Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków?

Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków? - zdjęcie

W obecnych czasach coraz częściej wśród osób w każdym wieku, również tych najmłodszych, pojawia się anoreksja i bulimia. Zaburzenia odżywiania dotykają nastolatków i dzieci, co wiąże się z przymusową izolacją w okresie pandemii. Ograniczenie kontaktów z rówieśnikami może także powodować depresję i stany lękowe. Jak rozpoznać objawy tych przypadłości i w jaki sposób pomóc cierpiącym na nie osobom?

W tym artykule przeczytasz o:

  • głównych typach zaburzeń odżywiania,
  • skutkach izolacji i wpływie pandemii na psychikę nastolatków,
  • jak rozpoznać anoreksję i bulimię,
  • w jaki sposób pomóc dziecku z zaburzeniami odżywiania,
  • jak rozpoznać objawy depresji.

Zobacz również artykuł: „Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?” opisujący szczegółowo tę przypadłość.

Typy zaburzeń odżywiania i ich charakterystyka

Zaburzenia odżywiania u dzieci, nastolatków oraz dorosłych należą do zaburzeń psychicznych związanych z jedzeniem, które doprowadzają do wyniszczenia organizmu chorej osoby. Mogą im towarzyszyć różne objawy, w zależności od rodzaju choroby, a niejednokrotnie również inne dolegliwości psychiczne, takie jak stany depresyjne, nerwice, lęki czy problemy ze snem.

Wyróżniamy trzy typy zaburzeń odżywiania:

  • anoreksja – inaczej jadłowstręt psychiczny – związana jest z ograniczaniem jedzenia do minimum i ciągłym lękiem przed przybraniem na wadze, chociaż masa ciała chorej osoby jest przynajmniej 15% niższa od normy; anorektycy postrzegają siebie jako „za grubych” i robią wszystko, by jeszcze bardziej schudnąć;
  • bulimia – żarłoczność psychiczna – polega na występowaniu okresowych napadów głodu, podczas których chory staje się niepohamowanie żarłoczny; po takim napadzie występuje silne poczucie winy, a osoba stara się uniknąć przybrania na wadze poprzez prowokowanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających;
  • ortoreksja – pojawia się zdecydowanie rzadziej niż wymienione wyżej zaburzenia; polega na uporczywym dążeniu do spożywania wyłącznie zdrowych produktów, a więc chorobliwego unikania przetworzonej żywności, smażonych dań czy konserwantów; wiąże się to ze spędzaniem ogromnej ilości czasu na zakupach i gotowaniu, a także niemożliwym do zniesienia poczuciu winy w przypadku jakiegokolwiek odstępstwa od zdrowych praktyk.

Oprócz tego spotyka się także przejadanie się w reakcji na stres, oraz tzw. łaknienie spaczone, np. spożywanie ziemi czy drewna.  

Zaburzenia odżywiania kiedyś i dziś – skala problemu i dostęp do leczenia

Osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest dużo więcej obecnie niż dawniej – wiąże się to m.in. ze stresującym trybem życia czy kanonem piękna kreowanym przez media. W ostatnim czasie liczba chorych kilkukrotnie wzrosła, a przypadłości takie jak bulimia czy anoreksja dotykają coraz więcej nastolatków i dzieci. Ma to związek z izolacją z powodu pandemii, ograniczeniem kontaktów ze znajomymi i ciągłym niepokojem o przyszłość. Niestety objawy zaburzeń odżywiania często są trudne do dostrzeżenia, a wiele osób ma opory przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej oraz utrudniony dostęp do leczenia w czasach pandemii.

Jak pandemia wpłynęła na psychikę nastolatków – skutki izolacji

Przymusowe zamknięcie w domu, ograniczenie lub całkowite zerwanie spotkań i relacji z rówieśnikami czy lęk i niepewność związana z sytuacją epidemiologiczną spotęgowała objawy depresji u nastolatków, a także innych zaburzeń psychicznych. Izolacja niesie ze sobą trudną do wytrzymania monotonię, a niejednokrotnie również tracenie kontaktu z rzeczywistością na rzecz świata wirtualnego.

Fizyczne objawy depresji mogą przybierać różne formy – porzucenie wszelkich zainteresowań, brak siły na jakąkolwiek aktywność, samookaleczanie się czy zaburzenia odżywiania. Nastolatkowie mogą też próbować radzić sobie z niepewną i niemożliwą do przewidzenia sytuacją poprzez kontrolowanie własnej wagi, co prowadzi do anoreksji bądź bulimii.

Co zrobić, gdy dziecko traci na wadze i nie chce jeść? Gdzie szukać pomocy?

Jadłowstręt psychiczny pojawia się u coraz młodszych osób. Częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Pierwsze objawy anoreksji czasem mogą być trudne do dostrzeżenia, szczególnie jeśli dziecko ukrywa to zaburzenie odżywiania. Jeżeli jednak dostrzeżesz u swojej pociechy radykalne ograniczanie jedzenia, doprowadzanie się do wymiotów, wyczerpujące ćwiczenia czy wypaczony obraz własnego ciała, zareaguj jak najszybciej. Skutki anoreksji są niezwykle poważne – zaniki mięśniowe, bladość, obrzęki, zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, zatrzymanie miesiączkowania i inne zaburzenia na tle hormonalnym i somatycznym.

Jak pomóc dziecku wyjść z anoreksji? Przede wszystkim okaż mu swoje zainteresowanie, wsparcie i troskę. Niezwłocznie też szukaj pomocy – u psychologa, psychodietetyka czy innego lekarza zajmującego się zaburzeniami odżywiania.

Bulimia i kompulsywne objadanie się – jak rozpoznać rozwijające się zaburzenia?

Żarłoczność psychiczna zwana bulimią przejawia się nie tylko w kompulsywnym objadaniu się. Zaburzenie to można także rozpoznać, gdy chora osoba całe swe życie koncentruje na jedzeniu i kontrolowaniu swojej masy ciała, jednocześnie obsesyjnie obawiając się otyłości. Cierpiący na bulimię często głodzą się i przyjmują środki hamujące apetyt, jednakże i tak miewają stany nieopanowanej żarłoczności. Z tego powodu odczuwają poczucie winy i usiłują się ukarać, prowokując wymioty czy stosując środki przeczyszczające.

Co powoduje bulimia? To zaburzenie wiąże się często z uszkodzeniami lub zapaleniem gardła i jamy ustnej, niedoborami witamin, rozstępami, napadami drgawek, bólami głowy i innymi dolegliwościami somatycznymi. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i pomoc.

BMI nastolatków – sprawdź, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę

BMI to wskaźnik masy ciała, którego wartość jest wynikiem podzielenia swojej wagi przez wzrost do kwadratu. Warto jednak zwrócić uwagę, że inne normy są podane dla dorosłych, a inne dla nastolatków i dzieci w zależności od płci. Aby sprawdzić i zinterpretować BMI nastolatków, należy podstawić otrzymany wynik na specjalnej siatce percentylowej – dla dziewcząt lub chłopców. Umożliwia ona porównanie wagi i wzrostu dziecka z rówieśnikami, co niesie ze sobą informację, czy masa ciała nastolatka jest prawidłowa, czy też odbiega od normy.

Depresja i stany lękowe wśród najmłodszych – jak skutecznie im zapobiec jako rodzic?

W obecnych czasach mamy do czynienia z depresją u dzieci w coraz młodszym wieku, o różnym podłożu – m.in. związanym z niską samooceną, odrzuceniem przez rówieśników czy problemami w szkole. Pierwsze objawy depresji u dziecka to obniżony nastrój, brak energii i radości z czegokolwiek, zaburzenia snu oraz apetytu. Najmłodsi mogą także cierpieć na zaburzenia lękowe, których również w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Jak walczyć z depresją u dziecka? Jako rodzic, przede wszystkim spędzaj z nim czas, poświęć mu swoją uwagę, okazuj zainteresowanie jego życiem i problemami. Uważnie słuchaj, co Twoja pociecha chce Ci powiedzieć, okazuj troskę i chęć pomocy. Warto też zaproponować wizytę u psychologa, która z pewnością umożliwi dziecku odzyskanie pewności siebie i dawnej radości z życia.

5 porad, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o zaburzeniach odżywiania

Problemy z jedzeniem u dziecka mogą być bardzo drażliwą kwestią, a chory często jest zamknięty w sobie i nie chce rozmawiać na temat przypadłości. Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania jako rodzic? Poniżej przedstawiamy pięć porad.

  1. Okaż troskę i zainteresowanie dzieckiem i jego problemami, nie tylko tymi związanymi z jedzeniem.
  2. Nie próbuj na siłę zmuszać dziecka do zmian odżywiania. Porozmawiaj o przyczynach jego anoreksji lub bulimii.
  3. Postaraj się uświadomić dziecko o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie i pełnowartościową dietę.
  4. Nie oceniaj zaburzeń odżywiania, nie wysuwaj pochopnych wniosków i nie denerwuj się na dziecko. Okazuj zrozumienie i chęć pomocy, bądź cierpliwy i nie przerywaj, jeżeli Twoja pociecha chce mówić o swoim problemie.
  5. Zaproponuj wizytę u dietetyka, psychologa czy lekarza. Podkreśl atuty takiego rozwiązania, jednak nie rób nic na siłę – dziecko powinno samo chcieć skorzystać z fachowej pomocy.

 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem