Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży

Beta hCG - test ciążowy z krwi - zdjęcie
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii beta hCG wykorzystuje się również w diagnostyce chorób nowotworowych układu rodnego.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak są wskazania do badania beta hCG, jak przebiega i jak się do niego przygotować,
 • jaki wynik świadczy o ciąży,
 • ile wynosi beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży,
 • jak monitorować przyrost hormonu dla zdrowej ciąży,
 • kiedy najwcześniej można wykonać badanie,
 • czy test ciążowy z krwi może się mylić,
 • co oznacza wzrost beta hCG i brak ciąży.

Przeczytaj także: "Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?".

Badanie beta hCG: wskazania, przygotowanie i przebieg badania

Badanie pozwalające określić poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) najczęściej wykonują kobiety podejrzewające u siebie ciążę. Chęć jej potwierdzenia jest głównym wskazaniem do badania. Co ciekawe, poziom hormonu można określić zarówno pobierając próbkę krwi, jak i moczu (w ten właśnie sposób działają domowe testy ciążowe). Niemniej jednak badania laboratoryjne z krwi dają dokładniejszy wynik.

Do pobrania próbki nie trzeba się przygotowywać. Ponadto badanie można wykonać o dowolnej porze dnia. Polega ono na pobraniu krwi przez medyka, która następnie zostaje przetransportowana do laboratorium. Jeśli na badanie zgłosimy się rano, wyniki powinny być dostępne jeszcze tego samego dnia. Skierowanie na pobranie krwi może wystawić lekarz - wtedy można wykonać je bezpłatnie. Tymczasem udając się na prywatne badanie hormonu beta hCG, cena będzie wynosić około 30-50 zł, w zależności od laboratorium.

Beta hCG normy - jaki wynik świadczy o ciąży?

Chcąc potwierdzić ciążę we wczesnym stadium rozwoju, warto wykonać test z krwi beta hCG. Normy kształtują się inaczej w zależności od konkretnego tygodnia, ale ciążę można rozpoznać wówczas, gdy stężenie hormonu wynosi przynajmniej 5mlU/ml. Jeśli wynik jest niższy, stwierdza się brak ciąży - o ile badanie zostało wykonane we właściwym terminie.

Jak odczytać wynik beta hCG? Interpretacja dla poszczególnych tygodni ciąży

Jak odczytać wynik beta hCG? Pacjentka nie powinna mieć z tym żadnego problemu, gdyż wynik podawany jest w ujęciu nominalnym, a więc ma do czynienia z konkretną liczbą. Wzrost stężenia hormonu świadczy o rozwoju ciąży, dlatego też wynik pozwala określić w przybliżeniu jej wiek. Oczywiście, beta hCG nie jest jedynym wyznacznikiem - trzeba też wziąć pod uwagę wynik badania USG oraz datę ostatniej miesiączki, ale samo beta hCG - interpretacja - może być pomocna dla pacjentki jeszcze przed wizytą u ginekologa.

Normy beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży prezentują się następująco:

 • do 3 tygodnia ciąży - od 5 do 50 mlU/ml
 • 4 tydzień ciąży - od 5 do 425 mlU/ml
 • 5 tydzień ciąży - od 18 do 7340 mlU/ml
 • 6 tydzień ciąży - od 1080 do 56500 mlU/l
 • od 7 do 8 tygodnia ciąży - od 7650 do 229 000 mlU/ml
 • od 9 do 12 tygodnia ciąży - od 25 700 do 288 000 mlU/ml
 • od 13 do 16 tygodnia ciąży - od 13 300 do 254 000 mlU/l
 • od 17 do 24 tygodnia ciąży - od 4060 do 165 400 mlU/l
 • od 25 do 40 tygodnia ciąży - od 3640 do 117 mlU/ml.

Zgodnie z powyższym, wynik beta hCG w 2 tygodniu ciąży nie będzie miarodajny. Badania zwykle nie wykonuje się po 10-13. tygodniu ciąży, gdyż wtedy obserwuje się coraz niższe stężenie hormonu. Optymalnie to właśnie w tym czasie należy wykonać badanie prenatalne polegające na pobraniu krwi pacjentki i ocenie laboratoryjnej stężenia beta hCG. Uzyskany wynik, w połączeniu z innymi parametrami, może być pomocny w ocenie ewentualnych wad rozwojowych płodu.

Kalkulator beta hCG - jak monitorować przyrost hormonu dla zdrowej ciąży?

Kalkulator beta hCG to narzędzie, z którego często korzystają przyszłe mamy. Pozwala on określić w przybliżeniu wiek ciąży, nie służy natomiast do interpretacji na przykład wyniku badania prenatalnego. Poziom hormonu beta hCG w zdrowo rozwijającej się ciąży powinien wzrastać o około 60% co 48 godzin oraz 110% co 72 godziny. Lekarz może więc zlecić wykonanie około 3-4 badań, aby potwierdzić nie tylko samą ciążę, ale również jej rozwój. Najwyższe stężenie hormonu ciążowego obserwuje się w okolicach 10-13. tygodnia ciąży, natomiast później zaczyna ono spadać. Jest to naturalne zjawisko, które nie świadczy o poronieniu. Badanie beta hCG znajduje zastosowanie przede wszystkim w I trymestrze ciąży.

Kiedy najwcześniej wykonać beta hCG z krwi?

Co jeszcze warto wiedzieć o beta hCG? Kiedy zrobić to badanie? Beta hCG - kiedy najwcześniej z krwi? Te i podobne pytania zadają sobie kobiety, które z niecierpliwością oczekują potwierdzenia ciąży. Warto jednak pamiętać, że poziom hormonu zaczyna wzrastać dopiero w okolicach 3. tygodnia ciąży, nie wcześniej. Wyniki będą miarodajne około 8-10 dni po zapłodnieniu.

Zaleca się, aby test wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, choć oczywiście jest to rekomendacja dla kobiet z regularnymi cyklami, które wiedzą, kiedy spodziewać się krwawienia. Jeśli test beta hCG wykonamy przedwcześnie, jego niski wynik będzie niemiarodajny. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia, ale mamy do czynienia z bardzo wczesną ciążą.

Czy test ciążowy z krwi może się mylić? Co oznacza podwyższony poziom hCG?

Test ciążowy z krwi jest bardziej miarodajny niż test ciążowy przeprowadzony w domowych warunkach, przynajmniej w pierwszych tygodniach ciąży. Wyniki, które uzyskamy, zawsze są wiarygodne. Pozostaje jednak pytanie, czy w każdym przypadku badanie pozwala potwierdzić albo wykluczyć ciążę. W tym celu musi być spełniony jeden podstawowy warunek - należy je wykonać we właściwym terminie, co w przypadku kobiet mających nieregularne miesiączki może sprawiać pewien kłopot.

Niestety, podwyższony wynik beta hCG nie zawsze wskazuje ciążę. W rzadkich przypadkach w ten sposób mogą objawiać się poważne choroby układu rodnego. Do ostatecznego potwierdzenia ciąży konieczne będzie wykonanie badania USG, przy czym do ginekologa należy udać się nie wcześniej niż w okolicach 5-6. tygodnia ciąży.

Podwyższone beta hCG a brak ciąży – co może oznaczać?

Przyrost beta hCG najczęściej wiąże się z ciążą, jednak w ginekologii badanie poziomu tego hormonu znajduje szersze zastosowanie. Okazuje się, że u kobiet niespodziewających się dziecka poziom beta hCG może znacznie odbiegać od normy. Przyczyny są złożone, jednak w każdym przypadku wymagają dalszej diagnostyki. Czasami na poziom beta hCG wpływają leki przyjmowane przez kobietę, w innych przypadkach jego wzrost może oznaczać:

 • raka jajnika,
 • raka kosmówki,
 • zaśniad groniasty.

W urologii badanie beta bCH mężczyzn wykorzystuje się w diagnostyce raka jądra. Warto jednak pamiętać, że wymienione wyżej choroby mają również inne objawy, dlatego kobiety starające się o dziecko lub współżyjące bez zabezpieczenia, mogą z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wzrost poziomu beta hCG oznacza ciążę. W razie wątpliwości warto wykonać kolejne badania w odstępie 48 i 72 godzin, obserwując, czy beta hCG wzrasta.

Źródła:

 • https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze
 • https://podyplomie.pl/ginekologia/26273,diagnostyka-ciazy
 • https://podyplomie.pl/medycyna/15401,markery-w-diagnostyce-i-leczeniu-nowotworow-zlosliwych

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem