Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków?

Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków? - zdjęcie

Zaburzenia odżywiania w czasach pandemii. Jak rozpoznać objawy bulimii i anoreksji u nastolatków?

W obecnych czasach coraz częściej wśród osób w każdym wieku, również tych najmłodszych, pojawia się anoreksja i bulimia. Zaburzenia odżywiania dotykają nastolatków i dzieci, co wiąże się z przymusową izolacją w okresie pandemii. Ograniczenie kontaktów z rówieśnikami może także powodować depresję i stany lękowe. Jak rozpoznać objawy tych przypadłości i w jaki sposób pomóc cierpiącym na nie osobom?

W tym artykule przeczytasz o:

 • głównych typach zaburzeń odżywiania,
 • skutkach izolacji i wpływie pandemii na psychikę nastolatków,
 • jak rozpoznać anoreksję i bulimię,
 • w jaki sposób pomóc dziecku z zaburzeniami odżywiania,
 • jak rozpoznać objawy depresji.

Zobacz również artykuł: „Anoreksja – przyczyny, objawy i skutki anoreksji. Co to jest anoreksja bulimiczna?” opisujący szczegółowo tę przypadłość.

Typy zaburzeń odżywiania i ich charakterystyka

Zaburzenia odżywiania u dzieci, nastolatków oraz dorosłych należą do zaburzeń psychicznych związanych z jedzeniem, które doprowadzają do wyniszczenia organizmu chorej osoby. Mogą im towarzyszyć różne objawy, w zależności od rodzaju choroby, a niejednokrotnie również inne dolegliwości psychiczne, takie jak stany depresyjne, nerwice, lęki czy problemy ze snem.

Wyróżniamy trzy typy zaburzeń odżywiania:

 • anoreksja – inaczej jadłowstręt psychiczny – związana jest z ograniczaniem jedzenia do minimum i ciągłym lękiem przed przybraniem na wadze, chociaż masa ciała chorej osoby jest przynajmniej 15% niższa od normy; anorektycy postrzegają siebie jako „za grubych” i robią wszystko, by jeszcze bardziej schudnąć;
 • bulimia – żarłoczność psychiczna – polega na występowaniu okresowych napadów głodu, podczas których chory staje się niepohamowanie żarłoczny; po takim napadzie występuje silne poczucie winy, a osoba stara się uniknąć przybrania na wadze poprzez prowokowanie wymiotów lub stosowanie środków przeczyszczających;
 • ortoreksja – pojawia się zdecydowanie rzadziej niż wymienione wyżej zaburzenia; polega na uporczywym dążeniu do spożywania wyłącznie zdrowych produktów, a więc chorobliwego unikania przetworzonej żywności, smażonych dań czy konserwantów; wiąże się to ze spędzaniem ogromnej ilości czasu na zakupach i gotowaniu, a także niemożliwym do zniesienia poczuciu winy w przypadku jakiegokolwiek odstępstwa od zdrowych praktyk.

Oprócz tego spotyka się także przejadanie się w reakcji na stres, oraz tzw. łaknienie spaczone, np. spożywanie ziemi czy drewna.  

Zaburzenia odżywiania kiedyś i dziś – skala problemu i dostęp do leczenia

Osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest dużo więcej obecnie niż dawniej – wiąże się to m.in. ze stresującym trybem życia czy kanonem piękna kreowanym przez media. W ostatnim czasie liczba chorych kilkukrotnie wzrosła, a przypadłości takie jak bulimia czy anoreksja dotykają coraz więcej nastolatków i dzieci. Ma to związek z izolacją z powodu pandemii, ograniczeniem kontaktów ze znajomymi i ciągłym niepokojem o przyszłość. Niestety objawy zaburzeń odżywiania często są trudne do dostrzeżenia, a wiele osób ma opory przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej oraz utrudniony dostęp do leczenia w czasach pandemii.

Jak pandemia wpłynęła na psychikę nastolatków – skutki izolacji

Przymusowe zamknięcie w domu, ograniczenie lub całkowite zerwanie spotkań i relacji z rówieśnikami czy lęk i niepewność związana z sytuacją epidemiologiczną spotęgowała objawy depresji u nastolatków, a także innych zaburzeń psychicznych. Izolacja niesie ze sobą trudną do wytrzymania monotonię, a niejednokrotnie również tracenie kontaktu z rzeczywistością na rzecz świata wirtualnego.

Fizyczne objawy depresji mogą przybierać różne formy – porzucenie wszelkich zainteresowań, brak siły na jakąkolwiek aktywność, samookaleczanie się czy zaburzenia odżywiania. Nastolatkowie mogą też próbować radzić sobie z niepewną i niemożliwą do przewidzenia sytuacją poprzez kontrolowanie własnej wagi, co prowadzi do anoreksji bądź bulimii.

Co zrobić, gdy dziecko traci na wadze i nie chce jeść? Gdzie szukać pomocy?

Jadłowstręt psychiczny pojawia się u coraz młodszych osób. Częściej dotyka dziewcząt niż chłopców. Pierwsze objawy anoreksji czasem mogą być trudne do dostrzeżenia, szczególnie jeśli dziecko ukrywa to zaburzenie odżywiania. Jeżeli jednak dostrzeżesz u swojej pociechy radykalne ograniczanie jedzenia, doprowadzanie się do wymiotów, wyczerpujące ćwiczenia czy wypaczony obraz własnego ciała, zareaguj jak najszybciej. Skutki anoreksji są niezwykle poważne – zaniki mięśniowe, bladość, obrzęki, zaburzenia pracy serca, zawroty głowy, zatrzymanie miesiączkowania i inne zaburzenia na tle hormonalnym i somatycznym.

Jak pomóc dziecku wyjść z anoreksji? Przede wszystkim okaż mu swoje zainteresowanie, wsparcie i troskę. Niezwłocznie też szukaj pomocy – u psychologa, psychodietetyka czy innego lekarza zajmującego się zaburzeniami odżywiania.

Bulimia i kompulsywne objadanie się – jak rozpoznać rozwijające się zaburzenia?

Żarłoczność psychiczna zwana bulimią przejawia się nie tylko w kompulsywnym objadaniu się. Zaburzenie to można także rozpoznać, gdy chora osoba całe swe życie koncentruje na jedzeniu i kontrolowaniu swojej masy ciała, jednocześnie obsesyjnie obawiając się otyłości. Cierpiący na bulimię często głodzą się i przyjmują środki hamujące apetyt, jednakże i tak miewają stany nieopanowanej żarłoczności. Z tego powodu odczuwają poczucie winy i usiłują się ukarać, prowokując wymioty czy stosując środki przeczyszczające.

Co powoduje bulimia? To zaburzenie wiąże się często z uszkodzeniami lub zapaleniem gardła i jamy ustnej, niedoborami witamin, rozstępami, napadami drgawek, bólami głowy i innymi dolegliwościami somatycznymi. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i pomoc.

BMI nastolatków – sprawdź, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę

BMI to wskaźnik masy ciała, którego wartość jest wynikiem podzielenia swojej wagi przez wzrost do kwadratu. Warto jednak zwrócić uwagę, że inne normy są podane dla dorosłych, a inne dla nastolatków i dzieci w zależności od płci. Aby sprawdzić i zinterpretować BMI nastolatków, należy podstawić otrzymany wynik na specjalnej siatce percentylowej – dla dziewcząt lub chłopców. Umożliwia ona porównanie wagi i wzrostu dziecka z rówieśnikami, co niesie ze sobą informację, czy masa ciała nastolatka jest prawidłowa, czy też odbiega od normy.

Depresja i stany lękowe wśród najmłodszych – jak skutecznie im zapobiec jako rodzic?

W obecnych czasach mamy do czynienia z depresją u dzieci w coraz młodszym wieku, o różnym podłożu – m.in. związanym z niską samooceną, odrzuceniem przez rówieśników czy problemami w szkole. Pierwsze objawy depresji u dziecka to obniżony nastrój, brak energii i radości z czegokolwiek, zaburzenia snu oraz apetytu. Najmłodsi mogą także cierpieć na zaburzenia lękowe, których również w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Jak walczyć z depresją u dziecka? Jako rodzic, przede wszystkim spędzaj z nim czas, poświęć mu swoją uwagę, okazuj zainteresowanie jego życiem i problemami. Uważnie słuchaj, co Twoja pociecha chce Ci powiedzieć, okazuj troskę i chęć pomocy. Warto też zaproponować wizytę u psychologa, która z pewnością umożliwi dziecku odzyskanie pewności siebie i dawnej radości z życia.

5 porad, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o zaburzeniach odżywiania

Problemy z jedzeniem u dziecka mogą być bardzo drażliwą kwestią, a chory często jest zamknięty w sobie i nie chce rozmawiać na temat przypadłości. Jak pomóc osobie z zaburzeniami odżywiania jako rodzic? Poniżej przedstawiamy pięć porad.

 1. Okaż troskę i zainteresowanie dzieckiem i jego problemami, nie tylko tymi związanymi z jedzeniem.
 2. Nie próbuj na siłę zmuszać dziecka do zmian odżywiania. Porozmawiaj o przyczynach jego anoreksji lub bulimii.
 3. Postaraj się uświadomić dziecko o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie i pełnowartościową dietę.
 4. Nie oceniaj zaburzeń odżywiania, nie wysuwaj pochopnych wniosków i nie denerwuj się na dziecko. Okazuj zrozumienie i chęć pomocy, bądź cierpliwy i nie przerywaj, jeżeli Twoja pociecha chce mówić o swoim problemie.
 5. Zaproponuj wizytę u dietetyka, psychologa czy lekarza. Podkreśl atuty takiego rozwiązania, jednak nie rób nic na siłę – dziecko powinno samo chcieć skorzystać z fachowej pomocy.

 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.