zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Wyrostek robaczkowy – przyczyny, objawy, leczenie. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

 Wyrostek robaczkowy – przyczyny, objawy, leczenie. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Dokucza Ci ból brzucha? Masz podwyższoną temperaturę? Mdłości? Zaczynasz się martwić i w pośpiechu wpisujesz w Google: „Wyrostek robaczkowy gdzie boli?” Już sam nie wiesz czy powinien niepokoić cię ból po prawej, czy lewej stronie, więc pada pytanie: „Wyrostek gdzie jest?”. Zachowaj spokój. W niniejszym artykule rzeczowo odpowiadamy: jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego, kiedy zgłosić się do lekarza, a także jakie są skuteczne metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego.

Wyrostek robaczkowy: do czego służy?

Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to część przewodu pokarmowego, ma postać ślepo zakończonej cewki, odchodzącej od kątnicy, która jest segmentem jelita grubego – stąd jego potoczna nazwa „ślepa kiszka”. Zwykle ma długość 8 do 10 cm, ale zdarza się (rzadko), że nawet 20 cm. Jest bardzo wąski – jego średnica ma zwykle około 3-7 mm, co niestety sprzyja zaleganiu mas kałowych, a tym samym stanom zapalnym.

Wyrostek robaczkowy gdzie jest umiejscowiony?

Na ogół zlokalizowany jest w prawym dole biodrowym, ale stanowi to sztywnej reguły. Warto mieć na uwadze, że nie u wszystkich osób wyrostek robaczkowy położony jest dokładnie w tym samym miejscu, stąd częste problemy z jednoznacznym zdiagnozowaniem stanu zapalnego. Zdarza się, że wyrostek robaczkowy układa się między pętlami jelitowymi, może być schowany za kątnicą czy pęcherzem moczowym.

Do czego służy nam wyrostek robaczkowy i czy jest nam w ogóle potrzebny?

Otóż rola wyrostka robaczkowego nie jest do końca znana. Choć stanowi on część układu pokarmowego, wnętrze wyrostka robaczkowego gęsto pokryte jest tkaną limfatyczną, stąd hipoteza, że wspomaga on funkcjonowanie układu odpornościowego. Z racji, iż wycięcie wyrostka, nie przynosi istotnych skutków dla pacjenta, uważa się, że odgrywa on istotną rolę wyłącznie na etapie życia płodowego.

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego?

Jest wiele czynników, które mogą powodować ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Ze względu na jego specyficzną budowę, stosunkowo łatwo może dojść do zatkania jego światła, a tym samym rozwoju stanu zapalnego. Do najczęstszych przyczyn zapalenia wyrostka należą:

  • zalegające masy kałowe;
  • guzy;
  • owrzodzenie;
  • obecność pasożytów.

Warto podkreślić, że zapalenie wyrostka to schorzenie dość częste. Szacuje się, że rocznie na 100 000 osób zachoruje aż 10. Zachorować może każdy, choć statystyki wskazują, że problemy z wyrostkiem robaczkowym dotykają najczęściej pacjentów w wieku 5 do 40 lat. A wyrostek robaczkowy u dzieci? Tak, dzieci też mogą zmagać się z ostrym zapaleniem wyrostka, jednak rzadko dotyka ono dzieci poniżej 2 roku życia.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Zastanawiasz się jak boli wyrostek robaczkowy? Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być bardzo różne, często nietypowe. Zwykle jako pierwszy pojawia się ból brzucha – w okolicy pępka lub podbrzusza, który nasila się w trakcie kaszlu. Ból wyrostka trudno precyzyjnie zlokalizować – boli cały brzuch. Wraz z nasilaniem się objawów, ból zwykle lokalizuje się nad dołem pachwinowym po prawej stronie. Zwykle ból nieco ustępuje, gdy pacjent położy się na lewym boku i podkurczy nogi. Mogą pojawić się nudności, brak apetytu, wymioty, a także biegunka lub zaparcia. Zwykle temperatura ciała wzrasta do 37,5–38,5°C. Jak sam pewnie zauważyłeś wyrostek robaczkowy objawy daje podobne do wielu schorzeń, stanów zapalnych czy chorób wirusowych, niemniej jednak dolegliwości nie należy lekceważyć. Niezdiagnozowane bądź zbyt późno rozpoznane zapalenie wyrostka, może zakończyć się pęknięciem wyrostka i rozlaniem jego treści po jamie brzusznej, a tym samym zapaleniem otrzewnej i stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Co należy zrobić po wystąpieniu zapalenia wyrostka robaczkowego?

Rozpoznałeś u siebie, któryś z powyższych objawów? Nie panikuj, ale udaj się do lekarza tak szybko, jak to możliwe. Lekarz dokona badania palpacyjnego – co oznacza, że rękoma zbada Twój brzuch i sprawdzi czy wykazujesz symptomy zapalenia wyrostka. Zlecone zapewne zostanie badanie krwi – sprawdzony poziom białka CRP, którego podwyższone stężenie świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Lekarz może także zalecić badanie obrazowe – usg bądź tomografię komputerową. Pamiętaj, że mogą pojawić się także nieoczywiste dolegliwości. Niedrożny wyrostek robaczkowy – objawy nietypowe, które powinny cię zaniepokoić to, np.: uczucie nacisku na pęcherz, częste oddawanie moczu – mogą pojawić się, gdy wyrostek usytuowany jest za pęcherzem; naprzemiennie pojawiający się i ustępujący ból brzucha wraz ze wzrostem i spadkiem temperatury – to również powód od niepokoju.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego polega na jego usunięciu. Niestety nie ma innej skutecznej metody zwalczenia stanu zapalnego ślepej kiszki. Wyrostek robaczkowy usuwa się podczas tradycyjnej operacji przecięcia powłok brzusznych (laparotomii) bądź mniej inwazyjnej laparoskopii – wówczas pacjent szybciej dochodzi do zdrowia. Zwykle stosowana jest mniej inwazyjna metoda, jednak w przypadku, gdy dojdzie do perforacji wyrostka bądź jest on położony zakątniczo, może okazać się konieczne wykonanie tradycyjnej laparotomii.

A co w sytuacji, gdy dokuczy nam wyrostek robaczkowy w ciąży? Niestety, jeśli dojdzie do stanu zapalnego konieczne jest usunięcie wyrostka bez względu na stopień zaawansowania ciąży. Brak interwencji chirurgicznej wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zarówno dla kobiety, jak i dizecka.

Czy da się wyleczyć zapalenie wyrostka robaczkowego?

Antybiotykoterapia? Odpowiednia dieta? Tak, to wszystko ma znaczenie, ale po operacji. Niestety, ani antybiotyk, ani głodówki nie pomogą nam wyleczyć zapalenia wyrostka. Jedyną skuteczną metodą jest operacyjne usunięcie wyrostka. Usunięto ci wyrostek robaczkowy – dieta jest obowiązkowa! Jaką dietę stosować po usunięciu wyrostka robaczkowego? Lekkostrawną – chude wędliny, gotowane i duszone mięso, ryż, gotowane warzywa, pieczone owoce. Należy wystrzegać się produktów, które mogą powodować wzdęcia, smażonych, a także surowych warzyw i owoców. Lekkostrawne menu należy stosować przez minimum 3 tygodnie.


Zobacz także:mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.