Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe dla osób starszych i chorujących

Dieta dla seniora - wskazówki żywieniowe - zdjęcie

Osoby starsze oraz chorujące muszą dostosować swój tryb życia w zależności od ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia. W większości przypadków jedzenie fast food’ów, słodyczy czy tłustego jedzenia jest niewskazane. Do jakich wskazówek żywieniowych należy się wówczas stosować? Jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas, w tym na przykład zestawu spożywanych leków. Mimo to można wskazać zestaw porad o uniwersalnym charakterze.

Jaka powinna być dieta w chorobie oraz dla seniorów? Jakie ograniczenia w diecie wywołują niektóre jednostki choroboweCo jeść podczas choroby i czym jest tzw. dieta lecznicza? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wyjaśnienia znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku.

Odpowiednia dieta to nie jedyne ważne zagadnienie – istotny jest także całokształt. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy prowadzić zdrowy tryb życia, zobacz także inny z naszych artykułów: Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Dieta lekkostrawna dla seniora – bezpieczne żywienie osób starszych

Jeśli interesuje Cię dieta lekkostrawna – przepisy i szczegółowe zalecenia w tym zakresie możesz uzyskać w ramach konsultacji z profesjonalnym dietetykiem. Zasadniczo, opiera się ona na takich produktach, które nie są wysokoprzetworzone i nie zawierają dużych ilości węglowodanów. Oprócz tego, potraw nie należy smażyć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest duszenie na parze lub gotowanie.

Zbilansowana dieta osób starszych – jak powinna wyglądać i co zawierać?

Podczas przygotowywania diety zbilansowanej należy zadbać, by wybierać produkty z różnych grup żywieniowych, a posiłki były urozmaicone. Należy zadbać o to, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 2000 kalorii. Zaleca się spożywanie min. 2 l wody.

Jak zadbać o odżywianie w chorobie osób starszych?

Dietetyczne jadłospisy dla seniora można przygotowywać w oparciu o konsultacje ze specjalistą – to on przygotuje przykładowy jadłospis dla osób starszych, np. dietę DASH (jest to ważne, gdy występują choroby żywieniowe, w tym zespół jelita drażliwego – przepisy kulinarne uwzględniające stan zdrowia chorego są konieczne). Generalnie, powinna być to dieta niskobłonnikowa oraz przepisy z makroskładnikami

Dieta dla osób leżących – dieta dla obłożnie chorych

Podstawą jest dieta lekkostrawna i warzywa (ziemniaki) gotowane na parze. Zaleca się spożywanie mięsa nie częściej niż raz na tydzień. Konieczne jest zadbanie, by dzienna wartość kaloryczna wynosiła ok. 1800-2000 kalorii

Czym jest dieta płynna i półpłynna?

Dieta płynna oraz dieta półpłynna (czasem określana także jako tzw. dieta miękka) jest stosowana w okresie kilku dni, a nawet tygodni po przeprowadzeniu poważnego zabiegu laryngologicznego, stomatologicznego lub związanego z układem pokarmowym (rektoskopia, kolonoskopia itd.). Nie ma w tym nic dziwnego – po wykonaniu tego typu zabiegów przełykanie i jedzenie tradycyjnych potraw może sprawiać trudności, a nawet powodować powikłania.

W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest tzw. dieta płynna. półpłynna. Jest to taki rodzaj diety, w przypadku którego tradycyjne potrawy (np. ziemniaki, pomidory czy inne warzywa) zostają zastąpione odpowiednikami w formie koktajlu oraz zagęszczonych płynów. Dodatkowo, u pacjentów leżących stosuje się wariant wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze – jest to tak zwana dieta płynna wzmocniona.

Jakie potrawy można spożywać w ramach rozwiązania, które jest określane zbiorczo jako dieta płynnaPrzykładyprzepisy i jadłospis możesz ustalić w ramach konsultacji ze specjalistą.

Dieta obfita w warzywa i owoce przy przyjmowaniu leków

Należy pamiętać, że chociaż owoce i warzywa są obfite w cenne witaminy i składniki odżywcze, to niektóre z nich – w tym między innymi grejpfruty, pomarańcze i limonki – mogą mieć zły wpływ na metabolizm leków.

Dodatki do żywności na poprawne funkcjonowanie organizmu

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizmu, warto – oprócz standardowej diety – pamiętać o unikaniu takich dodatków jak na przykład konserwanty chemiczne poprawiające smak produktów. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z miodu naturalnego czy słodkich owoców.

Odżywianie seniorów – dieta w wybranych schorzeniach

W Internecie można znaleźć liczne poradniki dotyczące odżywiania się seniorów. Warto jednak pamiętać, że powinny być one traktowane głównie jako wskazówki. Chcąc uzyskać bardziej merytoryczne zalecenia, należy skonsultować się z dietetykiem oraz lekarzem.

Dieta żołądkowa przy refluksie i wrzodach

W przypadku bólu i chorób żołądka należy stosować produkty, które hamują wydzielanie soku żołądkowego. Są to m.in.: masła, śmietany, mleko, przegotowana woda, chude mięso i wędliny oraz ryby.

Dieta przy schorzeniach wątroby

W przypadku chorób wątroby podstawą jest dieta lekkostrawna. Mięso drobiowe, wołowina, jajka i nabiał bezcukrowy – zestaw ten to podstawa. Aby nie podrażniać chorej wątroby i przyspieszyć jej regenerację, należy unikać produktów zawierających tłuszcze (np. majonez, śmietana). Bezwzględnie zakazuje się spożywania alkoholu oraz ostrych przypraw.

Dieta w chorobach trzustki

W celu dbania o prawidłowy stan zdrowia, ważne jest zapobieganie chorobom trzustki. Aby móc działać profilaktycznie, warto unikać zbyt dużych ilości alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, należy w takim przypadku unikać produktów ciężkostrawnych (wędliny, potrawy smażone). Oczywiście, nie zniweluje to ryzyka pojawienia się choroby, ale zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Dieta w osteoporozie

W przypadku osób z osteoporozą należy zadbać o to, by dieta była obfita w takie artykuły spożywcze:

  • ryby morskie (łososie, pstrągi),
  • warzywa, owoce,
  • mleko, sery twarogowe,
  • cielęcina, dziczyzna,
  • pieczywo razowe,
  • herbaty miętowe i ziołowe,
  • galaretki, przekąski sojowe, budynie.

Nie zaleca się z kolei przede wszystkim produktów silnie solonych, słodyczy (czekolady, kakao) oraz tłustych serów.

Dieta przy chorobie nerek

Choroby nerek (np. niewydolność) to poważne schorzenia. Oznacza to, że szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłową dietę. Jakie produkty powinien obejmować jadłospis w przypadku pacjentów borykających się z chorymi nerkami? Podstawą zdrowej diety są produkty lekkostrawne.

Śniadanie powinno składać się z kanapek z dżemem owocowym miodem itp. oraz herbaty owocowej lub kawy zbożowej. Idealny obiad dla osoby chorej na nerki to „tradycyjna” zupa (np. barszcz czy krupnik), kolacja zaś powinna być złożona z owoców, pasty warzywnej oraz herbaty.

Do niewskazanych artykułów spożywczych należą:

  • mocne herbaty oraz kawy,
  • produkty obfite w tłuszcze,
  • smażone jaja,
  • ocet, musztarda itd.

Dieta podopiecznych z chorobami krążenia

Aby zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia, należy przede wszystkim usunąć z diety produkty obfite w tłuszcze zwierzęce (są to m.in. mięsa oraz wędliny). Jest to podstawowy wymóg, ponieważ to właśnie cholesterol osadzający się w żyłach zwiększa ryzyko zawału.

W przypadku tej grupy pacjentów warto zadbać o spożywanie: orzechów, ziaren słonecznika, oliwy z oliwek, ryb, oraz produktów bogatych w magnez, potas i wapń.

Czym jest żywienie medyczne i produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Są to takie produkty, których skład różni się od produktów tradycyjnie spotykanych w sklepach (zazwyczaj są one bogatsze w cenne składniki odżywcze). Zaleca się ich stosowanie w przypadku osób z rozchwianym systemem metabolizmu oraz trawienia, a także dzieci do 3 r.ż.

Czy warto stosować odżywki medyczne i dla kogo?

Odżywki medyczne (suplementy odżywcze) warto stosować szczególnie w przypadku osób starszych cierpiących na:

  • choroby onkologiczne (ochrona przed utratą masy ciała),
  • cukrzycę (w celu regulacji indeksu glikemicznego),
  • niewydolność wątroby (szybsza regeneracja wątroby).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem