Woda w kolanie (wysięk) – przyczyny i leczenie. Dlaczego Twoje kolano może być spuchnięte i co z tym zrobić?

Woda w kolanie - zdjęcie

Woda w kolanie jest niezwykle bolesną i ograniczającą przypadłością. Tworzy się w wyniku nadmiernego nagromadzenia płynu w torebce stawowej. Do zapalenia może dojść poprzez stłuczenie, uraz lub obciążenie - właśnie dlatego osoby aktywne są bardziej narażone na tę dolegliwość. Co więcej, niekiedy wysięk może być następstwem poważniejszej choroby, wymaga wtedy zabiegu takiego jak np. artroskopia. Jednak spora część przypadków jest leczona doraźnie i w zupełności wystarczą domowe sposoby na uśmierzenie bólu i zmniejszenie obrzęku. Po wyleczeniu należy ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia wysięku, zmieniając dotychczasowy styl życia. Należy również pamiętać, że nieleczona woda w kolanie może znacznie ograniczyć sprawność ruchową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest woda w kolanie,
  • jakie objawy daje wysięk,
  • jakie urazy mogą spowodować gromadzenie się płynu w kolanie,
  • jak sobie pomóc w oczekiwaniu na wizytę lekarską,
  • w jaki sposób leczy się wysięk,
  • kiedy domowe sposoby wystarczą,
  • jak wygląda odpływ wody z kolana,
  • jak uniknąć zapalenia stawu kolanowego.

Zobacz również, na czym polega artroskopia i jak się do niej przygotować w artykule: artroskopia kolana, na czym polega.

Czym jest woda w kolanie i skąd się bierze?

Woda w kolanie powstaje na skutek stanu zapalnego występującego w torebce stawowej, który powoduje nadmierne wytwarzanie płynu przez znajdującą się w niej błonę maziową. W wyniku nagromadzenia się wody kolano staje się obrzęknięte i powiększone. Co więcej, tym objawom towarzyszy również ból utrudniający poruszanie się. Tego rodzaju stan zapalny może powstać w wyniku urazu mechanicznego lub nadmiernego obciążenia kolan. Niekiedy wywołany jest także stanem chorobowym takim jak m.in.: zapalenie kaletki przedrzepkowej, guzy, torbiele, dna moczowa czy też zwyrodnienie stawów. Właśnie dlatego dopiero po rozpoznaniu przyczyny lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczony stan zapalny może spowodować duże ograniczenie podczas poruszania.

Objawy wysiękowego zapalenia stawu kolanowego - obrzęk, powiększenie i ból stawu kolanowego

Najczęściej przy zapaleniu stawu kolanowego występuje ból o różnym natężeniu i obrzęk. Kolano jest znacznie powiększone i sztywne. Nagromadzona woda w kolanie utrudnia zginanie i stawanie na chorej nodze. Czasami można również wyczuć pod skórą napełniony płynem woreczek. Charakterystycznym objawem jest także strzykanie i przeskakiwanie kolana, a w niektórych przypadkach również uczucie zbytniego rozluźnienia stawu. W wyniku urazów mechanicznych powstaje też zasinienie. Obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie i ciepło w okolicy kolana. Za to objaw wywołujący sztywność stawów w różnych rejonach może wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak temu schorzeniu towarzyszą również inne symptomy tak samo, jak przy zakrzepicy, o której można przeczytać w artykule dotyczącym zakrzepicy żył głębokich. Właśnie dlatego nie należy czekać, aż nieprzyjemne objawy same znikną, tylko jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu.

Kontuzje i urazy - najczęstsza przyczyna gromadzenia się płynu w kolanie u aktywnych

Na kontuzje i urazy częściej narażone są osoby aktywne. Szczególnie obciążające dla stawów kolanowych są takie sporty jak piłka nożna, tenis, jazda na rowerze, bieganie. Znaczne obciążenie stawów kolanowych nadmierną aktywnością może doprowadzić do zrobienia się stanu zapalnego. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak przerwa w sporcie. Równie niebezpieczne mogą być wszelkie wypadki podczas tego typu zajęć. Zarówno stłuczenia, uderzenia, jak i upadki mogą wywołać zapalenie. Właśnie dlatego, aktywni powinni pamiętać o odpoczynku i odpowiednich przerwach pomiędzy treningami. Czy woda w kolanie jest niebezpieczna w takim przypadku? Jeżeli wysięk spowodowany jest urazem mechanicznym, zazwyczaj wystarczą domowe sposoby, leki przeciwbólowe, i ograniczenie aktywności fizycznej na jakiś czas. Warto również wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przy stłuczeniach, o czym przeczytasz w artykule: stłuczenia pierwsza pomoc. Dobrze wiedzieć, że nie tylko sportowcy, ale również osoby starsze i te zmagające się z nadwagą są w grupie narażonej na zapalenie stawu kolanowego.

Jak pomóc sobie przed wizytą lekarską? Doraźne, domowe sposoby

Czasami na konsultację ze specjalistą trzeba trochę poczekać. Wtedy przydatne mogą się okazać domowe sposoby na wodę w kolanie. Przede wszystkim warto zastosować zimny okład na spuchnięte miejsce, dzięki czemu uśmierzy się ból i zmniejszy obrzęk. Niektórzy stosują także młode liście kapusty, które dobrze działają na opuchliznę. W aptekach można dostać maść składającą się z nagietka lub żywokostu — zioła te skutecznie zmniejszają obrzęk. Oczywiście na silny ból warto zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które także mogą zmniejszyć zapalenie. Chore kolano można również położyć nieco wyżej niż resztę ciała. Jednak najważniejszy jest odpoczynek i nieprzeciążanie stawu. Takie metody są też przydatne przy spuchniętych kostkach, więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule dotyczącym domowych sposobów na opuchnięte kostki u nóg. Dzięki domowym środkom zaradczym bez problemu można w spokoju doczekać do wizyty lekarskiej.

Sposoby leczenia wysięku w stawie kolanowym

Gdy już wiesz, jak wygląda woda w kolanie i jak sobie pomóc to przychodzi pora na dowiedzenie się czegoś na temat leczenia wysięku. Przede wszystkim podczas wizyty lekarz określi charakter problemu poprzez dokładny wywiad lekarski. Następnie zostanie wykonana aspiracja stawu — czyli odciągnięcie płynu za pomocą strzykawki. Płyn ten często wysyłany jest do analizy, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Sam wysięk przeważnie leczony jest doraźnie, o ile nie jest spowodowany poważniejszymi schorzeniami. Zazwyczaj wystarczą leki przeciwbólowe i odpoczynek. W przypadku zapalenia bakteryjnego wdrożony jest antybiotyk. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, po którym zalecana jest rehabilitacja. Wtedy też stosowane są ortezy stawu kolanowego unieruchamiające kolano. Tego rodzaju stabilizator stosowany jest też przy zwichnięciach i urazach, odciąża chory staw.

Jak leczyć to domowymi sposobami, a kiedy należy udać się do lekarza?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wysięk w kolanie zawsze warto skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze dolegliwości, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Na szczęście większość stanów zapalnych spowodowana jest zwykłym obciążeniem lub niewielkim urazem, który z powodzeniem można leczyć samemu w domu tak samo, jak opuchliznę dłoni, o której możesz poczytać w artykule opuchlizna nóg i dłoni, skuteczne i sprawdzone sposoby na obrzęki. Jednak w przypadku stanów zapalnych stawów o metodzie leczenia zawsze powinien zdecydować specjalista. Oczywiście bywają przypadki, gdy obrzęk sam się wchłonie po zastosowaniu zimnego okładu i odpoczynku. Wtedy wystarczy ograniczyć aktywność fizyczną i przez jakiś czas więcej odpoczywać. Doraźnie oprócz okładu można zastosować maść i leki przeciwzapalne. Niemniej jednak wysięk może trwać od paru dni do kilku tygodni dlatego, zamiast zastanawiać się, czy woda w kolanie — czy sama zniknie lepiej zasięgnąć porady fachowca. Do lekarza należy się także udać, gdy obrzęk nawraca lub gdy nie jest wiadomy powód jego wystąpienia.

Jakie zabiegi może zalecić lekarz?

Czasami zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia zapalenia stawu kolanowego. Wtedy stosowana jest artroskopia kolana. Zabieg stosowany jest zazwyczaj przy uszkodzeniu rzepki, błony maziowej, infekcjach stawów, nowotworach, a także w przypadku cysty Bakera. Sam proceder wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa około godziny. Po zabiegu pacjent nie może obciążać stawu przez około 3 tygodnie. Jednak lekarz może zdecydować się też na odciągnięcie płynu poprzez nakłucie jamy stawowej. W takim przypadku często wykonuje się również iniekcję do stawu kortykosteroidów, które zmniejszą stan zapalny.

Czy odpływ płynu z kolana boli?

W celu pozbycia się wody z kolana stosuje się punkcje — czyli odciągnięcie wody z kolana za pomocą strzykawki. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie lekarskim przy znieczuleniu miejscowym. Właśnie dlatego jest całkowicie bezbolesny. Zazwyczaj, gdy woda w kolanie zostanie usunięta, pacjent od razu czuje się lepiej, jednak przez kilka dni lepiej unikać obciążania stawu.

Jak zapobiec gromadzeniu się płynu w kolanie?

Nie zawsze możesz mieć wpływ na obecność wysięku, zwłaszcza gdy spowodowany jest stanem chorobowym. Jednak w większości przypadków wystarczy nadmiernie nie obciążać stawów kolanowych, uważać podczas wykonywania aktywności fizycznej i prowadzić zdrową dietę, aby nie doprowadzić do nadwagi. Można również poszukać w Internecie wzmianek na forum. W takich miejscach ludzie dzielą się różnymi informacjami, również na temat zapobiegania takim dolegliwościom. Jeżeli zapalenie stawu kolanowego miało już miejsce, to zastanów się, czym było spowodowane i wyeliminuj ten czynniki ze swojego życia. Uprawiając sporty wysokiego ryzyka, warto również mieć pod ręką maść na wodę w kolanie i leki przeciwbólowe. Jednak czasami jedynym rozwiązaniem jest zmiana aktywności fizycznej na taką, która będzie mniej obciążająca dla stawów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem