zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 279.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Ciąża i dziecko

Zgaga w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 zgaga w ciąży

Zgaga i niestrawność u kobiet w ciąży stanowią powszechne schorzenie. Wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych objawów palenia w gardle i przełyku mają zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety. Nawracająca zgaga jest przyczyną dolegliwości bólowych, które mogą przerodzić się w przewlekły problem. Choroba refluksowa wpływa na obniżenie komfortu i samopoczucia ciężarnych kobiet. Od czego zatem jest zgaga w ciąży? Jak leczyć zgagę u ciężarnych? Co pomaga na zgagę, jak ją zwalczyć w ciąży? Jak zapobiec dolegliwościom, jak sobie z nimi radzić? 

Przyczyny zgagi w ciąży

Nieprzyjemne dolegliwości związane z uczuciem pieczenia, palenia w gardle i bólem w klatce piersiowej (w okolicy zamostkowej) pojawiają się pod wpływem zmian w gospodarce hormonalnej. W czasie ciąży zwiększa się produkcja progesteronu i relaksyny, wykazujących działanie rozluźniające na mięśnie gładkie, z których zbudowany jest przełyk oraz przewód pokarmowy. Wynikiem tego jest refluks żołądkowo-przełykowy, który polega na cofaniu się pokarmu i kwaśnych soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Kwas żołądkowy działa drażniąco na delikatną śluzówkę, wywołując nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia. Zgaga w ciąży pojawić się może również w wyniku przejedzenia oraz u kobiet, które lubią tłuste, ostre potrawy, słodycze oraz gazowane napoje. Dolegliwości związane ze zgagą mogą się nasilać wraz z rozwojem dziecka i powiększaniem się macicy, która w coraz większym stopniu uciska żołądek i jelita. Warto również wskazać, że pod koniec ciąży zgaga może być wynikiem nerwowości, zmęczenia, a także stresu związanego z porodem.

Objawy zgagi w ciąży

Zgaga objawia się uczuciem pieczenia, palenia w przełyku i gardle. Nieprzyjemnym dolegliwościom może towarzyszyć ból brzucha oraz boleści w okolicach klatki piersiowej, za mostkiem, które nasilają się przy pochylaniu, dźwiganiu, a także po posiłkach i w pozycji leżącej. Ponadto, może występować kwaśne odbijanie oraz specyficzny kwaśno-gorzki smak w ustach. U niektórych kobiet dodatkowo pojawia się dysfagia, czyli utrudnione połykanie oraz uporczywa czkawka. Warto podkreślić, że nieprzyjemne objawy mogą nasilać się w nocy i towarzyszyć porannym mdłościom.

Kiedy pojawia się zgaga w ciąży?

Zgaga i niestrawność może pojawić się w trakcie trwania całej ciąży. We wczesnej ciąży niestrawność związana jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety i często stanowi jeden z pierwszych objawów ciąży. W II i III trymestrze natomiast, nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilać, gdyż dyskomfort potęgowany jest dodatkowo powiększającą się macicą. 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Niestrawności w ciąży niestety nie da się uniknąć, można natomiast zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Kobiety w ciąży, u których występują dolegliwości związane ze zgagą powinny wprowadzić zmiany w diecie. Dlatego też, warto wiedzieć, które produkty wywołują zgagę. W tym znaczeniu, wskazane jest unikanie owoców cytrusowych, kwaśnych jabłek, które zakwaszają soki żołądkowe powodując ich nadkwaśność, a także słodyczy, napojów gazowanych i używek w postaci kawy czy herbaty. Ponadto, warto jeść posiłki w mniejszych porcjach, lecz z większą częstotliwością. W sytuacji natomiast wystąpienia zgagi warto zastosować naturalne sposoby. Należą do nich wypicie szklanki ciepłego mleka z dodatkiem miodu, zjedzenie papai bądź migdałów lub zastosowanie naparu z siemienia lnianego. Ponadto, ryzyko pojawienia się zgagi może być minimalizowane poprzez spanie z głową uniesioną powyżej żołądka oraz unikanie pochylania się.

Leczenie zgagi w ciąży

W niektórych przypadkach domowe sposoby na zgagę są niewystarczające. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Przeprowadzenie wywiadu lekarskiego umożliwia przepisanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Zazwyczaj na problemy niestrawności wystarczające są leki zobojętniające kwas solny (tabletki do ssania bądź płyny). Natomiast w silnej, ciągłej zgadze i odbijaniu, wysoką skutecznością charakteryzują się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, zmniejszających produkcję soku żołądkowego.



Zgaga w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.