Wrastający paznokieć, czyli uporczywy towarzysz codzienności. Jak się go pozbyć?

problem z wrastającymi paznokciami - zdjęcie

Higiena naszych stóp odgrywa bardzo ważną rolę. W ciągu dnia ciągle się poruszamy, nasze stopy muszą być zachowane w jak najlepszej kondycji. Wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Jest to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która często uniemożliwia bezbolesne chodzenie.

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • jakie są przyczyny wrastających paznokci
  • jakie są sposoby na wrastające paznokcie
  • jak skutecznie pozbyć się wrastających paznokci u dziecka

Zobacz również artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie

Główną przyczyną powodującą wrastanie paznokcia jest noszenie źle dopasowanego obuwia. Pojawienie się ropy w obolałym miejscu przy paznokciu wskazuje na stan zapalny i infekcję, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów takich jak płyn na wrastające paznokcie czy klamra. Postępowanie przy wrastającym paznokciu u dzieci najczęściej wymaga zastosowania maści z antybiotykiem. Najlepszym domowym sposobem na wrastający paznokieć jest moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą lub mydłem. Zabiegi chirurgiczne to ostateczność, którą należy wybrać, jeśli żadne inne metody nie przynoszą poprawy.

Wrastający paznokieć - jakie są przyczyny powstania problemu ? 

Na wrastające paznokcie narażeni jesteśmy wszyscy. Istnieją jednak pewne czynniki, które znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia wrastania. Należą do nich uwarunkowania anatomiczne, tj. deformacje stóp i palców, kształt naszych paznokci i sposób ich rośnięcia. Osoby chorujące na cukrzycę są szczególnie narażone na wrastający paznokieć. Ponadto nagły wzrost ciałazmiana biomechaniki chodu, regularne noszenie zbyt ciasnego obuwia o szpiczastym czubku, noszenie butów na wysokim obcasie. Pielęgnacja także może być przyczyną wrastania paznokci. Jeśli przycinamy je zbyt krótko i nadajemy im okrągły kształt stwarzamy doskonałe podłoże do wrastania. Należy uważać również na uszkodzenia wałów paznokciowych. Jeśli nie utrzymujemy odpowiedniej higieny naszych stóp i rąk, lub niezgrabnie manipulujemy nożyczkami, możemy zrobić sobie krzywdę kończącą się wrastaniem naszych paznokci. Częstą przyczyną są także urazy lub przeciążenia związane z nagminnym podrażnieniem okolic paznokcia. Zdarzają się również osoby, u których wrastający paznokieć jest predyspozycją genetyczną. Bardzo często rodzice i dziadkowie przez całe swoje życie walczyli z podobnym problemem. 

Wrastający paznokieć - ropa jako jeden z objawów 

Pierwsze objawy zwiastujące problem nie są uciążliwe. Ból pojawi się dopiero przy uciśnięciu wałów paznokciowych. Następnym etapem wrastającego paznokcia jest odczuwanie sporego bólu podczas chodzenia w zabudowanym obuwiu a nawet w zwykłych skarpetkach. Skóra wokół paznokcia staje się mocno zaczerwieniona i zobaczyć można opuchliznę. Ból i zaczerwienie nasilają się. Koło wrastającego paznokcia ropa zaczyna się bardzo szybko pojawiać. 

Naukowcy opracowali klasyfikację Heifetza, według której wystąpienie ropy kwalifikuje się do najpoważniejszego, trzeciego etapu wrastającego paznokcia. Wydzielina ropna i towarzyszącą jej infekcja, powinny być jak najszybciej poddane leczeniu

Sposoby na wrastający paznokieć - z jakich preparatów skorzystać ? 

Wiele osób zastanawia się jakie preparaty dostępne na rynku będą najbardziej skuteczne w uciążliwej walce z wrastającym paznokciem. Sposobów jest bardzo wiele. Na rynku wybór jest ogromny i łatwo można się zagubić. Jedną z najpopularniejszych metod jest założenie klamry na wrastający paznokieć. Jej głównym zadaniem jest wyprostowanie wrastającego paznokcia bez ingerencji chirurgicznej. Z metod nieinwazyjnych dostępny jest także płyn na wrastające paznokcie, który zmiękcza twardość paznokcia i niweluje uczucie dyskomfortu. Warto również wyposażyć się w specjalistyczne nożyczki wykonane ze stali nierdzewnej, które przeznaczone są do pielęgnacji problematycznych paznokci. 

Wrastający paznokieć u dziecka - jak się ich pozbyć? 

Problem wrastającego paznokcia u dziecka pojawia się coraz częściej i spędza sen z powiek chorego i rodziców. Wrastający paznokieć u niemowlaka również nie jest rzadkością. Jeśli tylko zauważmy u naszego dziecka zaczerwienie wokół palca, opuchliznę należy natychmiast użyć maści na wrastający paznokieć, która oparta jest na antybiotyku. Można również zastosować inne środki antyseptyczne. Jeśli paznokieć wrasta u niemowlaka, stosuje się tamponadę nasączoną w wodzie utlenionej. Tamponada odizoluje paznokieć niemowlaka od skóry co przyniesie mu szybką ulgę. Najlepsza w tym celu będzie jałowa tamponada. Dla dzieci i niemowląt nie są wskazane preparaty na wrastające paznokcie przeznaczone dla dorosłych. 

Wrastający paznokieć- domowe sposoby do powtórzenia w domu 

Istnieją także domowe sposoby na wrastające paznokcie. Warto spróbować ich działania przed wizytą u specjalisty. Jeśli dolegliwości są małe, odczuwasz jedynie ból podczas chodzenia czy noszenia obuwia lub skarpet, spróbuj pomoczyć stopy w ciepłej wodzie z mydłem lub w wodzie z solą około 15 minut. Kiedy już upłynie rekomendowany czas, wyjmij i osusz stopę, a następnie spróbuj ukierunkować problematyczny paznokieć w prawidłową stronę. Pod wpływem rozmaczania jest miękki, elastyczny, lekko uniesiony i warto spróbować rozwiązać problem. Co wybrać na wrastający paznokieć zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli jednak zauważysz ropę i stan zapalny, koniecznie umów wizytę do specjalisty.

Przede wszystkim istotna jest właściwa pielęgnacja paznokci. Jeśli będziemy je zbyt krótko przycinać, paznokieć będzie nam notorycznie wrastał. Trzeba przycinać je najlepiej na taką długość, aby troszkę wystawały ponad opuszkę. Wtedy mamy pewność, że nie ingerujemy zbyt głęboko. Ważny jest też nadawany kształt. Nie powinno obcinać się boków paznokcia. Najlepiej jeśli mają kształt kwadratowy. Najgorzej gdy chcemy nadać formę półokrągłą. Wówczas zwiększamy ryzyko wrastania. 

Istnieje jeszcze jedna domowa metoda, która wzbudza sporo kontrowersji. Mowa o odmrożeniu i wycięciu. Przykładamy w bolesne miejsce kostkę lodu na około 4 minuty, dokładnie w miejsce wrastania, a następnie tak schłodzony i znieczulony zimnem kawałek paznokcia wycinamy za pomocą sterylnych narzędzi. 

Wrastający paznokieć - zabieg potrzebny, gdy inne metody nie działają 

Zabieg na wrastającym paznokciu jest konieczny, jeśli ani domowe ani farmakologiczne metody nie przynoszą żadnych efektów. 

Istnieje kilka metod chirurgii podologicznej. Pierwszą z nich jest plastyka wałów paznokciowych, która polega na podaniu miejscowego znieczulenia, wycięciu skóry i zmienionej zapalnie tkanki oraz nałożeniu szwów. Rekonwalescencja nie jest długa, szybko powraca się do pełnej sprawności.

Drugą możliwą metodą jest resekcja, czyli usunięcie całej płytki paznokcia. Stosuje się ją bardzo rzadko ze względu na małą skuteczność i wysoką ingerencję. Dochodzimy do pełnej sprawności przed dłuższy okres czasu. 

Trzecia opcja to tzw. metoda Quenu, która polega na klinowym usunięciu płytki oraz fałdu paznokcia. Usuwa się skręconą część płytki oraz macierz paznokcia. 

Najnowszą techniką jest elektrokoagulacja, w której stosuje się zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Jest to zabieg bezinwazyjny. Pacjent od razu po zabiegu może normalnie funkcjonować. 

Problem wrastającego paznokcia dotyka bardzo dużo osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Warto znać podstawowe zasady i profilaktykę, która pozwoli nam unikać tej przykrej dolegliwości. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.