Wzrok to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Jednak prawidłowe funkcjonowanie oczu, podobnie jak innych narządów, jest w istotnym stopniu uzależnione od naszej diety. Poznaj najważniejsze witaminy na oczy, które pozwolą Ci zachować zdrowy wzrok na długie lata.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przeczytaj też: Zdrowe spojrzenie, czyli jak zadbać o zmęczone oczy
Wzrok nie bez powodu określany jest jako najważniejszy zmysł człowieka – pozwala nam przede wszystkim na orientację w przestrzeni i swobodne przemieszczanie się. Warto zatem mieć świadomość, że funkcjonowanie oczu, a tym samym jakość wzroku, zależą w znacznej mierze od sposobu odżywiania się. Wiele osób zadaje jednak pytanie: co korzystnie wpływa na wzrok?
Najważniejsze witaminy na wzrok i oczy to:
Właściwe funkcjonowanie oczu zapewniają ponadto:
Sposób, w jaki się odżywiamy, ma bardzo duży wpływ na pracę narządu wzroku. Dieta uboga w powyższe substancje może przyczynić się do pogorszenia widzenia, a w dłuższej perspektywie nawet do rozwoju chorób oczu. Zdrowa, starannie zbilansowana dieta może więc nie tylko wspierać funkcjonowanie oczu, ale także podnieść jakość wzroku, jednocześnie poprawiając komfort codziennego życia.
Niedobór kluczowych substancji odżywczych, niezbędnych dla zachowania prawidłowego widzenia, może nieść ze sobą następujące konsekwencje:
Witaminy na poprawę wzroku i funkcjonowania oczu znajdziemy w wielu artykułach spożywczych, dzięki czemu możemy bardzo łatwo włączyć je do codziennej diety. Jakie są produkty dobre na wzrok?
Witaminy | Produkty spożywcze |
Witamina A | podroby, jaja, niektóre gatunki ryb, marchew, szpinak, szczaw, pomidory, dynia, jarmuż, śliwki, wiśnie, brzoskwinie, mango |
Witaminy z grupy B | rośliny strączkowe, produkty zbożowe, mięso, mleko i przetwory mleczne, kapusta, rzepa, marchew |
Witamina C | czarne porzeczki, truskawki, kiwi, cytryna, grejpfrut, dzika róża, czerwona papryka, jarmuż, brukselka, brokuły, pietruszka, kalafior, szpinak, kapusta |
Witamina D | ryby – tuńczyk, łosoś, dorsz, śledź, makrela, sardynka, a ponadto tran, jaja, mleko, ser i inny nabiał |
Witamina E | migdały, słonecznik, orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni, olej słonecznikowy, sojowy i kukurydziany, jabłka, pomidory, szpinak, papryka czerwona i zielona |
W niektórych przypadkach jednak nie dostarczamy do organizmu niezbędnej ilości witamin i innych substancji, wpływających na działanie narządu wzroku. Przy niedoborach kluczowych witamin możemy sięgnąć po dostępne w aptekach suplementy diety, które pozwolą nam zapewnić odpowiednią podaż poszczególnych składników. Należy tylko pamiętać o tym, że jakiekolwiek preparaty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy. Jeśli jednocześnie zażywamy inne leki, przed rozpoczęciem stosowania suplementu warto też skonsultować się z lekarzem.
Na funkcjonowanie oczu, a tym samym wzroku, wpływa nie tylko nasz sposób odżywiania, ale i tryb życia. Na pracy narządu wzroku i komforcie widzenia odbijać się mogą: wielogodzinna praca przy komputerze, czytanie przy złym oświetleniu, długie oglądanie telewizji, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach czy niedostateczna ilość snu.
By dodatkowo zatroszczyć się o oczy, należy pamiętać przede wszystkim o ich właściwej regeneracji – tę zapewni im odpowiedni długi sen. Szybkiemu przemęczeniu oczu możemy także zapobiegać, dbając o dobre oświetlenie podczas pracy, często mrugając przy zadaniach wymagających koncentracji wzroku i robiąc kilkuminutowe przerwy po każdej godzinie spędzonej przy komputerze. Na zmęczone oczy świetnie sprawdzą się również okłady – wystarczy namoczyć płatki kosmetyczne w ciepłej wodzie i pozostawić na zamkniętych powiekach przez około 5-10 minut.
Prawidłowe funkcjonowanie oczu ma bezpośredni wpływ na komfort naszego codziennego życia. By poprawić pracę narządu wzroku, warto zadbać o to, by witaminy korzystne dla oczu znalazły się w naszej diecie. Występują one jednak w wielu powszechnie dostępnych produktach spożywczych, więc włączenie ich do jadłospisu nie powinno sprawić trudności.
Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.
Zapraszamy do lektury!
Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.