Dusznica bolesna – przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Dusznica bolesna  - zdjęcie
Dusznica bolesna, nazywana także dławicą piersiową, stanowi jeden z objawów choroby niedokrwiennej serca. Charakteryzuje się występowaniem uczucia pieczenia i ucisku w okolicy zamostkowej. Symptomy mogą pojawić się m.in. wskutek stresu, ekspozycji na zimne powietrze oraz wysiłku fizycznego. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co to jest dławica piersiowa i jak ją leczyć.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Dławica piersiowa często stanowi jeden z pierwszych objawów choroby niedokrwiennej serca. Dolegliwości pojawiają się w wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego, czego przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych.
  • Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się podeszły wiek, skłonności genetyczne, niezdrowy tryb życia, a także cukrzycę, otyłość oraz nadciśnienie.
  • Dusznica bolesna objawia się uczuciem ucisku, dławienia lub gniecenia, umiejscowionym za mostkiem.
  • Diagnostyka dusznicy opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem, elektrokardiograficznym teście wysiłkowym oraz koronarografią.

Dusznica bolesna – co to jest i jak wpływa na zdrowie?

Dławica piersiowa zaliczana jest do najważniejszych objawów choroby niedokrwiennej serca, zwanej także chorobą wieńcową. Związana jest bezpośrednio z niedotlenieniem mięśnia sercowego, którego przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych. W jej przebiegu dochodzi do powstania tzw. blaszek miażdżycowych w obrębie ścian tętnic, co prowadzi do zwężenia światła naczyń i utrudnia transport krwi. Niedobór tlenu sprawia, że serce zaczyna się „dusić”.

Głównym symptomem dusznicy jest uczucie ucisku i gniecenia w klatce piersiowej, do którego dochodzi po intensywnym wysiłku fizycznym lub pod wpływem silnego stresu emocjonalnego. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia oraz u kobiet po 50. roku życia. Dławica piersiowa może występować pod postacią stabilną oraz niestabilną.

Dławica piersiowa – przyczyny i czynniki ryzyka rozwoju schorzenia

Choroba wieńcowa stanowi poważne zagrożenie epidemiologiczne, stając się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się naturalnie wraz ze starzeniem się organizmu. Najczęściej diagnozowana jest u mężczyzn między 40. i 50. rokiem życia oraz u osób w wieku podeszłym niezależnie od płci. Jednocześnie warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywają tu także skłonności genetyczne i dziedziczne.

Za istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca uznaje się również niezdrowy styl życia. Brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz sięganie po używki, szczególnie palenie papierosów, mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, prowadząc tym samym do objawów dławicy. Niepokój pacjentów powinien wzbudzić przy tym podwyższony poziom cholesterolu całkowitego (powyżej 200 mg/dl) oraz cholesterolu LDL (powyżej 130 mg/dl). Procesy miażdżycowe przyspieszają także cukrzyca, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze.

Dławica piersiowa – objawy, które powinny wzbudzić niepokój

Jak już wspomniano, dusznica bolesna stanowi jedną z najważniejszych oznak rozwijającej się choroby wieńcowej, dlatego nie można lekceważyć jej symptomów.

Dławica piersiowa – objawy:

  • Po wysiłku fizycznym, wskutek stresu emocjonalnego oraz ekspozycji na zimne powietrze pojawia się uczucie ucisku, dławienia lub gniecenia.
  • Ból występuje w okolicy zamostkowej. Może promieniować w kierunku ramienia, szyi i żuchwy.
  • Dolegliwości ustępują w spoczynku.
  • Ból trwa zwykle kilka minut.

Na początkowych etapach choroby ból dusznicowy bywa mylony ze zgagą, przez co jest bagatelizowany przez pacjentów. Objawy często mają mało nasilony charakter. Przez wiele osób opisywane są jako delikatne pieczenie lub ucisk w tzw. dołku. Każdy przypadek bólu wieńcowego powinien być skonsultowany z lekarzem, szczególnie ten występujący po wysiłku fizycznym oraz budzący ze snu. Warto pamiętać o tym, że ból dławicowy nie powinien być ostry i kłujący.

Co zrobić podczas ataku dusznicy bolesnej?

W przypadku ataku dusznicy bolesnej należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Objawy powinny ustąpić samoistnie po kilku minutach. Pomocne mogą okazać się także tabletki z nitrogliceryną pod język. Po przyjęciu leków objawy powinny ustąpić w ciągu 1–3 minut.

Jeśli dolegliwości mają nasilony charakter oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Osłabienie oraz silny ból w klatce piersiowej wymagają natychmiastowego powiadomienia służb ratunkowych. Na pomoc należy czekać w wygodnej pozycji. Warto zadbać przy tym o dopływ świeżego powietrza.

Rodzaje dusznicy bolesnej

Niestabilna dławica piersiowa

Jedną z postaci dusznicy bolesnej jest niestabilna dławica piersiowa. Głównym objawem opisywanej postaci choroby jest ból wieńcowy, który nie reaguje na podawanie leków z nitrogliceryną. Co więcej, ból ma charakter wielokrotnie nawracający oraz może zwiększać swoje natężenie. Pojawia się spontanicznie, bez wysiłku fizycznego, często w nocy. Stanowi poważny czynnik zawału serca mięśniowego i powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem.

Główną przyczyną występowania niestabilnej dławicy piersiowej jest szybkie zwężanie się światła tętnic. Najczęściej wywołana jest pęknięciem blaszki miażdżycowej i powstaniem nowej skrzepliny, która może rozpuścić się samoistnie lub doprowadzić do zawału. Niestabilnej dławicy piersiowej towarzyszy nasilony ból oraz dodatkowe objawy, takie jak nudności, wymioty oraz duszności. Pacjenci skarżą się przy tym na wzmożoną potliwość oraz nagłe osłabienie. Ryzyko wystąpienia komplikacji zwiększa cukrzyca, choroba naczyń pozasercowych, cechy zastoinowej niewydolności serca oraz leczony ostry zespół wieńcowy.

Stabilna dławica piersiowa

Rodzaje dusznicy bolesnej obejmują także postać stabilną, która stanowi jednocześnie najczęściej diagnozowaną postać choroby wieńcowej. Stabilna dławica piersiowa charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem objawów bezpośrednio po aktywności fizycznej lub wskutek stresu. Same objawy mają umiarkowany charakter oraz ustępują samoistnie kilka minut po zaprzestaniu wysiłku lub gdy przyjmie się leki na serce z nitrogliceryną. Dolegliwości występują również w czasie ekspozycji na zimno, po obfitym posiłku oraz rano po wstaniu z łóżka.

Same bóle mogą występować z różną częstotliwością. Pacjenci odczuwają je nawet do kilku razy w tygodniu lub miesiącu. Zdarzają się jednak dłuższe okresy bez występowania objawów. Stabilna dusznica negatywnie wpływa na komfort i jakość codziennego życia. Wiąże się z koniecznością ograniczenia wysiłku fizycznego oraz zmniejszeniem wydolności fizycznej.

Diagnostyka dusznicy bolesnej

Leczenie dusznicy bolesnej powinna poprzedzić odpowiednia diagnostyka u lekarza kardiologa. W pierwszej kolejności przeprowadzony jest wywiad, podczas którego specjalista ustala charakter i częstotliwość występujących objawów. Dodatkowo zadaje pytania dotyczące współwystępowania innych chorób oraz codzienny styl życia. Następnie przeprowadzone zostaje EKG oraz echo serca. Prawidłowy zapis EKG serca nie wyklucza jednak choroby niedokrwiennej serca.

Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych pozostaje elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, która umożliwia rozpoznanie stabilnej dławicy piersiowej. Samo badanie polega na monitorowaniu pracy serca przy pomocy elektrod oraz pomiaru ciśnienia podczas marszu na bieżni lub w czasie jazdy na rowerze stacjonarnym. Próba wysiłkowa trwa około 20 minut.

Na dalszych etapach diagnostyki konieczna może okazać się jednocześnie koronarografia, pozwalająca ocenić stan tętnic oraz możliwość leczenia inwazyjnego. Do tętnic wprowadzany jest kontrast, który umożliwia ich uwidocznienie w czasie badania rentgenowskiego. Podczas koronarografii lekarz znajduje zmiany w tętnicach odpowiedzialne za niedokrwienie serca.

Leczenie dusznicy bolesnej

Wielu pacjentów zastanawia się, czy dławica piersiowa jest uleczalna. Niestety dolegliwość ma charakter przewlekły i nie pozwala na pełne wyleczenie. Kluczowym działaniem pozostaje podejmowanie działań, mających na celu zahamowanie postępu miażdżycy. Jak leczona jest dusznica bolesna? Leki bez recepty najczęściej znajdują zastosowanie u zdrowych pacjentów, którym zależy na profilaktyce. Leczenie zachowawcze obejmuje leki wspomagające krążenie zapisane przez lekarza oraz zmianę stylu życia. Szczególnie ważne jest zaprzestanie palenia tytoniu, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej oraz zmiana diety. Leczenie inwazyjne obejmuje m.in. angioplastykę wieńcową oraz pomostowanie tętnic wieńcowych (zwane by-passami).

Źródła:

  • Anna Maria Frycz-Kurek, Piotr Buchta, Janusz Szkodziński, Stabilna choroba wieńcowa — epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, „Choroby Serca i Naczyń”, vol. 5, nr 3/2008.
  • Ewa Horak, Dławica piersiowa stabilna, https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225665,dlawica-piersiowa-stabilna [dostęp 08.10.2024].
  • Bożena Kocik, Anna Spannbauer, Piotr Mika, Postępowanie rehabilitacyjne u chorych ze stabilną dusznicą bolesną po zabiegu przezskórnej angioplastyki tętnic wieńcowych, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne”, vol. 3/2018.
  • Amit Kumar, Christopher P. Cannon, Ostre zespoły wieńcowe: diagnostyka i leczenie (niestabilna dławica piersiowa i NSTEMI), https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/134/original/Strony_od_MpD_2010_08-6.pdf?1467970175 [dostęp 08.10.2024].
  • Przemysław Styczeń, Choroba niedokrwienna serca (część II), http://convatec.com.pl/download/choroba_niedokrwienna_serca_cz2.pdf [dostęp 08.10.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem