Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem - zdjęcie
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze stresem za pomocą dostępnych metod i treningów.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Jak stres wpływa na zdrowie psychiczne?
  • Jak radzić sobie ze stresem?
  • Treningi odprężające: Jacobsona i Autogenny Schultza - na czym polegają?
  • Wizualizacja - jak koi umysł?
  • Co to jest mindfulness?
  • Jakie są techniki oddechowe?
  • Jakie mogą być rytuały relaksacyjne?
  • Jak odpoczynek wpływa na zdrowie?

Więcej o tym, jak poradzić sobie ze stresem, np. w pracy, znajdziesz w artykule: „"Dekalog korposzczura"”.

Zdrowie psychiczne w centrum uwagi - jak stres wpływa na nasze życie?

Zdrowie psychiczne jeszcze nie tak dawno należało do tematów tabu. Na szczęście czasy się zmieniają, a wraz z nimi wzrasta świadomość społeczna. Dzięki temu problem zdrowia psychicznego wreszcie ujrzał światło dzienne. Co więcej, rozmowy o tym uznaje się za ważne i potrzebne. Coraz częściej mówi się o stresie, o tym jak niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Długotrwały stres przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Dawniej stres kojarzył się z konkretnymi problemami, które chociaż trudne i wyczerpujące, to jednak traktowane były jako sytuacje jednostkowe i sporadyczne. Dzisiaj stres coraz bardziej staje się codziennością, życiem pod ciągłą presją, przytłoczeniem nadmiarem obowiązków itp.

Jak radzić sobie ze stresem? Wypróbowane metody na codzienne wyzwania

Praca, szkoła, domowe obowiązki, brak czasu na ruch, regularny posiłek czy porządny wypoczynek. Wiele osób funkcjonuje tak na co dzień. Co gorsze, do takiego życia można się przyzwyczaić i nie starać się niczego zmienić, a to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych.

Jak radzić sobie ze stresem w codziennych sytuacjach? Trudno jest całkowicie wyeliminować stres z naszego życia, jednak należy zrobić wszystko, aby go złagodzić. Od czego zacząć? Przede wszystkim od uświadomienia sobie problemu i poszukaniu odpowiedniego rodzaju pomocy.

Bez względu na metodę radzenia sobie w takiej sytuacji zawsze dobrze jest porozmawiać o problemie z bliską osobą. To ważne, żeby mieć kogoś, kto nas wysłucha i kto być może mierzy się lub mierzył z podobnym wyzwaniem. Zawsze można też skorzystać z fachowej pomocy terapeuty. Warto też zadbać o organizm i wspomóc go w walce ze stresem łagodnymi, lecz skutecznymi suplementami.

Trening Jacobsona - krok po kroku do stanu głębokiego odprężenia i redukcji stresu

Jak poradzić sobie ze stresem? Nie ma jednej uniwersalnej metody dostosowanej do wszystkich. Jednak każda polega na złagodzeniu stresu poprzez wyciszenie umysłu i ciała. Komuś wystarczy kilka minut medytacji, ktoś inny potrzebuje kilka godzin wypoczynku. Każdy człowiek ma własne sposoby na stres, a jest ich tak wiele, że można dopasować odpowiednią do swojego charakteru i stylu życia.

Jedną z metod jest trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni. Technika polega na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających mięśnie ciała, co pozytywnie wpływa na psychikę. Możliwość kontrolowania napięcia fizycznego pozwala na redukcję napięcia emocjonalnego. Jest to metoda dążenia do ogólnego odprężenia, uspokojenia oddechu, a regularnie stosowana, przynosi długotrwałą poprawę. W ukojeniu nerwów mogą też pomóc odpowiednie preparaty.

Trening Autogenny Schultza - zanurzenie się w poczuciu spokoju i harmonii dzięki samoregulacji umysłu

Trening autogenny Schultza jest neuromięśniową techniką wykorzystującą autosugestię. Metoda opiera się na wewnętrznej medytacji i składa z 6 faz: uczucia ciężkości, uczucia ciepła, regulacji pracy serca, regulacji oddechu, uczucia ciepła w splocie słonecznym i uczucia chłodu na czole. Te techniki relaksacyjne należy przeprowadzać stopniowo, na początku każda z faz powinna trwać około 5 minut. Ważne, aby przez ok. 2 tygodnie skupiać się na potęgowaniu fazy pierwszej i tak dalej. Całość należy powtarzać przez 12 tygodni.

Warto poznać wiele technik, aby skutecznie walczyć ze stresem. W treningu Schultza kluczem jest wprowadzenie się w odpowiedni stan bierności i koncentracji, aby wpływać na organizm i złagodzić objawy stresu. Trening ten pozytywnie wpływa na krążenie, trawienie, pracę serca i mięśni oraz pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia.

Wizualizacja - kreowanie pozytywnych wizji dla ukojenia umysłu

Wizualizacja nie jest niczym nowym. Tę metodę znają chyba wszyscy ludzie i większość ją stosuje, często nie zdając sobie z tego sprawy. Kto w stresującej sytuacji nie chciałby zamknąć oczu i magicznie przenieść się na egzotyczną wyspę? Tak właśnie działa wizualizacja, która jest niczym innym jak wyobraźnią. Dzieciom przychodzi to bardzo naturalnie, z kolei dorośli mogą nad nią trochę popracować.

Jak redukować stres z pomocą wizualizacji? Wyobrażenie, że jest się w cichym, spokojnym miejscu pozwala uspokoić oddech, „przejaśnić” myśli i po prostu zrelaksować się. Można pomóc sobie w wizualizacji znanym smakiem czy zapachem lub stosować ją w dowolnej chwili bez żadnych „zmysłowych wspomagaczy”. Obraz w głowie powinien pojawić się naturalnie i może być miejscem zupełnie nowym albo znanym z dzieciństwa. Wizualizacja nie tylko pomaga uspokoić nerwy w stresującej sytuacji. Można też wyobrazić sobie pozytywne rozwiązanie jakiegoś problemu, a to z kolei dodaje motywacji i pewności siebie.

Mindfulness - obecność tu i teraz w celu zmniejszenia napięcia

Technika mindfulness oparta jest na bazie buddyjskich wierzeń, a jej słowem kluczem jest „uważność”. Metoda polega na koncentrowaniu uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz w czasie rzeczywistym, i związanym z tym doświadczeniem. Ważne jest poznanie siebie, swojego wnętrza, ale też odbieranie bodźców z zewnątrz: innych ludzi i otoczenia.

Stosowanie techniki mindfulness pozwala utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji. Dzięki świadomemu odbieraniu świata można lepiej poradzić sobie z niepowodzeniami, chorobami, bólem i stresem. Metoda pomaga panować nad emocjami, daje poczucie pewności siebie, umacnia szacunek i empatię w relacjach, poprawia pamięć i koncentracjęOsiągnięcie harmonii i równowagi jest odpowiedzią na to, jak radzić sobie ze stresem w życiu codziennym.

Oddech jako przewodnik - wykorzystanie technik oddychania do uspokojenia umysłu

Oddech jest bardzo ważnym elementem w każdej metodzie radzenia sobie ze stresem. Wydawać by się mogło, że oddech to coś, co przychodzi naturalne, więc nie mamy nad nim kontroli. Jednak istnieją techniki właściwego oddychania, które można i trzeba ćwiczyć. Dzięki poprawnemu oddychaniu - przy wykorzystaniu przepony - ciało rozluźnia się, a umysł uspokaja.

Ćwiczenia oddechowe pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zapewniają między innymi prawidłową wentylację organizmu, masaż narządów wewnętrznych, stabilizują postawę ciała, wpływając na kręgosłup. Ponadto redukują stres, odprężają, pozwalają wyciszyć się i zebrać myśli. W ramach takich ćwiczeń należy nabierać powietrze nosem do brzucha i przepony, zatrzymać chwilę i powoli wydychać ustami, rozluźniając brzuch, tułów i mięśnie ramion. Warto poznać techniki oddychania nie tylko w celu złagodzenia stresu.

Rytuały relaksacyjne - dlaczego warto wprowadzić nawyk odpoczynku?

Zdrowie psychiczne i fizyczne jest bardzo ważne, a techniki relaksacyjne mogą mieć różną formę. Dobrze jest dostosować je do własnych potrzeb, wieku i możliwości. Warto jest poświęcić chwilę każdego dnia i stosować je regularnie dla lepszego efektu. Dobrym pomysłem jest też zastanowienie się nad swoim stylem życia, nawykami itp. Można na początek wprowadzić chociaż niewielkie zmiany, z czegoś zrezygnować, a coś innego włączyć na stałe do rozkładu dnia.

Rytuały relaksacyjne z pewnością poprawią jakość życia i pomogą w walce ze stresem. Może być to chwila na ćwiczenie oddechu, krótka medytacja czy spacer przed snem. Bardzo ważny jest odpoczynek, którego też trzeba się nauczyć.

Co zrobić w stresującej sytuacji, gdy nie ma czasu na medytację? Istnieją szybkie sposoby na stres, do wypróbowania np. w pracy. Ugniatanie gumowej piłeczki, zabawa bransoletką terapeutyczną czy znane dzieciom zabawki typu „pop it” to dobry pomysł na szybkie odstresowanie. Warto też w przerwie sięgnąć po krzyżówkę lub książeczkę do malowania. W księgarniach dostępne są specjalne zeszyty i kolorowanki na złagodzenie stresu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.