Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?

Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji - zdjęcie

Anoreksja nazywana jest zamiennie jadłowstrętem psychicznym. Choroba polega na celowym unikaniu posiłków w obawie przed przybraniem masy ciała. W efekcie chory znacznie traci na wadze, jest wychudzony i cierpi z powodu licznych dolegliwości metabolicznych. Sama anoreksja ma wiele przyczyn, a nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest anoreksja?
 • Jakie są pierwsze objawy choroby?
 • Jak odróżnić anoreksję od anoreksji bulimicznej i bulimii?
 • Jak rozpoznać chorobę i jak wygląda jej przebieg?
 • Czym skutkuje anoreksja?
 • Czy choroba wymaga pobytu w szpitalu?
 • Jak wyjść z anoreksji?

Zobacz także artykuł "Jak jeść zdrowo? Nowa piramida żywienia 2016" przedstawiający rekomendacje w zakresie prawidłowego odżywiania się.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja zaliczana jest do zaburzeń odżywiania. Choroba zamiennie nazywana jest jadłowstrętem psychicznym i polega na świadomej rezygnacji z jedzenia. Osoby cierpiące na anoreksje obniżają ilość i kaloryczność przyjmowanych posiłków, co prowadzi do drastycznego spadku wagi. Często decydują także o celowym głodzeniu się. Definiując co to jest anoreksja wspomnieć należy o emocjach towarzyszących osobom chorym. Doznają one lęku przed przybraniem masy ciała, odczuwają głód, lecz nie sięgają po jedzenie ze względu na strach przed przytyciem. Błędnie postrzegają swoje ciało w kategoriach nadwagi lub otyłości. Surowo oceniają swój wygląd i niemal nieustannie kontrolują wagę, czy wymiary ciała.

Lekarze zauważają silny związek pomiędzy anoreksją i depresją. Rezygnacja z jedzenia to zachowanie typowe dla osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju. Jadłowstręt psychiczny prowadzić może z kolei do nieustającego przygnębienia, charakteryzującego depresję. Nieleczenie obu chorób powoduje wyniszczenie organizmu, a w skrajnych przypadkach - śmierć. Anoreksja i depresja mają podłoże psychiczne, występują niezależnie, jednak często współistnieją ze sobą.

Pierwsze objawy anoreksji - jakie są?

Choroba daje o sobie znać stopniowo. Do pierwszych objawów anoreksji zalicza się przesadną troskę o wagę ciała, czy nadmierne skupienie na własnym wyglądzie. O chorobie świadczyć może unikanie wspólnych posiłków, szybka utrata masy ciała, a także zmiana zachowania. Osoby cierpiące na jadłowstręt psychiczny mogą stać się rozdrażnione lub wycofane.

Jakie objawy anoreksji obserwuje się najczęściej?

 • Strach przed przytyciem i duże skupienie na masie ciała.
 • Krytyczne, nieprawidłowe nastawienie wobec wyglądu ciała.
 • Jednoczesne stosowanie rygorystycznej diety i wykonywanie ciężkich ćwiczeń fizycznych.
 • Jedzenie w odosobnieniu.
 • Przyjmowanie leków przeczyszczających lub zmniejszających łaknienie.

Typowym objawem anoreksji u kobiet jest zanik miesiączki, który wynika z zaburzeń w układzie hormonalnym. Brak okresu to efekt niedoboru leptyny - hormon produkowany jest przez tkankę tłuszczową. Kobiety cierpiące z powodu anoreksji nie mają wystarczającej ilości tkanki, czego konsekwencją jest zanik miesiączkowania.

Czym różnią się anoreksja, anoreksja bulimiczna i bulimia?

Poszukując informacji co to anoreksja można natknąć się na opis kilku jej typów. Lekarze rozróżniają bowiem różne rodzaje jadłowstrętu psychicznego. Ich charakterystyka zależy w dużej mierze od zachowań towarzyszących osobie chorej. Jak odróżnić anoreksję restrykcyjną od bulimicznej? Czym jest sama bulimia?

 • Anoreksja to unikanie jedzenia i niemal nieustanne zmniejszanie ilości spożywanych kalorii. Chory stosuje głodówkę i je zdecydowanie mniej, niż wymaga tego organizm. Postrzega swoje ciało jako grube i otyłe, dlatego rezygnuje z jedzenia.
 • Anoreksja bulimiczna przejawia się impulsywnym objadaniem się, następnie wymiotowaniem i stosowaniem środków przeczyszczających. Chorzy wykonują restrykcyjne ćwiczenia, dążąc do obniżenia masy swojego ciała.
 • Bulimia polega na występowaniu okresowego przejadania się, a następnie prób oczyszczenia organizmu. Waga osoby chorej utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie, a chory nie panuje nad epizodami żarłoczności. Wydalanie jedzenia z organizmu prowokuje środkami na przeczyszczenie i wymiotami.

Wymienione choroby przyczyniają się do licznych dolegliwości somatycznych i metabolicznych organizmu. Jedną z nich jest niedobór magnezu, który odpowiada za ogólne pogorszenie kondycji zdrowotnej. Niski poziom magnezu przyczynia się do uczucia zmęczenia, wypadania włosów, nerwowości, kołotania serca, czy łamliwości kości. Jego skutkiem są także biegunka, osłabienie i mdłości. Innym efektem występowania zaburzeń odżywiania jest niedobór żelaza, prowadzący do obniżenia nastroju, senności, czy szybszego męczenia się. Pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią. Oprócz tego w organizmie brakuje witamin i minerałów. Choroba atakuje zatem wielowymiarowo, osłabiając organizm i pozbawiając go elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Anoreksja – rozpoznanie i przebieg choroby

Za bezpośrednie przyczyny anoreksji uznaje się czynniki psychologiczne, środowiskowe i biologiczne. Na pojawienie się choroby narażone są osoby o wysokim perfekcjonizmie, niskiej samoocenie, podatne na wpływy otoczenia, zaangażowane w pogoń za idealną sylwetką, czy wreszcie posiadające skłonności genetyczne. Diagnostyka anoreksji przeprowadzana jest m.in. według kryteriów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Co wskazuje na jej występowanie?

 • Spadek masy ciała i waga niższa o co najmniej 15%, niż prawidłowa waga dla danego wieku i wzrostu.
 • Przyjmowanie leków na przeczyszczenie, środków tłumiących łaknienie, wywoływanie wymiotów.
 • Silny strach przed wzrostem masy ciała i niechęć do utrzymywania wagi na prawidłowym poziomie.
 • Uzależnianie stanu samopoczucia od bieżącej masy ciała.
 • Brak miesiączki u kobiet, słaba potencja i libido u mężczyzn.

Bywa, że początkowym stadium choroby jest odchudzanie. Obsesyjne monitorowanie efektów diety odchudzającej, przestrzeganie restrykcyjnych zasad żywieniowych, czy wykonywanie wyczerpujących treningów fizycznych mogą przyczynić się do rozwoju anoreksji w przyszłości. Warto kształcić się w zakresie prawidłowego odżywiania i świadomego stosowania diet odchudzających.

 Groźne skutki anoreksji – krótko- i długoterminowe

Osoby chorujące na anoreksję muszą mierzyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla organizmu. Dotykają one układu hormonalnego, narządów wewnętrznych oraz negatywnie wpływają na psychikę. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie zwiększają edukacyjne filmy o anoreksji, jednak mimo to istnieje duży odsetek osób, które nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wynikających z obsesyjnego głodzenia się. 

Do skutków anoreksji zaliczane są:

 • problemy z koncentracją,
 • osłabienie mięśni,
 • wypadanie włosów,
 • zanik miesiączki u kobiet,
 • spadek energii,
 • omdlenia,
 • problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha),
 • kłopoty z układem krążenia, w tym słabe krzepnięcie krwi i nieprawidłowy rytm serca,

Choroba występuje często w towarzystwie innych nieprawidłowości zdrowotnych. Zaraz po depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) są jedną z częściej wymienianych dolegliwości współistniejących anoreksji. Chory na OCD podejmuje przymusowe działania, cierpi z powodu natrętnych myśli, a jego zachowania są zwykle nielogiczne. Skupienie uwagi chorego na odżywianiu może przyczynić się do rozwoju anoreksji.

Czy anoreksja wymaga hospitalizacji?

Leczenie szpitalne nie jest stosowane w każdym przypadku anoreksji. Ekstremalnie rzadko zdarza się, by chory sam zgłosił się do lekarza ze swoim problemem. Pacjenci zwykle trafiają na oddział z powodu dolegliwości somatycznych, jakie wywołała u nich anoreksja. W szpitalu pojawiają się w wyniku kłopotów kardiologicznych, hormonalnych, zasłabnięć, czy ogólnego wyniszczenia organizmu. Chorzy mogą zostać również skierowani do placówki leczniczej w sytuacji, gdy anoreksji towarzyszy nietypowy przebieg depresji, agresja, czy brak kontaktu z otoczeniem. Wówczas terapia odbywa się w szpitalu psychiatrycznym.

Jak wyjść z anoreksji?

Leczenie anoreksji jest możliwe, lecz trudne do zrealizowania. Chorzy nie czują potrzeby zmiany swoich nawyków, dlatego rezygnacja z destrukcyjnej dla zdrowia ścieżki jest w ich przypadku ciężka. Terapia anoreksji powinna odbywać się wielowymiarowo. Osoba cierpiąca na jadłowstręt powinna być poddana leczeniu u psychiatry oraz specjalistów monitorujących choroby współistniejące - w wielu przypadkach są to kardiolodzy oraz endokrynolodzy. Warto zgłosić się także do dietetyka doświadczonego w pracy z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania.

Nie warto lekceważyć pierwszych objawów anoreksji. Mogą się one przejawiać jako błędy w odchudzaniu, stosowanie zbyt restrykcyjnej diety lub obsesyjna troska o wygląd. Reakcję wobec osoby chorej warto podjąć jak najwcześniej, by uchronić ją od ryzyka związanego z wystąpieniem zaburzeń odżywiania. Anoreksja jest bowiem groźną chorobą, wyniszczającą organizm w nieodwracalny sposób. Jej leczenie odbywa się poprzez psychoterapię, a w skrajnych przypadkach chorzy kwalifikują się do hospitalizacji.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.