Wrastający paznokieć, czyli uporczywy towarzysz codzienności. Jak się go pozbyć?

baner

Wrastający paznokieć, czyli uporczywy towarzysz codzienności. Jak się go pozbyć?

Higiena naszych stóp odgrywa bardzo ważną rolę. W ciągu dnia ciągle się poruszamy, nasze stopy muszą być zachowane w jak najlepszej kondycji. Wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Jest to wyjątkowo uporczywa dolegliwo

Higiena naszych stóp odgrywa bardzo ważną rolę. W ciągu dnia ciągle się poruszamy, nasze stopy muszą być zachowane w jak najlepszej kondycji. Wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Jest to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która często uniemożliwia bezbolesne chodzenie.

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • jakie są przyczyny wrastających paznokci
  • jakie są sposoby na wrastające paznokcie
  • jak skutecznie pozbyć się wrastających paznokci u dziecka

Zobacz również artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie

Główną przyczyną powodującą wrastanie paznokcia jest noszenie źle dopasowanego obuwia. Pojawienie się ropy w obolałym miejscu przy paznokciu wskazuje na stan zapalny i infekcję, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów takich jak płyn na wrastające paznokcie czy klamra. Postępowanie przy wrastającym paznokciu u dzieci najczęściej wymaga zastosowania maści z antybiotykiem. Najlepszym domowym sposobem na wrastający paznokieć jest moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą lub mydłem. Zabiegi chirurgiczne to ostateczność, którą należy wybrać, jeśli żadne inne metody nie przynoszą poprawy.

Wrastający paznokieć - jakie są przyczyny powstania problemu ? 

Na wrastające paznokcie narażeni jesteśmy wszyscy. Istnieją jednak pewne czynniki, które znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia wrastania. Należą do nich uwarunkowania anatomiczne, tj. deformacje stóp i palców, kształt naszych paznokci i sposób ich rośnięcia. Osoby chorujące na cukrzycę są szczególnie narażone na wrastający paznokieć. Ponadto nagły wzrost ciałazmiana biomechaniki chodu, regularne noszenie zbyt ciasnego obuwia o szpiczastym czubku, noszenie butów na wysokim obcasie. Pielęgnacja także może być przyczyną wrastania paznokci. Jeśli przycinamy je zbyt krótko i nadajemy im okrągły kształt stwarzamy doskonałe podłoże do wrastania. Należy uważać również na uszkodzenia wałów paznokciowych. Jeśli nie utrzymujemy odpowiedniej higieny naszych stóp i rąk, lub niezgrabnie manipulujemy nożyczkami, możemy zrobić sobie krzywdę kończącą się wrastaniem naszych paznokci. Częstą przyczyną są także urazy lub przeciążenia związane z nagminnym podrażnieniem okolic paznokcia. Zdarzają się również osoby, u których wrastający paznokieć jest predyspozycją genetyczną. Bardzo często rodzice i dziadkowie przez całe swoje życie walczyli z podobnym problemem. 

Wrastający paznokieć - ropa jako jeden z objawów 

Pierwsze objawy zwiastujące problem nie są uciążliwe. Ból pojawi się dopiero przy uciśnięciu wałów paznokciowych. Następnym etapem wrastającego paznokcia jest odczuwanie sporego bólu podczas chodzenia w zabudowanym obuwiu a nawet w zwykłych skarpetkach. Skóra wokół paznokcia staje się mocno zaczerwieniona i zobaczyć można opuchliznę. Ból i zaczerwienie nasilają się. Koło wrastającego paznokcia ropa zaczyna się bardzo szybko pojawiać. 

Naukowcy opracowali klasyfikację Heifetza, według której wystąpienie ropy kwalifikuje się do najpoważniejszego, trzeciego etapu wrastającego paznokcia. Wydzielina ropna i towarzyszącą jej infekcja, powinny być jak najszybciej poddane leczeniu

Sposoby na wrastający paznokieć - z jakich preparatów skorzystać ? 

Wiele osób zastanawia się jakie preparaty dostępne na rynku będą najbardziej skuteczne w uciążliwej walce z wrastającym paznokciem. Sposobów jest bardzo wiele. Na rynku wybór jest ogromny i łatwo można się zagubić. Jedną z najpopularniejszych metod jest założenie klamry na wrastający paznokieć. Jej głównym zadaniem jest wyprostowanie wrastającego paznokcia bez ingerencji chirurgicznej. Z metod nieinwazyjnych dostępny jest także płyn na wrastające paznokcie, który zmiękcza twardość paznokcia i niweluje uczucie dyskomfortu. Warto również wyposażyć się w specjalistyczne nożyczki wykonane ze stali nierdzewnej, które przeznaczone są do pielęgnacji problematycznych paznokci. 

