Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

nitkowanie-zebow Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy krok w walce o piękny uśmiech. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie zębów i płukanie płynem antybakteryjnym minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób dziąseł, odświeża oddech i pozwala cieszyć się zdrowym uzębieniem przez wiele lat.

jak-dbac-o-zeby

Higiena jamy ustnej

Chcąc zachować zdrowie jamy ustnej koniecznie należy pamiętać o kilku zasadach. Niezwykle istotne są regularne wizyty u stomatologa, które pozwolą na wykrycie nawet niewielkich ubytków zanim próchnica rozprzestrzeni się na pozostałe zęby. Ogromną rolę odgrywa też właściwa higiena jamy ustnej, dzięki której znacznie obniży się ryzyko wystąpienia zmian próchnicznych oraz chorób przyzębia. Dokładne szczotkowanie zębów zaraz po przebudzeniu i tuż przed pójściem spać to absolutna konieczność. W ciągu dnia, gdy mycie zębów jest utrudnione, warto sięgać po gumy do żucia (koniecznie bez cukru), a po każdym posiłku przepłukać usta wodą.

Szczotkowanie zębów

Aby nie uszkodzić podatnych na podrażnienia dziąseł, należy wybierać miękkie lub średnie szczoteczki do zębów. Energiczne szorowanie twardą szczoteczką, może odsłonić szyjki zębów oraz sprawić, że dziąsła zaczną krwawić, a zęby staną się nadwrażliwe. Szczoteczkę należy wymieniać co 3-4 miesiące, a raz w tygodniu warto ją wymoczyć w antybakteryjnym płynie do płukania jamy ustnej. Wybierając odpowiednią pastę należy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami. Przede wszystkim każda pasta do zębów powinna zawierać fluor. W sprzedaży są pasty dedykowane do zębów wrażliwych, dla osób z chorobami przyzębia, preparaty wybielające oraz pasty zapobiegające erozji np: Elmex, Sensodyne, Parodontax. Po starannym nitkowaniu i umyciu zębów zaleca się stosowanie zawierających fluor antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Najlepiej wybierać płukanki  wolne od alkoholu, gdyż etanol podrażnia delikatne dziąsła i wysusza śluzówkę jamy ustnej. Nawyki higieniczne kształtują się w okresie dziecięcym, dlatego tak istotna jest stomatologiczna edukacja najmłodszych. Już dzieci w wieku przedszkolnym warto uczyć prawidłowych zachowań pielęgnacyjnych, technik szczotkowania i odpowiedniego trzymania szczoteczki do zębów. U małych dzieci należy także wypracować nawyk picia wody po każdym posiłku oraz regularnych wizyt u stomatologa. Zdjęcie:idahofallssmiles.com


Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.