Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny

Efekty uboczne spożywania dużej ilości kofeiny i tauryny  - zdjęcie

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny

Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o ważnej kwestii, jaką jest wpływ energetyków na zdrowie.

Jakie kwestie opisano w artykule?

  • Jak działają energetyki?
  • Co dzieje się z ciałem kilka minut po wypiciu energetyka?
  • Co dokładnie kryje się w składzie napojów energetycznych? Które z tych składników są uzależniające?
  • Jak napoje energetyczne wpływają na pracę mózgu, serca i zębów? Skutki uboczne picia energetyków.
  • Tauryna – skutki uboczne.
  • Efekty uboczne kofeiny.
  • Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków?
  • Odstawienie napojów energetycznych – objawy.
  • Niebezpieczne interakcje energetyków z lekami.

Powszechnie przyjmuje się, że energetyki poprawiają pamięć. Są jednak jeszcze inne metody na poprawę w tym zakresie. Jeśli chcesz poznać niektóre z nich, przeczytaj tekst: „Suplementy diety a pamięć”.

Jak działają napoje energetyzujące?

Czy często sięgasz po napój energetyczny, aby przetrwać cały dzień i móc skoncentrować się na pracy lub nauce? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że napoje energetyzujące stają się coraz bardziej popularne, ale mogą być również bardzo niezdrowe. Napoje te są pełne cukru i kofeiny, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich np. otyłość, choroby serca, cukrzyca. Ponadto, produkty te są często sprzedawane dzieciom i młodzieży, która jest szczególnie narażona na skutki ich picia.

Co robią energetyki z organizmem? Co dzieje się z ciałem kilka minut po wypiciu energetyka?

Co robią energetyki z organizmem? Jeśli szukasz szybkiego i łatwego zastrzyku energii, picie napoju energetycznego może być świetną opcją.

Napoje energetyzujące mogą pomóc poprawić nastrój i stan psychiczny. Jeśli czujesz się zmęczony lub przygnębiony, szybki zastrzyk kofeiny poprawi skupienie oraz koncentrację.

Napoje energetyczne mogą również zapewnić fizyczny zastrzyk energii. Jeśli czujesz się ospały lub wyczerpany, kilka łyków napoju może pomóc ci podnieść poziom energii.

Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki sportowe, pomocne mogą okazać się napoje energetyczne. Wykazano, że kofeina zwiększa czujność i poprawia czas reakcji, co może być pomocne podczas uprawiania sportu.

Co dokładnie kryje się w składzie napojów energetycznych? Które z tych składników są uzależniające?

W ostatnich latach sprzedaż napojów energetycznych eksplodowała. W 2011 roku sprzedaż napojów energetycznych osiągnęła 8,9 miliarda dolarów w samych Stanach Zjednoczonych (Beverage Digest, 2012). To wzrost o 29% w stosunku do 2010 roku. Co zatem napędza ten wzrost? Duża część ma związek z marketingiem tych produktów.

Napoje energetyzujące są reklamowane jako sposób na poprawę sprawności fizycznej i umysłowej. Często są reklamowane jako „bezcukrowe” i „niskokaloryczne”, co sprawia, że wydają się zdrowszą alternatywą dla innych słodkich napojów takich jak napoje gazowane. Napoje energetyzujące są również często promowane jako sposób na zwiększenie czujności i czuwania. Jest to atrakcyjne dla osób, które mają wymagającą pracę lub które muszą spędzać całe noce, ucząc się do egzaminów.

Oprócz agresywnych kampanii marketingowych napoje energetyczne przemawiają do ludzi również dlatego, że zawierają kofeinę i inne stymulanty. Kofeina jest lekiem psychoaktywnym, który może zwiększać czujność i poprawiać nastrój. Może również pomóc poczuć się przypływ energii i zmniejszyć zmęczenie (Ranasinghe i Jayawardena, 2016). Dla niektórych osób może to być bardzo pociągające uczucie.

Inne stymulanty w napojach energetycznych to guarana, tauryna i żeń-szeń (Ranasinghe i Jayawardena, 2016). Składniki te są często dodawane w celu dalszego wzmocnienia działania kofeiny i uczynienia napoju jeszcze skuteczniejszym w dostarczaniu energii. Jednak mogą one również powodować niebezpieczne skutki uboczne, jeśli są spożywane w nadmiarze.

Jak napoje energetyczne wpływają na pracę mózgu, serca i zębów? Skutki picia energetyków

Lubisz napoje energetyczne? Czy uważasz, że dają dodatkowy zastrzyk energii, gdy jej potrzebujesz? Wiele osób tak myśli, co jednak nie zmienia faktu, że z tymi napojami wiąże się pewne ryzyko, o którym możesz nie wiedzieć. Przyjrzyjmy się krótko- i długoterminowemu wpływowi napojów energetycznych na zdrowie. Jeśli myślisz o złapaniu napoju energetycznego następnym razem, gdy będziesz potrzebować zastrzyku energii, miej poniższe informacje na uwadze.

W krótkiej perspektywie napoje te mogą powodować przyspieszenie akcji serca i ciśnienie krwi, a także zwiększoną czujność i uczucie euforii. Mogą jednak również prowadzić do odwodnienia, zgagi, osłabienia pracy mózgu, poczucia niepokoju i bezsenności. W niektórych przypadkach napoje energetyczne zostały powiązane z poważniejszymi problemami takimi jak zawały serca i udary.

Długoterminowe skutki napojów energetycznych nie są jeszcze tak dobrze zbadane, ale istnieją pewne dowody na to, że mogą być równie szkodliwe. Regularne spożywanie tych napojów może prowadzić do chronicznego odwodnienia, które z kolei może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym kamienie nerkowe czy uszkodzenia zębów (wskutek dużej ilości cukru znajdującego się w napojach). Napoje energetyzujące zostały również powiązane z otyłością, cukrzycą typu 2 i osłabieniem układu nerwowego.

Skutki uboczne długotrwałego spożywania tauryny i kofeiny. Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków?

W napojach energetycznych znajdują się duże ilości kofeiny. Substancja ta działa pobudzająco, ale jeśli chodzi o efekty uboczne kofeiny, zalicza się do nich m.in. bezsenność, wzrost ciśnienia krwi, przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko osteoporozy czy problemy skórne. Trzeba mieć na uwadze potencjalne efekty uboczne kofeiny jeszcze przed rozpoczęciem przygody z energetykami.

Co możesz zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z napojami energetycznymi? Jeśli szukasz rozwiązania problemu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość - istnieje wiele zdrowych alternatyw dla napojów energetycznych.

Po pierwsze, możesz spróbować pić więcej wody. Odwodnienie często może powodować zmęczenie, więc picie wody może w naturalny sposób poprawić poziom energii. Możesz także spróbować jeść pokarmy bogate w białko lub zdrowe tłuszcze, ponieważ mogą one pomóc w utrzymaniu energii przez cały dzień, a jednocześnie nie szkodzić układowi pokarmowemu. Inną opcją jest trochę ćwiczeń - nawet krótki spacer może pomóc zwiększyć poziom energii i poprawić ogólny stan zdrowia.

Objawy odstawienia napojów energetycznych

Jak walczyć z uzależnieniem od energetyków? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zdrowych alternatyw lub całkowite ich unikanie. Dokonując mądrzejszych wyborów dotyczących spożycia napojów, możesz poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Trzeba jednak mieć na uwadze efekty, jakie może wywołać odstawienie napojów energetycznych – objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych kilku dni/tygodni od rozpoczęcia detoksu. Do oznak zalicza się np. ogólne złe samopoczucie, a także uczucie przemęczenia i rozdrażnienia.

Niebezpieczne interakcje energetyków z lekami

Trzeba pamiętać, że stosowanie leków może być poważnym przeciwwskazaniem do zażywania napojów energetycznych. Rozumie się przez to w szczególności tzw. leki psychotropowe. Niezależnie od tego, jakie medykamenty obecnie zażywamy, zalecany jest kontakt z lekarzem, który doradzi, czy jeśli w danej sytuacji zdecydujemy się na picie energetykówskutki takiego zachowania będą poważne.

Czy energetyki szkodzą? Podsumowanie

Czy energetyki szkodzą? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wciąż nie wiadomo, jak silna jest długoterminowa szkodliwość energetyków. Podsumowując, napoje energetyczne są niezdrowe i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z napojami energetycznymi. Aby uniknąć tych zagrożeń, wybieraj zdrowe alternatywy dla napojów energetycznych. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że należy bezwzględnie unikać tego typu rozwiązań. Okazjonalne picie napojów nie powinno doprowadzić do problemów zdrowotnych. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, niewskazany jest nadmiar – dopiero wówczas grozi nam ryzyko szkodliwości energetyków.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłyszeć o nowych suplementach, które coraz częściej produkowane są n...

Układ rozrodczy i moczowy

Infekcje intymne – rodzaje, objawy i leczenie.
Rodzaje i objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać? Pojawienie się niepożądanych dolegliwości ze strony okolic intymnych najczęściej świadczy o tym, że doszło do rozwoju infekcji. Są różne rodzaje infekcji intymnych, a p...

Choroby wieku dziecięcego

Przepuklina pępkowa u dorosłych i dzieci: przyczyny, objawy i leczenie
Czy wiesz, że przepuklina pępkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci?...

Układ pokarmowy

Rak żołądka: pierwsze objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania
Nowotwory złośliwe – w tym rak żołądka – wymagają odpowiedniej diagnozy i możliwie jak najszybszego wykrycia. Wczesne stadium choroby ma lepsze rokowania niż zaawansowany stopień nowotworu. ...

Dieta i odchudzanie

Aminokwasy: podział, właściwości i rola w organizmie. Źródła aminokwasów w diecie
Aminokwasy są bardzo istotne dla naszego organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń czy konsekwencji, takich jak zmęczenie czy bóle głowy, a nawet depresja. Czym zatem są aminokwasy?...

Układ nerwowy

Apatia jako częsty objaw depresji: przyczyny, objawy i leczenie apatii
Apatia jest jednym ze stanów psychicznych, którego głównymi objawami są: niechęć do wykonywania codziennych aktywności, a także potrzeba odosobnienia. Dodatkowo pacjent lub pacjentka boryka się z ograniczeniem odczuwania emocji...

Układ rozrodczy i moczowy

Choroby weneryczne (STD): rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka
Choroby weneryczne zaliczane są do najbardziej wstydliwych przypadłości. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą chorą. Pierwsze objawy chorób wenerycznych są często mylone z innymi chorobami, co usypia czujność....

Układ rozrodczy i moczowy

Cykl miesiączkowy bez tajemnic: długość, fazy, dni płodne i samopoczucie
Cykl miesiączkowy pojawia się, gdy kobieta osiąga dojrzałość płciową. Badania przeprowadzane w ostatnich latach jednak, wykazują, iż niemal połowa osób znajdujących się w wieku dojrzewania nie posiada niezbędnej wiedzy na ten temat....

Jama ustna

Paradontoza: przyczyny powstawania i objawy zapalenia przyzębia. Jak zapobiegać i leczyć paradontozę?
Zęby i dziąsła są nieustannie narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników. Duże zagrożenie stanowią dla nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za rozwój próchnicy, ale także paradontozy. Paradontoza, określana r...

Ciąża i dziecko

Ciąża pozamaciczna: objawy, przebieg i postępowanie w przypadku ciąży ektopowej
Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, charakteryzuje się zagnieżdżeniem zarodka poza błoną śluzową macicy. Niekiedy zanika samoistnie, jednak może również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Najczęściej związana jest...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.