zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 99.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Co wybrać dla dzieci – dezodorant czy antyperspirant?

 dezodorant czy antyperspirant dla dzieci

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, zaś pot spełnia istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, uczestniczy bowiem w termoregulacji zapobiegając przegrzaniu organizmu. Co ważne, pocą się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Pocenie się u najmłodszych stanowi problem związany nie tylko z higieną, ale może być przyczyną utrudnionych kontaktów z rówieśnikami. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które dedykowane są do wrażliwej skóry najmłodszych. Jaki kosmetyk zatem wybrać dla dziecka? Co jest lepsze – dezodorant czy antyperspirant?

Antyperspirant a dezodorant – różnice

Antyperspiranty określane są jako blokery potu, gdyż w pewnym stopniu ograniczają jego wydzielanie w miejscu, w którym zostały zaaplikowane. Warto natomiast podkreślić, że działanie blokujące ujścia gruczołów potu jest tymczasowe, gdyż kosmetyk można w łatwy sposób zmyć wodą z mydłem. Należy jednak wskazać, że w antyperspirantach znajdują się aktywne składniki w postaci soli glinu i aluminium, które uważane są za szkodliwe. Z tego powodu antyperspiranty dedykowane są dla starszych dzieci i dorosłych.

Dezodorant natomiast uniemożliwia powstanie przykrego, nieprzyjemnego zapachu potu, który już został wydzielony. Dlatego też, kosmetyk ten ma działanie głównie odświeżające, gdyż maskuje zapach potu. W niektórych preparatach zawarte są także składniki, które spowalniają rozwój bakterii. Ważne jest jednak to, że dezodoranty mają określone czasowo działanie (do kilku godzin). Z tego względu należy je ponownie aplikować w ciągu dnia. Istotną ich zaletą jest natomiast to, że nie zatykają ujścia gruczołów potowych.

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Antyperspirant charakteryzuje się silniejszym i dłuższym działaniem. Z tego względu, preparat ten lepiej się sprawdzi u starszych, nastoletnich dzieci, u których może pojawić się problem nadpotliwości. Dlatego też, dla najmłodszych odpowiednim wyborem będą dezodoranty o delikatnym, odświeżającym działaniu. Należy jednak podkreślić, że kosmetyki dla najmłodszych nie powinny zawierać alkoholu, a także soli glinu i aluminium. Ponadto, najlepsze będą hipoalergiczne specyfiki, które mogą być stosowane do wrażliwej skóry dzieci. Nie bez znaczenia jet również forma aplikowania preparatów na pocenie się pod pachami – najlepsze są dezodoranty w kulce lub sztyfcie.

Naturalny, delikatny dezodorant dla dzieci

Warto wskazać, że dezodorant czy antyperspirant nie jest kosmetykiem pierwszej potrzeby w codziennej toalecie dzieci. W walce z potem warto wykorzystywać domowe sposoby, dbając odpowiednio o higienę osobistą i używając mydła antybakteryjnego. Ponadto, nie bez znaczenia jest również ubiór. Dlatego też, najlepsze będą materiały, które umożliwiają przepływ powietrza, np. bawełna czy len. W sytuacji natomiast intensywnego pocenia się pod pachami przez dziecko, najlepsze będą kosmetyki naturalne, między innymi ałun. Minerał ten pozostawia na skórze warstwę soli mineralnych, które nie zatykają porów, ale skutecznie hamują namnażanie bakterii. Dzięki temu, zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi potu. Co ważne, ałun jest bezzapachowy i hipoalergiczny, dlatego nie podrażnia nawet delikatnej, wrażliwej skóry dzieci.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.