zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 49.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Ból brzucha po jabłku

 ból brzucha po jabłku

Dietetycy zalecają jedzenie 1-2 jabłek dziennie. Owoce te mają duże ilości wody, dzięki czemu doskonale poprawiają nawodnienie organizmu. To jednak nie wszystkie zalety regularnego spożywania jabłek. Są one również cennym źródłem witamin i składników odżywczych. Niemniej jednak u niektórych osób po zjedzeniu jabłek mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć i gazów. Dlaczego zatem po zjedzeniu jabłek boli brzuch? Jakie właściwości i witaminy ma jabłko? Czy jedzenie jabłek jest zdrowe? Co zawierają owoce?

Właściwości jabłka

Jabłko zawiera pektyny, które stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika. Poprzez pęcznienie w żołądku spowalniają jego opróżnianie, dzięki czemu zapewniają długie uczucie sytości. Warto wskazać, że pektyny zmniejszają głód i zapobiegają podjadaniu między posiłkami, co przyczynia się do utraty wagi. Ponadto, jabłka mają również właściwości zdrowotne. Owoce te bowiem zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Co więcej, jabłka wzmacniają odporność organizmu oraz chronią przed astmą i zmniejszają jej objawy, a także uczestniczą w profilaktyce chorób wzroku. Jabłka są bogatym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu w komórkach uszkodzeń wolnorodnikowych. Dodatkowo owoce dzięki zawartym antyutleniaczom, neutralizują skutki stresu oksydacyjnego i odmładzają skórę. Warto również wskazać, że zawarte w jabłkach pektyny pomagają usunąć z organizmu toksyny i metale ciężkie. 

Wartości odżywcze jabłka

Świeże jabłka są prawdziwym bogactwem witamin i składników odżywczych. Owoce są źródłem wielu witamin z grupy C, B (B1, B2,B3, B5, B6, B12), A, D, E i K. Ponadto, jabłka zawierają mnóstwo błonnika, tokoferolu, retinolu, beta-karotenu oraz likopenu, a także potasu, manganu, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, miedzi i pektyny. Warto również wskazać, że owoce te są niskokaloryczne, bowiem jedno duże jabłko ma jedynie około 130 kalorii. Z tego powodu jedzenie jabłek jest szczególnie polecane osobom na diecie. Ponadto, odchudzanie wspomaga duża zawartość błonnika, który ułatwia trawienie. Dodatkowo zawarty w jabłkach błonnik jest dobry na zaparcia i poprawia perystaltykę jelit.

Ból brzucha po zjedzeniu jabłka

Ból brzucha i żołądka po zjedzeniu świeżego (surowego) jabłka stanowi dość częstą przypadłość. Zazwyczaj sytuacja ta jest spowodowana nietolerancją fruktozy, czyli cukru występującego w owocach. w przypadku gdy nie jest on prawidłowo przyswajany w jelicie cienkim, trafia do jelita grubego. W jelicie grubym fruktoza pod wpływem bakterii ulega fermentacji. Efektem tego procesu jest powstanie wodoru i dwutlenku węgla. To z kolei powoduje nieprzyjemne dolegliwości: wzdęcia, ból brzucha i żołądka, a nierzadko również biegunki i gazy. Niekiedy schorzenie to pojawia się po zjedzeniu kilku owoców, jednak u niektórych osób o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym może wystąpić już po spożyciu jednego jabłka. Warto również wskazać, że niekiedy układ trawienny nie toleruje jedynie dużych ilości cukru owocowego (fruktozy). Oznacza to, że nieprzyjemne dolegliwości w postaci niestrawności, bólu brzucha i wzdęć pojawiają się wyłącznie po zjedzeniu słodkich odmian (gatunków) jabłka.

Wzdęcia po jabłkach i inne nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się również u osób o wrażliwym żołądku. Owoce te bowiem zawierają unieczynniające enzymy trzustkowe. W takim przypadku zalecane jest jedzenie gotowanych jabłek. Ponadto, nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się w wyniku zjedzenia zbyt dużej ilości jabłek. W takiej sytuacji mogą one wynikać z procesów fermentacyjnych, które zachodzą w organizmie. Rozwiązaniem problemu może być ograniczenie ilości spożycia owoców do 1-2 dziennie. Ból brzucha po jabłku może pojawić się również wtedy, gdy zostanie zjedzone zaraz po innym posiłku, a także na czczo lub na noc przed snem.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.