Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny

Efekty uboczne spożywania dużej ilości kofeiny i tauryny  - zdjęcie

Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o ważnej kwestii, jaką jest wpływ energetyków na zdrowie.

Jakie kwestie opisano w artykule?

  • Jak działają energetyki?
  • Co dzieje się z ciałem kilka minut po wypiciu energetyka?
  • Co dokładnie kryje się w składzie napojów energetycznych? Które z tych składników są uzależniające?
  • Jak napoje energetyczne wpływają na pracę mózgu, serca i zębów? Skutki uboczne picia energetyków.
  • Tauryna – skutki uboczne.
  • Efekty uboczne kofeiny.
  • Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków?
  • Odstawienie napojów energetycznych – objawy.
  • Niebezpieczne interakcje energetyków z lekami.

Powszechnie przyjmuje się, że energetyki poprawiają pamięć. Są jednak jeszcze inne metody na poprawę w tym zakresie. Jeśli chcesz poznać niektóre z nich, przeczytaj tekst: „Suplementy diety a pamięć”.

Jak działają napoje energetyzujące?

Czy często sięgasz po napój energetyczny, aby przetrwać cały dzień i móc skoncentrować się na pracy lub nauce? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że napoje energetyzujące stają się coraz bardziej popularne, ale mogą być również bardzo niezdrowe. Napoje te są pełne cukru i kofeiny, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich np. otyłość, choroby serca, cukrzyca. Ponadto, produkty te są często sprzedawane dzieciom i młodzieży, która jest szczególnie narażona na skutki ich picia.

Co robią energetyki z organizmem? Co dzieje się z ciałem kilka minut po wypiciu energetyka?

Co robią energetyki z organizmem? Jeśli szukasz szybkiego i łatwego zastrzyku energii, picie napoju energetycznego może być świetną opcją.

Napoje energetyzujące mogą pomóc poprawić nastrój i stan psychiczny. Jeśli czujesz się zmęczony lub przygnębiony, szybki zastrzyk kofeiny poprawi skupienie oraz koncentrację.

Napoje energetyczne mogą również zapewnić fizyczny zastrzyk energii. Jeśli czujesz się ospały lub wyczerpany, kilka łyków napoju może pomóc ci podnieść poziom energii.

Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki sportowe, pomocne mogą okazać się napoje energetyczne. Wykazano, że kofeina zwiększa czujność i poprawia czas reakcji, co może być pomocne podczas uprawiania sportu.

Co dokładnie kryje się w składzie napojów energetycznych? Które z tych składników są uzależniające?

W ostatnich latach sprzedaż napojów energetycznych eksplodowała. W 2011 roku sprzedaż napojów energetycznych osiągnęła 8,9 miliarda dolarów w samych Stanach Zjednoczonych (Beverage Digest, 2012). To wzrost o 29% w stosunku do 2010 roku. Co zatem napędza ten wzrost? Duża część ma związek z marketingiem tych produktów.

Napoje energetyzujące są reklamowane jako sposób na poprawę sprawności fizycznej i umysłowej. Często są reklamowane jako „bezcukrowe” i „niskokaloryczne”, co sprawia, że wydają się zdrowszą alternatywą dla innych słodkich napojów takich jak napoje gazowane. Napoje energetyzujące są również często promowane jako sposób na zwiększenie czujności i czuwania. Jest to atrakcyjne dla osób, które mają wymagającą pracę lub które muszą spędzać całe noce, ucząc się do egzaminów.

Oprócz agresywnych kampanii marketingowych napoje energetyczne przemawiają do ludzi również dlatego, że zawierają kofeinę i inne stymulanty. Kofeina jest lekiem psychoaktywnym, który może zwiększać czujność i poprawiać nastrój. Może również pomóc poczuć się przypływ energii i zmniejszyć zmęczenie (Ranasinghe i Jayawardena, 2016). Dla niektórych osób może to być bardzo pociągające uczucie.

Inne stymulanty w napojach energetycznych to guarana, tauryna i żeń-szeń (Ranasinghe i Jayawardena, 2016). Składniki te są często dodawane w celu dalszego wzmocnienia działania kofeiny i uczynienia napoju jeszcze skuteczniejszym w dostarczaniu energii. Jednak mogą one również powodować niebezpieczne skutki uboczne, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Jak napoje energetyczne wpływają na pracę mózgu, serca i zębów? Skutki picia energetyków

Lubisz napoje energetyczne? Czy uważasz, że dają dodatkowy zastrzyk energii, gdy jej potrzebujesz? Wiele osób tak myśli, co jednak nie zmienia faktu, że z tymi napojami wiąże się pewne ryzyko, o którym możesz nie wiedzieć. Przyjrzyjmy się krótko- i długoterminowemu wpływowi napojów energetycznych na zdrowie. Jeśli myślisz o złapaniu napoju energetycznego następnym razem, gdy będziesz potrzebować zastrzyku energii, miej poniższe informacje na uwadze.

W krótkiej perspektywie napoje te mogą powodować przyspieszenie akcji serca i ciśnienie krwi, a także zwiększoną czujność i uczucie euforii. Mogą jednak również prowadzić do odwodnienia, zgagi, osłabienia pracy mózgu, poczucia niepokoju i bezsenności. W niektórych przypadkach napoje energetyczne zostały powiązane z poważniejszymi problemami takimi jak zawały serca i udary.

Długoterminowe skutki napojów energetycznych nie są jeszcze tak dobrze zbadane, ale istnieją pewne dowody na to, że mogą być równie szkodliwe. Regularne spożywanie tych napojów może prowadzić do chronicznego odwodnienia, które z kolei może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym kamienie nerkowe czy uszkodzenia zębów (wskutek dużej ilości cukru znajdującego się w napojach). Napoje energetyzujące zostały również powiązane z otyłością, cukrzycą typu 2 i osłabieniem układu nerwowego.

Skutki uboczne długotrwałego spożywania tauryny i kofeiny. Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków?

W napojach energetycznych znajdują się duże ilości kofeiny. Substancja ta działa pobudzająco, ale jeśli chodzi o efekty uboczne kofeiny, zalicza się do nich m.in. bezsenność, wzrost ciśnienia krwi, przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko osteoporozy czy problemy skórne. Trzeba mieć na uwadze potencjalne efekty uboczne kofeiny jeszcze przed rozpoczęciem przygody z energetykami.

Co możesz zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z napojami energetycznymi? Jeśli szukasz rozwiązania problemu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość - istnieje wiele zdrowych alternatyw dla napojów energetycznych.

Po pierwsze, możesz spróbować pić więcej wody. Odwodnienie często może powodować zmęczenie, więc picie wody może w naturalny sposób poprawić poziom energii. Możesz także spróbować jeść pokarmy bogate w białko lub zdrowe tłuszcze, ponieważ mogą one pomóc w utrzymaniu energii przez cały dzień, a jednocześnie nie szkodzić układowi pokarmowemu. Inną opcją jest trochę ćwiczeń - nawet krótki spacer może pomóc zwiększyć poziom energii i poprawić ogólny stan zdrowia.

Objawy odstawienia napojów energetycznych

Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zdrowych alternatyw lub całkowite ich unikanie. Dokonując mądrzejszych wyborów dotyczących spożycia napojów, możesz poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Trzeba jednak mieć na uwadze efekty, jakie może wywołać odstawienie napojów energetycznych – objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych kilku dni/tygodni od rozpoczęcia detoksu. Do oznak zalicza się np. ogólne złe samopoczucie, a także uczucie przemęczenia i rozdrażnienia.

Niebezpieczne interakcje energetyków z lekami

Trzeba pamiętać, że stosowanie leków może być poważnym przeciwwskazaniem do zażywania napojów energetycznych. Rozumie się przez to w szczególności tzw. leki psychotropowe. Niezależnie od tego, jakie medykamenty obecnie zażywamy, zalecany jest kontakt z lekarzem, który doradzi, czy jeśli w danej sytuacji zdecydujemy się na picie energetykówskutki takiego zachowania będą poważne.

Czy energetyki szkodzą? Podsumowanie

Czy energetyki szkodzą? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wciąż nie wiadomo, jak silna jest długoterminowa szkodliwość energetyków. Podsumowując, napoje energetyczne są niezdrowe i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z napojami energetycznymi. Aby uniknąć tych zagrożeń, wybieraj zdrowe alternatywy dla napojów energetycznych. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że należy bezwzględnie unikać tego typu rozwiązań. Okazjonalne picie napojów nie powinno doprowadzić do problemów zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, niewskazany jest nadmiar – dopiero wówczas grozi nam ryzyko szkodliwości energetyków.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.