Wyciskanie pryszczy a trądzik. Czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić?

Wyciskanie pryszczy a trądzik. Czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić? - zdjęcie

Trądzik jest chorobą, która dotyka nie tylko młodzież, ale również dorosłych. Kiedy podłożem powstania trądziku jest psychika, diagnozowany jest trądzik neuropatyczny. Z poniższego artykułu dowiesz się:


- jakie są przyczyny trądziku i w jaki sposób się go leczy
- co to jest trądzikowa mapa twarzy
- czy wyciskanie jako walka z pryszczami jest dobrym pomysłem
- jak pozbyć się pryszczny
- co zrobić z ranami i opuchlizną po wyciśnięciu pryszcza
- czym wyróżnia się trądzik neuropatyczny
- czym zajmuje się psychodermatologia.

Interesuje cię temat dermatologii? Przeczytaj kolejny artykuł: Trądzik noworodkowy - jak go rozpoznać i jak leczyć

Przyczyny trądziku – jak powstaje i w jaki sposób go leczyć?

Najczęściej wymienianą przyczyną powstawania trądziku są zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowo funkcjonujące gruczoły łojowe. W większości przypadków trądzik dotyczy zatem osób młodych, w okresie dojrzewania. Jednak nie jest to normą. Coraz częściej różne odmiany trądziku, w tym trądzik neuropatyczny czy różowaty, są diagnozowane u osób po 30. roku życia. Dzieje się tak ze względu na chroniczną ekspozycję na stres, złe nawyki żywieniowe, a także czynniki środowiskowe, codzienny makijaż, niestwierdzone alergie.

Wszystkie poważne problemy skórne, w tym oczywiście trądzik, powinny być leczone przez dermatologa. To on wskaże, czy konieczna jest pogłębiona diagnoza endokrynologiczna lub alergologiczna oraz jakie leki mogą pomóc na aktualnym etapie choroby.

W niektórych przypadkach, kiedy zmiany skórne nie są bardzo nasilone albo pojawiają się jedynie sezonowo, działanie wspomagające mogą wykazywać suplementy diety wspomagające włosy, skórę i paznokcie. Pamiętajmy jednak, że nie są to zastępniki leków, a tym bardziej zdrowego trybu życia.

Trądzikowa mapa twarzy, czyli co mogą sygnalizować niedoskonałości w poszczególnych miejscach?

Kosmetolodzy i dermatolodzy są zdania, że poszczególne rodzaje pryszczy, a zwłaszcza ich umiejscowienie, wiele mówią o przyczynach choroby. Została nawet utworzona specjalistyczna mapa twarzy. Pryszcze, czyli grudkowate zmiany zapalne najczęściej zaczerwienione i bolące oraz wypełnione wydzieliną, zostały przyporządkowane do paru obszarów. I zgodnie z tą mapą:

  • pryszcze na linii włosów świadczą o stosowaniu ciężkich, trudno zmywalnych kosmetyków do makijażu oraz nieodpowiednim jego usuwaniu
  • pryszcze na czole wskazują na dietę obfitującą w nabiał oraz problemy z metabolizmem
  • pryszcze pod oczami mogą wskazywać na zaburzenia pracy nerek i pęcherza
  • pryszcze w okolicy ust pojawiają się u pań najczęściej w okolicy owulacji, ale mogą także być symptomem częstego dotykania ust lub długiego stosowania pomadek bez zachowania zasad higieny (częstego ich wymieniania)
  • pryszcze na brodzie i żuchwie świadczą o zaburzeniach hormonalnych, stresie, a w przypadku mężczyzn mogą być oznaką uczulenia na kosmetyki do golenia lub nieprawidłową technikę golenia
  • pryszcze na plecach wskazują na niezdrowy styl życia oraz alergię na nabiał. Co ciekawe, często pojawiają się również u osób często rozmawiających przez telefon (a jego ekran jest nośnikiem największej ilości bakterii ze wszystkich przedmiotów, które codziennie dotykamy)
  • pryszcze w uszach to skutek nadmiernego spożycia kawy i soli oraz nieprawidłowego nawadniania organizmu
  • pryszcze na nosie często towarzyszą niedoborowi witaminy B, problemom z ciśnieniem i nadmiernemu spożyciu słodyczy
  • pryszcze na brwiach to symptom częstego spożywania alkoholu.

Wyciskanie jako walka z pryszczami – czy to dobry pomysł?

Powiedz stanowcze "nie" wyciskaniu pryszczy - efekty takiego działania doprowadzić cię mogą wyłącznie do trądziku neuropatycznego, a w najlepszym razie powstania głębokich blizn i... dalszych pryszczy.

Wyciskanie pryszczy, które ma na celu pozbycie się wydzieliny zgromadzonej wewnątrz stanu zapalnego, najczęściej jest zabiegiem, w trakcie którego dochodzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry. Niestety, ale w wyniku tego działania często dochodzi do powstania głębokich ran, następstwem których są nieestetyczne blizny. To jednak nie jedyny powód, dla którego wyciskanie nie jest dobrym pomysłem.

Rzadko kiedy w naszej łazience mamy szansę oczyszczać naszą skórę w sposób sterylny - nawet dobrze wyszorowane dłonie nie są wolne od bakterii, które wprowadzone do mikroranki po pryszczu mogą doprowadzić do dalszego zaogniania się stanu zapalnego. Dookoła wyciskanej krostki bardzo często powstają nowe zmiany, ponieważ bakterie są przez nas roznoszone poza obszar pierwotnej zmiany. 

Dlatego jeśli już naprawdę chcemy przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie skóry, powinniśmy udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym pracują wykwalifikowani kosmetolodzy. Oni doradzą, który z wielu zabiegów dostosowanych do skóry trądzikowej będzie przydatny, aby ulżyć naszej cerze (i poprawić nasze samopoczucie). Nie decydujmy się samodzielnie usuwać pryszczy i zaskórników własnymi rękami.

Szybko i zdrowo, czyli jak skutecznie pozbyć się pryszcza

Walka z pryszczami zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych, jednak rzadko kiedy jesteśmy ją w stanie wygrać samodzielnie. Jeśli naszym problemem są zmiany trądzikowe, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację. Na co dzień powinniśmy stosować kosmetyki z linii dopasowanej do potrzeb skóry trądzikowej. Uwaga jednak - trądzik różowaty znacznie różni się od trądziku łojotokowego i preparaty wspomagające leczenie jednej i drugiej choroby mają zupełnie inne składy.

Z pewnością możemy się wspomagać również kosmetykami takimi jak tonik, czy dobrej jakości emulsja do mycia ciała, które ukoją problemy skórne zlokalizowane na całym ciele. 

Rana i opuchlizna po wyciśnięciu pryszcza – co z nią zrobić?

Czym grozi wyciskanie pryszczy? Przede wszystkim powstaniem nowych zmian zapalnych teraz, a następnie wielu blizn w przyszłości. Bardzo często stan zapalny po wyciśnięciu pryszcza jest trudniejszy do zaleczenia niż sam pryszcz, jeśli dysponujemy odpowiednimi lekami i preparatami od dermatologa.

Jeśli już jednak doszło do powstania rany po wyciśnięciu pryszcza, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oczyszczenie rany. Można to zrobić np. przy użyciu octaniseptu. Następnie zmienione chorobowo miejsce warto przecierać wywarem z ziół; szczególnie dobry w tego typu zastosowaniach jest czystek i rumianek. Na koniec można się wspomóc maścią z antybiotykami, np. dostępnym bez recepty preparatem Tribiotic.

Trądzik neuropatyczny: skórne objawy nerwicy. Jak leczyć ten rodzaj trądziku?

Trądzik neuropatyczny jest dermatozą, czyli chorobą skóry, o podłożu psychologicznym. Ten rodzaj trądziku występuje u osób, które kompulsywnie wyciskają zmiany trądzikowe, rozdrapują je i przez to dodatkowo zaostrzają. Mogą to być nie tylko pryszcze, ale również zaskórniki, wszelkie grudki oraz drobne zmiany, których najzwyczajniej w ocenie innych osób nie widać. Jednym z objawów trądziku neuropatycznego jest obsesyjne poszukiwanie nowych zmian przed lustrem i natychmiastowe ich wyciskanie.

Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, "czy mam trądzik neuropatyczny" jest udanie się do specjalisty - terapeuty lub psychologa i podzielenie się z nim swoimi obawami. Warto wiedzieć, że najczęściej trądzik neuropatyczny diagnozowany jest u osób, które - świadomie bądź nie - zmagają się również z innymi chorobami o podłożu psychicznym, takimi jak nerwica, zaburzenia lękowe czy depresja. Wyciśnięcie zmiany skórnej jest często sposobem na uzyskanie chwilowej ulgi i satysfakcji, niestety szybko po nich przychodzi złość i żal.

Zmiany mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również przedramionach, plecach, klatce piersiowej i dekolcie. Po rozdrapanych pryszczach i innych stanach zapalnych zostają najczęściej widoczne blizny i przebarwienia.

Leczenie trądziku neuropatycznego przede wszystkim przebiega w taki sam sposób, jak zwykłego trądziku - lekarz dermatolog przepisuje leki do stosowania miejscowego lub doustnego, a kosmetolog zaleca dostosowane do potrzeb konkretnej skóry zabiegi (peelingi chemiczne, mikrodermabrazję etc.). Wskazane jest jednak udanie się jeszcze do specjalisty, jakim jest psycholog lub psychoterapeuta. Tego typu wizyty pomogą nauczyć się opanowywać obsesyjne odruchy nerwowe i zapobiegać rozdrapywaniu pryszczy. Należy także pamiętać, że często pierwotną chorobą jest nerwica. Objawy skórne są do niej wtórne i część pacjentów po zakończeniu procesu terapeutycznego dotyczącego głębszego problemu, przestaje doświadczać trądziku neuropatycznego.

Psychodermatologia – nowa gałąź medycyny w walce z chorobami skóry o podłożu psychicznym

Psychodermatologia jest stosunkowo młodą dyscypliną medyczną, która łączy w sobie dermatologię i psychiatrię. Obszarem pracy specjalisty z tej dziedziny są choroby skóry, których przyczyna zakorzeniona jest głównie w psychice. Są to tzw. zaburzenia psychosomatyczne, które manifestują się jako świąd skóry, nerwica skóry, skórne zmiany, potrzeba rozdrapywania ran, pryszczy i krostek, pokrzywka czy nadmierne pocenie się. Psychodermatologia zajmuje się także skutkami ubocznymi leczenia dermatologicznego.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Choroby skóry

Plamy na skórze - co mogą oznaczać? Przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry z problemami
Plamy na skórze są nie tylko problemem natury estetycznej. Mogą bowiem świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach zdrowotnych, których nie powinno się bagatelizować....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co stosować na opuchnięte kostki&...

Kiedy lekarz zaleca antybiotyk na zatoki? Wskazania do antybiotykoterapii
Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, grzybicze albo bakteryjne. Tylko w ostatnim przypadku lekarz zleca antybiotykoterapię, która powinna być ściśle dopasowana nie tylko do rodzaju patogenu, ale również do pacjenta. Kiedy.....

Przeziębienie i grypa

Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny, leczenie i zapobieganie nawrotom
Przewlekłe zapalenie zatok jest uciążliwą dolegliwością, z którą boryka się bardzo wiele osób. Głównym problemem tego schorzenia jest ich długotrwałość, możliwe powikłania i złe samopoczucie. Z tego względu warto jak najszybc...

Układ oddechowy

Rozedma płuc: objawy, przyczyny, rokowanie i leczenie
Rozedma płuc to przewlekła choroba polegająca na trwałym poszerzeniu pęcherzyków płucnych. W wyniku choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia oskrzelików oddechowych i woreczków pęcherzykowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się...

Kosmetyki i uroda

Przewodnik po terapii kwasami na twarz – rodzaje, działanie i bezpieczne stosowanie
W pielęgnacji skóry twarzy można wyróżnić kilka podstawowych etapów, do których należą: oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Niestety wiele osób zapomina o jednym z ważniejszych etapów, jakim...

Choroby i dolegliwości

Ból głowy przy schylaniu – co może oznaczać?
Ból głowy jest powszechną dolegliwością, która może mieć różnorodne przyczyny i objawy. Jednym z mniej typowych, ale niezwykle uciążliwych objawów jest ból głowy, który ...

Układ oddechowy

Płukanie zatok – kiedy i jak je wykonywać? Czy to bolesne?
Zapalenie zatok przynosowych to powszechnie występująca dolegliwość, która rozwija się w następstwie infekcji błon śluzowych nosa oraz alergii. Niekiedy związana jest z nieprawidłową budową anatomiczną. Jednym ze sprawdzonych sposobów lec...

Przeziębienie i grypa

Co na grypę? Przegląd najlepszych leków na grypę i przeziębienie
Przeziębienie i grypa to typowe choroby rozpoznawane w okresie jesienno-zimowym. Leczenie ma charakter objawowy, bardzo istotny jest również odpoczynek wspomagający regenerację organizmu. Co na grypę i przeziębienie sprawdza się najlepiej?...

Układ pokarmowy

Grypa żołądkowa - jak długo chory zaraża?
Grypa żołądkowa, czyli powszechnie występująca wśród dzieci i dorosłych jelitówka, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z wirusem grypy. Wywołują ją zupełnie inne drobnoustroje. Charakterystyczne objawy to biegunka i wymioty, szcz...

Układ pokarmowy

Dieta refluksowa - zasady, produkty, przykładowy jadłospis
Refluks żołądkowo-przełykowy jest coraz poważniejszym problemem zachodnich społeczeństw. Sprzyja temu dieta bazująca na produktach wysokoprzetworzonych, szybkie tempo życia i stres. Dieta refluksowa to jeden z najskuteczniejszych, a...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem