Dieta miażdżycowa – czym się charakteryzuje oraz czego trzeba unikać?

Dieta miażdżycowa jadłospis - zdjęcie

iażdżyca stopniowo zmniejsza światło tętnic, utrudniając swobodny przepływ krwi w organizmie. Choroba uznawana jest za przewlekłą, a nieleczona prowadzi do niedokrwienia narządów wewnętrznych. Narażone na jej wystąpienie są osoby prowadzące siedzący tryb życia i odżywiający się nieprawidłowo. Aktywność fizyczna i odpowiednio skomponowana dieta miażdżycowa pomagają w profilaktyce oraz leczeniu choroby.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak powinna wyglądać dieta dla miażdżycowców?
  • Które produkty spożywcze można spożywać, a których unikać na diecie miażdżycowej?
  • Jak skomponować jadłospis dla miażdżycowca?
  • Z jakich przepisów korzystać na diecie miażdżycowej?

Więcej o miażdżycy przeczytasz w artykule: Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta - jak leczyć miażdżycę?

Dieta miażdżycowa - podstawowe informacje

Dietę miażdżycową stosować można w profilaktyce i leczeniu choroby. Opiera się ona o zróżnicowane produkty spożywcze, które mają dostarczyć organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych. Prawidłowo skomponowana dieta miażdżycowa powinna być uboga w tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego oraz cukry proste. Zamiast nich do jadłospisu włączyć należy produkty zawierające tłuszcze nienasycone i błonnik. Codzienne menu dobrze uzupełnić o warzywa i owoce, a zamiast mięsa spożywać ryby morskie. Przestrzeganie powyższych zasad ma prowadzić do ograniczenia cholesterolu w krwi, którego nadmiar uznawany jest za bezpośrednią przyczynę miażdżycy. O tym, jaka dieta przy miażdżycy będzie najlepsza można porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

Miażdżyca to poważna choroba, mogąca prowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych. Jednym z nich jest zakrzepica żył głębokich, o której więcej dowiesz się z artykułu: Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie.

Dla kogo jest dieta miażdżycowa?

Dietę ograniczającą tłuszcze zwierzęce, cholesterol oraz cukry proste powinny stosować osoby, u których zdiagnozowano miażdżycę. Prawidłowy sposób odżywiania jest ważnym wsparciem leczenia, dlatego dieta miażdżycowa jest często polecana w gabinetach lekarskich. Chory powinien postawić na spożywanie większej ilości warzyw, owoców, produktów zbożowych, czy ryb, przy jednoczesnym ograniczeniu jedzenia mięsa. Do posiłków można dodawać oleje roślinne, pestki dyni, czy nasiona słonecznika.

Z diety zmniejszającej poziom cholesterolu we krwi mogą korzystać nie tylko osoby chore na miażdżyce, ale także chcące zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Odpowiednio wcześnie stosowana dieta przeciwmiażdżycowa zapobiega rozwojowi choroby, pomaga utrzymać właściwą masę ciała i dostarcza do organizmu niezbędną mu energię.

Osobami szczególnie narażonymi na zachorowanie na miażdżycę są osoby z wysokim poziomem cholesterolu. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Cholesterol - jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?

Jakie produkty można jeść na diecie miażdżycowej?

Menu w profilaktyce i leczeniu miażdżycy dobrze oprzeć na posiłkach ubogich w cukry proste i cholesterol. Dania warto przygotowywać poprzez tradycyjne gotowanie, przyrządzanie na parze lub pieczenie w folii. O szczegółowe zalecenia w diecie miażdżycowej spytać możesz swojego lekarza lub dietetyka. 

Osoby stosujące dietę miażdżycową powinny włączyć do jadłospisu takie produkty, jak:

  • ryby morskie,
  • oleje roślinne (w tym olej słonecznikowy, sojowy, czy kukurydziany),
  • warzywa i owoce,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • produkty zbożowe,
  • czosnek, imbir, siemię lniane,
  • mleko, jogurty i kefiry odtłuszczone,
  • orzechy, pestki i nasiona.

Oprócz przestrzegania diety warto zadbać o suplementację. Kapsułki Vitaminum A+E Medana mają działanie profilaktyczne w chorobach związanych z "wolnymi rodnikami", do których należy miażdżyca.

Dieta miażdżycowa - czego należy szczególnie unikać?

W przypadku wystąpienia miażdżycy nóg dieta powinna być bezwzględnie przestrzegana. Tylko w ten sposób ustrzec się można przed przykrymi konsekwencjami choroby, do których należy zawał serca, udar mózgu, a nawet amputacja. Które z produktów należy wyrzucić z codziennego jadłospisu?

  • słodycze, ciasta, słodzone napoje,
  • tłuste mięso,
  • żółtka jaj,
  • potrawy fast food, chipsy, frytki,
  • błyskawiczne zupy,
  • dania zawierające dużo soli kuchennej,
  • tłuste sery, smalec, śmietanki,
  • potrawy głęboko smażone.

Osoby chorujące na miażdżyce powinny pamiętać, że czynnikiem przykładającym się do postępu choroby są używki. Warto tym samym zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów zarówno przed, jak i po jej zdiagnozowaniu.


Dieta miażdżycowa - przykładowy jadłospis

Podstawową zasadą odżywiania jest spożywanie dużej ilości posiłków w ciągu dnia. Małe, pełnowartościowe porcje będą lepiej przyswajane przez organizm, a dodatkowo pomogą zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga przyczynia się bowiem do rozwoju choroby, dlatego należy dążyć do redukcji ciała do optymalnego poziomu. Zobacz przykładowy jadłospis w diecie miażdżycowej:

Śniadanie

Chleb graham, wędlina drobiowa, plasterki ogórka, zielona herbata

Przekąska

Mix z sałaty, pomidorów, czerwonej cebuli, ogórka, chudego twarogu, polany oliwą z oliwek podany z bułką grahamką i kawą zbożową

Obiad

Gotowane ziemniaki, duszona pierś z indyka, pomidorki koktajlowe, sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy

Podwieczorek

Koktajl z odtłuszczonego jogurtu naturalnego, banana, jagód i naturalnego soku jabłkowego

Kolacja

Grzanki z pełnoziarnistego pieczywa z pastą rybną lub chudym twarogiem i pomidorkami, garść pestek dyni, zielona herbata

Do codziennego jadłospisu w diecie miażdżycowej włączyć można także mleczko pszczele.

Polecane przepisy na diecie miażdżycowej

Zróżnicowana dieta jest podstawą skutecznej profilaktyki i leczenia choroby. Oprócz nieprzetworzonych produktów dostępnych w sklepach, osoby stosujące ten sposób żywienia mogą sięgać po niecodzienne przepisy na pożywne dania. Jakie przykłady diety miażdżycowej można wykorzystać w kuchni?

Makaron z kurczakiem, fasolką szparagową i sosem czosnkowym

Makaron (250g) ugotuj zgodnie z instrukcją z opakowania. Dwie małe piersi z kurczaka potnij w drobną kostkę i przysmaż na oleju z oliwek z tymiankiem, pieprzem, oregano i bazylią. Cztery garści fasolki szparagowej ugotuj na miękko. W międzyczasie przygotuj sos czosnkowy. Przeciśnij przez praskę ząbek czosnku i dodaj do odtłuszczonego jogurtu naturalnego (200g). Przypraw pieprzem i odstaw do lodówki na około 10 minut. Na ugotowany makaron połóż ciepłe piersi z kurczaka, a następnie wyłóż na nie fasolkę szparagową. Całość polej sosem czosnkowym. Smacznego!

Domowy sos tzatziki

Cztery ogórki gruntowe zetrzyj na tarce, po czym odstaw na bok. Po upływie około 10 minut odciśnij sok i dodaj 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę. Pod bieżącą wodą opłukaj pęczek koperku, posiekaj go i dodaj do ogórków z czosnkiem. Dodaj 200g odtłuszczonego jogurtu greckiego i dokładnie wymieszaj. Sos przypraw pieprzem i odstaw na pół godziny do lodówki. Gotowe!

Niedobór witamin i minerałów w diecie możesz uzupełniać przez przyjmowanie preparatów w tabletkach, kapsułkach lub syropach.

Należy pamiętać, by dieta dla chorych na miażdżycę była zróżnicowana. Jej podstawą powinno być ograniczenie potraw bogatych w nienasycone tłuszcze, sól, cukier prosty i cholesterol. W zamian należy spożywać posiłki pełnowartościowe powstające na bazie morskich ryb, warzyw, czy olejów roślinnych.


Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem