zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Zapalenie pęcherza po stosunku

 zapalenie pęcherza po stosunku

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które pojawić się może zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zakażeniu cewki moczowej sprzyja częste współżycie seksualne, podczas którego dochodzi do niewielkich otarć oraz roznoszenia szkodliwych drobnoustrojów pomiędzy odbytem, pochwą i cewką moczową. Warto wskazać, że zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiet i kobiet w ciąży, aniżeli mężczyzn. Schorzeniu towarzyszą typowe dla zapalenia pęcherza objawy, które są niezwykle uciążliwe, przez co utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pojawia się zatem pytanie, jakie są objawy i przyczyny zapalenia pęcherza po stosunku? Jak leczyć zapalenie pęcherza po zbliżeniu? Czy i jak można zapobiegać nieprzyjemnej dolegliwości?

Objawy zapalenia pęcherza moczowego po stosunku płciowym

Zapalenie pęcherza moczowego stanowi częstą przypadłość u kobiet aktywnych seksualnie. Nie oznacza to jednak, że schorzenie nie może pojawić się u mężczyzn. W każdym przypadku zapalenie pęcherza związane jest z występowaniem nieprzyjemnych objawów. Symptomy zapalenia pojawiają się zazwyczaj dzień lub dwa dni po stosunku. Po zbliżeniu zawsze pojawia się charakterystyczny ból i parcie na pęcherz, który subiektywnie odczuwany może być jako wypełniony pęcherz. W związku z tym typowy jest częstomocz (w niewielkich ilościach). U pacjentów nierzadko pojawia się ból podbrzusza (potocznie określany jako ból pęcherza), bolesność przy badaniu palpacyjnym okolicy nadłonowej, a także ogólne złe samopoczucie. Chorzy uskarżają się na typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego, wśród których należy wymienić uczucie szczypania, ból podczas mikcji (oddawania moczu) oraz pieczenie cewki moczowej w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku. Dodatkowo, w badaniach laboratoryjnych moczu stwierdza się obecność bakterii, a także wzrost liczby leukocytów. Ponadto, w badaniu niekiedy stwierdza się również krew w moczu (krwiomocz). U pacjentów zauważyć można również niecharakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego po stosunku, do których należy podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Przyczyny zapalenia pęcherza po stosunku seksualnym

Schorzenie to dotyka znacznie częściej kobiet aniżeli u mężczyzn. Spowodowane jest to głównie czynnikami anatomicznymi – cewka moczowa u kobiet jest 4-5 razy krótsza niż u mężczyzn i leży bezpośrednio przy odbycie, w którym znajdują się różne drobnoustroje. Przekłada się to na znaczne ułatwienie zarazkom przedostania się do pęcherza. Podczas stosunku drobnoustroje są łatwiej przenoszone z okolic odbytu do cewki moczowej, co sprzyja zakażeniom bakteryjnym, przeważnie pałeczką okrężnicy, czyli bakteriami Escherichia coli. Zapalenie pęcherza po stosunku ma również związek z intensywnością oraz częstotliwością odbywanych stosunków. Podczas zbliżenia płciowego dochodzi bowiem do otarć, które sprzyjają rozwojowi zakażeń. Warto również podkreślić, że częste, nawracające zapalenie pęcherza pojawia się częściej u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Do zapalenia pęcherza moczowego, będącego wynikiem współżycia może dojść zarówno po stosunku bez prezerwatywy, jak i w prezerwatywie. Ze względu na fakt, że zapalenie pęcherza moczowego pojawia się przede wszystkim u kobiet aktywnych seksualnie, schorzenie określane jest jako choroba miodowego miesiąca.

Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza po stosunku?

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego po stosunku uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku, kiedy dolegliwości są umiarkowanie uciążliwe, warto zastosować domowe sposoby na pozbycie się schorzenia. Skuteczne mogą okazać się kuracje z soku żurawiną czy witaminą C. Niemniej jednak w przypadku, kiedy kuracja nie przynosi oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po dostępne w aptekach środki farmakologiczne, które dostępne są bez recepty. Leki te zawierają substancję  – furaginę, która jest chemioterapeutykiem działającym na syntezę białek, przyczyniającym się do uszkodzenia DNA bakterii. Dzięki temu środki te hamują namnażanie się bakterii. Należy jednak wskazać, że w przypadku braku poprawy stanu zdrowia, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie posiewu moczu. Możliwe jest wówczas wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii pod kątem zapalenia wywołanego przez konkretne bakterie, jeżeli takie zostaną wykryte w nieodpowiednich ilościach. 

Warto wskazać, że po stosunku możliwe jest rownież zapalenie cewki moczowej, jednak w tej sytuacji zazwyczaj jest ono wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową, która wywołana jest przez bakterie rzeżączki bądź chlamydii.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego po stosunku płciowym?

Profilaktyka i zapobieganie zapalenia pęcherza moczowego jest niezwykle ważna, gdyż pozwala uniknąć schorzenia pojawiającego się po każdym zbliżeniu. W tym celu warto zadbać odpowiednią higienę osobistą i właściwe nawodnienie – należy przyjmować ponad 2 litry płynów na dobę. Ważne jest również oddawanie moczu po odbytym stosunku. Dodatkowo w przypadku nawracających dolegliwości spowodowanych przez E. coli skuteczne mogą być preparaty z żurawiną. Ponadto, warto wdrożyć farmakologiczne sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości. W tym znaczeniu skuteczne mogą okazać się preparaty probiotyczne stosowane dopochwowo oraz terapia lekami przeciwdrobnoustrojowymi w formie ciągłej bądź przed odbyciem stosunku.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.