Woda w kolanie (wysięk) – przyczyny i leczenie. Dlaczego Twoje kolano może być spuchnięte i co z tym zrobić?

Woda w kolanie - zdjęcie

Woda w kolanie jest niezwykle bolesną i ograniczającą przypadłością. Tworzy się w wyniku nadmiernego nagromadzenia płynu w torebce stawowej. Do zapalenia może dojść poprzez stłuczenie, uraz lub obciążenie - właśnie dlatego osoby aktywne są bardziej narażone na tę dolegliwość. Co więcej, niekiedy wysięk może być następstwem poważniejszej choroby, wymaga wtedy zabiegu takiego jak np. artroskopia. Jednak spora część przypadków jest leczona doraźnie i w zupełności wystarczą domowe sposoby na uśmierzenie bólu i zmniejszenie obrzęku. Po wyleczeniu należy ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia wysięku, zmieniając dotychczasowy styl życia. Należy również pamiętać, że nieleczona woda w kolanie może znacznie ograniczyć sprawność ruchową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest woda w kolanie,
  • jakie objawy daje wysięk,
  • jakie urazy mogą spowodować gromadzenie się płynu w kolanie,
  • jak sobie pomóc w oczekiwaniu na wizytę lekarską,
  • w jaki sposób leczy się wysięk,
  • kiedy domowe sposoby wystarczą,
  • jak wygląda odpływ wody z kolana,
  • jak uniknąć zapalenia stawu kolanowego.

Zobacz również, na czym polega artroskopia i jak się do niej przygotować w artykule: artroskopia kolana, na czym polega.

Czym jest woda w kolanie i skąd się bierze?

Woda w kolanie powstaje na skutek stanu zapalnego występującego w torebce stawowej, który powoduje nadmierne wytwarzanie płynu przez znajdującą się w niej błonę maziową. W wyniku nagromadzenia się wody kolano staje się obrzęknięte i powiększone. Co więcej, tym objawom towarzyszy również ból utrudniający poruszanie się. Tego rodzaju stan zapalny może powstać w wyniku urazu mechanicznego lub nadmiernego obciążenia kolan. Niekiedy wywołany jest także stanem chorobowym takim jak m.in.: zapalenie kaletki przedrzepkowej, guzy, torbiele, dna moczowa czy też zwyrodnienie stawów. Właśnie dlatego dopiero po rozpoznaniu przyczyny lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczony stan zapalny może spowodować duże ograniczenie podczas poruszania.

Objawy wysiękowego zapalenia stawu kolanowego - obrzęk, powiększenie i ból stawu kolanowego

Najczęściej przy zapaleniu stawu kolanowego występuje ból o różnym natężeniu i obrzęk. Kolano jest znacznie powiększone i sztywne. Nagromadzona woda w kolanie utrudnia zginanie i stawanie na chorej nodze. Czasami można również wyczuć pod skórą napełniony płynem woreczek. Charakterystycznym objawem jest także strzykanie i przeskakiwanie kolana, a w niektórych przypadkach również uczucie zbytniego rozluźnienia stawu. W wyniku urazów mechanicznych powstaje też zasinienie. Obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie i ciepło w okolicy kolana. Za to objaw wywołujący sztywność stawów w różnych rejonach może wskazywać na reumatoidalne zapalenie stawów. Jednak temu schorzeniu towarzyszą również inne symptomy tak samo, jak przy zakrzepicy, o której można przeczytać w artykule dotyczącym zakrzepicy żył głębokich. Właśnie dlatego nie należy czekać, aż nieprzyjemne objawy same znikną, tylko jak najszybciej znaleźć przyczynę problemu.

Kontuzje i urazy - najczęstsza przyczyna gromadzenia się płynu w kolanie u aktywnych

Na kontuzje i urazy częściej narażone są osoby aktywne. Szczególnie obciążające dla stawów kolanowych są takie sporty jak piłka nożna, tenis, jazda na rowerze, bieganie. Znaczne obciążenie stawów kolanowych nadmierną aktywnością może doprowadzić do zrobienia się stanu zapalnego. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak przerwa w sporcie. Równie niebezpieczne mogą być wszelkie wypadki podczas tego typu zajęć. Zarówno stłuczenia, uderzenia, jak i upadki mogą wywołać zapalenie. Właśnie dlatego, aktywni powinni pamiętać o odpoczynku i odpowiednich przerwach pomiędzy treningami. Czy woda w kolanie jest niebezpieczna w takim przypadku? Jeżeli wysięk spowodowany jest urazem mechanicznym, zazwyczaj wystarczą domowe sposoby, leki przeciwbólowe, i ograniczenie aktywności fizycznej na jakiś czas. Warto również wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przy stłuczeniach, o czym przeczytasz w artykule: stłuczenia pierwsza pomoc. Dobrze wiedzieć, że nie tylko sportowcy, ale również osoby starsze i te zmagające się z nadwagą są w grupie narażonej na zapalenie stawu kolanowego.

Jak pomóc sobie przed wizytą lekarską? Doraźne, domowe sposoby

Czasami na konsultację ze specjalistą trzeba trochę poczekać. Wtedy przydatne mogą się okazać domowe sposoby na wodę w kolanie. Przede wszystkim warto zastosować zimny okład na spuchnięte miejsce, dzięki czemu uśmierzy się ból i zmniejszy obrzęk. Niektórzy stosują także młode liście kapusty, które dobrze działają na opuchliznę. W aptekach można dostać maść składającą się z nagietka lub żywokostu — zioła te skutecznie zmniejszają obrzęk. Oczywiście na silny ból warto zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które także mogą zmniejszyć zapalenie. Chore kolano można również położyć nieco wyżej niż resztę ciała. Jednak najważniejszy jest odpoczynek i nieprzeciążanie stawu. Takie metody są też przydatne przy spuchniętych kostkach, więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule dotyczącym domowych sposobów na opuchnięte kostki u nóg. Dzięki domowym środkom zaradczym bez problemu można w spokoju doczekać do wizyty lekarskiej.

Sposoby leczenia wysięku w stawie kolanowym

Gdy już wiesz, jak wygląda woda w kolanie i jak sobie pomóc to przychodzi pora na dowiedzenie się czegoś na temat leczenia wysięku. Przede wszystkim podczas wizyty lekarz określi charakter problemu poprzez dokładny wywiad lekarski. Następnie zostanie wykonana aspiracja stawu — czyli odciągnięcie płynu za pomocą strzykawki. Płyn ten często wysyłany jest do analizy, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Sam wysięk przeważnie leczony jest doraźnie, o ile nie jest spowodowany poważniejszymi schorzeniami. Zazwyczaj wystarczą leki przeciwbólowe i odpoczynek. W przypadku zapalenia bakteryjnego wdrożony jest antybiotyk. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, po którym zalecana jest rehabilitacja. Wtedy też stosowane są ortezy stawu kolanowego unieruchamiające kolano. Tego rodzaju stabilizator stosowany jest też przy zwichnięciach i urazach, odciąża chory staw.

Jak leczyć to domowymi sposobami, a kiedy należy udać się do lekarza?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wysięk w kolanie zawsze warto skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze dolegliwości, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Na szczęście większość stanów zapalnych spowodowana jest zwykłym obciążeniem lub niewielkim urazem, który z powodzeniem można leczyć samemu w domu tak samo, jak opuchliznę dłoni, o której możesz poczytać w artykule opuchlizna nóg i dłoni, skuteczne i sprawdzone sposoby na obrzęki. Jednak w przypadku stanów zapalnych stawów o metodzie leczenia zawsze powinien zdecydować specjalista. Oczywiście bywają przypadki, gdy obrzęk sam się wchłonie po zastosowaniu zimnego okładu i odpoczynku. Wtedy wystarczy ograniczyć aktywność fizyczną i przez jakiś czas więcej odpoczywać. Doraźnie oprócz okładu można zastosować maść i leki przeciwzapalne. Niemniej jednak wysięk może trwać od paru dni do kilku tygodni dlatego, zamiast zastanawiać się, czy woda w kolanie — czy sama zniknie lepiej zasięgnąć porady fachowca. Do lekarza należy się także udać, gdy obrzęk nawraca lub gdy nie jest wiadomy powód jego wystąpienia.

Jakie zabiegi może zalecić lekarz?

Czasami zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia zapalenia stawu kolanowego. Wtedy stosowana jest artroskopia kolana. Zabieg stosowany jest zazwyczaj przy uszkodzeniu rzepki, błony maziowej, infekcjach stawów, nowotworach, a także w przypadku cysty Bakera. Sam proceder wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa około godziny. Po zabiegu pacjent nie może obciążać stawu przez około 3 tygodnie. Jednak lekarz może zdecydować się też na odciągnięcie płynu poprzez nakłucie jamy stawowej. W takim przypadku często wykonuje się również iniekcję do stawu kortykosteroidów, które zmniejszą stan zapalny.

Czy odpływ płynu z kolana boli?

W celu pozbycia się wody z kolana stosuje się punkcje — czyli odciągnięcie wody z kolana za pomocą strzykawki. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie lekarskim przy znieczuleniu miejscowym. Właśnie dlatego jest całkowicie bezbolesny. Zazwyczaj, gdy woda w kolanie zostanie usunięta, pacjent od razu czuje się lepiej, jednak przez kilka dni lepiej unikać obciążania stawu.

Jak zapobiec gromadzeniu się płynu w kolanie?

Nie zawsze możesz mieć wpływ na obecność wysięku, zwłaszcza gdy spowodowany jest stanem chorobowym. Jednak w większości przypadków wystarczy nadmiernie nie obciążać stawów kolanowych, uważać podczas wykonywania aktywności fizycznej i prowadzić zdrową dietę, aby nie doprowadzić do nadwagi. Można również poszukać w Internecie wzmianek na forum. W takich miejscach ludzie dzielą się różnymi informacjami, również na temat zapobiegania takim dolegliwościom. Jeżeli zapalenie stawu kolanowego miało już miejsce, to zastanów się, czym było spowodowane i wyeliminuj ten czynniki ze swojego życia. Uprawiając sporty wysokiego ryzyka, warto również mieć pod ręką maść na wodę w kolanie i leki przeciwbólowe. Jednak czasami jedynym rozwiązaniem jest zmiana aktywności fizycznej na taką, która będzie mniej obciążająca dla stawów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.