Co oznacza metaliczny posmak w ustach? – czy to powód do niepokoju w czasach Covid?

baner

Co oznacza metaliczny posmak w ustach? – czy to powód do niepokoju w czasach Covid?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest właściwe wyczucie smaku, dopóki nie utracimy zdolności jego normalnego odczuwania. Jednym z częstych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza jest metalowy posmak w g

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest właściwe wyczucie smaku, dopóki nie utracimy zdolności jego normalnego odczuwania. Jednym z częstych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza jest metalowy posmak w gardle. Brak smaku czy posmak metalu w ustach może być związany z koronawirusem lub z innymi schorzeniami. Bardzo często wynika jedynie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, dlatego jego wyeliminowanie jest niezwykle proste.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • co oznacza metaliczny smak w ustach i z czego wynika, 
 • czy niewystarczająca higiena jamy ustnej jest powodem tych dolegliwości, 
 • czy posmak metaliczny może wiązać się z zakażeniem koronawirusem, 
 • czy dolegliwość ta może wystąpić w ciąży, hiperkaliemi i podczas przyjmowania niektórych leków, 
 • czy posmak metalu może pojawić się w grzybicy jamy ustnej, podczas infekcji i zatrucia, 
 • jak leczy się metaliczny posmak na języku. 

Zobacz także inny nasz artykuł: Problemy z trawieniem - jak sobie z nimi poradzić?

Z czego może się brać i co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach, mimo iż u wielu osób budzi ogromny niepokój, nie musi wcale oznaczać poważnego schorzenia. Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęściej związany jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej, bądź innymi problemami, jak np.:

 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, 
 • ubytki próchnicze, 
 • grzybica jamy ustnej, 
 • nieodpowiednia higiena podniebienia i języka, 
 • rzadkie lub niewystarczające mycie zębów. 

Warto skontrolować stan uzębienia u stomatologa i zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Kiedy to nie wystarczy, należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki, gdyż istnieje kilka chorób wpływających na odczuwanie smaków przez kubki smakowe. Jest to np. cukrzyca, choroby nerek i wątroby, sarkadioza i choroby neurologiczne. 

Niewystarczająca higiena jamy ustnej - czy może oznaczać zatrucie?

Już od najmłodszych lat każdy człowiek wie, że aby zachować zdrowie, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Piękne zęby świadczą o zdrowiu, jednak kiedy zapominamy o myciu zębów, czyszczeniu policzków i języka, używaniu nici dentystycznych i płukaniu jamy ustnej płynem, może dochodzić do ścierania się szkliwa, ale także powstawania ubytków, różnorodnych stanów zapalnych oraz dawać przykry, metaliczny zapach z ust. Może zdarzyć się również, że problem stanowi nieodpowiednio dobrana pasta do zębów. To wszystko może doprowadzić do zredukowania przepływu krwi do języka, przez kubki smakowe mogą zostać zablokowane. W ten sposób dochodzi do upośledzenia zmysłu smaku, który daje metalowy posmak w ustach. 

Oczywiście posmak metalu może wiązać się z zatruciem chromem i potasem. Jednak najczęściej wynika z przedawkowania suplementów diety na odchudzanie, które w swoim składzie mają chrom.

Metaliczny posmak w ustach w czasie Covid

Jako, że zakażenie koronawirusem jest dość nowym schorzeniem i przebiega u wiele osób w różnoraki sposób, zdarza się, że pacjenci zgłaszają takie uczucie jak metaliczny smak w ustach. W wyszukiwarkach często pojawiają się hasła "metaliczny posmak w ustach koronawirus" czy "dziwny posmak w ustach po covidzie" związane jest to z szeregiem różnorodnych objawów, które daje Covid-19. Bardzo często również pojawia się uczucie braku smaku i braku węchu, dlatego smak metalu w ustach może być jednym z objawów koronawirusa.  

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Metaliczny posmak w ustach i mdłości mogą również zdarzyć się w ciąży. Związane jest to z burzą hormonalną, która wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu rozrodczego i nerwowego, ale również odczuwanie smaku. Wiele ciężarnych kobiet zgłasza nawet, że metaliczny posmak na języku to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jednak może on być tłumiony przez inne silniejsze objawy, z którymi muszą borykać się kobiety, np. mdłości i wymioty. Czasami smak metalu również może wiązać się z przyjmowanymi suplementami diety w ciąży. 

 

Hiperkalemia, zatrucie chromem i z przyjmowania niektórych leków

Posmak metaliczny w ustach może wiązać się z przyjmowaniem niektórych antybiotyków, leków kardiologicznych, litu i allopurynolu (stosowany w leczeniu kamicy nerkowej i dny moczanowej), ale także leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia i nowotworów. Dodatkowo związany może być również z zatruciem chromem przyjmowanym w celu utraty zbędnych kilogramów. Długotrwałe stosowanie preparatu lub przyjmowanie zwiększonych może dawać wiele objawów. To przede wszystkim metaliczny posmak w ustach i ból brzucha, zapalenie żołądka, jelit, a także uszkodzenie nerek. W takiej sytuacji koniecznie należy odstawić chrom, a odchudzanie wspomagać innymi naturalnymi środkami, np. spożywając orzeszki pinii, które świetnie hamują apetyt. 

Posmak metalowy w ustach może być wynikiem hiperkaliemi, czyli niedostatecznie ilości potasu we krwi. Dodatkowo mogą pojawić się drętwienia kończyn, drgawki, zaburzenia rytmu serca czy skurcze mięśni. W takiej sytuacji konieczna jest szybka konsultacja lekarska. 

Metalowy posmak w ustach przy infekcjach i zatruciach

Tak jak w przypadku COVID-19 wiele infekcji może dawać objaw, taki jak: smak żelaza w ustach. Związane jest to z zablokowaniem kubków smakowych i najczęściej ma miejsce przy zapaleniu zatok, zapaleniu gardła, w przebiegu alergii wraz z kaszlem i katarem oraz podczas innych infekcji górnych dróg oddechowych. Osoby takie oprócz charakterystycznych objawów dla przebiegu infekcji mogą odczuwać również metaliczny posmak w gardle. 

Grzybica jamy ustnej czy może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale także przyjmowanie niektórych antybiotyków mogą doprowadzić do grzybicy jamy ustnej. Objawiać się może ona nie tylko jako biały nalot na języku czy wewnętrznej stronie policzków, ale także poprzez posmak metaliczny w ustach. Grzybica czasami może być wynikiem nadużywania alkoholu lub palenia papierosów. 

Kiedy w jamie ustnej zauważymy biały nalot, warto udać się do lekarza, który skieruje pacjenta na wymaz z jamy ustnej i gardła. Gdy w badaniu wyhodowane zostaną grzyby, lekarz przepisze odpowiednie leki, które pomogą wyeliminować odczucie metalu w ustach. 

Jak leczy się metaliczny posmak w ustach?

Leczenie metalicznego posmaku jest uzależnione od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Na początek należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy jednak problem nadal pozostaje, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci badania mogące wskazać przyczynę dolegliwości. Konieczne będzie wykonanie badania krwi, które potwierdzi bądź wykluczy zatrucie chromem lub potasem dodatkowo warto wykonać USG jamy brzusznej, tak aby wykluczyć problemy związane z patologią w obrębie układu pokarmowego. Najczęściej jednak metaliczny posmak jest niegroźną dolegliwością, a zmiana złych nawyków higienicznych przynosi odpowiednie rezultaty.  

Kiedy dolegliwości metalicznego posmaku w ustach są związane z jakimś schorzeniem czy przyjmowanymi lekami, należy zadbać o prawidłowy przebieg leczenia lub omówić z lekarzem zmianę leków. Zwykle takie postępowanie może okazać się pomocne w wyeliminowaniu nieprzyjemnego smaku żelaza w ustach. 

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.