Wstrząs (wstrząśnienie) mózgu – objawy, rozpoznanie, leczenie. Objawy wstrząsu mózgu u dziecka

Wstrząs (wstrząśnienie) mózgu – objawy, rozpoznanie, leczenie. Objawy wstrząsu mózgu u dziecka - zdjęcie

Wstrząśnienie mózgu to zaburzenie, którego nie można lekceważyć. Zaniedbane i nieleczone, może bowiem prowadzić do wielu powikłań, które odbiją się na Twoim zdrowiu. Jeszcze bardziej odbija się jednak na Twoim dziecku. Rozpoznane w porę wstrząśnienie może zostać jednak skutecznie wyleczone. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie jeszcze – poza przewlekłym bólem głowy – są objawy wstrząśnienia mózgu.

Ponadto z artykułu dowiesz się również:

 • Jak wyglądają poszczególne stopnie wstrząśnienia?
 • Dlaczego nie należy bagatelizować wstrząśnienia mózgu?
 • Jak wygląda wstrząśnienie mózgu u dzieci?
 • Ile trwa leczenie wstrząśnienia mózgu i jakie mogą być jego powikłania?
 • Jak wygląda rekonwalescencja i powrót do zdrowia po wstrząśnieniu mózgu?
 • Czy wstrząsu mózgu można uniknąć?

Wstrząs mózgu – co to jest i kiedy do niego dochodzi?

Wstrząs mózgu to schorzenie nazywane również wstrząśnieniem mózgu. Najczęściej dotyka on osób, które miały do czynienia z ciężkim wypadkiem samochodowym lub rowerowym. W grupie wysokiego zagrożenia wstrząsem mózgu znajdują się również osoby, które uprawiają sporty ekstremalne. Pierwsze jego objawy bardzo często są niestety niezauważalne. Osoba, która go doświadcza – najpierw traci przytomność, po czym następnie odzyskuje pełną sprawność psychofizyczną. Jego występowanie związane jest zazwyczaj z urazami doznanymi w głowę. Do poważnego urazu dochodzi w momencie, gdy utrata przytomności trwa przez dłużej niż 15 minut. Dzięki zastosowaniu odpowiednich form prewencji można jednak jego uniknąć. Wstrząśnienie mózgu można podzielić na:

 • Zwykłe wstrząśnienie mózgu – w efekcie, którego dochodzi do powstania zaburzeń o charakterze przejściowym;
 • Stłuczenie mózgu – jest to oznaką rozległego obrzęku mózgu;
 • Zranienie mózgu – mowa o nim w momencie, gdy dochodzi do przerwania tkanki mózgowej, wskutek którego może również wystąpić martwica lub krwotok mózgu.

Podstawowe objawy wstrząsu mózgu – Stopień I, II i III

Objawy wstrząsu mózgu można podzielić według trzystopniowej skali. Są to:

 • Stopień I – mówi się o nich, gdy nie odnotowano nastąpienia utraty przytomności, a wstrząśnienie ustępuje po maksymalnie 15 minutach od nastąpienia wypadku;
 • Stopień II – ma miejsce, gdy objawy wstrząśnienia są obecne przez dłużej niż 15 minut od momentu wypadku;
 • Stopień III – następuje, gdy w wyniku wstrząśnienia doszło do utraty przytomności.

Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, z którym stopniem wstrząsu mózgu mamy do czynienia – zawsze należy udać się z tym do lekarza.

Wstrząśnienie mózgu – lekki uraz mózgu, którego nie warto bagatelizować

Wielu osobom, które doświadczyły wstrząśnienia mózgu, wydawało się, że mają do czynienia jedynie z lekkim urazem głowy. Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach były to znacznie poważniejsze urazy. Zbagatelizowanie tego problemu i brak wizyty u lekarza, mogą prowadzić do powstania wielu poważnych powikłań. Zwłaszcza w przypadku dzieci – ze względu na to, że w ich przypadku bardzo często wstrząśnienie mózgu przebiega bezobjawowo. Jak się jednak okazuje wywołany nim uraz, może mieć charakter długofalowy. Dlatego zawsze – nawet w wypadku podejrzenia wstrząśnienia, należy udać się do lekarza.

Objawy wstrząśnienia mózgu a inne urazy głowy

Objawy wstrząsu mózgu u dziecka, jak i u dorosłych mogą być identyczne. W przypadku dzieci bardzo często zdarza się jednak, że wstrząśnienie przebiega bezobjawowo, co tylko dodatkowo utrudnia jego rozpoznanie.

