Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie?

Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie? - zdjęcie

Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie?

Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz dysfunkcjami w ich obrębie. W zakresie jego działań jest powiązanie różnego rodzaju zaburzeń z nieprawidłowościami działania hormonów, które wydzielane miejscowo lub do układu krwionośnego wpływają na organizm i jego funkcjonowanie.

Z artykułu dowiesz się o tym:

  • Endokrynolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
  • Jakie badania może zlecić endokrynolog i jak interpretować wyniki?
  • Jaka suplementacja wspomaga leczenie tarczycy?

Przeczytaj również artykuł „Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?” i dowiedz się jak stres i hormony wpływają na płodność.

Jakie dolegliwości leczy endokrynolog?

Endokrynolog to nie tylko lekarz od tarczycy. Jest on specjalistą zajmującym się chorobami i nieprawidłowościami w działaniu układu dokrewnego. Chodzi tutaj o pracę gruczołów i związane z ich dysfunkcjami zaburzenia hormonalne. Endokrynolog leczy i diagnozuje:

  • choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto i guz tarczycy),
  • choroby przytarczyc (zespół Albrighta, nadczynność i niedoczynność przytarczyc, tężyczka),
  • choroby przysadki mózgowej (nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej, hiperprolaktynemia, choroba Cushinga, akromegalia),
  • choroby trzustki (cukrzyca),
  • choroby gonad (zaburzenia miesiączki, menopauza oraz andropauza),
  • choroby nadnerczy (nadczynność i niedoczynność nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, zespół Cushinga).

Endokrynolog - co leczy poza wymienionymi chorobami? Specjalista z dziedziny endokrynologi pomaga również osobom zmagającym się z problemami z nadmiernym owłosieniem lub przedwczesnym łysieniem oraz z trądzikiem. Co więcej, endokrynolog może pomóc w diagnostyce chorób psychicznych wywołanych nieprawidłowościami hormonalnymi oraz ginekomastii, związanej z przerostem sutka u mężczyzn. Co ważne, lekarz tej specjalizacji zajmuje się niepłodnością pierwotną i wtórną, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi.

Niepokojące objawy: czyli kiedy udać się do endokrynologa?

Na to, kiedy iść do endokrynologa, mogą wskazywać pewne niepokojące objawy. Wskazaniem do konsultacji endokrynologicznej są symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Należą do nich między innymi nagły przyrost albo spadek masy ciała, nadmierne owłosienie lub pojawienie się trądziku. Zaniepokoić powinny nas również zmiany w samopoczuciu takie jak nadmierna senność lub nadpobudliwość. Do pozostałych objawów, którym warto się przyjrzeć, należą: nadpotliwość i nagłe uderzenia gorąca, powtarzające się bóle głowy i wypadanie włosów oraz obrzęki w obrębie stóp i rąk.

U kobiet niepokoić mogą zaburzenia związane z miesiączkowaniem jak np. brak miesiączki oraz niezwiązane z cyklem krwawienie z dróg rodnych oraz bóle piersi. Objawami nieprawidłowości pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego u dzieci często są przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia w proporcjach ciała albo zahamowanie wzrostu lub nadmierny wzrost. Kobiety planujące ciąże i mające problemy z jej utrzymaniem również powinny zgłosić się do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy jest bowiem jedną z częstych przyczyn problemów zarówno z zajściem, jak i samym utrzymaniem ciąży.

Czy do endokrynologa trzeba mieć skierowanie?

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, warto w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Refundowana wizyta u endokrynologa jest bowiem możliwa tylko z ważnym skierowaniem. Bez skierowania możemy wybrać się do specjalisty jedynie w ramach wizyty prywatnej. Warto wówczas zorientować się ile kosztuje wizyta u endokrynologa i jak długo trzeba czekać na wizytę. Posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego bądź od innego specjalisty możemy liczyć na bezpłatną usługę w ramach NFZ.

Jakie badania warto wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Zanim wybierzemy się na wizytę do endokrynologa, należy wykonać badanie USG tarczycy. Jeżeli aparatura do badania znajduje się w gabinecie, często jest ono wykonywane na samej wizycie. To jakie badania zleca endokrynolog na pierwszej wizycie wynikać może z interpretacji badań krwi. Warto więc przed wizytą wykonać podstawowe badania, które będą pomocne przy postawieniu diagnozy. Oprócz skierowania od lekarza rodzinnego powinniśmy więc otrzymać również wskazanie do badań takich jak morfologia, poziom cukru, lipidogram, czy też poziom żelaza oraz magnezu. Kluczowe jest również badanie TSH.

Do kompletu warto również dołączyć poziom witaminy D3, FT 3 i FT4 oraz badania przeciwciał przeciwko peroksydazie oraz tyreoglobulinie, czyli anty-TPO i anty-TG. Przed zjawieniem się u specjalisty, warto wiedzieć co robi endokrynolog na pierwszej wizycie. Oprócz wywiadu dotyczącego dolegliwości, przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia, interpretuje on wyniki badań i zapoznaje się z naszą dotychczasową dokumentacją medyczną. Z tego względu tak ważne jest wykonanie właściwych badań, które pozwolą zdiagnozować problem.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa: choroby tarczycy, trzustki, jajników

Do najczęściej leczonych przez endokrynologa schorzeń należą te związane z tarczycą, trzustką oraz jajnikami. Choroby tarczycy to przede wszystkim niedoczynność (choroba Hashimoto) i nadczynność tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa). Choroby trzustki obejmują cukrzycę oraz guzy w obrębie tego narządu. Choroby jajników z kolei mają wpływ na płodność. Schorzenia gruczołów płciowych oddziałują na funkcjonowanie jajników, przez co komórki jajowe mogą być niesprawne. Co za tym idzie, mają trudności z przedostaniem się do jajowodu.Sam proces leczenia endokrynologicznego jest długotrwały. Niekiedy pacjent zmuszony jest do przyjmowania leków przez całe życie np. w przypadku niedoczynności gruczołów możliwe jest podawanie hormonów, celem uzupełnienia ich niedoboru. Podobnie w przypadku nadczynności możliwe jest przyjmowanie leków zmniejszających stężenie hormonów. Niekiedy występuje konieczność operacyjnego usunięcia całości lub części organu.

Najczęstsze badania zlecane przez endokrynologa: TSH, FT4, FT3 – normy i interpretacja

Oznaczenie hormonu tyreotropowego, czy inaczej tyreotropina (TSH) wykonuje się celem oceny stanu metabolicznego gruczołu tarczycy. Dzięki niemu można również monitorować skuteczność leczenia schorzeń tarczycy. Hormon ten wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Wahania jego stężenia, w związku ze sprzężeniem zwrotnym, związane są ze zmianami poziomu wydzielanych przez tarczycę hormonów, czyli trijodotyroniny – T3, tyroksyny – T4. Stężenie hormonu tyreotropowego ulega zmianie, gdy mamy do czynienia z ostrymi i przewlekłymi chorobami tarczycy oraz, gdy chory przyjmuje leki. Wzrost TSH w krwi obwodowej oznaczać może hipotyreozę, czyli niedoczynność tarczycy. Spadek z kolei oznacza hipertyreozę, czyli nadczynność tarczycy.

Badania FT3 i FT4 wykonywane są przeważnie, gdy poziom TSH jest nieprawidłowy. Wskaźniki te służą do monitorowania leczenia niedoczynności tarczycy oraz raka tarczycy. Prawidłowy poziom FT4 mieści się w przedziale od 10 do 35 pmol/l. Podwyższenie jego poziomu może wskazywać między innymi na niedoczynność tarczycy. Wynik obniżony wskazuje zazwyczaj na niedoczynność lub zapalenie tarczycy. Jeśli zaś chodzi o FT3, prawidłowe wyniki mieszczą się w przedziale od 2,25 do 6 pmol/L. Oznaczenie to interpretuje się wraz z poziomem TSH. W przypadku prawidłowego FT3 przy jednoczesnym nieprawidłowym poziomie TSH możemy mieć do czynienia z subkliniczną niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Suplementacja w chorobach tarczycy

Jeżeli zmagamy się z nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy oraz innymi schorzeniami wynikającymi z jej nieprawidłowej pracy, warto zorientować się co wspomaga jej działanie. W dobrych sklepach i aptekach możemy zaopatrzyć się w suplementy na tarczycę. Oprócz prawidłowej diety warto pochylić się nad pozytywnym działaniem składników takich jak selen, cynk czy witamina D. Składniki te nie tylko wpływają na funkcjonowanie tarczycy, ale pomagają też zachować ogólny dobry stan zdrowia. Osoby zmagające się z chorobą Hashimoto powinny również zwrócić uwagę na suplementy z kwasami OMEGA-3, żelazem oraz witaminami C, E i B12.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.