Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie - zdjęcie

Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyby, a nawet alergeny. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka? Jakie są objawy tej choroby i jakie są sposoby na jej leczenie? W tym artykule znajdziesz informacje na temat:- zapalenie płuc u dziecka objawy- zapalenie płuc u noworodka- zapalenie oskrzeli u niemowlaka objawy- zapalenie płuc objawy- jak przebiega bezobjawowe zapalenie płuc- czym jest zachłystowe zapalenie płuc.

Skąd bierze się zapalenie płuc u dziecka?

Zapalenie płuc u dziecka może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęściej jest to infekcja bakteryjna lub wirusowa, której drobnoustroje docierają do płuc drogą kropelkową. Choroba może również pojawić się na skutek reakcji alergicznej na pyłki, roztocza czy sierść zwierząt.

To niebezpieczna, ostra infekcja dolnych dróg oddechowych, która prowadzi do pojawienia się takich dolegliwości, jak między innymi przyspieszony oddech czy duszności. Charakterystyczny jest tzw. świszczący oddech, a także wysoka temperatura ciała. 

Przyczyny zapalenia płuc u niemowląt i dzieci

Noworodkowe zapalenie płuc najczęściej powodowane jest zakażeniem bakteryjnym, do którego doszło w trakcie porodu. Dziecko, przechodząc przez kanał rodny matki, może zarazić się pewnymi patologicznymi szczepami bakterii. Do 5. roku życia najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest wirus RS, wirus paragrypy, a także adenowirusy. Do infekcji dochodzi przez kontakt z wydzielinami osoby zakażonej. 

U większości dzieci między 5. a 15. rokiem życia, u których stwierdzono zapalenie płuc, najczęstszą przyczyną są zakażenia pneumokokami i meningokokami. Do zapalenia płuc może dojść na skutek infekcji pierwotnej, kiedy pacjent zaraża się konkretnym szczepem bakterii wywołującym tę chorobę lub infekcji wtórnej, kiedy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego wcześniejszej infekcji wirusowej. 

Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować najdrobniejszego przeziębienia u małych i starszych dzieci. Nieodpowiednio leczone, może prowadzić do rozwinięcia się dalszych infekcji: w tym właśnie wtórnego zapalenia płuc. 

Objawy zapalenia płuc u dziecka

Objawy zapalenia płuc u dziecka są bardzo zróżnicowane i zależą od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków bakteryjnego zapalenia płuc objawy są na tyle charakterystyczne, że nie pozostawiają wątpliwości co do tego, z jaką chorobą mamy do czynienia. Aczkolwiek często schorzenie to połączone jest z zapaleniem oskrzeli. U dzieci w leczeniu stosuje się antybiotykoterapię.

Najczęstsze objawy bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci to:

 • Wysoka gorączka (dochodząca nawet do 40 stopni) i dreszcze
 • Kaszel, który może być suchy lub mokry. Rodzice często określają ten rodzaj kaszlu jako "dudniący"
 • Trudności w oddychaniu
 • Świszczący oddech z dobrze słyszalnymi szmerami w płucach
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zwiększone zmęczenie
 • Zmniejszony apetyt
 • Złe samopoczucie
 • Problemy ze snem, wybudzanie się
 • Katar.

Niestety, istnieje również wirusowe zapalenie płuc, którego objawy niekoniecznie muszą być tak oczywiste. Jest to często tzw. bezobjawowe zapalenie płuc, które można stwierdzić jedynie na podstawie zdjęcia RTG. 

Jak leczyć zapalenie płuc u dziecka?

Leczenie zapalenia płuc u dziecka zależy od przyczyny choroby. W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowej, nie ma specyficznych leków, a jedynie łagodzenie objawów. Ważne jest również, aby dziecko dużo piło, a w przypadku trudności z oddychaniem może być konieczna hospitalizacja.

W przypadku domowego leczenia zapalenia płuc u dziecka istotne jest podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Konieczne jest zażywanie przez dziecko preparatów, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny: czy to w formie doustnej czy też bardzo skutecznych nebulizacji. W domu małego pacjenta warto zadbać o odpowiedniej temperatury (najlepiej ok. 20 stopni) i wilgotności powietrza w granicach normy. Ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze nie jest dobre dla płuc osoby chorej. 

W przypadku młodszych dzieci konieczne może być odciąganie wydzieliny z nosa przy pomocy jednego z dostępnych na rynku rozwiązań, takich jak aspiratory. Starsze dzieci należy namawiać do regularnego oczyszczania nosa. 

Leki na zapalenie płuc to najczęściej antybiotyki, ale również preparaty przeciwzapalne. Przy zapaleniu płuc stosuje się także leczenie objawowe, czyli syropy wykrztuśne, leki przeciwgorączkowe, a w razie występowania kataru czy bólu gardła, także leki z substancjami przynoszącymi ulgę w tym zakresie. 

Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc?

Bezobjawowe zapalenie płuc to stan, w którym osoba zakażona wirusem (w bardzo rzadkich przypadkach bakterią) nie odczuwa charakterystycznych dla zakażeń dróg oddechowych objawów. Jednakże, choroba może powodować poważne uszkodzenia płuc, które mogą prowadzić do dalszych powikłań. Jednym z nich jest woda w płucach rokowania zazwyczaj są dobre, jeśli leczenie zostaje włączone odpowiednio wcześnie.

W związku z tym, jeśli istnieje podejrzenie infekcji, warto wykonać badania diagnostyczne, takie jak RTG klatki piersiowej lub tomografia komputerowa.

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci objawia się:

 • uczuciem rozbicia
 • osłabieniem
 • apatią
 • rozdrażnieniem
 • pogorszoną kondycją, brakiem sił
 • spowolnionymi reakcjami
 • brakiem apetytu
 • przewlekłym kaszlem, który nie jest nadmiernie nasilony.

W jakich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Jeśli dziecko ma objawy sugerujące zapalenie płuc, takie jak gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu czy ból w klatce piersiowej, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest również zgłoszenie się do lekarza, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, a także w przypadku wystąpienia duszności, sinicy czy osłabienia.

Przeciągająca się apatia, brak apetytu, złe samopoczucie i senność również jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z pediatrą. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele; podstawowe badania pomogą je ustalić i rozpocząć stosowne leczenie. 

W każdym przypadku zapalenia płuc konieczna jest konsultacja z lekarzem, niezależnie od podłoża choroby. Nawet, jeśli lekarz nie zdecyduje się wprowadzić antybiotyku ważne, aby dziecko regularnie odbywało wizyty kontrolne. W razie braku postępu domowego leczenia, lekarz może zalecić hospitalizację. 

Co robić, jeśli dziecko ma zapalenie płuc?

Jeśli podejrzewamy, że dziecko może chorować na zapalenie płuc, koniecznie zgłośmy się jak najszybciej do lekarza pediatry prowadzącego dziecko.

W weekendy i święta należy udać się do placówki świadczącej tzw. pomoc świąteczną. W skrajnych przypadkach, jeśli dziecko ma duszności, należy udać się na SOR lub zadzwonić na pogotowie.

Doraźnie można podać dziecku środki obniżające temperaturę ciała oraz - jeśli dziecko zażywało już tego typu preparaty i lekarz zalecił takie działanie - podanie leku rozkurczającego oskrzela. 

Nigdy nie należy podawać żadnych leków przepisywanych na receptę na własną rękę: szczególnie antybiotyków czy sterydów. Kaszel u rocznego dziecka nigdy nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może prowadzić do groźnych powikłań. 

Profilaktyka zapalenia płuc u dziecka

Istnieją pewne sposoby, aby zapobiec zapaleniu płuc u dziecka. Oto niektóre z nich:

 • Regularne szczepienia dziecka przeciwko chorobom, które mogą prowadzić do zapalenia płuc
 • Unikanie kontaktu z osobami, które mają infekcje dróg oddechowych
 • Regularne mycie rąk
 • Chronienie dziecka przed zmianami temperatury, np. wychodzeniem na mróz bez odpowiedniego ubrania
 • Uczęszczanie na spacery w odpowiednim do pogody ubraniu
 • Unikanie przegrzewania pomieszczeń, w których przebywa dziecko 
 • Unikanie ekspozycji na substancje powodujące podrażnienia dróg oddechowych, takie jak alergeny, grzyby, środki chemiczne
 • W okresie jesienno-zimowym sprawdzanie jakości powietrza i unikanie eksponowanie dziecka na smog
 • Dokładne leczenie każdej infekcji dróg oddechowych: zabieranie dziecka z placówek edukacyjnych, gdy ma katar czy kaszel lub jest w okresie osłabionej odporności (na przykład po szczepieniu)
 • Unikanie palenia w obecności dziecka, ponieważ dym papierosowy zwiększa ryzyko zapalenia płuc.

Zapalenie płuc to choroba, która może wystąpić u dziecka i niemowlaka. Objawy tej choroby mogą być różnorodne, ale najczęstsze z nich to gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej. Leczenie zapalenia płuc u dziecka zależy od przyczyny choroby. Istnieją sposoby, aby zapobiec zapaleniu płuc u dziecka, takie jak regularne szczepienia, unikanie kontaktu z chorymi i palenie tytoniu. Jeśli istnieje podejrzenie zapalenia płuc u dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć powikłań i uzyskać odpowiednie leczenie. Kaszel u niemowlaka zawsze powinien być diagnozowany, ponieważ może być oznaką poważnych chorób. 

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ nerwowy

Zespół Patau – objawy i wygląd dzieci z chorobą Patau. Co to jest Trisomia chromosomu 13 i jak można ją wykryć?
Trisomia chromosomu 13, czyli inaczej Zespół Patau to jedna z najcięższych chorób genetycznych, która w większości przypadków doprowadza do śmierci płodu jeszcze w macicy lub bardzo krótko po porodzie. Jedynie niewielki odsetek chorych pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ rozrodczy i moczowy

Zaburzenia hormonalne: objawy, przyczyny, profilaktyka. Jak zaburzenia hormonalne wpływają na kobiece zdrowie?
Zaburzenia hormonalne mogą mieć podłoże fizjologiczne, jednak jeśli związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów, stanowią zagrożenie dla organizmu i wymagają leczenia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty - naturalne źródła przeciwutleniaczy
Przeciwutleniacze oraz wolne rodniki tlenu - te pojęcia często są ze sobą zestawiane i zwykle dotyczą kwestii starzenia się organizmu. Czym dokładnie są antyoksydanty i dlaczego warto ich szukać głownie na własnym talerzu?...

Informacje dla pacjenta

Ibuprofen: działanie, właściwości lecznicze, wskazania i zasady stosowania
Ibuprofen to powszechnie znany składnik leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Pomimo, że dobrze radzą sobie one z łagodzeniem bólu różnego rodzaju, należy stosować je z rozwagą....

Dieta i odchudzanie

Superfoods - najzdrowsze produkty dla ciała i umysłu. Dlaczego warto po nie sięgać?
W trosce o zdrową, zbilansowaną dietę sięgamy po różnego rodzaju produkty żywnościowe. Wśród nich są również superfoods, będące dobrymi źródłami składników odżywczych....

Dieta i odchudzanie

Dieta wysokobiałkowa - czy posiłki wysokobiałkowe mogą pomóc schudnąć?
Dieta wysokobiałkowa uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych w walce z nadprogramowymi kilogramami. Polecana jest szczególnie sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie....

Układ nerwowy

Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki, które skutecznie ułatwią Ci zasypianie
Szybkie tempo życia, nadmiar stresu czy bodźców sprawiają, że trudno o spokojny sen. Jeszcze większe problemy można napotkać, kładąc się spać....

Serce i układ krążenia

Żylaki: przyczyny, leczenie, zapobieganie. Kiedy trzeba udać się z żylakami na nogach do flebologa?
Żylaki na nogach to przypadłość, która dotyczy osób spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej czy stojącej. To problem nie tylko estetyczny, ale również związany z nieprawidłowościami działania układu krwionośnego....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Makroelementy w organizmie człowieka - lista najważniejszych minerałów i ich rola
Organizm człowieka, aby mógł działać prawidłowo, musi posiadać odpowiednią ilość mikro- i makroelementów. Te drugie to pierwiastki, których niedobory mogą dawać szereg niepokojących objawów....

Układ rozrodczy i moczowy

Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.