zapachy z gardła i ust oraz – co bardzo ważne – eliminować w jamie ustnej bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Działanie takiej pasty można wzmocnić płynem do płukania ust, którego skład opracowany jest również pod kątem walki z halitozą.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Regularne wizyty u stomatologa to podstawa profilaktyki halitozy. Do tego usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – raz na pół roku. I to co najważniejsze – prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, płukanie ich (płynem do ust lub nawet tylko wodą) po każdym posiłku, nitkowanie co najmniej raz dziennie i codzienne czyszczenie języka specjalną szczoteczką… to po prostu działa!Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.