Jak poprawić nieświeży oddech – skuteczne sposoby

Jak poprawić nieświeży oddech – skuteczne sposoby - zdjęcie

Przykry zapach z ust to dość często spotykana przypadłość. Niektóre szacunki mówią nawet o co drugiej osobie borykającej się z nieświeżym oddechem. Jakie są tego przyczyny i jak walczyć z takim problemem?

Nieprzyjemny zapach z ust nie powinien być bagatelizowany, bo najczęściej świadczy on o pewnych nieprawidłowościach. Znalezienie konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy pozwala wdrożyć skuteczne środki zaradcze, by pozbyć się halitozy.

Halitoza – co to jest

Halitoza to właśnie brzydki zapach wydobywający się z ust. Zależnie od źródła problemu, można mieć do czynienia z halitozą fizjologiczną bądź patologiczną. Pierwsza związana jest zazwyczaj z dietą i/lub higieną jamy ustnej, druga natomiast z chorobami, których jest ona jednym z symptomów lub skutków.

Co może powodować nieświeży oddech

Przyczyn przykrego zapachu z ust może być wiele i mogą one zupełnie niezależnie od siebie generować nieświeży oddech lub jedna. Najczęstszym powodem halitozy jest zła higiena jamy ustnej i ewentualne choroby, do których może taki brak higieny prowadzić. To mniej więcej 8, 9 przypadków na 10.

Przyczyny brzydkiego zapachu z ust

·         Niedoczyszczone i/lub nieregularnie czyszczone zęby, język, aparaty ortodontyczne… Wszystko to powoduje namnażanie się bakterii, które wytwarzając lotne związki siarki, odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z ust.

·         Płytka bakteryjna i nieusuwany regularnie kamień nazębny, a co za tym idzie: stany zapalne powodujące choroby przyzębia, tworzenie się kieszonek dziąsłowych, zapalenie dziąseł, próchnica, paradontoza…

·         Mechaniczne uszkodzenia śluzówki i dziąseł – rany i otarcia powstające z powodu źle dopasowanej protezy czy poważnej wady zgryzu.

·         Wszelkiego rodzaju owrzodzenia w jamie ustnej, afty, grzybica, ropnie na dziąsłach czy języku.

·         Choroby laryngologiczne (przewlekłe zapalenie zatok, ropne zapalenie migdałków, skrzywienie przegrody nosowej, ciało obce w nosie).

·         Nieodpowiednie nawyki dietetyczne, zbyt częste spożywanie nadmiernej ilości produktów wytwarzających ostrą, nieprzyjemną woń (np. czosnek) lub fermentujących w przewodzie pokarmowym (np. jabłka).

·         Przyjmowanie niektórych leków (powodujących zmniejszone wydzielanie śliny) również może być przyczyną nieświeżego oddechu.

·         Patologiczna suchość w jamie ustnej, spowodowana chorobami ślinianek.

·         Nowotwory jamy ustnej.

·         Cukrzyca, niewydolność nerek

·         Niektóre choroby układu pokarmowego.

Nieprzyjemny zapach z gardła, żołądka i innych narządów

Czasami na świeżość oddechu bezpośredni wpływ ma to, co dzieje się głębiej, niż tylko na poziomie jamy ustnej. Tak właśnie jest w przypadku schorzeń dalszych odcinków przewodu pokarmowego. W takich przypadkach za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają procesy zachodzące w przełyku, żołądku, wątrobie, dwunastnicy, jelitach… Wtedy przyczyną przykrej woni wydobywającej się z ust są zazwyczaj:

·         przepuklina przełykowa, nieprawidłowe uchyłki w ścianie przełyku, 

·         choroba wrzodowa (żołądka, dwunastnicy),

·         zaawansowana marskość wątroby,

·         refluks żołądkowo-jelitowy,

·         helicobacter pylori,

·         rak żołądka.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust – sposoby na nieświeży oddech

Trafne zdiagnozowanie problemu i jego przyczyny pozwala podjąć skuteczną terapię. W przypadku patologicznej halitozy, lekiem jest oczywiście zlikwidowanie pierwotnej przyczyny w postaci konkretnego schorzenia. Jeśli chodzi o halitozę fizjologiczną, sprawa jest o wiele prostsza, bo zwykle temat zamyka poprawienie poziomu higieny i odpowiednia profilaktyka.

Co pić na nieświeży oddech

Każdy, kto boryka się z przykrym zapachem z ust, powinien spróbować pić zioła na nieświeży oddech – szałwię, tymianek, miętę. Oprócz tego do picia poleca się kefiry, jogurty naturalne i kwaśne mleko.

Co jeść na nieświeży oddech

Jeśli chodzi o coś na nieświeży oddech z produktów spożywczych, warto jeść natkę pietruszki, która doskonale neutralizuje brzydki zapach. Można ją dodawać do kanapek, past, sałatek i oczywiście do zupy. Unikać należy za to cebuli, chrzanu, czosnku i wszelkich pikantnych dań.

Jak leczyć nieświeży oddech

Do domowych sposobów na to, jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust trzeba dodać również (poza wspomnianymi zaleceniami związanymi z menu): odstawienie lub ograniczenie papierosów, w miarę regularne zażywanie probiotyków i unikanie spania z otwartymi ustami. Poza tym, można wspomóc się tabletkami odświeżającymi oddech i specjalistycznymi środkami do higieny jamy ustnej, jak płyn do płukania czy pasta do zębów na nieświeży oddech.

Tabletki na przykry zapach z ust

Tabletki na nieświeży oddech (do ssania) dostępne są bez recepty w każdej aptece czy drogerii. Ich skład bazuje zazwyczaj na cynku, który bardzo dobrze „radzi sobie” z brzydko pachnącymi związkami siarki powodującymi halitozę oraz na ekstraktach roślinnych.

Jaka pasta na nieświeży oddech

Dostępne obecnie na rynku propozycje past odświeżających oddech przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Produkty te, poza wzmacnianiem i ochroną szkliwa, potrafią również „wyłapywać” i neutralizować nieprzyjemne zapachy z gardła i ust oraz – co bardzo ważne – eliminować w jamie ustnej bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Działanie takiej pasty można wzmocnić płynem do płukania ust, którego skład opracowany jest również pod kątem walki z halitozą.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Regularne wizyty u stomatologa to podstawa profilaktyki halitozy. Do tego usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – raz na pół roku. I to co najważniejsze – prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, płukanie ich (płynem do ust lub nawet tylko wodą) po każdym posiłku, nitkowanie co najmniej raz dziennie i codzienne czyszczenie języka specjalną szczoteczką… to po prostu działa!

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem