Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?

Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji - zdjęcie

Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?

Anoreksja nazywana jest zamiennie jadłowstrętem psychicznym. Choroba polega na celowym unikaniu posiłków w obawie przed przybraniem masy ciała. W efekcie chory znacznie traci na wadze, jest wychudzony i cierpi z powodu licznych dolegliwości metabolicznych. Sama anoreksja ma wiele przyczyn, a nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest anoreksja?
 • Jakie są pierwsze objawy choroby?
 • Jak odróżnić anoreksję od anoreksji bulimicznej i bulimii?
 • Jak rozpoznać chorobę i jak wygląda jej przebieg?
 • Czym skutkuje anoreksja?
 • Czy choroba wymaga pobytu w szpitalu?
 • Jak wyjść z anoreksji?

Zobacz także artykuł "Jak jeść zdrowo? Nowa piramida żywienia 2016" przedstawiający rekomendacje w zakresie prawidłowego odżywiania się.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja zaliczana jest do zaburzeń odżywiania. Choroba zamiennie nazywana jest jadłowstrętem psychicznym i polega na świadomej rezygnacji z jedzenia. Osoby cierpiące na anoreksje obniżają ilość i kaloryczność przyjmowanych posiłków, co prowadzi do drastycznego spadku wagi. Często decydują także o celowym głodzeniu się. Definiując co to jest anoreksja wspomnieć należy o emocjach towarzyszących osobom chorym. Doznają one lęku przed przybraniem masy ciała, odczuwają głód, lecz nie sięgają po jedzenie ze względu na strach przed przytyciem. Błędnie postrzegają swoje ciało w kategoriach nadwagi lub otyłości. Surowo oceniają swój wygląd i niemal nieustannie kontrolują wagę, czy wymiary ciała.

Lekarze zauważają silny związek pomiędzy anoreksją i depresją. Rezygnacja z jedzenia to zachowanie typowe dla osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju. Jadłowstręt psychiczny prowadzić może z kolei do nieustającego przygnębienia, charakteryzującego depresję. Nieleczenie obu chorób powoduje wyniszczenie organizmu, a w skrajnych przypadkach - śmierć. Anoreksja i depresja mają podłoże psychiczne, występują niezależnie, jednak często współistnieją ze sobą.

Pierwsze objawy anoreksji - jakie są?

Choroba daje o sobie znać stopniowo. Do pierwszych objawów anoreksji zalicza się przesadną troskę o wagę ciała, czy nadmierne skupienie na własnym wyglądzie. O chorobie świadczyć może unikanie wspólnych posiłków, szybka utrata masy ciała, a także zmiana zachowania. Osoby cierpiące na jadłowstręt psychiczny mogą stać się rozdrażnione lub wycofane.

Jakie objawy anoreksji obserwuje się najczęściej?

 • Strach przed przytyciem i duże skupienie na masie ciała.
 • Krytyczne, nieprawidłowe nastawienie wobec wyglądu ciała.
 • Jednoczesne stosowanie rygorystycznej diety i wykonywanie ciężkich ćwiczeń fizycznych.
 • Jedzenie w odosobnieniu.
 • Przyjmowanie leków przeczyszczających lub zmniejszających łaknienie.

Typowym objawem anoreksji u kobiet jest zanik miesiączki, który wynika z zaburzeń w układzie hormonalnym. Brak okresu to efekt niedoboru leptyny - hormon produkowany jest przez tkankę tłuszczową. Kobiety cierpiące z powodu anoreksji nie mają wystarczającej ilości tkanki, czego konsekwencją jest zanik miesiączkowania.

Czym różnią się anoreksja, anoreksja bulimiczna i bulimia?

Poszukując informacji co to anoreksja można natknąć się na opis kilku jej typów. Lekarze rozróżniają bowiem różne rodzaje jadłowstrętu psychicznego. Ich charakterystyka zależy w dużej mierze od zachowań towarzyszących osobie chorej. Jak odróżnić anoreksję restrykcyjną od bulimicznej? Czym jest sama bulimia?

 • Anoreksja to unikanie jedzenia i niemal nieustanne zmniejszanie ilości spożywanych kalorii. Chory stosuje głodówkę i je zdecydowanie mniej, niż wymaga tego organizm. Postrzega swoje ciało jako grube i otyłe, dlatego rezygnuje z jedzenia.
 • Anoreksja bulimiczna przejawia się impulsywnym objadaniem się, następnie wymiotowaniem i stosowaniem środków przeczyszczających. Chorzy wykonują restrykcyjne ćwiczenia, dążąc do obniżenia masy swojego ciała.
 • Bulimia polega na występowaniu okresowego przejadania się, a następnie prób oczyszczenia organizmu. Waga osoby chorej utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie, a chory nie panuje nad epizodami żarłoczności. Wydalanie jedzenia z organizmu prowokuje środkami na przeczyszczenie i wymiotami.

Wymienione choroby przyczyniają się do licznych dolegliwości somatycznych i metabolicznych organizmu. Jedną z nich jest niedobór magnezu, który odpowiada za ogólne pogorszenie kondycji zdrowotnej. Niski poziom magnezu przyczynia się do uczucia zmęczenia, wypadania włosów, nerwowości, kołotania serca, czy łamliwości kości. Jego skutkiem są także biegunka, osłabienie i mdłości. Innym efektem występowania zaburzeń odżywiania jest niedobór żelaza, prowadzący do obniżenia nastroju, senności, czy szybszego męczenia się. Pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią. Oprócz tego w organizmie brakuje witamin i minerałów. Choroba atakuje zatem wielowymiarowo, osłabiając organizm i pozbawiając go elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Anoreksja – rozpoznanie i przebieg choroby

Za bezpośrednie przyczyny anoreksji uznaje się czynniki psychologiczne, środowiskowe i biologiczne. Na pojawienie się choroby narażone są osoby o wysokim perfekcjonizmie, niskiej samoocenie, podatne na wpływy otoczenia, zaangażowane w pogoń za idealną sylwetką, czy wreszcie posiadające skłonności genetyczne. Diagnostyka anoreksji przeprowadzana jest m.in. według kryteriów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Co wskazuje na jej występowanie?

 • Spadek masy ciała i waga niższa o co najmniej 15%, niż prawidłowa waga dla danego wieku i wzrostu.
 • Przyjmowanie leków na przeczyszczenie, środków tłumiących łaknienie, wywoływanie wymiotów.
 • Silny strach przed wzrostem masy ciała i niechęć do utrzymywania wagi na prawidłowym poziomie.
 • Uzależnianie stanu samopoczucia od bieżącej masy ciała.
 • Brak miesiączki u kobiet, słaba potencja i libido u mężczyzn.

Bywa, że początkowym stadium choroby jest odchudzanie. Obsesyjne monitorowanie efektów diety odchudzającej, przestrzeganie restrykcyjnych zasad żywieniowych, czy wykonywanie wyczerpujących treningów fizycznych mogą przyczynić się do rozwoju anoreksji w przyszłości. Warto kształcić się w zakresie prawidłowego odżywiania i świadomego stosowania diet odchudzających.

 Groźne skutki anoreksji – krótko- i długoterminowe

Osoby chorujące na anoreksję muszą mierzyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla organizmu. Dotykają one układu hormonalnego, narządów wewnętrznych oraz negatywnie wpływają na psychikę. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie zwiększają edukacyjne filmy o anoreksji, jednak mimo to istnieje duży odsetek osób, które nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wynikających z obsesyjnego głodzenia się. 

Do skutków anoreksji zaliczane są:

 • problemy z koncentracją,
 • osłabienie mięśni,
 • wypadanie włosów,
 • zanik miesiączki u kobiet,
 • spadek energii,
 • omdlenia,
 • problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha),
 • kłopoty z układem krążenia, w tym słabe krzepnięcie krwi i nieprawidłowy rytm serca,

Choroba występuje często w towarzystwie innych nieprawidłowości zdrowotnych. Zaraz po depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) są jedną z częściej wymienianych dolegliwości współistniejących anoreksji. Chory na OCD podejmuje przymusowe działania, cierpi z powodu natrętnych myśli, a jego zachowania są zwykle nielogiczne. Skupienie uwagi chorego na odżywianiu może przyczynić się do rozwoju anoreksji.

Czy anoreksja wymaga hospitalizacji?

Leczenie szpitalne nie jest stosowane w każdym przypadku anoreksji. Ekstremalnie rzadko zdarza się, by chory sam zgłosił się do lekarza ze swoim problemem. Pacjenci zwykle trafiają na oddział z powodu dolegliwości somatycznych, jakie wywołała u nich anoreksja. W szpitalu pojawiają się w wyniku kłopotów kardiologicznych, hormonalnych, zasłabnięć, czy ogólnego wyniszczenia organizmu. Chorzy mogą zostać również skierowani do placówki leczniczej w sytuacji, gdy anoreksji towarzyszy nietypowy przebieg depresji, agresja, czy brak kontaktu z otoczeniem. Wówczas terapia odbywa się w szpitalu psychiatrycznym.

Jak wyjść z anoreksji?

Leczenie anoreksji jest możliwe, lecz trudne do zrealizowania. Chorzy nie czują potrzeby zmiany swoich nawyków, dlatego rezygnacja z destrukcyjnej dla zdrowia ścieżki jest w ich przypadku ciężka. Terapia anoreksji powinna odbywać się wielowymiarowo. Osoba cierpiąca na jadłowstręt powinna być poddana leczeniu u psychiatry oraz specjalistów monitorujących choroby współistniejące - w wielu przypadkach są to kardiolodzy oraz endokrynolodzy. Warto zgłosić się także do dietetyka doświadczonego w pracy z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania.

Nie warto lekceważyć pierwszych objawów anoreksji. Mogą się one przejawiać jako błędy w odchudzaniu, stosowanie zbyt restrykcyjnej diety lub obsesyjna troska o wygląd. Reakcję wobec osoby chorej warto podjąć jak najwcześniej, by uchronić ją od ryzyka związanego z wystąpieniem zaburzeń odżywiania. Anoreksja jest bowiem groźną chorobą, wyniszczającą organizm w nieodwracalny sposób. Jej leczenie odbywa się poprzez psychoterapię, a w skrajnych przypadkach chorzy kwalifikują się do hospitalizacji.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.