Co oznacza metaliczny posmak w ustach? – czy to powód do niepokoju w czasach Covid?

Metaliczny posmak w ustach - zdjęcie

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest właściwe wyczucie smaku, dopóki nie utracimy zdolności jego normalnego odczuwania. Jednym z częstych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza jest metalowy posmak w gardle. Brak smaku czy posmak metalu w ustach może być związany z koronawirusem lub z innymi schorzeniami. Bardzo często wynika jedynie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, dlatego jego wyeliminowanie jest niezwykle proste.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • co oznacza metaliczny smak w ustach i z czego wynika, 
 • czy niewystarczająca higiena jamy ustnej jest powodem tych dolegliwości, 
 • czy posmak metaliczny może wiązać się z zakażeniem koronawirusem, 
 • czy dolegliwość ta może wystąpić w ciąży, hiperkaliemi i podczas przyjmowania niektórych leków, 
 • czy posmak metalu może pojawić się w grzybicy jamy ustnej, podczas infekcji i zatrucia, 
 • jak leczy się metaliczny posmak na języku. 

Zobacz także inny nasz artykuł: Problemy z trawieniem - jak sobie z nimi poradzić?

Z czego może się brać i co oznacza metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach, mimo iż u wielu osób budzi ogromny niepokój, nie musi wcale oznaczać poważnego schorzenia. Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęściej związany jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej, bądź innymi problemami, jak np.:

 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, 
 • ubytki próchnicze, 
 • grzybica jamy ustnej, 
 • nieodpowiednia higiena podniebienia i języka, 
 • rzadkie lub niewystarczające mycie zębów. 

Warto skontrolować stan uzębienia u stomatologa i zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Kiedy to nie wystarczy, należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki, gdyż istnieje kilka chorób wpływających na odczuwanie smaków przez kubki smakowe. Jest to np. cukrzyca, choroby nerek i wątroby, sarkadioza i choroby neurologiczne. 

Niewystarczająca higiena jamy ustnej - czy może oznaczać zatrucie?

Już od najmłodszych lat każdy człowiek wie, że aby zachować zdrowie, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Piękne zęby świadczą o zdrowiu, jednak kiedy zapominamy o myciu zębów, czyszczeniu policzków i języka, używaniu nici dentystycznych i płukaniu jamy ustnej płynem, może dochodzić do ścierania się szkliwa, ale także powstawania ubytków, różnorodnych stanów zapalnych oraz dawać przykry, metaliczny zapach z ust. Może zdarzyć się również, że problem stanowi nieodpowiednio dobrana pasta do zębów. To wszystko może doprowadzić do zredukowania przepływu krwi do języka, przez kubki smakowe mogą zostać zablokowane. W ten sposób dochodzi do upośledzenia zmysłu smaku, który daje metalowy posmak w ustach. 

Oczywiście posmak metalu może wiązać się z zatruciem chromem i potasem. Jednak najczęściej wynika z przedawkowania suplementów diety na odchudzanie, które w swoim składzie mają chrom.

Metaliczny posmak w ustach w czasie Covid

Jako, że zakażenie koronawirusem jest dość nowym schorzeniem i przebiega u wiele osób w różnoraki sposób, zdarza się, że pacjenci zgłaszają takie uczucie jak metaliczny smak w ustach. W wyszukiwarkach często pojawiają się hasła "metaliczny posmak w ustach koronawirus" czy "dziwny posmak w ustach po covidzie" związane jest to z szeregiem różnorodnych objawów, które daje Covid-19. Bardzo często również pojawia się uczucie braku smaku i braku węchu, dlatego smak metalu w ustach może być jednym z objawów koronawirusa.  

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Metaliczny posmak w ustach i mdłości mogą również zdarzyć się w ciąży. Związane jest to z burzą hormonalną, która wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu rozrodczego i nerwowego, ale również odczuwanie smaku. Wiele ciężarnych kobiet zgłasza nawet, że metaliczny posmak na języku to jeden z pierwszych objawów ciąży. Jednak może on być tłumiony przez inne silniejsze objawy, z którymi muszą borykać się kobiety, np. mdłości i wymioty. Czasami smak metalu również może wiązać się z przyjmowanymi suplementami diety w ciąży. 

 

Hiperkalemia, zatrucie chromem i z przyjmowania niektórych leków

Posmak metaliczny w ustach może wiązać się z przyjmowaniem niektórych antybiotyków, leków kardiologicznych, litu i allopurynolu (stosowany w leczeniu kamicy nerkowej i dny moczanowej), ale także leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia i nowotworów. Dodatkowo związany może być również z zatruciem chromem przyjmowanym w celu utraty zbędnych kilogramów. Długotrwałe stosowanie preparatu lub przyjmowanie zwiększonych może dawać wiele objawów. To przede wszystkim metaliczny posmak w ustach i ból brzucha, zapalenie żołądka, jelit, a także uszkodzenie nerek. W takiej sytuacji koniecznie należy odstawić chrom, a odchudzanie wspomagać innymi naturalnymi środkami, np. spożywając orzeszki pinii, które świetnie hamują apetyt. 

Posmak metalowy w ustach może być wynikiem hiperkaliemi, czyli niedostatecznie ilości potasu we krwi. Dodatkowo mogą pojawić się drętwienia kończyn, drgawki, zaburzenia rytmu serca czy skurcze mięśni. W takiej sytuacji konieczna jest szybka konsultacja lekarska. 

Metalowy posmak w ustach przy infekcjach i zatruciach

Tak jak w przypadku COVID-19 wiele infekcji może dawać objaw, taki jak: smak żelaza w ustach. Związane jest to z zablokowaniem kubków smakowych i najczęściej ma miejsce przy zapaleniu zatok, zapaleniu gardła, w przebiegu alergii wraz z kaszlem i katarem oraz podczas innych infekcji górnych dróg oddechowych. Osoby takie oprócz charakterystycznych objawów dla przebiegu infekcji mogą odczuwać również metaliczny posmak w gardle. 

Grzybica jamy ustnej czy może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach?

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ale także przyjmowanie niektórych antybiotyków mogą doprowadzić do grzybicy jamy ustnej. Objawiać się może ona nie tylko jako biały nalot na języku czy wewnętrznej stronie policzków, ale także poprzez posmak metaliczny w ustach. Grzybica czasami może być wynikiem nadużywania alkoholu lub palenia papierosów. 

Kiedy w jamie ustnej zauważymy biały nalot, warto udać się do lekarza, który skieruje pacjenta na wymaz z jamy ustnej i gardła. Gdy w badaniu wyhodowane zostaną grzyby, lekarz przepisze odpowiednie leki, które pomogą wyeliminować odczucie metalu w ustach. 

Jak leczy się metaliczny posmak w ustach?

Leczenie metalicznego posmaku jest uzależnione od przyczyny wystąpienia dolegliwości. Na początek należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy jednak problem nadal pozostaje, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci badania mogące wskazać przyczynę dolegliwości. Konieczne będzie wykonanie badania krwi, które potwierdzi bądź wykluczy zatrucie chromem lub potasem dodatkowo warto wykonać USG jamy brzusznej, tak aby wykluczyć problemy związane z patologią w obrębie układu pokarmowego. Najczęściej jednak metaliczny posmak jest niegroźną dolegliwością, a zmiana złych nawyków higienicznych przynosi odpowiednie rezultaty.  

Kiedy dolegliwości metalicznego posmaku w ustach są związane z jakimś schorzeniem czy przyjmowanymi lekami, należy zadbać o prawidłowy przebieg leczenia lub omówić z lekarzem zmianę leków. Zwykle takie postępowanie może okazać się pomocne w wyeliminowaniu nieprzyjemnego smaku żelaza w ustach. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem