Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków?

Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków? - zdjęcie

W obecnych czasach coraz częściej wśród osób w każdym wieku, również tych najmłodszych, pojawia się anoreksja i bulimia. Zaburzenia odżywiania dotykają nastolatków i dzieci, co wiąże się z przymusową izolacją w okresie pandemii. Ograniczenie kontaktów z rówieśnikami może także powodować depresję i stany lękowe. Jak rozpoznać objawy tych przypadłości i w jaki sposób pomóc cierpiącym na nie osobom?

W tym artykule przeczytasz o:

 • głównych typach zaburzeń odżywiania,
 • skutkach izolacji i wpływie pandemii na psychikę nastolatków,
 • jak rozpoznać anoreksję i bulimię,
 • w jaki sposób pomóc dziecku z zaburzeniami odżywiania,
 • jak rozpoznać objawy depresji.

Zobacz również artykuł: „Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?” opisujący szczegółowo tę przypadłość.

Typy zaburzeń odżywiania i ich charakterystyka

Zaburzenia odżywiania u dzieci, nastolatków oraz dorosłych należą do zaburzeń psychicznych związanych z jedzeniem, które doprowadzają do wyniszczenia organizmu chorej osoby. Mogą im towarzyszyć różne objawy, w zależności od rodzaju choroby, a niejednokrotnie również inne dolegliwości psychiczne, takie jak stany depresyjne, nerwice, lęki czy problemy ze snem.

Wyróżniamy trzy typy zaburzeń odżywiania:

 • anoreksja – inaczej jadłowstręt psychiczny – związana jest z ograniczaniem jedzenia do minimum i ciągłym lękiem przed przybraniem na wadze, chociaż masa ciała chorej osoby jest przynajmniej 15% niższa od normy; anorektycy postrzegają siebie jako „za grubych” i robią wszystko, by jeszcze bardziej schudnąć;
 • bulimia – żarłoczność psychiczna – polega na występowaniu okresowych napadów głodu, podczas których chory staje się niepohamowanie żarłoczny; po takim napadzie występuje silne poczucie winy, a osoba stara się uniknąć przybrania na wadze poprzez prowokowanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających;
 • ortoreksja – pojawia się zdecydowanie rzadziej niż wymienione wyżej zaburzenia; polega na uporczywym dążeniu do spożywania wyłącznie zdrowych produktów, a więc chorobliwego unikania przetworzonej żywności, smażonych dań czy konserwantów; wiąże się to ze spędzaniem ogromnej ilości czasu na zakupach i gotowaniu, a także niemożliwym do zniesienia poczuciu winy w przypadku jakiegokolwiek odstępstwa od zdrowych praktyk.

Oprócz tego spotyka się także przejadanie się w reakcji na stres, oraz tzw. łaknienie spaczone, np. spożywanie ziemi czy drewna.  

Zaburzenia odżywiania kiedyś i dziś – skala problemu i dostęp do leczenia

Osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest dużo więcej obecnie niż dawniej – wiąże się to m.in. ze stresującym trybem życia czy kanonem piękna kreowanym przez media. W ostatnim czasie liczba chorych kilkukrotnie wzrosła, a przypadłości takie jak bulimia czy anoreksja dotykają coraz więcej nastolatków i dzieci. Ma to związek z izolacją z powodu pandemii, ograniczeniem kontaktów ze znajomymi i ciągłym niepokojem o przyszłość. Niestety objawy zaburzeń odżywiania często są trudne do dostrzeżenia, a wiele osób ma opory przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej oraz utrudniony dostęp do leczenia w czasach pandemii.

Jak pandemia wpłynęła na psychikę nastolatków – skutki izolacji

Przymusowe zamknięcie w domu, ograniczenie lub całkowite zerwanie spotkań i relacji z rówieśnikami czy lęk i niepewność związana z sytuacją epidemiologiczną spotęgowała objawy depresji u nastolatków, a także innych zaburzeń psychicznych. Izolacja niesie ze sobą trudną do wytrzymania monotonię, a niejednokrotnie również tracenie kontaktu z rzeczywistością na rzecz świata wirtualnego.

Fizyczne objawy depresji mogą przybierać różne formy – porzucenie wszelkich zainteresowań, brak siły na jakąkolwiek aktywność, samookaleczanie się czy zaburzenia odżywiania. Nastolatkowie mogą też próbować radzić sobie z niepewną i niemożliwą do przewidzenia sytuacją poprzez kontrolowanie własnej wagi, co prowadzi do anoreksji bądź bulimii.

Co zrobić, gdy dziecko traci na wadze i nie chce jeść? Gdzie szukać pomocy?

