Wrastający paznokieć, czyli uporczywy towarzysz codzienności. Jak się go pozbyć?

problem z wrastającymi paznokciami - zdjęcie

Wrastający paznokieć, czyli uporczywy towarzysz codzienności. Jak się go pozbyć?

Higiena naszych stóp odgrywa bardzo ważną rolę. W ciągu dnia ciągle się poruszamy, nasze stopy muszą być zachowane w jak najlepszej kondycji. Wiele osób boryka się z problemem wrastających paznokci. Jest to wyjątkowo uporczywa dolegliwość, która często uniemożliwia bezbolesne chodzenie.

W tym artykule dowiesz się m.in.:

  • jakie są przyczyny wrastających paznokci
  • jakie są sposoby na wrastające paznokcie
  • jak skutecznie pozbyć się wrastających paznokci u dziecka

Zobacz również artykuł: Zdrowe i mocne paznokcie

Główną przyczyną powodującą wrastanie paznokcia jest noszenie źle dopasowanego obuwia. Pojawienie się ropy w obolałym miejscu przy paznokciu wskazuje na stan zapalny i infekcję, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów takich jak płyn na wrastające paznokcie czy klamra. Postępowanie przy wrastającym paznokciu u dzieci najczęściej wymaga zastosowania maści z antybiotykiem. Najlepszym domowym sposobem na wrastający paznokieć jest moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą lub mydłem. Zabiegi chirurgiczne to ostateczność, którą należy wybrać, jeśli żadne inne metody nie przynoszą poprawy.

Wrastający paznokieć - jakie są przyczyny powstania problemu ? 

Na wrastające paznokcie narażeni jesteśmy wszyscy. Istnieją jednak pewne czynniki, które znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia wrastania. Należą do nich uwarunkowania anatomiczne, tj. deformacje stóp i palców, kształt naszych paznokci i sposób ich rośnięcia. Osoby chorujące na cukrzycę są szczególnie narażone na wrastający paznokieć. Ponadto nagły wzrost ciałazmiana biomechaniki chodu, regularne noszenie zbyt ciasnego obuwia o szpiczastym czubku, noszenie butów na wysokim obcasie. Pielęgnacja także może być przyczyną wrastania paznokci. Jeśli przycinamy je zbyt krótko i nadajemy im okrągły kształt stwarzamy doskonałe podłoże do wrastania. Należy uważać również na uszkodzenia wałów paznokciowych. Jeśli nie utrzymujemy odpowiedniej higieny naszych stóp i rąk, lub niezgrabnie manipulujemy nożyczkami, możemy zrobić sobie krzywdę kończącą się wrastaniem naszych paznokci. Częstą przyczyną są także urazy lub przeciążenia związane z nagminnym podrażnieniem okolic paznokcia. Zdarzają się również osoby, u których wrastający paznokieć jest predyspozycją genetyczną. Bardzo często rodzice i dziadkowie przez całe swoje życie walczyli z podobnym problemem. 

Wrastający paznokieć - ropa jako jeden z objawów 

Pierwsze objawy zwiastujące problem nie są uciążliwe. Ból pojawi się dopiero przy uciśnięciu wałów paznokciowych. Następnym etapem wrastającego paznokcia jest odczuwanie sporego bólu podczas chodzenia w zabudowanym obuwiu a nawet w zwykłych skarpetkach. Skóra wokół paznokcia staje się mocno zaczerwieniona i zobaczyć można opuchliznę. Ból i zaczerwienie nasilają się. Koło wrastającego paznokcia ropa zaczyna się bardzo szybko pojawiać. 

Naukowcy opracowali klasyfikację Heifetza, według której wystąpienie ropy kwalifikuje się do najpoważniejszego, trzeciego etapu wrastającego paznokcia. Wydzielina ropna i towarzyszącą jej infekcja, powinny być jak najszybciej poddane leczeniu

Sposoby na wrastający paznokieć - z jakich preparatów skorzystać ? 

Wiele osób zastanawia się jakie preparaty dostępne na rynku będą najbardziej skuteczne w uciążliwej walce z wrastającym paznokciem. Sposobów jest bardzo wiele. Na rynku wybór jest ogromny i łatwo można się zagubić. Jedną z najpopularniejszych metod jest założenie klamry na wrastający paznokieć. Jej głównym zadaniem jest wyprostowanie wrastającego paznokcia bez ingerencji chirurgicznej. Z metod nieinwazyjnych dostępny jest także płyn na wrastające paznokcie, który zmiękcza twardość paznokcia i niweluje uczucie dyskomfortu. Warto również wyposażyć się w specjalistyczne nożyczki wykonane ze stali nierdzewnej, które przeznaczone są do pielęgnacji problematycznych paznokci. 

Wrastający paznokieć u dziecka - jak się ich pozbyć? 

Problem wrastającego paznokcia u dziecka pojawia się coraz częściej i spędza sen z powiek chorego i rodziców. Wrastający paznokieć u niemowlaka również nie jest rzadkością. Jeśli tylko zauważmy u naszego dziecka zaczerwienie wokół palca, opuchliznę należy natychmiast użyć maści na wrastający paznokieć, która oparta jest na antybiotyku. Można również zastosować inne środki antyseptyczne. Jeśli paznokieć wrasta u niemowlaka, stosuje się tamponadę nasączoną w wodzie utlenionej. Tamponada odizoluje paznokieć niemowlaka od skóry co przyniesie mu szybką ulgę. Najlepsza w tym celu będzie jałowa tamponada. Dla dzieci i niemowląt nie są wskazane preparaty na wrastające paznokcie przeznaczone dla dorosłych. 

Wrastający paznokieć- domowe sposoby do powtórzenia w domu 

Istnieją także domowe sposoby na wrastające paznokcie. Warto spróbować ich działania przed wizytą u specjalisty. Jeśli dolegliwości są małe, odczuwasz jedynie ból podczas chodzenia czy noszenia obuwia lub skarpet, spróbuj pomoczyć stopy w ciepłej wodzie z mydłem lub w wodzie z solą około 15 minut. Kiedy już upłynie rekomendowany czas, wyjmij i osusz stopę, a następnie spróbuj ukierunkować problematyczny paznokieć w prawidłową stronę. Pod wpływem rozmaczania jest miękki, elastyczny, lekko uniesiony i warto spróbować rozwiązać problem. Co wybrać na wrastający paznokieć zależy od indywidualnych upodobań. Jeśli jednak zauważysz ropę i stan zapalny, koniecznie umów wizytę do specjalisty.

Przede wszystkim istotna jest właściwa pielęgnacja paznokci. Jeśli będziemy je zbyt krótko przycinać, paznokieć będzie nam notorycznie wrastał. Trzeba przycinać je najlepiej na taką długość, aby troszkę wystawały ponad opuszkę. Wtedy mamy pewność, że nie ingerujemy zbyt głęboko. Ważny jest też nadawany kształt. Nie powinno obcinać się boków paznokcia. Najlepiej jeśli mają kształt kwadratowy. Najgorzej gdy chcemy nadać formę półokrągłą. Wówczas zwiększamy ryzyko wrastania. 

Istnieje jeszcze jedna domowa metoda, która wzbudza sporo kontrowersji. Mowa o odmrożeniu i wycięciu. Przykładamy w bolesne miejsce kostkę lodu na około 4 minuty, dokładnie w miejsce wrastania, a następnie tak schłodzony i znieczulony zimnem kawałek paznokcia wycinamy za pomocą sterylnych narzędzi. 

Wrastający paznokieć - zabieg potrzebny, gdy inne metody nie działają 

Zabieg na wrastającym paznokciu jest konieczny, jeśli ani domowe ani farmakologiczne metody nie przynoszą żadnych efektów. 

Istnieje kilka metod chirurgii podologicznej. Pierwszą z nich jest plastyka wałów paznokciowych, która polega na podaniu miejscowego znieczulenia, wycięciu skóry i zmienionej zapalnie tkanki oraz nałożeniu szwów. Rekonwalescencja nie jest długa, szybko powraca się do pełnej sprawności.

Drugą możliwą metodą jest resekcja, czyli usunięcie całej płytki paznokcia. Stosuje się ją bardzo rzadko ze względu na małą skuteczność i wysoką ingerencję. Dochodzimy do pełnej sprawności przed dłuższy okres czasu. 

Trzecia opcja to tzw. metoda Quenu, która polega na klinowym usunięciu płytki oraz fałdu paznokcia. Usuwa się skręconą część płytki oraz macierz paznokcia. 

Najnowszą techniką jest elektrokoagulacja, w której stosuje się zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Jest to zabieg bezinwazyjny. Pacjent od razu po zabiegu może normalnie funkcjonować. 

Problem wrastającego paznokcia dotyka bardzo dużo osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Warto znać podstawowe zasady i profilaktykę, która pozwoli nam unikać tej przykrej dolegliwości. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.