Wstrząśnienie mózgu – objawy

Za najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu uznaje się:

 • Utratę przytomności;
 • Zaburzenia mowy;
 • Wymioty i nudności;
 • Bóle głowy i zawroty;
 • Poczucie zmęczenia;
 • Światłowstręt;
 • Zaburzenia pamięci;
 • Szumy uszne i nadwrażliwość na hałas,
 • Zaburzenia koncentracji lub osobowości.

Wstrząs mózgu – objawy i czas ich występowania

Czas ujawniania się objawów wstrząśnienia mózgu jest niezwykle zróżnicowany. Jego objawy mogą się bowiem pojawić od razu po wypadku – równie dobrze jednak mogą występować z opóźnieniem.

Wstrząs mózgu u dzieci – kiedy zadzwonić po karetkę?

Warto pamiętać o tym, że nie każdy uraz głowy musi być oznaką wstrząśnienie mózgu u dziecka. Bardzo ważnym elementem jest jednak obserwacja pociechy i tego, jak czuje się ono po uderzeniu się w głowę. Niestety nawet badanie pourazowe może nie wykryć wstrząśnienie mózgu u dziecka. Nie znaczy to jednak, że dziecko go nie doznało... Pierwsze objawy urazu mogą mieć miejsce nawet po 3 dniach od zajścia wypadku. Pytanie, kiedy należy wezwać do dziecka karetkę? Należy udać się z dzieckiem do lekarza lub szpitala niezwłocznie po tym, gdy poza wymiotami, nudnościami i bólami, dziecko zacznie cierpieć na zaburzenia pamięci lub koordynacji ruchowej.

Powikłania po wstrząśnieniu mózgu. Ile trwa leczenie?

Powikłania, podobnie jak i objawy wstrząśnienia mózgu przebiegają w różnym tempie – zależnie od wieku, wielkości urazu oraz uwarunkowań genetycznych danej osoby. W najgorszym przypadku, w wyniku doznanego wstrząsu mózgu może dojść do powikłań takich jak udar mózgu lub jego częściowa martwica.

Wstrząs mózgu – ile trwa leczenie?

Bardzo często objawy wstrząśnienia mózgu mijają same. Niestety jednak zdarza się, ze w wielu przypadkach dochodzi do występowania zespołu powstrząśnieniowego. Objawia się on silnymi bólami oraz zawrotami głowy, a także występowaniem problemów z pamięcią. W niektórych przypadkach mogą się one utrzymywać nawet przez kilka kolejnych tygodni po wypadku.

Co robić po wstrząśnieniu mózgu? Rekonwalescencja i powrót do zdrowia

Leczenie wstrząsu mózgu przebiega głównie zachowawczo. Oznacza to, że na wypadek jego podejrzenia zaleca się głównie zaprzestania uprawiania sportów oraz innych, intensywnych aktywności fizycznych. Niezastosowanie się do tych wytycznych może być bowiem przykre w swoich skutkach. Osobę z podejrzeniem lub rozpoznanym wstrząśnieniem mózgu należy odizolować od głośnej muzyki, gier komputerowych oraz intensywnych bodźców świetlnych. W wielu przypadkach lekarza polecają także podawanie choremu tabletek uspokajających oraz przeciwbólowych, takich jak Ibuprom. Wysoką skutecznością w uśmieżeniu bóli głowy cieszą się również plastry przeciwbólowe. Przez cały okres rekonwalescencji należy również obserwować chorego.

Jak uniknąć wstrząsu mózgu? Lepiej zapobiegać niż leczyć

Tak jak wspomniano już wcześniej – leczenie objawów wstrząsu mózgu przebiega zachowawczo. Dlatego zdaniem wielu lekarzy należy przede wszystkim zacząć od zapobiegania powstawania takim urazom. Osobom, które uprawiają sporty ekstremalne, zaleca się noszenie odzieży ochronnej – w tym kasków na głowę. Wiele urazów może bowiem powstać nawet w trakcie zwykłej jazdy na rowerze. Należy również pamiętać o tym, żeby pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę lub nie podejmować sportów, po spożytym alkoholu. Nawet w małych ilościach może on bowiem wpłynąć na koordynację ruchową naszego ciała, a następnie stać się przyczyną doznanego wstrząsu. Przede wszystkim warto również pamiętać o tym, by zawsze w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych lub jazdy samochodem, mieć przy sobie apteczkę i inne materiały opatrunkowe. Wielu ekspertów radzi również zaznajomienie się z technikami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.