Jadłowstręt psychiczny pojawia się u coraz młodszych osób. Częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Pierwsze objawy anoreksji czasem mogą być trudne do dostrzeżenia, szczególnie jeśli dziecko ukrywa to zaburzenie odżywiania. Jeżeli jednak dostrzeżesz u swojej pociechy radykalne ograniczanie jedzenia, doprowadzanie się do wymiotów, wyczerpujące ćwiczenia czy wypaczony obraz własnego ciała, zareaguj jak najszybciej. Skutki anoreksji są niezwykle poważne – zaniki mięśniowe, bladość, obrzęki, zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, zatrzymanie miesiączkowania i inne zaburzenia na tle hormonalnym i somatycznym.

Jak pomóc dziecku wyjść z anoreksji? Przede wszystkim okaż mu swoje zainteresowanie, wsparcie i troskę. Niezwłocznie też szukaj pomocy – u psychologa, psychodietetyka czy innego lekarza zajmującego się zaburzeniami odżywiania.

Bulimia i kompulsywne objadanie się – jak rozpoznać rozwijające się zaburzenia?

Żarłoczność psychiczna zwana bulimią przejawia się nie tylko w kompulsywnym objadaniu się. Zaburzenie to można także rozpoznać, gdy chora osoba całe swe życie koncentruje na jedzeniu i kontrolowaniu swojej masy ciała, jednocześnie obsesyjnie obawiając się otyłości. Cierpiący na bulimię często głodzą się i przyjmują środki hamujące apetyt, jednakże i tak miewają stany nieopanowanej żarłoczności. Z tego powodu odczuwają poczucie winy i usiłują się ukarać, prowokując wymioty czy stosując środki przeczyszczające.

Co powoduje bulimia? To zaburzenie wiąże się często z uszkodzeniami lub zapaleniem gardła i jamy ustnej, niedoborami witamin, rozstępami, napadami drgawek, bólami głowy i innymi dolegliwościami somatycznymi. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i pomoc.

BMI nastolatków – sprawdź, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę

BMI to wskaźnik masy ciała, którego wartość jest wynikiem podzielenia swojej wagi przez wzrost do kwadratu. Warto jednak zwrócić uwagę, że inne normy są podane dla dorosłych, a inne dla nastolatków i dzieci w zależności od płci. Aby sprawdzić i zinterpretować BMI nastolatków, należy podstawić otrzymany wynik na specjalnej siatce percentylowej – dla dziewcząt lub chłopców. Umożliwia ona porównanie wagi i wzrostu dziecka z rówieśnikami, co niesie ze sobą informację, czy masa ciała nastolatka jest prawidłowa, czy też odbiega od normy.

Depresja i stany lękowe wśród najmłodszych – jak skutecznie im zapobiec jako rodzic?

W obecnych czasach mamy do czynienia z depresją u dzieci w coraz młodszym wieku, o różnym podłożu – m.in. związanym z niską samooceną, odrzuceniem przez rówieśników czy problemami w szkole. Pierwsze objawy depresji u dziecka to obniżony nastrój, brak energii i radości z czegokolwiek, zaburzenia snu oraz apetytu. Najmłodsi mogą także cierpieć na zaburzenia lękowe, których również w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Jak walczyć z depresją u dziecka? Jako rodzic, przede wszystkim spędzaj z nim czas, poświęć mu swoją uwagę, okazuj zainteresowanie jego życiem i problemami. Uważnie słuchaj, co Twoja pociecha chce Ci powiedzieć, okazuj troskę i chęć pomocy. Warto też zaproponować wizytę u psychologa, która z pewnością umożliwi dziecku odzyskanie pewności siebie i dawnej radości z życia.

5 porad, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o zaburzeniach odżywiania

Problemy z jedzeniem u dziecka mogą być bardzo drażliwą kwestią, a chory często jest zamknięty w sobie i nie chce rozmawiać na temat przypadłości. Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania jako rodzic? Poniżej przedstawiamy pięć porad.

 1. Okaż troskę i zainteresowanie dzieckiem i jego problemami, nie tylko tymi związanymi z jedzeniem.
 2. Nie próbuj na siłę zmuszać dziecka do zmian odżywiania. Porozmawiaj o przyczynach jego anoreksji lub bulimii.
 3. Postaraj się uświadomić dziecko o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie i pełnowartościową dietę.
 4. Nie oceniaj zaburzeń odżywiania, nie wysuwaj pochopnych wniosków i nie denerwuj się na dziecko. Okazuj zrozumienie i chęć pomocy, bądź cierpliwy i nie przerywaj, jeżeli Twoja pociecha chce mówić o swoim problemie.
 5. Zaproponuj wizytę u dietetyka, psychologa czy lekarza. Podkreśl atuty takiego rozwiązania, jednak nie rób nic na siłę – dziecko powinno samo chcieć skorzystać z fachowej pomocy.

 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.