Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie?

baner

Endokrynolog: czym się zajmuje? Jakie badania zleca i jak wygląda leczenie?

Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz dysfunkcjami w ich obrębie.

Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz dysfunkcjami w ich obrębie. W zakresie jego działań jest powiązanie różnego rodzaju zaburzeń z nieprawidłowościami działania hormonów, które wydzielane miejscowo lub do układu krwionośnego wpływają na organizm i jego funkcjonowanie.

Z artykułu dowiesz się o tym:

  • Endokrynolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
  • Jakie badania może zlecić endokrynolog i jak interpretować wyniki?
  • Jaka suplementacja wspomaga leczenie tarczycy?

Przeczytaj również artykuł „Stres, podwyższone TSH i prolaktyna a trudności z zajściem w ciążę. Kiedy udać się do endokrynologa?” i dowiedz się jak stres i hormony wpływają na płodność.

Jakie dolegliwości leczy endokrynolog?

Endokrynolog to nie tylko lekarz od tarczycy. Jest on specjalistą zajmującym się chorobami i nieprawidłowościami w działaniu układu dokrewnego. Chodzi tutaj o pracę gruczołów i związane z ich dysfunkcjami zaburzenia hormonalne. Endokrynolog leczy i diagnozuje:

  • choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto i guz tarczycy),
  • choroby przytarczyc (zespół Albrighta, nadczynność i niedoczynność przytarczyc, tężyczka),
  • choroby przysadki mózgowej (nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej, hiperprolaktynemia, choroba Cushinga, akromegalia),
  • choroby trzustki (cukrzyca),
  • choroby gonad (zaburzenia miesiączki, menopauza oraz andropauza),
  • choroby nadnerczy (nadczynność i niedoczynność nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, zespół Cushinga).

Endokrynolog - co leczy poza wymienionymi chorobami? Specjalista z dziedziny endokrynologi pomaga również osobom zmagającym się z problemami z nadmiernym owłosieniem lub przedwczesnym łysieniem oraz z trądzikiem. Co więcej, endokrynolog może pomóc w diagnostyce chorób psychicznych wywołanych nieprawidłowościami hormonalnymi oraz ginekomastii, związanej z przerostem sutka u mężczyzn. Co ważne, lekarz tej specjalizacji zajmuje się niepłodnością pierwotną i wtórną, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi.

Niepokojące objawy: czyli kiedy udać się do endokrynologa?

Na to, kiedy iść do endokrynologa, mogą wskazywać pewne niepokojące objawy. Wskazaniem do konsultacji endokrynologicznej są symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Należą do nich między innymi nagły przyrost albo spadek masy ciała, nadmierne owłosienie lub pojawienie się trądziku. Zaniepokoić powinny nas również zmiany w samopoczuciu takie jak nadmierna senność lub nadpobudliwość. Do pozostałych objawów, którym warto się przyjrzeć, należą: nadpotliwość i nagłe uderzenia gorąca, powtarzające się bóle głowy i wypadanie włosów oraz obrzęki w obrębie stóp i rąk.

U kobiet niepokoić mogą zaburzenia związane z miesiączkowaniem jak np. brak miesiączki oraz niezwiązane z cyklem krwawienie z dróg rodnych oraz bóle piersi. Objawami nieprawidłowości pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego u dzieci często są przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia w proporcjach ciała albo zahamowanie wzrostu lub nadmierny wzrost. Kobiety planujące ciąże i mające problemy z jej utrzymaniem również powinny zgłosić się do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy jest bowiem jedną z częstych przyczyn problemów zarówno z zajściem, jak i samym utrzymaniem ciąży.

Czy do endokrynologa trzeba mieć skierowanie?

Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, warto w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Refundowana wizyta u endokrynologa jest bowiem możliwa tylko z ważnym skierowaniem. Bez skierowania możemy wybrać się do specjalisty jedynie w ramach wizyty prywatnej. Warto wówczas zorientować się ile kosztuje wizyta u endokrynologa i jak długo trzeba czekać na wizytę. Posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego bądź od innego specjalisty możemy liczyć na bezpłatną usługę w ramach NFZ.

Jakie badania warto wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Zanim wybierzemy się na wizytę do endokrynologa, należy wykonać badanie USG tarczycy. Jeżeli aparatura do badania znajduje się w gabinecie, często jest ono wykonywane na samej wizycie. To jakie badania zleca endokrynolog na pierwszej wizycie wynikać może z interpretacji badań krwi. Warto więc przed wizytą wykonać podstawowe badania, które będą pomocne przy postawieniu diagnozy. Oprócz skierowania od lekarza rodzinnego powinniśmy więc otrzymać również wskazanie do badań takich jak morfologia, poziom cukru, lipidogram, czy też poziom żelaza oraz magnezu. Kluczowe jest również badanie TSH.

Do kompletu warto również dołączyć poziom witaminy D3, FT 3 i FT4 oraz badania przeciwciał przeciwko peroksydazie oraz tyreoglobulinie, czyli anty-TPO i anty-TG. Przed zjawieniem się u specjalisty, warto wiedzieć co robi endokrynolog na pierwszej wizycie. Oprócz wywiadu dotyczącego dolegliwości, przebytych chorób i ogólnego stanu zdrowia, interpretuje on wyniki badań i zapoznaje się z naszą dotychczasową dokumentacją medyczną. Z tego względu tak ważne jest wykonanie właściwych badań, które pozwolą zdiagnozować problem.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa: choroby tarczycy, trzustki, jajników

Do najczęściej leczonych przez endokrynologa schorzeń należą te związane z tarczycą, trzustką oraz jajnikami. Choroby tarczycy to przede wszystkim niedoczynność (choroba Hashimoto) i nadczynność tarczycy (choroba Gravesa- Basedowa). Choroby trzustki obejmują cukrzycę oraz guzy w obrębie tego narządu. Choroby jajników z kolei mają wpływ na płodność. Schorzenia gruczołów płciowych oddziałują na funkcjonowanie jajników, przez co komórki jajowe mogą być niesprawne. Co za tym idzie, mają trudności z przedostaniem się do jajowodu.Sam proces leczenia endokrynologicznego jest długotrwały. Niekiedy pacjent zmuszony jest do przyjmowania leków przez całe życie np. w przypadku niedoczynności gruczołów możliwe jest podawanie hormonów, celem uzupełnienia ich niedoboru. Podobnie w przypadku nadczynności możliwe jest przyjmowanie leków zmniejszających stężenie hormonów. Niekiedy występuje konieczność operacyjnego usunięcia całości lub części organu.

Najczęstsze badania zlecane przez endokrynologa: TSH, FT4, FT3 – normy i interpretacja

Oznaczenie hormonu tyreotropowego, czy inaczej tyreotropina (TSH) wykonuje się celem oceny stanu metabolicznego gruczołu tarczycy. Dzięki niemu można również monitorować skuteczność leczenia schorzeń tarczycy. Hormon ten wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Wahania jego stężenia, w związku ze sprzężeniem zwrotnym, związane są ze zmianami poziomu wydzielanych przez tarczycę hormonów, czyli trijodotyroniny – T3, tyroksyny – T4. Stężenie hormonu tyreotropowego ulega zmianie, gdy mamy do czynienia z ostrymi i przewlekłymi chorobami tarczycy oraz, gdy chory przyjmuje leki. Wzrost TSH w krwi obwodowej oznaczać może hipotyreozę, czyli niedoczynność tarczycy. Spadek z kolei oznacza hipertyreozę, czyli nadczynność tarczycy.

Badania FT3 i FT4 wykonywane są przeważnie, gdy poziom TSH jest nieprawidłowy. Wskaźniki te służą do monitorowania leczenia niedoczynności tarczycy oraz raka tarczycy. Prawidłowy poziom FT4 mieści się w przedziale od 10 do 35 pmol/l. Podwyższenie jego poziomu może wskazywać między innymi na niedoczynność tarczycy. Wynik obniżony wskazuje zazwyczaj na niedoczynność lub zapalenie tarczycy. Jeśli zaś chodzi o FT3, prawidłowe wyniki mieszczą się w przedziale od 2,25 do 6 pmol/L. Oznaczenie to interpretuje się wraz z poziomem TSH. W przypadku prawidłowego FT3 przy jednoczesnym nieprawidłowym poziomie TSH możemy mieć do czynienia z subkliniczną niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Suplementacja w chorobach tarczycy

Jeżeli zmagamy się z nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy oraz innymi schorzeniami wynikającymi z jej nieprawidłowej pracy, warto zorientować się co wspomaga jej działanie. W dobrych sklepach i aptekach możemy zaopatrzyć się w suplementy na tarczycę. Oprócz prawidłowej diety warto pochylić się nad pozytywnym działaniem składników takich jak selen, cynk czy witamina D. Składniki te nie tylko wpływają na funkcjonowanie tarczycy, ale pomagają też zachować ogólny dobry stan zdrowia. Osoby zmagające się z chorobą Hashimoto powinny również zwrócić uwagę na suplementy z kwasami OMEGA-3, żelazem oraz witaminami C, E i B12.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.