Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Zgaga – palący problem

zgaga Przez lata sądzono, że bolesne pieczenie za mostkiem oraz cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku jest domeną ciężarnych kobiet. Nic bardziej mylnego! Współcześnie problem zgagi, będącej objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, dotyczy 10% naszej populacji, a ponad połowa Polaków deklaruje, że choć raz w życiu odczuwała nieprzyjemne pieczenie w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Jak sobie radzić z tymi przykrymi dolegliwościami?

Czym jest zgaga?

Niewłaściwe nawyki żywieniowe, leki przyjmowane na pusty żołądek, stres oraz jedzenie w biegu sprawiają, że układ pokarmowy przestaje funkcjonować w prawidłowy sposób. Alkohol, kofeina, soki z cytrusów oraz nikotyna wzmagają kwaśność zawartości żołądka. Czekolada, tłuste oraz ostro przyprawione pokarmy powodują wzmożone wydzielanie hormonu peptydowego, który zmniejsza ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku i upośledza proces opróżniania żołądka. Napoje gazowane zaś powodują nadmierne wypełnienie żołądka oraz wzmagają wydzielanie kwasów żołądkowych. To wszystko sprawia, że treść pokarmowa i kwas solny cofają się do przełyku, drażniąc go i wywołując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Co może złagodzić zgagę? W złagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości z pewnością pomogą popularne leki na zgagę i nadkwaśność, które dzięki zawartości soli aluminium i wapnia neutralizują produkowany w żołądku kwas solny. W sprzedaży dostępne są także preparaty hamujące wydzielanie kwasu, np. ranitydyna, omeprazol czy pantoprazol. Pomocne mogą okazać się także produkty pochodzenia naturalnego:
  • słodkie migdały – zawierają związki wapnia i magnezu
  • siemię lniane – napar z lnu doskonale osłania podrażnioną błonę śluzową przełyku
  • mleko – mleko i przetwory mleczne neutralizują treści żołądkowe
Jeżeli zgaga jest niezwykle uporczywa lub towarzyszy jej utrata masy ciała, brak apetytu, ból w jamy brzusznej lub trudności z połykaniem pokarmu, konieczna jest bezzwłoczna konsultacja medyczna.


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.