Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe dla osób starszych i chorujących

Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe - zdjęcie

Osoby starsze oraz chorujące muszą dostosować swój tryb życia w zależności od ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia. W większości przypadków jedzenie fast food’ów, słodyczy czy tłustego jedzenia jest niewskazane. Do jakich wskazówek żywieniowych należy się wówczas stosować? Jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas, w tym na przykład zestawu spożywanych leków. Mimo to można wskazać zestaw porad o uniwersalnym charakterze.

Jaka powinna być dieta w chorobie oraz dla seniorów? Jakie ograniczenia w diecie wywołują niektóre jednostki choroboweCo jeść podczas choroby i czym jest tzw. dieta lecznicza? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wyjaśnienia znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.

Odpowiednia dieta to nie jedyne ważne zagadnienie – istotny jest także całokształt. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy prowadzić zdrowy tryb życia, zobacz także inny z naszych artykułów: Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Dieta lekkostrawna dla seniora – bezpieczne żywienie osób starszych

Jeśli interesuje Cię dieta lekkostrawna – przepisy i szczegółowe zalecenia w tym zakresie możesz uzyskać w ramach konsultacji z profesjonalnym dietetykiem. Zasadniczo, opiera się ona na takich produktach, które nie są wysokoprzetworzone i nie zawierają dużych ilości węglowodanów. Oprócz tego, potraw nie należy smażyć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest duszenie na parze lub gotowanie.

Zbilansowana dieta osób starszych – jak powinna wyglądać i co zawierać?

Podczas przygotowywania diety zbilansowanej należy zadbać, by wybierać produkty z różnych grup żywieniowych, a posiłki były urozmaicone. Należy zadbać o to, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 2000 kalorii. Zaleca się spożywanie min. 2 l wody.

Jak zadbać o odżywianie w chorobie osób starszych?

Dietetyczne jadłospisy dla seniora można przygotowywać w oparciu o konsultacje ze specjalistą – to on przygotuje przykładowy jadłospis dla osób starszych, np. dietę DASH (jest to ważne, gdy występują choroby żywieniowe, w tym zespół jelita drażliwego – przepisy kulinarne uwzględniające stan zdrowia chorego są konieczne). Generalnie, powinna być to dieta niskobłonnikowa oraz przepisy z makroskładnikami

Dieta dla osób leżących – dieta dla obłożnie chorych

Podstawą jest dieta lekkostrawna i warzywa (ziemniaki) gotowane na parze. Zaleca się spożywanie mięsa nie częściej niż raz na tydzień. Konieczne jest zadbanie, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 1800-2000 kalorii

Czym jest dieta płynna i półpłynna?

Dieta płynna oraz dieta półpłynna (czasem określana także jako tzw. dieta miękka) jest stosowana w okresie kilku dni, a nawet tygodni po przeprowadzeniu poważnego zabiegu laryngologicznego, stomatologicznego lub związanego z układem pokarmowym (rektoskopia, kolonoskopia itd.). Nie ma w tym nic dziwnego – po wykonaniu tego typu zabiegów przełykanie i jedzenie tradycyjnych potraw może sprawiać trudności, a nawet powodować powikłania.

W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest tzw. dieta płynna. półpłynna. Jest to taki rodzaj diety, w przypadku którego tradycyjne potrawy (np. ziemniaki, pomidory czy inne warzywa) zostają zastąpione odpowiednikami w formie koktajlu oraz zagęszczonych płynów. Dodatkowo, u pacjentów leżących stosuje się wariant wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze – jest to tak zwana dieta płynna wzmocniona.

Jakie potrawy można spożywać w ramach rozwiązania, które jest określane zbiorczo jako dieta płynnaPrzykładyprzepisy i jadłospis możesz ustalić w ramach konsultacji ze specjalistą.

Dieta obfita w warzywa i owoce przy przyjmowaniu leków

Należy pamiętać, że chociaż owoce i warzywa są obfite w cenne witaminy i składniki odżywcze, to niektóre z nich – w tym między innymi grejpfruty, pomarańcze i limonki – mogą mieć zły wpływ na metabolizm leków.

Dodatki do żywności na poprawne funkcjonowanie organizmu

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizmu, warto – oprócz standardowej diety – pamiętać o unikaniu takich dodatków jak na przykład konserwanty chemiczne poprawiające smak produktów. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z miodu naturalnego czy słodkich owoców.

