Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Źródła naturalnej witaminy C – owoce i warzywa. W czym jest jej najwięcej?

 źródła witaminy c

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, stanowi związek, którego właściwości znalazły szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Witamina C jest niezwykle ważna dla organizmu człowieka, ponieważ ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania, gdyż bierze udział w wielu procesach w nim zachodzących. Kwas askorbinowy ma bowiem działanie wzmacniające i wspomagające układ krążenia. Dodatkowo jest skutecznym przeciwutleniaczem, zwalczającym wolne rodniki, odpowiadające za procesy starzenia się, również skóry. Warto wskazać, że istnieją badania, które potwierdzają działanie przeciwnowotworowe witaminy C. Należy jednak podkreślić, że organizm człowieka nie wytwarza kwasu askorbinowego. Z tego powodu konieczne jest dostarczanie witaminy C w formie suplementów bądź wraz z pożywieniem. Co ważne, witamina C w naturalnych produktach – warzywach i owocach – jest bardziej aktywna, aniżeli syntetyczny kwas askorbinowy. Lepiej się bowiem wchłania i dłużej utrzymuje się jej stężenie w organizmie. Dlatego też warto stosować dietę obfitującą w warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witaminy C. Gdzie zatem jest najwięcej kwasu askorbinowego? Jaki owoc ma najwięcej witaminy C? Co ma w sobie najwięcej kwasu askorbinowego? Ile witaminy C ma cytryna?

Co ma najwięcej witaminy C? Produkty bogate w kwas askorbinowy

Naturalna witamina C ma wiele zalet. Nie można jej przedawkować, jest łatwo przyswajalna i dłużej utrzymuje swoje stężenie w organizmie, a dodatkowo jest smaczna i zdrowa. Z tego powodu komponując codzienną dietę, warto uwzględnić naturalne produkty, które są bogatym źródłem kwasu askorbinowego. Źródłem witaminy C są warzywa i owoce, ale kwas askorbinowy występuje również w ziołach, a także w mięsie, nabiale i rybach. Naturalną witaminę C można znaleźć również w roślinach. Dużą zawartość witaminy C ma rokitnik (900 mg w 100 g świeżej masy), pokrzywa (600 mg), cytrynowiec chiński (580 mg), lebiodka pospolita (565 mg), kiełki lucerny (200 mg), owoce jarzębiny (100 mg). Niemniej jednak należy podkreślić, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego bardzo łatwo dochodzi do jej strat podczas gotowania. Z tego powodu, zalecane jest gotowanie na parze. Chcąc zachować witaminę C w produktach, nie należy ich nie tylko nie poddawać obróbce termicznej, ale również zbyt mocno rozdrabniać czy długo przechowywać. Sposobem na zachowanie witaminy C w produktach jest ich mrożenie i kiszenie.

Owoce – bogate źródło witaminy C

Owoce są bogatym źródłem witaminy C. Najpowszechniejszym owocem, który zawiera kwas askorbinowy, jest cytryna. Sok z jednej cytryny zawiera aż 35% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Niemniej jednak najwięcej witaminy C zawierają owoce dzikiej róży. W 100 gramach świeżej masy tych owoców bowiem znajduje się 250-800 mg. Drugie w rankingu są czarne porzeczki (150-300 mg). Naturalna wit C występuje również w truskawkach (zawartość waha się od 46-90 mg/100g), kiwi (84 mg), grejpfrutach (30-70 mg), pomarańczach (od 30 do 50 mg/100 g produktu). Wśród innych owoców z dużą zawartością witaminy C wymienić należy również agrest, jabłka, maliny, poziomki, gruszki, banany oraz śliwki. Niewielkie ilości kwasu askorbinowego zawierają także orzechy włoskie.

Warzywa bogate w witaminę C – które zawierają jej najwięcej?

Naturalnym źródłem witaminy C są nie tylko owoce, ale i warzywa. Największa zawartość witaminy C znajduje się w pietruszce. Nać pietruszki zawiera bowiem aż 269 mg w 100 gramach świeżej masy tego warzywa. Równie dużą zawartość kwasu askorbinowego ma papryka (zielona i czerwona), zawartość w tym przypadku waha się od 125 do 200 mg w 100 gramach świeżego produktu. Do warzyw z witaminą C należy także brukselka (65-145 mg), kalarepa (70-100 mg), brokuły (65-150 mg), kapusta (35-70 mg), kalafior (37-70 mg) czy szpinak (40-84 mg). Kwas askorbinowy zawiera również fasolka szparagowa, sałata, pomidory, marchew, rzodkiewka, młode ziemniaki oraz buraki.

Warto wskazać, że owoce i warzywa są źródłem wielu cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu należy rekomenduje się, aby zjadać pięć porcji warzyw i owoców dziennie.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.