Zespół suchego oka - objawy i leczenie: pieczenia, świądu i kłucia oczu

Zespół suchego oka - objawy i leczenie: pieczenia, świądu i kłucia oczu - zdjęcie

Kiedy pojawia się uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie i zaczerwienie, wiele osób sięga po sztuczne łzy, czyli krople do oczu dostępne w aptece. Łagodzą one objawy Zespołu Suchego Oka umożliwiając normalne funkcjonowanie. Schorzenie to jest niezwykle przykrą dolegliwością, która dotyka coraz więcej ludzi młodych, głównie przez wzgląd na wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera, ale także osoby starsze i narażone na działanie niekorzystnych czynników.

Z naszego artykułu dowiesz się: 

 • czym jest Zespół Suchego Oka, 
 • jakie są jego przyczyny i objawy, 
 • jak diagnozuje się ZSO, 
 • jakie są dostępne metody leczenia,
 • jak zmniejszyć dolegliwości ZSO, 
 • czym kierować się przy wyborze kropli do oczu. 

Zobacz także nasz inny artykuł: Soczewki kontaktowe czy okulary - co wybrać?

Zespół Suchego Oka - czym jest (ZSO) i czym spowodowane jest zaburzenie filmu łzowego?

Zespół Suchego Oka, w skrócie ZSO, to zaburzenie powierzchni oka, które bardzo powszechnie występuje wśród społeczeństwa. Najczęściej spowodowane jest ono nadmiernym parowaniem filmu łzowego, jednak spotyka się również przypadki ZSO powstałego na skutek niedoborów wodnej składowej w filmie łzowym oka. ZSO jest chorobą przewlekłą o łagodnym początku, jednak objawy narastają wraz z rozwojem schorzenia i mogą prowadzić do zaburzeń widzenia i uszkodzeń powierzchni oka, a także zapalenia spojówek. Co istotne, na schorzenie narażone są najbardziej osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy i wszyscy, którzy na co dzień dużo pracują przy komputerze. Zespół Suchego Oka może być również objawem chorób autoimmunologicznych, np. Zespółu Sjögrena.

Objawy ZSO - uczucie piasku pod powiekami

Łzawienie jest naturalnym mechanizmem w oku. To właśnie ono odpowiada za oczyszczanie gałki ocznej i jej nawilżanie. Dodatkowo dzięki niemu możliwe jest prawidłowe widzenie. Kiedy poziom łez w oku spada lub w ich składzie pojawiają się nieprawidłowości, dochodzi do ZSO. Wśród wielu dolegliwości pacjenci najczęściej uskarżają się na:

 • podrażnienie oczu;
 • uczucie piasku pod powiekami;
 • widzenie przez mgłę;
 • swędzenie;
 • światłowstręt;
 • uczucie ciężkich powiek.

Co istotne, dolegliwości te są dużo bardziej odczuwalne w nocy. Związane jest to z dużo mniejszym wydzielaniem łez. Nasilenie objawów zdarza się również w sytuacji wielogodzinnej pracy przy komputerze, a także kiedy w pomieszczeniach znajduje się klimatyzacja, suche powietrze, dym papierosowy i kurz. 

Ból, zaczerwienienie, uczucie suchości i nieostre widzenie - diagnostyka suchego oka

Każda osoba, która obserwuje i odczuwa wyżej wymienione objawy, powinna zgłosić się do okulisty, który wykona podstawowe badania. Jednym z nich jest test Schirmera, w którym badana jest szybkość produkcji łez. Kiedy w ciągu 5 minut oko nasączy bibułkę umieszczoną pod dolną powieką do poziomu 15 mm, oznacza to, że oko jest odpowiednio nawilżone. Kiedy jednak wynik jest niższy niż 5 mm, diagnozuje się Zespół Suchego Oka. U okulisty przeprowadzany jest również test jakości łez. Sprawdzany zostaje czas utrzymywania się łzy na powierzchni oka poprzez wpuszczenie barwnika. Kiedy spłynie on z oka przed upływem 10 sekund, diagnozuje się ZSO.

Wiele osób myśląc o laserowej korekcji wzroku musi wiedzieć, iż stwierdzone ZSO jest przeciwskazaniem do zabiegu. Związane jest to z możliwością nasilenia objawów suchości oczu, a także trudnością w gojeniu się gałki ocznej w sytuacji braku filmu łzowego. 

Dlaczego zimą borykamy się z zespołem suchego oka najbardziej?

Nie bez powodu zimę nazywa się sezonem na Zespół Suchego Oka. To schorzenie nasila się szczególnie w miesiącach zimowych, co spowodowane jest panowaniem niekorzystnych warunków dla oka. Na poziom filmu łzowego ogromny wpływ ma wilgotność powietrza. Zimą rozpoczyna się sezon grzewczy, przez co powietrze staje się suche i dokuczliwe dla oka. Dlatego nasilają się objawy Zespołu Suchego Oka. Dodatkowo dużo więcej czasu spędzamy w domach przy komputerach czy czytaniu książek, co obciąża oko, nasilając problemy. Warto wtedy zdecydować się na krople do oczu na zespół suchego oka.

2 metody leczenia ZSO - higiena i terapia

Nieleczone ZSO może znacznie utrudnić życie, gdyż wiąże się z ciągle odczuwanym dyskomfortem. Jak leczyć Zespół Suchego Oka? W leczeniu najczęściej zalecana jest odpowiednia higiena brzegów powiek. Możliwe jest to poprzez ich mycie, wygrzewanie i masowanie. Koniecznie jest także stosowanie kropli do oczu nawilżających i przeciwzapalnych. Czasami może okazać się konieczne leczenie w gabinetach okulistycznych. Zaleca się także odpoczynek od monitora komputera i dbałość o powietrze w domu. Warto jest je nawilżać, szczególnie w sezonie grzewczym, a także usuwać kurz i unikać dymu papierosowego. 

W medycynie naturalnej natomiast wykorzystywane są zioła na zespół suchego oka w postaci kompresów. Nie przyczyniają się do zlikwidowania schorzenia, jednak mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Są to np. świetlik, nagietek oraz rumianek. Wiele z nich działa przeciwzapalnie i ściągająco, łagodząc podrażnienia oczu. Wystarczy zaparzyć wybrane ziółko i namoczyć miękki oraz czysty materiał. Następnie należy przyłożyć go do zamkniętych powiek na około 10 minut. 

Jak zmniejszyć dolegliwości związane z suchym okiem? 

W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z zespołem suchego oka konieczne jest wprowadzenie zasad higieny, a także unikanie suchego powietrza. Najczęściej dolegliwości nasilają się zimą, kiedy pojawia się suche powietrze związane z ogrzewaniem. Dlatego koniecznie należy nawilżać powietrze w domu. Latem warto unikać klimatyzowanych pomieszczeń. W sytuacji wystąpienia problemów, warto skonsultować się z okulistą i stosować krople do oczu bez konserwantów. 

6 skutecznych sposobów na zespół suchego oka

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości zespołu suchego oka, a wśród nich wyróżnić można:

 • wprowadzenie do diety witamin i minerałów, a także kwasów omega-3, które pozwalają na zwiększenie produkcji łez;
 • częste mruganie, dzięki któremu film łzowy może być równomiernie rozprowadzany;
 • dbałość o higienę oka;
 • stosowanie nawilżaczy powietrza i częste sprzątanie kurzu;
 • unikanie dymu papierosowego;
 • odpowiednie ustawienie monitora komputera. 

Czym kierować się przy wyborze sztucznych łez na objawy suchego oka?

W aptece dostępnych jest wiele różnorodnych kropli do oczu nazywanych często suchymi łzami. Wielokrotnie można spotkać się z pytaniem co pomaga na zespół suchego oka. Otóż możliwości jest wiele. Na początek warto wybrać dobre krople do oczu. Wybierając sztuczne łzy, nie należy kierować się ceną i firmą, a składem produktu, który nie powinien zawierać sztucznych konserwantów. Ich nadmiar może wzmagać chorobę i problemy z widzeniem. Warto również zwrócić uwagę na długą datę ważności od otwarcia. 

Jak wybrać odpowiednie krople do nawilżania oczu?

Wybierając skuteczne krople na zespół suchego oka warto zwrócić uwagę na skład produktu. Te, które zawierają kwas hialuronowy świetnie nawilżają, jednak kiedy ich gęstość jest dość duża, mogą powodować problemy z widzeniem. Kiedy okulista stwierdzi dodatkowo stan zapalny, warto zwrócić uwagę na krople z ektoiną. Tak samo w przypadku alergii. Kiedy osoba cierpiąca na ZSO dodatkowo posiada inne uszkodzenia powierzchni oka, można postawić na krople z substancjami regenerującymi np. z dekspantenolem.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.