Wrastający paznokieć u dziecka - jak się ich pozbyć? 

Problem wrastającego paznokcia u dziecka pojawia się coraz częściej i spędza sen z powiek chorego i rodziców. Wrastający paznokieć u niemowlaka również nie jest rzadkością. Jeśli tylko zauważmy u naszego dziecka zaczerwienie wokół palca, opuchliznę należy natychmiast użyć maści na wrastający paznokieć, która oparta jest na antybiotyku. Można również zastosować inne środki antyseptyczne. Jeśli paznokieć wrasta u niemowlaka, stosuje się tamponadę nasączoną w wodzie utlenionej. Tamponada odizoluje paznokieć niemowlaka od skóry co przyniesie mu szybką ulgę. Najlepsza w tym celu będzie jałowa tamponada. Dla dzieci i niemowląt nie są wskazane preparaty na wrastające paznokcie przeznaczone dla dorosłych. 

Wrastający paznokieć- domowe sposoby do powtórzenia w domu 

Istnieją także domowe sposoby na wrastające paznokcie. Warto spróbować ich działania przed wizytą u specjalisty. Jeśli dolegliwości są małe, odczuwasz jedynie ból podczas chodzenia czy noszenia obuwia lub skarpet, spróbuj pomoczyć stopy w ciepłej wodzie z mydłem lub w wodzie z solą około 15 minut. Kiedy już upłynie rekomendowany czas, wyjmij i osusz stopę, a następnie spróbuj ukierunkować problematyczny paznokieć w prawidłową stronę. Pod wpływem rozmaczania jest miękki, elastyczny, lekko uniesiony i warto spróbować rozwiązać problem. Co wybrać na wrastający paznokieć zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli jednak zauważysz ropę i stan zapalny, koniecznie umów wizytę do specjalisty.

Przede wszystkim istotna jest właściwa pielęgnacja paznokci. Jeśli będziemy je zbyt krótko przycinać, paznokieć będzie nam notorycznie wrastał. Trzeba przycinać je najlepiej na taką długość, aby troszkę wystawały ponad opuszkę. Wtedy mamy pewność, że nie ingerujemy zbyt głęboko. Ważny jest też nadawany kształt. Nie powinno obcinać się boków paznokcia. Najlepiej jeśli mają kształt kwadratowy. Najgorzej gdy chcemy nadać formę półokrągłą. Wówczas zwiększamy ryzyko wrastania. 

Istnieje jeszcze jedna domowa metoda, która wzbudza sporo kontrowersji. Mowa o odmrożeniu i wycięciu. Przykładamy w bolesne miejsce kostkę lodu na około 4 minuty, dokładnie w miejsce wrastania, a następnie tak schłodzony i znieczulony zimnem kawałek paznokcia wycinamy za pomocą sterylnych narzędzi. 

Wrastający paznokieć - zabieg potrzebny, gdy inne metody nie działają 

Zabieg na wrastającym paznokciu jest konieczny, jeśli ani domowe ani farmakologiczne metody nie przynoszą żadnych efektów. 

Istnieje kilka metod chirurgii podologicznej. Pierwszą z nich jest plastyka wałów paznokciowych, która polega na podaniu miejscowego znieczulenia, wycięciu skóry i zmienionej zapalnie tkanki oraz nałożeniu szwów. Rekonwalescencja nie jest długa, szybko powraca się do pełnej sprawności.

Drugą możliwą metodą jest resekcja, czyli usunięcie całej płytki paznokcia. Stosuje się ją bardzo rzadko ze względu na małą skuteczność i wysoką ingerencję. Dochodzimy do pełnej sprawności przed dłuższy okres czasu. 

Trzecia opcja to tzw. metoda Quenu, która polega na klinowym usunięciu płytki oraz fałdu paznokcia. Usuwa się skręconą część płytki oraz macierz paznokcia. 

Najnowszą techniką jest elektrokoagulacja, w której stosuje się zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Jest to zabieg bezinwazyjny. Pacjent od razu po zabiegu może normalnie funkcjonować. 

Problem wrastającego paznokcia dotyka bardzo dużo osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Warto znać podstawowe zasady i profilaktykę, która pozwoli nam unikać tej przykrej dolegliwości. 

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie si...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.