Zanokcica: przyczyny, objawy i leczenie choroby paznokcia

Zanokcica: przyczyny, objawy i leczenie choroby paznokcia - zdjęcie

Zanokcica: przyczyny, objawy i leczenie choroby paznokcia

Choroby paznokcia lub elementów go okalających są dość powszechną dolegliwością. Jednym ze schorzeń, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również jest problemem estetycznym, jest zanokcica. W obrazie klinicznym choroby dochodzi do rozwijania się stanu zapalnego o różnej rozległości, czego efektem jest tkliwość zakażonego miejsca, bolesność, a także silne zaczerwienienie. Do rozwoju zanokcicy doprowadzają najczęściej urazy mechaniczne, które doprowadzają do uszkodzenia delikatnych tkanek wokół paznokcia. Czym jest zanokcica? Na czym polega leczenie choroby?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest zanokcica;
 • jakie są objawy i przyczyny rozwoju dolegliwości;
 • na czym polega leczenie dolegliwości;
 • jaką profilaktykę stosować, aby uniknąć rozwoju zanokcicy.

Zobacz też artykuł: Grzybica paznokci: objawy, przyczyny i leczenie. Jak zapobiec nawrotowi grzybicy paznokci?

Czym jest zanokcica i jak wygląda? Charakterystyka stanu zapalnego w okolicy paznokcia

Zanokcica, podobnie jak onycholiza czy grzybica, są powszechnymi, bardzo często ignorowanymi przez pacjentów chorobami skóry wokół paznokcia lub płytki paznokcia. Zanokcica jest schorzeniem zapalnym rozwijającym się w wale paznokciowym dłoni lub stóp, czyli skórze i tkankach okalających paznokieć. W rzadkich przypadkach dolegliwość może pojawiać się również na płytce paznokcia najczęściej na skutek bagatelizowania problemu i braku wprowadzenia odpowiedniego leczenia. W obrazie klinicznym dolegliwości najczęściej dochodzi do zakażenia tkanek bakterią paciorkowca, gronkowca złocistego lub pałeczką ropy błękitnej.

Główną przyczyną rozwoju zanokcicy jest uraz mechaniczny, którego skutkiem jest wniknięcie bakterii pod skórę i rozwój zakażenia. Dodatkowo, schorzenie bardzo często jest konsekwencją nieprawidłowo wykonanego manicure lub pedicure, a także nieprawidłowo nakładanych lub zdejmowanych lakierów hybrydowych. Zanokcica jest dolegliwością, która przez lekarzy zaliczana jest do skutków obgryzania paznokci jako konsekwencja uszkodzenia płytki paznokcia lub skórek. 

Spuchnięty palec przy paznokciu – czy to jedyny objaw zanokcicy?

Piękne, zdrowe i mocne paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Zanokcica paznokcia jest schorzeniem zapalnym, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie przez objawy, które towarzyszą zakażeniu. Spuchnięty palec przy paznokciu jest najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia, który wynika z namnażania się bakterii i wytwarzania przez nich substancji ropnej wewnątrz wałów.

Dodatkowymi objawami zanokcicy, których nie należy bagatelizować są:

 • rozwijający się stan zapalny wału paznokciowego,
 • ropień pod paznokciem lub wałem paznokciowym,
 • wyciek substancji ropowiczej z tkanek okalających paznokieć,
 • ból palca o charakterze pulsującym, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności,
 • widoczne pogrubienie skóry wokół zakażonego paznokcia,
 • obrzęk i opuchlizna wału paznokciowego.

Bagatelizowanie zmian wokół płytki paznokcia lub w tkankach ją okalających może mieć wiele konsekwencji. Wczesna reakcja daje szanse na szybkie wyleczenie i zminimalizowanie ryzyka wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Zanokcica - leczenie stanu zapalnego wału paznokciowego

Zanokcica jest chorobą, której obraz kliniczny jest dość charakterystyczny. Podczas wizyty lekarskiej u internisty lub dermatologa specjalista jest w stanie, obserwując zmiany wokół paznokcia, postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie.

Jakie leki na zanokcicę są zazwyczaj stosowane? Na czym polega leczenie schorzenia i przywracanie paznokciom fizjologicznego wyglądu? Leczenie zanokcicy jest ściśle zależne od stopnia zaawansowania zakażenia. Jeśli choroba objawia się jedynie zaczernieniem i niewielką tkliwością, specjalista zaleca stosowanie leczenia zachowawczego. W ostrej postaci zanokcicy niezbędne jest stosowanie okładów z ciepłej wody oraz szarego mydła, które posiadają właściwości łagodzące stan zapalny, a także zmniejszający obrzęk. W przypadku pojawienia się ropnych pęcherzy lub ropnia, konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów. Maść na zanokcicę jest medykamentem zawierającym antybiotyk, który działa wyniszczająco na bakterie powodujące zakażenie. W przypadku braku reakcji skóry i wału paznokciowego na leczenie konieczne może okazać się zastosowanie postępowania chirurgicznego, które polega na usunięciu ropy.

Jak długo goi się zanokcica? Maści i leki polecane przy stanach zapalnych paznokcia

Szybka reakcja na zmiany wokół paznokcia i rozwój zakażenia z pewnością przyspiesza proces rekonwalescencji. Przewlekłe zmiany na płytce paznokcia są bardzo trudne do wyleczenia. Wynika to przede wszystkim ze skłonności do nawracania ropnia i rozwoju zakażenia przy stanie obniżenia odporności czy pojawieniu się choć niewielkiego urazu mechanicznego z przerwaniem ciągłości naskórka.

Przewlekła zanokcica z ropniem pod paznokciem wymaga przyjmowania przez pacjenta antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych. Taka kuracja jest długotrwała, a jej efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach od momentu jej rozpoczęcia.

Ulga w bólu i przyspieszenie leczenia zanokcicy – lecznicza kąpiel z dodatkiem soli

Zanokcica jest schorzeniem, które powoduje ból i dyskomfort. Już na wczesnym etapie rozwoju choroby pojawia się opuchnięcie, tkliwość i zaczerwienienie skóry, które sprawiają, że wykonywanie nawet prostych czynności może być kłopotliwe. Jedną z bezpiecznych, bezinwazyjnych metod redukowania objawów schorzenia jest zastosowanie leczniczych kąpieli z dodatkiem soli.

Sól jest substancją zawierającą wiele witamin i minerałów, które pozytywnie działają na zmienione chorobowo obszary. Właściwości soli nie ograniczają się jedynie do rozluźniania tkanek i wprowadzania ciała w relaks. Dodatkowym działaniem kąpieli leczniczej w wodzie z dodatkiem soli jest przyniesienie osobie zmagającej się z zanokcicą ulgi w bólu. Kąpiel solankowa może również zmniejszyć obrzęk wokół rozwijającego się zakażenia, a także przyspieszyć proces rekonwalescencji. Sól posiada silne działanie przeciwbakteryjne i odkażające, co korzystnie wpływa na zmniejszenie rozległości zakażenia bakteryjnego w tkankach wokół płytki paznokcia.

Profilaktyka zanokcicy - jakie działania pomagają jej uniknąć?

Zanokcica jest chorobą zapalną, która posiada charakter nawracający. Osoby posiadające predyspozycję do rozwijania się zakażenia wału paznokciowego lub płytki paznokcia powinny podejmować działania profilaktyczne, które zapobiegają ponownemu rozwinięciu się schorzenia.

Na czym powinna polegać profilaktyka zanokcicy?

 • Zakładanie rękawic ochronnych do wykonywania prac domowych, ogrodowych lub naprawczych.
 • Stosowanie rękawic podczas długiego moczenia skóry rąk w wodzie. 
 • Prowadzenie wzmożonej higieny dłoni i stóp.
 • Unikanie obgryzania paznokci czy "zadzierania" skórek.
 • Poprawne wykonywanie manicure i pedicure sterylnymi narzędziami.
 • Unikanie przewlekłego nakładania lakierów hybrydowych.
 • Pielęgnowanie skóry wokół paznokcia poprzez aplikację nawilżających i regenerujących kremów i masek.

Zanokcica jest chorobą, która powoduje ból i codzienny dyskomfort. Wczesna reakcja na symptomy schorzenia oraz wprowadzenie leczenia i profilaktyki dają szansę na efektywne pozbycie się choroby i przywrócenie dłoniom estetycznego wyglądu.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłyszeć o nowych suplementach, które coraz częściej produkowane są n...

Układ rozrodczy i moczowy

Infekcje intymne – rodzaje, objawy i leczenie.
Rodzaje i objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać? Pojawienie się niepożądanych dolegliwości ze strony okolic intymnych najczęściej świadczy o tym, że doszło do rozwoju infekcji. Są różne rodzaje infekcji intymnych, a p...

Choroby wieku dziecięcego

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci?...

Układ pokarmowy

Rak żołądka: pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania
Nowotwory złośliwe – w tym rak żołądka – wymagają odpowiedniej diagnozy i możliwie jak najszybszego wykrycia. Wczesne stadium choroby ma lepsze rokowania niż zaawansowany stopień nowotworu. ...

Dieta i odchudzanie

Aminokwasy: podział, właściwości i rola w organizmie. Źródła aminokwasów w diecie
Aminokwasy są bardzo istotne dla naszego organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń czy konsekwencji, takich jak zmęczenie czy bóle głowy, a nawet depresja. Czym zatem są aminokwasy?...

Układ nerwowy

Apatia jako częsty objaw depresji: przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia jest jednym ze stanów psychicznych, którego głównymi objawami są: niechęć do wykonywania codziennych aktywności, a także potrzeba odosobnienia. Dodatkowo pacjent lub pacjentka boryka się z ograniczeniem odczuwania emocji...

Układ rozrodczy i moczowy

Choroby weneryczne (STD): rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka
Choroby weneryczne zaliczane są do najbardziej wstydliwych przypadłości. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą chorą. Pierwsze objawy chorób wenerycznych są często mylone z innymi chorobami, co usypia czujność....

Układ rozrodczy i moczowy

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie
Cykl miesiączkowy pojawia się, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na ten temat....

Jama ustna

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?
Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana r...

Ciąża i dziecko

Ciąża pozamaciczna: objawy, przebieg i postępowanie w przypadku ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, charakteryzuje się zagnieżdżeniem zarodka poza błoną śluzową macicy. Niekiedy zanika samoistnie, jednak może również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Najczęściej związana jest...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.