Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie - zdjęcie

Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyby, a nawet alergeny. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka? Jakie są objawy tej choroby i jakie są sposoby na jej leczenie? W tym artykule znajdziesz informacje na temat:- zapalenie płuc u dziecka objawy- zapalenie płuc u noworodka- zapalenie oskrzeli u niemowlaka objawy- zapalenie płuc objawy- jak przebiega bezobjawowe zapalenie płuc- czym jest zachłystowe zapalenie płuc.

Skąd bierze się zapalenie płuc u dziecka?

Zapalenie płuc u dziecka może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęściej jest to infekcja bakteryjna lub wirusowa, której drobnoustroje docierają do płuc drogą kropelkową. Choroba może również pojawić się na skutek reakcji alergicznej na pyłki, roztocza czy sierść zwierząt.

To niebezpieczna, ostra infekcja dolnych dróg oddechowych, która prowadzi do pojawienia się takich dolegliwości, jak między innymi przyspieszony oddech czy duszności. Charakterystyczny jest tzw. świszczący oddech, a także wysoka temperatura ciała. 

Przyczyny zapalenia płuc u niemowląt i dzieci

Noworodkowe zapalenie płuc najczęściej powodowane jest zakażeniem bakteryjnym, do którego doszło w trakcie porodu. Dziecko, przechodząc przez kanał rodny matki, może zarazić się pewnymi patologicznymi szczepami bakterii. Do 5. roku życia najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest wirus RS, wirus paragrypy, a także adenowirusy. Do infekcji dochodzi przez kontakt z wydzielinami osoby zakażonej. 

U większości dzieci między 5. a 15. rokiem życia, u których stwierdzono zapalenie płuc, najczęstszą przyczyną są zakażenia pneumokokami i meningokokami. Do zapalenia płuc może dojść na skutek infekcji pierwotnej, kiedy pacjent zaraża się konkretnym szczepem bakterii wywołującym tę chorobę lub infekcji wtórnej, kiedy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego wcześniejszej infekcji wirusowej. 

Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować najdrobniejszego przeziębienia u małych i starszych dzieci. Nieodpowiednio leczone, może prowadzić do rozwinięcia się dalszych infekcji: w tym właśnie wtórnego zapalenia płuc. 

Objawy zapalenia płuc u dziecka

Objawy zapalenia płuc u dziecka są bardzo zróżnicowane i zależą od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków bakteryjnego zapalenia płuc objawy są na tyle charakterystyczne, że nie pozostawiają wątpliwości co do tego, z jaką chorobą mamy do czynienia. Aczkolwiek często schorzenie to połączone jest z zapaleniem oskrzeli. U dzieci w leczeniu stosuje się antybiotykoterapię.

Najczęstsze objawy bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci to:

 • Wysoka gorączka (dochodząca nawet do 40 stopni) i dreszcze
 • Kaszel, który może być suchy lub mokry. Rodzice często określają ten rodzaj kaszlu jako "dudniący"
 • Trudności w oddychaniu
 • Świszczący oddech z dobrze słyszalnymi szmerami w płucach
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zwiększone zmęczenie
 • Zmniejszony apetyt
 • Złe samopoczucie
 • Problemy ze snem, wybudzanie się
 • Katar.

Niestety, istnieje również wirusowe zapalenie płuc, którego objawy niekoniecznie muszą być tak oczywiste. Jest to często tzw. bezobjawowe zapalenie płuc, które można stwierdzić jedynie na podstawie zdjęcia RTG. 

Jak leczyć zapalenie płuc u dziecka?

Leczenie zapalenia płuc u dziecka zależy od przyczyny choroby. W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowej, nie ma specyficznych leków, a jedynie łagodzenie objawów. Ważne jest również, aby dziecko dużo piło, a w przypadku trudności z oddychaniem może być konieczna hospitalizacja.

W przypadku domowego leczenia zapalenia płuc u dziecka istotne jest podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Konieczne jest zażywanie przez dziecko preparatów, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny: czy to w formie doustnej czy też bardzo skutecznych nebulizacji. W domu małego pacjenta warto zadbać o odpowiedniej temperatury (najlepiej ok. 20 stopni) i wilgotności powietrza w granicach normy. Ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne powietrze nie jest dobre dla płuc osoby chorej. 

W przypadku młodszych dzieci konieczne może być odciąganie wydzieliny z nosa przy pomocy jednego z dostępnych na rynku rozwiązań, takich jak aspiratory. Starsze dzieci należy namawiać do regularnego oczyszczania nosa. 

Leki na zapalenie płuc to najczęściej antybiotyki, ale również preparaty przeciwzapalne. Przy zapaleniu płuc stosuje się także leczenie objawowe, czyli syropy wykrztuśne, leki przeciwgorączkowe, a w razie występowania kataru czy bólu gardła, także leki z substancjami przynoszącymi ulgę w tym zakresie. 

Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc?

Bezobjawowe zapalenie płuc to stan, w którym osoba zakażona wirusem (w bardzo rzadkich przypadkach bakterią) nie odczuwa charakterystycznych dla zakażeń dróg oddechowych objawów. Jednakże, choroba może powodować poważne uszkodzenia płuc, które mogą prowadzić do dalszych powikłań. Jednym z nich jest woda w płucach rokowania zazwyczaj są dobre, jeśli leczenie zostaje włączone odpowiednio wcześnie.

W związku z tym, jeśli istnieje podejrzenie infekcji, warto wykonać badania diagnostyczne, takie jak RTG klatki piersiowej lub tomografia komputerowa.

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci objawia się:

 • uczuciem rozbicia
 • osłabieniem
 • apatią
 • rozdrażnieniem
 • pogorszoną kondycją, brakiem sił
 • spowolnionymi reakcjami
 • brakiem apetytu
 • przewlekłym kaszlem, który nie jest nadmiernie nasilony.

W jakich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Jeśli dziecko ma objawy sugerujące zapalenie płuc, takie jak gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu czy ból w klatce piersiowej, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest również zgłoszenie się do lekarza, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, a także w przypadku wystąpienia duszności, sinicy czy osłabienia.

Przeciągająca się apatia, brak apetytu, złe samopoczucie i senność również jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z pediatrą. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele; podstawowe badania pomogą je ustalić i rozpocząć stosowne leczenie. 

W każdym przypadku zapalenia płuc konieczna jest konsultacja z lekarzem, niezależnie od podłoża choroby. Nawet, jeśli lekarz nie zdecyduje się wprowadzić antybiotyku ważne, aby dziecko regularnie odbywało wizyty kontrolne. W razie braku postępu domowego leczenia, lekarz może zalecić hospitalizację. 

Co robić, jeśli dziecko ma zapalenie płuc?

Jeśli podejrzewamy, że dziecko może chorować na zapalenie płuc, koniecznie zgłośmy się jak najszybciej do lekarza pediatry prowadzącego dziecko.

W weekendy i święta należy udać się do placówki świadczącej tzw. pomoc świąteczną. W skrajnych przypadkach, jeśli dziecko ma duszności, należy udać się na SOR lub zadzwonić na pogotowie.

Doraźnie można podać dziecku środki obniżające temperaturę ciała oraz - jeśli dziecko zażywało już tego typu preparaty i lekarz zalecił takie działanie - podanie leku rozkurczającego oskrzela. 

Nigdy nie należy podawać żadnych leków przepisywanych na receptę na własną rękę: szczególnie antybiotyków czy sterydów. Kaszel u rocznego dziecka nigdy nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może prowadzić do groźnych powikłań. 

Profilaktyka zapalenia płuc u dziecka

Istnieją pewne sposoby, aby zapobiec zapaleniu płuc u dziecka. Oto niektóre z nich:

 • Regularne szczepienia dziecka przeciwko chorobom, które mogą prowadzić do zapalenia płuc
 • Unikanie kontaktu z osobami, które mają infekcje dróg oddechowych
 • Regularne mycie rąk
 • Chronienie dziecka przed zmianami temperatury, np. wychodzeniem na mróz bez odpowiedniego ubrania
 • Uczęszczanie na spacery w odpowiednim do pogody ubraniu
 • Unikanie przegrzewania pomieszczeń, w których przebywa dziecko 
 • Unikanie ekspozycji na substancje powodujące podrażnienia dróg oddechowych, takie jak alergeny, grzyby, środki chemiczne
 • W okresie jesienno-zimowym sprawdzanie jakości powietrza i unikanie eksponowanie dziecka na smog
 • Dokładne leczenie każdej infekcji dróg oddechowych: zabieranie dziecka z placówek edukacyjnych, gdy ma katar czy kaszel lub jest w okresie osłabionej odporności (na przykład po szczepieniu)
 • Unikanie palenia w obecności dziecka, ponieważ dym papierosowy zwiększa ryzyko zapalenia płuc.

Zapalenie płuc to choroba, która może wystąpić u dziecka i niemowlaka. Objawy tej choroby mogą być różnorodne, ale najczęstsze z nich to gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej. Leczenie zapalenia płuc u dziecka zależy od przyczyny choroby. Istnieją sposoby, aby zapobiec zapaleniu płuc u dziecka, takie jak regularne szczepienia, unikanie kontaktu z chorymi i palenie tytoniu. Jeśli istnieje podejrzenie zapalenia płuc u dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć powikłań i uzyskać odpowiednie leczenie. Kaszel u niemowlaka zawsze powinien być diagnozowany, ponieważ może być oznaką poważnych chorób. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walo...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Kosmetyki i uroda

Joga twarzy – ćwiczenia i efekty naturalnego odmładzania
Wraz z upływem czasu nasza skóra traci jędrność i elastyczność, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki, przebarwienia, a także drobne linie. Czy istnieją sposoby, aby wygrać nierówną walkę z metryką i...

Alergia

Alergeny pokarmowe – wielka ósemka najczęściej alergizujących pokarmów
Alergie stanowią poważny problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny. Coraz częściej za występowanie objawów odpowiedzialne są alergeny pokarmowe, wywołujące nadmierną reakcję immunologiczną organizmu....

Kosmetyki i uroda

Szczotkowanie na sucho, czyli 5 kroków do jędrnej skóry bez cellulitu
Szczotkowanie na sucho to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa zwolenników na całym świecie....

Układ oddechowy

Przewlekły nieżyt nosa – jak leczyć przewlekłą niedrożność układu oddechowego?
Zapalenie błony śluzowej nosa, zwane potocznie katarem, jest jedną z najczęściej występującą dolegliwości w populacji ogólnej. W zależności od charakteru objawów możemy wyróżnić infekcyjny (ostry) oraz przewlekły nieżyt nosa. ...

Serce i układ krążenia

Arytmia serca – objawy, rodzaje, diagnostyka i leczenie
Arytmia serca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości kardiologicznych. Polega na występowaniu nieprawidłowego rytmu pracy serca. Przeważnie, chociaż nie zawsze, stanowi objaw innych chorób....

Mięśnie i kości

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) – objawy, diagnoza i życie z chorobą
Stwardnienie zanikowe boczne zaliczane jest do chorób neuronu ruchowego, prowadzących do degradacji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. Niejasna etiologia sprawia, że często stanowi wyzwanie diagnostyczne....

Układ rozrodczy i moczowy

Rak jajnika – przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie. Czy można mu zapobiec?
Rak jajnika to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego w jego wykryciu we wczesnym stadium pomagają regularne wizyty u lekarza ginekologa....

Układ pokarmowy

Cholestaza – przyczyny, objawy, leczenie i wskazania dietetyczne
Cholestaza to choroba wątroby, polegająca na zaburzeniach wydzielania żółci do dwunastnicy lub całkowitego zahamowania jej odpływu. Zasadniczo wyróżniamy dwie podstawowe postaci, czyli zewnątrz - i wewnątrzwątrobową....

Choroby skóry

Jak wygląda ugryzienie pająka? Objawy, postępowanie i możliwe powikłania
Ugryzienie pająka zdarza się stosunkowo rzadko w naszym klimacie, jednak jest możliwe. Charakteryzuje je zarówno ból, jak i zaczerwienie wraz z obrzękiem....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem