Zanokcica: przyczyny, objawy i leczenie choroby paznokcia

Zanokcica: przyczyny, objawy i leczenie choroby paznokcia - zdjęcie

Choroby paznokcia lub elementów go okalających są dość powszechną dolegliwością. Jednym ze schorzeń, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również jest problemem estetycznym, jest zanokcica. W obrazie klinicznym choroby dochodzi do rozwijania się stanu zapalnego o różnej rozległości, czego efektem jest tkliwość zakażonego miejsca, bolesność, a także silne zaczerwienienie. Do rozwoju zanokcicy doprowadzają najczęściej urazy mechaniczne, które doprowadzają do uszkodzenia delikatnych tkanek wokół paznokcia. Czym jest zanokcica? Na czym polega leczenie choroby?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest zanokcica;
 • jakie są objawy i przyczyny rozwoju dolegliwości;
 • na czym polega leczenie dolegliwości;
 • jaką profilaktykę stosować, aby uniknąć rozwoju zanokcicy.

Zobacz też artykuł: Grzybica paznokci: objawy, przyczyny i leczenie. Jak zapobiec nawrotowi grzybicy paznokci?

Czym jest zanokcica i jak wygląda? Charakterystyka stanu zapalnego w okolicy paznokcia

Zanokcica, podobnie jak onycholiza czy grzybica, są powszechnymi, bardzo często ignorowanymi przez pacjentów chorobami skóry wokół paznokcia lub płytki paznokcia. Zanokcica jest schorzeniem zapalnym rozwijającym się w wale paznokciowym dłoni lub stóp, czyli skórze i tkankach okalających paznokieć. W rzadkich przypadkach dolegliwość może pojawiać się również na płytce paznokcia najczęściej na skutek bagatelizowania problemu i braku wprowadzenia odpowiedniego leczenia. W obrazie klinicznym dolegliwości najczęściej dochodzi do zakażenia tkanek bakterią paciorkowca, gronkowca złocistego lub pałeczką ropy błękitnej.

Główną przyczyną rozwoju zanokcicy jest uraz mechaniczny, którego skutkiem jest wniknięcie bakterii pod skórę i rozwój zakażenia. Dodatkowo, schorzenie bardzo często jest konsekwencją nieprawidłowo wykonanego manicure lub pedicure, a także nieprawidłowo nakładanych lub zdejmowanych lakierów hybrydowych. Zanokcica jest dolegliwością, która przez lekarzy zaliczana jest do skutków obgryzania paznokci jako konsekwencja uszkodzenia płytki paznokcia lub skórek. 

Spuchnięty palec przy paznokciu – czy to jedyny objaw zanokcicy?

Piękne, zdrowe i mocne paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Zanokcica paznokcia jest schorzeniem zapalnym, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie przez objawy, które towarzyszą zakażeniu. Spuchnięty palec przy paznokciu jest najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia, który wynika z namnażania się bakterii i wytwarzania przez nich substancji ropnej wewnątrz wałów.

Dodatkowymi objawami zanokcicy, których nie należy bagatelizować są:

 • rozwijający się stan zapalny wału paznokciowego,
 • ropień pod paznokciem lub wałem paznokciowym,
 • wyciek substancji ropowiczej z tkanek okalających paznokieć,
 • ból palca o charakterze pulsującym, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności,
 • widoczne pogrubienie skóry wokół zakażonego paznokcia,
 • obrzęk i opuchlizna wału paznokciowego.

Bagatelizowanie zmian wokół płytki paznokcia lub w tkankach ją okalających może mieć wiele konsekwencji. Wczesna reakcja daje szanse na szybkie wyleczenie i zminimalizowanie ryzyka wtórnych zakażeń bakteryjnych.

Zanokcica - leczenie stanu zapalnego wału paznokciowego

Zanokcica jest chorobą, której obraz kliniczny jest dość charakterystyczny. Podczas wizyty lekarskiej u internisty lub dermatologa specjalista jest w stanie, obserwując zmiany wokół paznokcia, postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie.

Jakie leki na zanokcicę są zazwyczaj stosowane? Na czym polega leczenie schorzenia i przywracanie paznokciom fizjologicznego wyglądu? Leczenie zanokcicy jest ściśle zależne od stopnia zaawansowania zakażenia. Jeśli choroba objawia się jedynie zaczernieniem i niewielką tkliwością, specjalista zaleca stosowanie leczenia zachowawczego. W ostrej postaci zanokcicy niezbędne jest stosowanie okładów z ciepłej wody oraz szarego mydła, które posiadają właściwości łagodzące stan zapalny, a także zmniejszający obrzęk. W przypadku pojawienia się ropnych pęcherzy lub ropnia, konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów. Maść na zanokcicę jest medykamentem zawierającym antybiotyk, który działa wyniszczająco na bakterie powodujące zakażenie. W przypadku braku reakcji skóry i wału paznokciowego na leczenie konieczne może okazać się zastosowanie postępowania chirurgicznego, które polega na usunięciu ropy.

Jak długo goi się zanokcica? Maści i leki polecane przy stanach zapalnych paznokcia

Szybka reakcja na zmiany wokół paznokcia i rozwój zakażenia z pewnością przyspiesza proces rekonwalescencji. Przewlekłe zmiany na płytce paznokcia są bardzo trudne do wyleczenia. Wynika to przede wszystkim ze skłonności do nawracania ropnia i rozwoju zakażenia przy stanie obniżenia odporności czy pojawieniu się choć niewielkiego urazu mechanicznego z przerwaniem ciągłości naskórka.

Przewlekła zanokcica z ropniem pod paznokciem wymaga przyjmowania przez pacjenta antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych. Taka kuracja jest długotrwała, a jej efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach od momentu jej rozpoczęcia.

Ulga w bólu i przyspieszenie leczenia zanokcicy – lecznicza kąpiel z dodatkiem soli

Zanokcica jest schorzeniem, które powoduje ból i dyskomfort. Już na wczesnym etapie rozwoju choroby pojawia się opuchnięcie, tkliwość i zaczerwienienie skóry, które sprawiają, że wykonywanie nawet prostych czynności może być kłopotliwe. Jedną z bezpiecznych, bezinwazyjnych metod redukowania objawów schorzenia jest zastosowanie leczniczych kąpieli z dodatkiem soli.

Sól jest substancją zawierającą wiele witamin i minerałów, które pozytywnie działają na zmienione chorobowo obszary. Właściwości soli nie ograniczają się jedynie do rozluźniania tkanek i wprowadzania ciała w relaks. Dodatkowym działaniem kąpieli leczniczej w wodzie z dodatkiem soli jest przyniesienie osobie zmagającej się z zanokcicą ulgi w bólu. Kąpiel solankowa może również zmniejszyć obrzęk wokół rozwijającego się zakażenia, a także przyspieszyć proces rekonwalescencji. Sól posiada silne działanie przeciwbakteryjne i odkażające, co korzystnie wpływa na zmniejszenie rozległości zakażenia bakteryjnego w tkankach wokół płytki paznokcia.

Profilaktyka zanokcicy - jakie działania pomagają jej uniknąć?

Zanokcica jest chorobą zapalną, która posiada charakter nawracający. Osoby posiadające predyspozycję do rozwijania się zakażenia wału paznokciowego lub płytki paznokcia powinny podejmować działania profilaktyczne, które zapobiegają ponownemu rozwinięciu się schorzenia.

Na czym powinna polegać profilaktyka zanokcicy?

 • Zakładanie rękawic ochronnych do wykonywania prac domowych, ogrodowych lub naprawczych.
 • Stosowanie rękawic podczas długiego moczenia skóry rąk w wodzie. 
 • Prowadzenie wzmożonej higieny dłoni i stóp.
 • Unikanie obgryzania paznokci czy "zadzierania" skórek.
 • Poprawne wykonywanie manicure i pedicure sterylnymi narzędziami.
 • Unikanie przewlekłego nakładania lakierów hybrydowych.
 • Pielęgnowanie skóry wokół paznokcia poprzez aplikację nawilżających i regenerujących kremów i masek.

Zanokcica jest chorobą, która powoduje ból i codzienny dyskomfort. Wczesna reakcja na symptomy schorzenia oraz wprowadzenie leczenia i profilaktyki dają szansę na efektywne pozbycie się choroby i przywrócenie dłoniom estetycznego wyglądu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.