zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

 Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która może być spowodowana zarówno nieprawidłową higieną jamy ustnej, jak i niewłaściwą dietą czy innymi chorobami. Zapalenia dziąseł nie należy ignorować, ponieważ może skutkować nawet przedwczesną utratą zębów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest zapalenie dziąseł,
 • jakie są przyczyny zapalenia dziąseł,
 • jak objawia się zapalenie dziąseł,
 • w jaki sposób leczy się zapalenie dziąseł,
 • jakie są domowe sposoby na zapalenie dziąseł,
 • jak można zapobiegać zapaleniu dziąseł.

Przeczytaj też: Nadwrażliwość zębów – jak ją zwalczyć?

Zapalenie dziąseł – czym jest?

Zapalenie dziąseł to coraz częściej diagnozowana dolegliwość stomatologiczna. Co ważne, jej występowanie nie jest powiązane z wiekiem – zapalenie dziąseł może powstać zarówno u osób dorosłych czy starszych, jak i u dzieci. Niezależnie od wieku zapalenie dziąseł nie może być lekceważone i powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Brak lub niewłaściwe leczenie tej dolegliwości może powodować poważne komplikacje zdrowotne. Ostry, przewlekły stan zapalny to poważne ryzyko przedwczesnej utraty zębów, a nawet objawów ze strony układu oddechowego lub krwionośnego.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Co jednak powoduje zapalenie dziąseł? Przyczyn tej dolegliwości może być kilka. Do najczęściej wskazywanych przez stomatologów zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Dbać należy bowiem nie tylko o zęby, ale i język oraz właśnie dziąsła. Codzienna pielęgnacja powinna zatem obejmować nitkowanie przestrzeni między zębami oraz stosowanie odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł może być także wynikiem niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy i minerały niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej. Stan zapalny może być również konsekwencją zażywania niektórych leków, a zwłaszcza preparatów nefrologicznych, które mogą wywoływać wysuszenie śluzówki w jamie ustnej. Zapalenie dziąseł może też pojawić się na skutek urazów mechanicznych, spowodowanych na przykład przez źle dopasowaną protezę lub aparat ortodontyczny – jest to również jedna z przyczyn powstawania aft.

Zapalenie dziąseł może też rozwinąć się pod wpływem innych czynników, w tym:

 • występowania niektórych chorób – cukrzycy, bulimii, anoreksji, białaczki,
 • nałogowego palenia papierosów,
 • nadmiernego spożywania alkoholu,
 • zmian hormonalnych występujących w czasie ciąży, różnych faz cyklu czy menopauzy,
 • złej techniki szczotkowania zębów, skutkującej podrażnieniem dziąseł.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Jednym z pierwszych symptomów stanu zapalnego jest zazwyczaj krwawienie dziąseł, najczęściej podczas szczotkowania zębów. Wśród pozostałych objawów zapalenia dziąseł wymienia się:

 • zaczerwienienie dziąseł,
 • bolesność i wrażliwość dziąseł na dotyk,
 • obrzęk dziąseł,
 • trudności w gryzieniu pokarmów,
 • pojawienie się ropy na dziąśle,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • chwiejność i wypadanie zębów.

Warto dodać, że typowa dla zapalenia dziąseł jest także obecność kamienia nazębnego, który jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu i posmaku w ustach. Co ważne, kamień nazębny może być niewidoczny dla pacjenta, ponieważ odkłada się przede wszystkim w okolicy językowej zębów siecznych dolnych, policzkowej zębów trzonowych górnych oraz poddziąsłowo na wszystkich zębach.

Zapalenie dziąseł – jak leczyć? Środki higieniczne pomocne przy zapaleniu dziąseł

Podstawą leczenia zapalenia dziąseł powinna być poprawa higieny jamy ustnej. Przy stwierdzonym stanie zapalnym zalecane jest stosowanie past, które skutecznie usuwają płytkę nazębną i działają regenerująco na podrażnione dziąsła. Dodatkowo należy czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną i płukać jamę ustną płynem o właściwościach antybakteryjnych, łagodzącym podrażnienia i zapobiegającym gromadzeniu się płytki nazębnej.

Lekarz może przepisać również preparaty łagodzące i przeciwzapalne, które stosuje się miejscowo. Przy ostrym stanie zapalnym konieczne może być ponadto założenie lekarstwa oraz przyjmowanie antybiotyku. Jeżeli zapalenie dziąseł jest wynikiem innej choroby, dobrym rozwiązaniem może być też zażywanie leków wzmacniających odporność. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do przerostu dziąseł – w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. W skrajnych przypadkach natomiast może dojść nawet do przedwczesnej utraty zębów.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

Przy łagodnych stanach zapalnych pomocne mogą okazać się także domowe sposoby na zapalenie dziąseł. Wśród najpopularniejszych metod wymienia się głównie ziołowe płukanki – na przykład z szałwii lub kory dębu. Ulgę w dolegliwościach może przynieść również Amol – znany i ceniony od lat ziołowy produkt leczniczy, zawierający olejki eteryczne i mentol, które wykazują właściwości lecznicze.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Zapobieganie zapaleniu dziąseł – podobnie jak leczenie tej dolegliwości – polega przede wszystkim na zachowaniu prawidłowej higienie jamy ustnej. Trzeba więc pamiętać o codziennym myciu zębów, czyszczeniu przestrzeni między zębami oraz stosowaniu płynu do płukania ust. Elementem profilaktyki zapalenia dziąseł powinny być też regularne wizyty kontrolne u stomatologa, który w razie potrzeby zaleci przeprowadzenie skalingu – bezpiecznego zabiegu, którego celem jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego.

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn – od niewłaściwej higieny jamy ustnej, przez nieodpowiednią dietę, po przyjmowanie leków czy występowanie niektórych schorzeń. By zapobiegać zapaleniu dziąseł, należy więc zadbać o codzienną pielęgnację zębów i jamy ustnej, a w razie pojawienia się niepokojących objawów – skonsultować się ze specjalistą.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.