Wyciskanie pryszczy a trądzik. Czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić?

Wyciskanie pryszczy a trądzik. Czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić? - zdjęcie

Wyciskanie pryszczy a trądzik. Czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić?

Trądzik jest chorobą, która dotyka nie tylko młodzież, ale również dorosłych. Kiedy podłożem powstania trądziku jest psychika, diagnozowany jest trądzik neuropatyczny. Z poniższego artykułu dowiesz się:


- jakie są przyczyny trądziku i w jaki sposób się go leczy
- co to jest trądzikowa mapa twarzy
- czy wyciskanie jako walka z pryszczami jest dobrym pomysłem
- jak pozbyć się pryszczny
- co zrobić z ranami i opuchlizną po wyciśnięciu pryszcza
- czym wyróżnia się trądzik neuropatyczny
- czym zajmuje się psychodermatologia.

Interesuje cię temat dermatologii? Przeczytaj kolejny artykuł: Trądzik noworodkowy - jak go rozpoznać i jak leczyć

Przyczyny trądziku – jak powstaje i w jaki sposób go leczyć?

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania trądziku są zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowo funkcjonujące gruczoły łojowe. W większości przypadków trądzik dotyczy zatem osób młodych, w okresie dojrzewania. Jednak nie jest to normą. Coraz częściej różne odmiany trądziku, w tym trądzik neuropatyczny czy różowaty, są diagnozowane u osób po 30. roku życia. Dzieje się tak ze względu na chroniczną ekspozycję na stres, złe nawyki żywieniowe, a także czynniki środowiskowe, codzienny makijaż, niestwierdzone alergie.

Wszystkie poważne problemy skórne, w tym oczywiście trądzik, powinny być leczone przez dermatologa. To on wskaże, czy konieczna jest pogłębiona diagnoza endokrynologiczna lub alergologiczna oraz jakie leki mogą pomóc na aktualnym etapie choroby.

W niektórych przypadkach, kiedy zmiany skórne nie są bardzo nasilone albo pojawiają się jedynie sezonowo, działanie wspomagające mogą wykazywać suplementy diety wspomagające włosy, skórę i paznokcie. Pamiętajmy jednak, że nie są to zastępniki leków, a tym bardziej zdrowego trybu życia.

Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mogą sygnalizować niedoskonałości w poszczególnych miejscach?

Kosmetolodzy i dermatolodzy są zdania, że poszczególne rodzaje pryszczy, a zwłaszcza ich umiejscowienie, wiele mówią o przyczynach choroby. Została nawet utworzona specjalistyczna mapa twarzy. Pryszcze, czyli grudkowate zmiany zapalne najczęściej zaczerwienione i bolące oraz wypełnione wydzieliną, zostały przyporządkowane do paru obszarów. I zgodnie z tą mapą:

  • pryszcze na linii włosów świadczą o stosowaniu ciężkich, trudno zmywalnych kosmetyków do makijażu oraz nieodpowiednim jego usuwaniu
  • pryszcze na czole wskazują na dietę obfitującą w nabiał oraz problemy z metabolizmem
  • pryszcze pod oczami mogą wskazywać na zaburzenia pracy nerek i pęcherza
  • pryszcze w okolicy ust pojawiają się u pań najczęściej w okolicy owulacji, ale mogą także być symptomem częstego dotykania ust lub długiego stosowania pomadek bez zachowania zasad higieny (częstego ich wymieniania)
  • pryszcze na brodzie i żuchwie świadczą o zaburzeniach hormonalnych, stresie, a w przypadku mężczyzn mogą być oznaką uczulenia na kosmetyki do golenia lub nieprawidłową technikę golenia
  • pryszcze na plecach wskazują na niezdrowy styl życia oraz alergię na nabiał. Co ciekawe, często pojawiają się również u osób często rozmawiających przez telefon (a jego ekran jest nośnikiem największej ilości bakterii ze wszystkich przedmiotów, które codziennie dotykamy)
  • pryszcze w uszach to skutek nadmiernego spożycia kawy i soli oraz nieprawidłowego nawadniania organizmu
  • pryszcze na nosie często towarzyszą niedoborowi witaminy B, problemom z ciśnieniem i nadmiernemu spożyciu słodyczy
  • pryszcze na brwiach to symptom częstego spożywania alkoholu.

Wyciskanie jako walka z pryszczami – czy to dobry pomysł?

Powiedz stanowcze "nie" wyciskaniu pryszczy - efekty takiego działania doprowadzić cię mogą wyłącznie do trądziku neuropatycznego, a w najlepszym razie powstania głębokich blizn i... dalszych pryszczy.

Wyciskanie pryszczy, które ma na celu pozbycie się wydzieliny zgromadzonej wewnątrz stanu zapalnego, najczęściej jest zabiegiem, w trakcie którego dochodzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry. Niestety, ale w wyniku tego działania często dochodzi do powstania głębokich ran, następstwem których są nieestetyczne blizny. To jednak nie jedyny powód, dla którego wyciskanie nie jest dobrym pomysłem.

Rzadko kiedy w naszej łazience mamy szansę oczyszczać naszą skórę w sposób sterylny - nawet dobrze wyszorowane dłonie nie są wolne od bakterii, które wprowadzone do mikroranki po pryszczu mogą doprowadzić do dalszego zaogniania się stanu zapalnego. Dookoła wyciskanej krostki bardzo często powstają nowe zmiany, ponieważ bakterie są przez nas roznoszone poza obszar pierwotnej zmiany. 

Dlatego jeśli już naprawdę chcemy przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie skóry, powinniśmy udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym pracują wykwalifikowani kosmetolodzy. Oni doradzą, który z wielu zabiegów dostosowanych do skóry trądzikowej będzie przydatny, aby ulżyć naszej cerze (i poprawić nasze samopoczucie). Nie decydujmy się samodzielnie usuwać pryszczy i zaskórników własnymi rękami.

Szybko i zdrowo, czyli jak skutecznie pozbyć się pryszcza

Walka z pryszczami zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych, jednak rzadko kiedy jesteśmy ją w stanie wygrać samodzielnie. Jeśli naszym problemem są zmiany trądzikowe, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację. Na co dzień powinniśmy stosować kosmetyki z linii dopasowanej do potrzeb skóry trądzikowej. Uwaga jednak - trądzik różowaty znacznie różni się od trądziku łojotokowego i preparaty wspomagające leczenie jednej i drugiej choroby mają zupełnie inne składy.

Z pewnością możemy się wspomagać również kosmetykami takimi jak tonik, czy dobrej jakości emulsja do mycia ciała, które ukoją problemy skórne zlokalizowane na całym ciele. 

Rana i opuchlizna po wyciśnięciu pryszcza – co z nią zrobić?

Czym grozi wyciskanie pryszczy? Przede wszystkim powstaniem nowych zmian zapalnych teraz, a następnie wielu blizn w przyszłości. Bardzo często stan zapalny po wyciśnięciu pryszcza jest trudniejszy do zaleczenia niż sam pryszcz, jeśli dysponujemy odpowiednimi lekami i preparatami od dermatologa.

Jeśli już jednak doszło do powstania rany po wyciśnięciu pryszcza, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oczyszczenie rany. Można to zrobić np. przy użyciu octaniseptu. Następnie zmienione chorobowo miejsce warto przecierać wywarem z ziół; szczególnie dobry w tego typu zastosowaniach jest czystek i rumianek. Na koniec można się wspomóc maścią z antybiotykami, np. dostępnym bez recepty preparatem Tribiotic.

Trądzik neuropatyczny: skórne objawy nerwicy. Jak leczyć ten rodzaj trądziku?

Trądzik neuropatyczny jest dermatozą, czyli chorobą skóry, o podłożu psychologicznym. Ten rodzaj trądziku występuje u osób, które kompulsywnie wyciskają zmiany trądzikowe, rozdrapują je i przez to dodatkowo zaostrzają. Mogą to być nie tylko pryszcze, ale również zaskórniki, wszelkie grudki oraz drobne zmiany, których najzwyczajniej w ocenie innych osób nie widać. Jednym z objawów trądziku neuropatycznego jest obsesyjne poszukiwanie nowych zmian przed lustrem i natychmiastowe ich wyciskanie.

Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, "czy mam trądzik neuropatyczny" jest udanie się do specjalisty - terapeuty lub psychologa i podzielenie się z nim swoimi obawami. Warto wiedzieć, że najczęściej trądzik neuropatyczny diagnozowany jest u osób, które - świadomie bądź nie - zmagają się również z innymi chorobami o podłożu psychicznym, takimi jak nerwica, zaburzenia lękowe czy depresja. Wyciśnięcie zmiany skórnej jest często sposobem na uzyskanie chwilowej ulgi i satysfakcji, niestety szybko po nich przychodzi złość i żal.

Zmiany mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również przedramionach, plecach, klatce piersiowej i dekolcie. Po rozdrapanych pryszczach i innych stanach zapalnych zostają najczęściej widoczne blizny i przebarwienia.

Leczenie trądziku neuropatycznego przede wszystkim przebiega w taki sam sposób, jak zwykłego trądziku - lekarz dermatolog przepisuje leki do stosowania miejscowego lub doustnego, a kosmetolog zaleca dostosowane do potrzeb konkretnej skóry zabiegi (peelingi chemiczne, mikrodermabrazję etc.). Wskazane jest jednak udanie się jeszcze do specjalisty, jakim jest psycholog lub psychoterapeuta. Tego typu wizyty pomogą nauczyć się opanowywać obsesyjne odruchy nerwowe i zapobiegać rozdrapywaniu pryszczy. Należy także pamiętać, że często pierwotną chorobą jest nerwica. Objawy skórne są do niej wtórne i część pacjentów po zakończeniu procesu terapeutycznego dotyczącego głębszego problemu, przestaje doświadczać trądziku neuropatycznego.

Psychodermatologia – nowa gałąź medycyny w walce z chorobami skóry o podłożu psychicznym

Psychodermatologia jest stosunkowo młodą dyscypliną medyczną, która łączy w sobie dermatologię i psychiatrię. Obszarem pracy specjalisty z tej dziedziny są choroby skóry, których przyczyna zakorzeniona jest głównie w psychice. Są to tzw. zaburzenia psychosomatyczne, które manifestują się jako świąd skóry, nerwica skóry, skórne zmiany, potrzeba rozdrapywania ran, pryszczy i krostek, pokrzywka czy nadmierne pocenie się. Psychodermatologia zajmuje się także skutkami ubocznymi leczenia dermatologicznego.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.