Odżywianie seniorów – dieta w wybranych schorzeniach

W Internecie można znaleźć liczne poradniki dotyczące odżywiania się seniorów. Warto jednak pamiętać, że powinny być one traktowane głównie jako wskazówki. Chcąc uzyskać bardziej merytoryczne zalecenia, należy skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem.

Dieta żołądkowa przy refluksie i wrzodach

W przypadku bólu i chorób żołądka należy stosować produkty, które hamują wydzielanie soku żołądkowego. Są to m.in.: masła, śmietany, mleko, przegotowana woda, chude mięso i wędliny oraz ryby.

Dieta przy schorzeniach wątroby

W przypadku chorób wątroby podstawą jest dieta lekkostrawna. Mięso drobiowe, wołowina, jajka i nabiał bezcukrowy – zestaw ten to podstawa. Aby nie podrażniać chorej wątroby i przyspieszyć jej regenerację, należy unikać produktów zawierających tłuszcze (np. majonez, śmietana). Bezwzględnie zakazuje się spożywania alkoholu oraz ostrych przypraw.

Dieta w chorobach trzustki

W celu dbania o prawidłowy stan zdrowia, ważne jest zapobieganie chorobom trzustki. Aby móc działać profilaktycznie, warto unikać zbyt dużych ilości alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, należy w takim przypadku unikać produktów ciężkostrawnych (wędliny, potrawy smażone). Oczywiście, nie zniweluje to ryzyka pojawienia się choroby, ale zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Dieta w osteoporozie

W przypadku osób z osteoporozą należy zadbać o to, by dieta była obfita w takie artykuły spożywcze:

 • ryby morskie (łososie, pstrągi),
 • warzywa, owoce,
 • mleko, sery twarogowe,
 • cielęcina, dziczyzna,
 • pieczywo razowe,
 • herbaty miętowe i ziołowe,
 • galaretki, przekąski sojowe, budynie.

Nie zaleca się z kolei przede wszystkim produktów silnie solonych, słodyczy (czekolady, kakao) oraz tłustych serów.

Dieta przy chorobie nerek

Choroby nerek (np. niewydolność) to poważne schorzenia. Oznacza to, że szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłową dietę. Jakie produkty powinien obejmować jadłospis w przypadku pacjentów borykających się z chorymi nerkami? Podstawą zdrowej diety są produkty lekkostrawne.

Śniadanie powinno składać się z kanapek z dżemem owocowym miodem itp. oraz herbaty owocowej lub kawy zbożowej. Idealny obiad dla osoby chorej na nerki to „tradycyjna” zupa (np. barszcz czy krupnik), kolacja zaś powinna być złożona z owoców, pasty warzywnej oraz herbaty.

Do niewskazanych artykułów spożywczych należą:

 • mocne herbaty oraz kawy,
 • produkty obfite w tłuszcze,
 • smażone jaja,
 • ocet, musztarda itd.

Dieta podopiecznych z chorobami krążenia

Aby zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia, należy przede wszystkim usunąć z diety produkty obfite w tłuszcze zwierzęce (są to m.in. mięsa oraz wędliny). Jest to podstawowy wymóg, ponieważ to właśnie cholesterol osadzający się w żyłach zwiększa ryzyko zawału.

W przypadku tej grupy pacjentów warto zadbać o spożywanie: orzechów, ziaren słonecznika, oliwy z oliwek, ryb, oraz produktów bogatych w magnez, potas i wapń.

Czym jest żywienie medyczne i produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Są to takie produkty, których skład różni się od produktów tradycyjnie spotykanych w sklepach (zazwyczaj są one bogatsze w cenne składniki odżywcze). Zaleca się ich stosowanie w przypadku osób z rozchwianym systemem metabolizmu oraz trawienia, a także dzieci do 3 r.ż.

Czy warto stosować odżywki medyczne i dla kogo?

Odżywki medyczne (suplementy odżywcze) warto stosować szczególnie w przypadku osób starszych cierpiących na:

 • choroby onkologiczne (ochrona przed utratą masy ciała),
 • cukrzycę (w celu regulacji indeksu glikemicznego),
 • niewydolność wątroby (szybsza regeneracja wątroby).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.