Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

 - zdjęcie

Ludzki włos żyje od 2 do 6 lat, a po tym czasie wypada, by ustąpić miejsca nowemu. To absolutna norma, a utrata włosów jest naturalnym etapem cyklu ich życia i nie ma powodu do zmartwień. Problem zaczyna się dopiero wówczas, gdy z naszej głowy spada więcej niż 100-200 włosów dziennie. Wypadające włosy to problem coraz większej liczby osób. Dotyka on nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. W dużej mierze jest on związany z gospodarką hormonalną, która nie działa prawidłowo, to także często kwestia niedostatecznej ilości składników odżywczych i witamin w organizmie, zaburzonego metabolizmu, stresu, prowadzenia niezdrowego trybu życia. Co zatem zrobić, by skutecznie powstrzymać łysienie? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Przyczyny wypadania włosów

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów są niewłaściwa dieta lub intensywne odchudzanie, które prowadzą do niedoborów witamin i mikroelementów. Chcąc zachować bujną czuprynę, przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną dietę oraz łykać suplementy diety zawierające: biotynę, cynk, witaminy B, wyciągi ze skrzypu polnego lub pokrzywy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Niestety na efekty należy poczekać około 5-6 miesięcy, gdyż tyle trwa cykl wzrostu włosa. Na osłabienie cebulek włosowych wpływa także niewłaściwa pielęgnacja.

Częste i zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, szarpanie, mocne upinanie (ciasny kok lub kitka) oraz wysoka temperatura towarzysząca suszeniu, kręceniu lub prostowaniu osłabiają włosy, przyczyniając się tym samym do ich nadmiernego wypadania. W takim przypadku warto zastosować zewnętrzne preparaty przeciwko wypadaniu włosów, np. szampony, ampułki czy maski. W naszej aptece znajdują się także specjalne preparaty zapobiegające i stymulujące wzrost włosów marki Ducray.

Nadmierna utrata włosów może być również skutkiem ubocznym stosowania antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, cytostatyków lub hormonów. Do przerzedzenia fryzury przyczyniają się także stres, choroby tarczycy, anemia lub zaburzenia hormonalne. Jeśli pomimo suplementacji diety, starannej pielęgnacji włosów i zdrowego trybu życia włosy wypadają nadal, warto odwiedzić specjalistę – utrata włosów to bowiem nie tylko problem estetyczny, lecz także medyczny.

Łysienie u facetów - problem nie tylko estetyczny

Łysienie i wypadanie włosów - problem nie tylko estetyczny!

Nadmierne wypadanie włosów, czy wręcz łysienie to problem nie tylko natury wizualnej. Oczywiście, kiedy po czesaniu się lub myciu zbieramy coraz więcej włosów, z reguły najpierw martwimy się o nasz wygląd. Tymczasem wypadanie włosów może być spowodowane różnego rodzaju schorzeniami lub niedoborami w naszym organizmie. Lekceważenie pierwszych objawów - czyli wypadających włosów, może zatem ostatecznie prowadzić nie tylko do całkowitej utraty owłosienia, ale też do stanu zagrożenia dla naszego zdrowia.

Warto podjąć leczenie!

Łysienie warto leczyć - ale jak? Współczesne medycyna pozwala w wielu przypadkach na skuteczne zatrzymanie wypadania włosów, a czasem wręcz na pełną odbudowę owłosienia (w zależności od przyczyn i rodzaju łysienia). W naszym serwisie znajdziesz zbiór przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat objawów, przyczyn oraz sposobów leczenia łysienia - w jednym z nich pisaliśmy o przyczynach, objawach i rozpoznaniu łysienia plackowatego oraz jak wygląda jego leczenie?

Mamy nadzieję, że zmobilizujemy choćby niewielką część naszych czytelników do rozpoczęcia skutecznej walki z łysieniem, poniżej opisujemy rodzaje i główne jego podziały. Zachęcamy do lektury, a następnie do podjęcia specjalistycznego leczenia.

Wypadanie włosów - czym tak naprawdę jest?

Łysienie to nie jest stan, w którym wypada więcej włosów niż powinno w ciągu jednej dobry. Mamy wtedy do czynienia z tzw. Effluvium czyli po prostu z wypadaniem włosów. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, nie musisz się bardzo martwić - sprawa nie jest beznadziejna! Oczywiście powinieneś wzmocnić swoje włosy odżywkami, bardziej o nie zadbać i zrobić badania lekarskie, by uzupełnić niedobory witamin.

Jeżeli natomiast zaobserwujesz u siebie widoczne przerzedzenie włosów lub widoczne placki, na których brakuje owłosienia, możesz zacząć się niepokoić – to właśnie łysienie. Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia: permanentne i odwracalne. Na czym polega różnica?

Łysienie permanentne

Łysienie odwracalne

Łysienie permanentne jest o wiele częstsze i dotyczy około 95 proc. wszystkich przypadków. Cierpiący na ten typ łysienia to ludzie, którzy osiągnęli dojrzałość płciową, a przyczyną wypadania włosów jest dziedziczna wrażliwość mieszka włosowego na androgeny, czyli hormony płciowe. Ten typ łysienia objawia się poprzez cofanie linii włosów u mężczyzn i dużego przerzedzenia włosów u kobiet. W niektórych przypadkach można leczyć ten stan hormonalnie. Odwracalna postać łysienia charakteryzuje się przerzedzeniem włosów na szczycie głowy i na zakolach. Spowodowane może to być zmianami hormonalnymi, zatruciami, napromieniowaniem (np. w czasie choroby nowotworowej), przyjmowaniem leków. Kiedy ustalimy przyczynę i ją wyeliminujemy, włosy zaczną odrastać.

Podział typów i rodzajów łysienia

Łysienie plackowate przyczyny i leczenie

Łysienie plackowate występuje wtedy, kiedy zauważymy na swoim ciele, najczęściej na głowie (ale nie tylko), okrągłe lub owalne place bez włosów. Choroba ta może wystąpić w każdym wieku i z różnym nasileniem. Najczęściej ma ona podłoże genetyczne. Jak twierdzą specjaliści, u jej podstaw leżą reakcje autoimmologiczne (przeciwko własnym mieszkom włosowym). Dlaczego nasz organizm zwalcza własne mieszki włosowe? – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W tym typie łysienia możemy zaobserwować u siebie jeszcze inne zmiany. Czasami w paznokciach u rąk powstają małe wgłębienia.

W przypadku siwiejących już włosów, przy łysieniu plackowatym wypadają te, które jeszcze zachowały pigment. Dlatego często może się wydawać, że ktoś bardzo szybko osiwiał - to złudzenie (po prostu stracił większość włosów poza siwymi). Przeczytaj więcej na temat leczenia łysienia plackowatego.

Łysienie rozlane - objawy i przyczyny

Łysienie rozlane zalicza się do rodzajów łysienia odwracalnego. Oznacza to, że można próbować je leczyć i powrócić do stanu pierwotnego lub znacznie poprawić stan owłosienia w miejscach dotkniętych chorobą. Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia z łysieniem rozlanym? Najczęściej następuje przerzedzenie włosów na samym czubku głowy lub na zakolach czołowych. Z każdym dniem widać postępujące wypadanie włosów. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być egzogenne i endogenne uszkodzenia mieszka włosowego, które następują w fazie anangenowej, czyli w czasie szybkiego rozmnażania się komórek włosa. W łysieniu włosa bardzo szybko dochodzi do fazy końcowej - telogenowej, w której żywot włosa się kończy. Krótko mówiąc, następuje bardzo szybki efekt starzenia się włosa. Przyczyną może być stan chorobowy, nieodpowiednia ilość hormonów, zatrucia, okres menopauzy, kuracje odchudzające oraz przyjmowanie niektórych leków. Podstawą leczenie łysienia rozlanego jest zidentyfikowanie czynnika chorobowego będącego przyczyną całego problemu.

Sprawdź praktyczne sposoby na zagęszczenie włosów w naszym artykule poświęconym: Zakolom, którym mówimy stop - 5 sposobów na zwiększenie gęstości włosów.

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe - (dystroficzne) proces, podczas którego dochodzi do łamania się włosów w fazie anagenu, a w konsekwencji do znacznego łysienia w krótkim czasie. Do utraty owłosienia dochodzi wskutek nagłego zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa. Włos nagle staje się cieńszy, kruchy i łatwo łamie się. Ten typ łysienia najczęściej występuje u osób poddawanych chemioterapii i napromienianiu, gdyż czynniki te wpływają na najszybciej dzielące się komórki organizmu, w tym komórki mieszka włosa.

Przyczyny łysienia anagenowego:
  • ziaminiak grzybiasty (mycosis fungoides)
  • RTG-terapia
  • leki, preparaty chemioterapeutyczne, allopurynol, lewodopa, bromokryptyna
  • zatrucia - bizmut, arsen, złoto, kwas borny, tal

Łysienie telogenowe

W przypadku łysienia telogenowego utrata włosów nie jest trwała, jeśli czynnik szkodliwy (np. stres) ustąpi bądź zostanie podjęte leczenie stanów chorobowych (anemia, niedoczynność tarczycy) odpowiedzialnych za wypadanie włosów. Łysienie telogenowe oznacza jedynie jednoczasowe zwiększenie odsetka włosów teogenowych, czyli w stanie spoczynku. Wypadanie telogenowe poza ustaleniem i w miarę możliwości wyeliminowaniem przyczyny, przeważnie nie wymaga leczenia. Gęstość włosów powraca zwykle do normalnego stanu po upływie około 6 miesięcy.
Po pewnym czasie utracone włosy w większości odrastają. Łysienie telogenowe nie jest tożsame więc z procesem łysienia, ale oznacza jednoczesną zamianę znacznego procenta włosów starych na nowe. W leczeniu łysienia telogenowego wspomagająco na porost włosów mogą wpływać biotyna i niebiesko-zielone algi. Jednak terapia powinna zostać podjęta po wykluczeniu innego podłoża łysienia.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Zdecydowanie łatwiej jest zatrzymać wypadanie włosów, niż całkowicie, od podstaw, pobudzić je do wzrostu. Do niedawna łysienie uważane było za coś naturalnego, z czym nie można lub nie trzeba walczyć. Dziś świadomość dotycząca skali i znaczenia zjawiska jest duża. Wypadanie i utrata włosów stanowią problem i budzą przykre, negatywne emocje także u wielu mężczyzn. Coraz więcej z nich decyduje się na leczenie. W klinikach dermatologicznych skupiających specjalistów w zakresie leczenia łysienia androgenowego, tygodniowo każdy z lekarzy przyjmuje od 30 do 40 pacjentów z tym problemem. Na szczęście medycyna nie jest bezradna. Możliwe jest zarówno zapobieganie, jak i leczenie tej dolegliwości.

Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zablokowanie enzymu 5-alfa reduktazy, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron, hormon odpowiedzialny za łysienie typu męskiego. Na efekty odpowiednio dobranej terapii należy poczekać od 2-4 miesięcy. Maksymalny efekt leczenia można obserwować w ciągu 12-24 miesięcy i aby go utrzymać nie należy przerywać kuracji.

Długi czas oczekiwania na efekty wynika z tego, że fazy cyklu wzrostu włosa są długie (włos rośnie ok. 1,5 cm na miesiąc na zdrowej skórze głowy). Aby odzyskać utracone włosy potrzeba kilka cyklów wzrostu włosa. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym lepsze efekty można uzyskać.

Terapia przeciwdziałająca łysieniu powinna być stosowana jak najwcześniej, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów łysienia androgenowego. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze będą efety. Można całkowicie powstrzymać proces łysienia, a także stymulować odrost włosów.

Wypadanie włosów - kiedy robi się z tego problem?

Codzienne wypadanie włosów jest zupełnie naturalne i występuje u każdego człowieka. Wypadają między innymi te włosy, które maja osłabione cebulki, których wzrost się zakończył i są w fazie telogenowej.

Jaką liczbę włosów dziennie możemy utracić bez zbędnych zmartwień? Najczęściej spotykaną opinią jest ta, że codziennie może nam wypaść około 100 włosów, jest to jednak uzależnione od naszego wieku. W wieku 20-30 lat maksymalnie może nam wypaść około 50 włosów, w wieku do 40 około 60, a kiedy ukończymy 50 – 100 włosów.

Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie popaść w przesadę i nie liczyć wypadających włosów. Do póki nie zauważymy, że wypada nam naprawdę znaczna ilość i nie zobaczymy widocznych przerzedzeń – raczej nie mamy się czym martwić.

Przeprowadzone badania udowodniły, że najwięcej włosów, właśnie około 100 000 mają osoby z włosami ciemnymi i czarnymi, rudzi nieco mniej bo około 180 000, a blondyni najmniej do 140 000.

Jak zatem zmierzyć, czy rzeczywiście nasze włosy wypadają nadmiernie i mamy ich mniej, niż powinniśmy? Pierwszym krokiem jest subiektywna ocena gęstości i liczby włosów, oraz obserwacja, jak dużo ich tracimy w czasie codziennych czynności (czesanie, mycie).

Przyczyny wypadania włosów

Jak zdążyliśmy przeczytać przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Od zaburzeń hormonalnych, przez stres, nieodpowiednią dietę, czynniki genetyczne, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy różnego rodzaju choroby. Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę wypadania włosów, należy wykonać zlecone przez lekarza badania (badania krwi, oznaczenie poziomu hormonów itd.), a niekiedy udać się do specjalisty (endokrynologa, dermatologa).

Przykre doświadczenia z leczeniem tego problemu najtrudniej z wiadomych względów, zaakceptować dzieciom, młodzieży oraz kobietom w każdym wieku, dla których włosy były i nadal są we wszystkich kulturach oznaką kobiecości. Jeżeli zauważysz u siebie oznaki łysienia, w pierwszej kolejności powinieneś/naś wykonać serię podstawowych badań. Są także domowe sposoby na wypadanie włosów: kiedy dopadają nas pierwsze oznaki łysienia, kiedy spostrzegamy, że ubywa nam włosów, a każde czesanie kończy się w ten sam sposób (na szczotce albo grzebieniu pozostaje za dużo włosów) chcemy się ratować w każdy możliwy sposób - skorzystajmy z suplementacji przeciwko łysieniu i wypadaniu włosów. W niektórych przypadkach mogą być pomocne preparaty z substancjami budulcowymi. Zawierają one witaminy A, B, H, śladowe ilości pierwiastków, a także aminokwasy. Dostarczanie tych substancji przez dłuższy czas do mniszka włosowego może pomoc w jego regeneracji. Czasami naszym włosom brakuje cynku oraz żelaza, a dzięki tym preparatom ich niedobór zostaje uzupełniony.

Ich stosowanie jest bardzo proste. Nie wymagają one wcierania w miejsce chorobowe a jedynie zażycie tabletek. Powinno się je przyjmować doustne gdyż tylko w ten sposób mogą one dotrzeć do korzenia włosa – przez krwiobieg.

Dla wielu mężczyzn łysienie również jest to bolesnym przeżyciem. Błędnie kojarzy się je ze starzeniem bądź utratą męskości, chociaż w tym przypadku jest to kwestia dyskusyjne - przez wiele osób łysi mężczyźni uważani są za atrakcyjnych i męskich.

Wypadanie włosów a stres i psychika

Wypadanie włosów i łysienie to niestety coraz częstsza przypadłość. Nerwowy tryb życia, "chemia" w jedzeniu, coraz więcej chorób i więcej zażywanych lekarstw sprawia, że nasz organizm, a więc także włosy, ulega osłabieniu.

Wypadanie włosów i łysienie to niestety coraz częstsza przypadłość. Nerwowy tryb życia, "chemia" w jedzeniu, coraz więcej chorób i więcej zażywanych lekarstw sprawia, że nasz organizm, a więc także włosy, ulega osłabieniu. Jeśli jednak robisz co możesz, a Twoje łysienie ciągle narasta, powinieneś zadbać o swój stan psychiczny. Jak to zrobić? Z reguł zaleca się po prostu unikanie nerwowych sytuacji, wyciszenie organizmu poprzez ćwiczenia fizyczne i regularne spacery na świeżym powietrzu czyli tzw. higieniczny tryb życia, właściwą dietę, odpowiednią ilość snu itd.

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem łysienia?

Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek oznaki łysienia, przerzedzenie włosów, łyse place, koniecznie musisz zgłosić się do lekarza - najlepiej pierwszego kontaktu, który zleci stosowne badania i ewentualnie skieruje do specjalisty (dermatologa, endokrynologa itd.). Niekiedy dobrym pomysłem może być wizyta bezpośrednio u specjalisty, np. dermatologa. W wielu przypadkach, dzięki specjalistycznym badaniom (np. trichoskopia) można zidentyfikować przyczyny wypadania włosów oraz rozpocząć właściwą terapię. Na podstawie wyników badań lekarz zdecyduje o rodzaju leczenia. Do wyboru jest m.in. leczenie hormonalne, preparaty z substancjami, które odbudowują włos oraz preparaty kosmetyczne. Nie zawsze jednak leczenie łysienia jest skuteczne, a niektóre preparaty mogą jedynie opóźnić postępowanie problemu.

Łysienie nie musi być nieodwracalne! Pamiętaj, że czasami wystarczy usunąć przyczyny łysienia (np. zaburzenia hormonalne), a włosy zaczynają same odrastać.

Ostateczna droga przeszczep włosów

Przeszczepienie włosów to dla wielu osób ostatnia deska ratunku. Od wielu lat stosuje się tę metodę zaliczaną do chirurgii plastycznej, głównie przy leczeniu łysienia androgenowego - (łysienie typu męskiego). Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z okolic, które nie podlegają łysieniu, np. z tyłu lub boku głowy. Miejscem docelowym może być zarówno miejsce objęte łysieniem (głowa), jak również miejsca pozbawione owłosienia na skutek urazów (np. utrata brwi w wyniku poparzenia). Do zastosowania tej metody kwalifikują się osoby o mocno przerzedzonych włosach lub całkiem pozbawione owłosienia na górnej powierzchni głowy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Gojenie trwa 10-14 dni, choć opatrunek (po operacji głowa zostaje zabandażowana) zdejmuje się już po 24 godzinach. Po roku od zabiegu włosy osiągają długość 9-12 cm. Prawidłowo przeszczepione mieszki włosowe będą produkowały włosy do końca życia. Jednak gdy wypadnie następna część "starych", wrażliwych na androgeny, włosów z czubka i przodu głowy, konieczne jest powtórzenie zabiegu. Aby zapobiec dalszej utracie włosów wskazana jest kuracja farmakologiczna wspomagająca odrost i odbudowę włosów naturalnie rosnących.

Czy przeszczep włosów daje naturalny i trwały efekt?

Obecnie stosowane metody pozwalają uzyskać bardzo zadowalający efekt wizualny. Trwałość efektu zależy od przyczyn łysienia oraz profilaktyki - należy zatem zadbać, aby przeszczepione mieszki nie uległy degeneracji. Cena takiego zabiegu, w zależności od wyboru konkretnej kliniki, zakresu zabiegu i stopnia zaawansowania łysienia, waha się zwykle od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

FAQ najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wypadania włosów

Kondycja naszych włosów zależy w dużej mierze również od nas samych. Wypadające włosy są bardzo delikatnie, dlatego potrzebują szczególniej uwagi. Porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji, odżywiania i stylizacji włosów:

Jakie składniki powinien zawierać szampon przeznaczony dla osób, które mają problemy z wypadaniem włosów?

Po pierwsze wszelkie preparaty służące do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki) powinny być dobierane odpowiednio do rodzaju włosów. Włosy, które dodatkowo mają skłonność do wypadania, należy wspomagać witaminami i składnikami odżywczymi. W naszej aptece dostępnych jest cały wachlarz środków wzmacniających strukturę włosa. Godne polecenia są preparaty zawierające np. ekstrakt z czarnej rzepy, która od lat jest uznawana za jeden z naturalnych, najskuteczniejszych środków wzmacniających i zapobiegających wypadaniu włosów. Dzięki działaniu keratyny, protein oraz ekstraktów ziołowych dostępnych w niektórych szamponach i odżywkach włosy tak łatwo nie opadają i optycznie zwiększają swoją objętość, dzięki czemu będą wyglądały tak, jakby było ich więcej.

Czy sposób mycia włosów wpływa na ich kondycję?

Oczywiście, że sposób mycia wpływa na kondycję włosów oraz skóry głowy. Do mycia włosów należy używać szamponów o bardzo delikatnym działaniu i naturalnym pH. Woda nie powinna być zbyt ciepła, gdyż może ona spowodować podrażnienia skóry i uszkodzenia włosów. Do ostatniego płukania zaleca się używanie wody chłodnej, aby zamknąć łuski włosa. Szampon należy wpierw rozcieńczyć na dłoni, zanim nałoży się go na włosy. Ważne jest, by w czasie mycia włosów nie trzeć ich i nie szarpać, ale łagodnie masować. Ponadto należy pamiętać, aby nigdy nie trzeć włosów ręcznikiem podczas wycierania. Takie działanie bardzo szkodzi strukturze włosa. Po umyciu włosy należy owinąć w ręcznik i poczekać, aż nadmiar wody w niego wsiąknie.

Jak ważny jest masaż skóry głowy i czemu on służy?

Podczas mycia lub po, dobrze jest zrobić masaż głowy. Masaż sprawia, że skóra głowy staje się lepiej odżywiona i dotleniona. Poprawia on ukrwienie skóry głowy i sprzyja lepszemu odżywieniu cebulek włosowych. Masować można opuszkami palców lub specjalną miękką szczotką przeznaczoną do masażu głowy. Tym sposobem nie tylko zapobiegamy wypadaniu włosów, ale wręcz przyczyniamy się do ich szybkiego wzrostu.

Czy masaż skóry głowy nie powoduje nadmiernej utraty włosów?

Wiele osób, którym wypadają włosy unika masażu ręcznego lub szczotką w obawie przed zwiększoną utratą włosów. Nic bardziej błędnego: to właśnie brak masażu sprzyja wypadaniu włosów.

Czy lepsze dla włosów jest suszenie ich ręcznikiem czy suszarką?

Najlepsze jest pozostawienie włosów do samodzielnego wyschnięcia. Tarcie włosów ręcznikiem bardzo im szkodzi. Po umyciu włosy należy owinąć w ręcznik i poczekać, aż nadmiar wody w niego wsiąknie. Jeśli konieczne jest użycie suszarki, należy pamiętać, aby suszyć włosy strumieniem letniego powierza. Gorące powietrze sprawia, że włosy tracą wodę, przetłuszczają się, są łamliwe, matowe. Nie wolno zbliżać suszarki do głowy (minimum 30 cm odległości). Na rynku są już dostępne suszarki ze specjalnymi regulatorami powietrza. Warto zainwestować w taką suszarkę.

Jak optycznie zwiększyć ilość włosów na głowie?

W celu optycznego zwiększenia ilości włosów na głowie oraz dodania fryzurze objętości, należy używać szamponów i odżywek, które zawierają składniki nadające włosom puszystość.
Najczęściej są to: keratyna, proteiny lub ekstrakty ziołowe, dzięki działaniu których włosy tak łatwo nie opadają i optycznie zwiększają swoją objętość. Po ich stosowaniu fryzura będzie wyglądała efektowniej.
Czy codzienne używanie żelu lub pianki do włosów może negatywnie wpływać na stan włosów?

Oczywiście, jeśli stosujemy je z głową to nie. Natomiast spryskiwanie włosów toną lakieru do włosów na pewno nie wpłynie korzystnie na nasze włosy. Zbyt duża ilość preparatów stylizujących (pianki, żele, woski) może powodować nadmierne obciążenie włosów, utratę ich naturalnej puszystości, przetłuszczanie się, a także łojotok.

Czy farbowanie może przyspieszyć proces łysienia?

Jeśli włosy wypadają pod żadnym pozorem nie należy poddawać ich takim zabiegom jak farbowanie czy trwała ondulacja. Takie zabiegi osłabiają włosy i przyspieszają proces ich wypadania.

Czy noszenie czapki może osłabić włosy?

Noszenie czapki zimą jest wręcz wskazane. Zimne powietrze i wiatr bardzo osłabiają włosy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego nakrycia głowy. Zbyt ciasne czapki, które nie przepuszczają powietrza, mogą osłabić włosy. Najlepszy wybór to takie nakrycia głowy, które przepuszczają powietrze i pozwalają naszym włosom swobodnie oddychać.

Czy ogolenie na łyso głowy powoduje wzmocnienie włosów?

Nie. Włosy można wzmocnić jednie poprzez stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, masaż oraz odpowiednią dietą.

Czy radzi Pani robić zakładki z włosów z tyłu głowy czy z bocznych?

Radziłabym w ogóle nie czesać włosów na tak zwaną pożyczkę. Wygląda to po prostu nieestetycznie. Łysiejącym Panom radziłabym ścięcie włosów na krótko. Poza tym w przypadku łysienia podstawą jest nie stylizacja włosów, ale podjęcie specjalistycznej terapii dermatologicznej, która powstrzyma proces utraty włosów. Jeśli leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie robienie zakładek z włosów nie będzie konieczne.

Czy do czesania lepiej używać szczotki czy grzebienia?

Radziłabym używać szczotki z włosia, która najdelikatniej rozczesuje włosy (nie uszkadzając ich), a jednocześnie masuje skórę głowy. Wskazane jest na przykład używanie szczotki z twardego drewna nawlekanej naturalną szczeciną z dzika. Uzasadnienie takiego wyboru jest proste. Dla włosów, jak i włosia podstawowym, budulcem jest keratyna. Nie ma zatem obawy, że włosie uszkodzi mechanicznie włosy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.