zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne?

 Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne?

Jaka jest najlepsza witamina na stawy? Jeśli zastanawiasz się, jak sobie pomóc, ponieważ wciąż doskwiera Ci sztywność i ból kolan, łokci czy nadgarstków - podpowiadamy, co możesz zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej postaci witaminy na kości i stawy są najlepsze?
  • Czym może skutkować niedobór witamin wspierających stawy?
  • Jaki jest najlepszy preparat na stawy?
  • Jak dawkować preparaty witaminowe po wypadku?

Interesuje Cię temat zdrowego odżywiania i profilaktyki zdrowotnej? Przeczytaj nasz artykuł: Witamina B12 - jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12.

Jakie witaminy pomagają usprawnić pracę stawów?

Jeżeli szukasz witaminy na stawy i kości, która pomoże Ci w odzyskaniu sprawności i dobrego samopoczucia, to powinieneś zadziałać kompleksowo: zarówno wybierając dobry lek na stawy, jak i korzystając z dobrodziejstwa natury, włączając do diety wybrane produkty spożywcze.

Jakie witaminy wspierają prawidłową pracę stawów? Przede wszystkim, witamina C. Kojarzona głównie z przeziębieniami i sezonem infekcyjnym witamina, często bywa niedoceniana w przypadku innych chorób. Tymczasem badania wykazują, że osoby regularnie spożywające suplementy diety lub produkty spożywcze zawierające witaminę C nawet o 30% rzadziej zapadają na choroby stawów. Związane jest to z faktem, że witamina C jest niezbędna organizmowi do produkcji kolagenu, białka budującego m.in. stawy i kości. 

Drugą ważną witaminą jest witamina D - nieoceniona jeśli chodzi o budowanie zdrowych kości. Jej zażywanie jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. W naszej szerokości geograficznej lekarze polecają nawet zażywanie preparatów z witaminą D przez cały rok.

Witamina K to stosunkowo niedawne "odkrycie" w profilaktyce chorób stawowych. Badania potwierdzają, że witamina ta zabezpiecza stawy przed degeneracją, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w wieku podeszłym.

Glukozamina to związek, który stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej. Z jej niedoborów rodzą się różnorodne schorzenia i zwyrodnienia stawów. Gdy zaczyna brakować glukozaminy (a dzieje się to zawsze w miarę, jak się starzejemy), zwiększa się tarcie między poszczególnymi tkankami i dochodzi do dalszych uszkodzeń stawów.

Dobrej jakości suplementy diety na stawy zawierają również antocyjany, czyli związki roślinne o działaniu zmniejszającym stany zapalne w organizmie. Naturalnie znaleźć je można w ciemnych owocach i niektórych warzywach. Najczęściej wymienianymi nośnikami antocyjanów są wiśnie, truskawki, borówki, winogrona i bakłażany. Warto wiedzieć, że wiśnie "potrafią" zmniejszyć ilość kwasu moczowego w stawach, dlatego lekarze polecają je osobom z podniesionym ryzykiem zachorowania na dnę moczanową.

Ważnym składnikiem preparatów reklamowanych jako "lek na stawy" jest chondroityna, odpowiadająca za elastyczność tkanek. Badania potwierdzają zmniejszenie wrażenia "sztywności" stawów oraz działanie przeciwbólowe tego związku.

Chociaż może to zdziwić wiele osób, wzmocnienie stawów odbywa się również poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego. Większość z nas kojarzy ten związek z kosmetykami o działaniu przeciwzmarszczkowym. Tymczasem kwas hialuronowy odgrywa również wiele innych ról w organizmie ludzkim, nie tylko budując tkanki skóry odpowiada za amortyzowanie stawów, będąc składnikiem mazi stawowej. Gdy go brakuje, dochodzi do tarcia, które odczuwane jest przez pacjentów jako ból.

W jakiej postaci witaminy na stawy są najlepsze?

Na rynku dostępne są preparaty na stawy w wielu wygodnych formach. Najpopularniejsze są oczywiście kapsułki i tabletki, które stosuje się 1-2 razy dziennie (w zależności od wybranego preparatu oraz stopnia nasilenia dolegliwości). Oprócz tego popularnością cieszą się preparaty w saszetkach, do sporządzenia roztworu w wodzie. Przeważnie mają mniej bogaty skład, jednak producenci deklarują lepsze wchłanianie się kwasu hialuronowego i glukozaminy w tej postaci.

Czy można przedawkować witaminy na stawy?

Jak w każdym innym przypadku, zaleca się ostrożność i przy stosowaniu preparatów na wzmocnienie stawów. Suplementy mające na celu zlikwidowanie bólów stawowych należy zawsze zażywać pod kontrolą lekarza. Niektóre preparaty wydaje się wyłącznie na receptę - w takim przypadku zalecane jest spożycie jedynie przez konkretnie określony przez ortopedę czas.

Jeśli chodzi o przedawkowanie konkretnych preparatów na stawy, najmniejszym problemem są same witaminy - witaminę C trudno przedawkować, bo jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem. W przypadku witaminy D przedawkowanie jest równie mało prawdopodobne - większość z nas ma jej duże niedobory. Niebezpieczne może być przedawkowanie glukozaminy - jednak zdarza się to ekstremalnie rzadko, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich.

Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę - każdy przewlekły ból stawów może być sygnałem poważniejszej choroby, np. reumatoidalnego zapalenie stawów.

Czym może skutkować niedomiar witamin na stawy?

Niedobór witaminy C może powodować zbyt małą produkcję kolagenu, co przekładać się będzie na strukturę stawów oraz konsystencję mazi stawowej. Na jej "lepkość" i zdolność do powstrzymywania tarcia wpływa również kwas hialuronowy. Jak dowiedziono stosunkowo niedawno, niedobory witaminy K powodują nadmierną aktywność osteoklastów, usuwających z kości stare tkanki i powodujących tym samym degenerację stawów. Niedobory glukozaminy i chondroityny mogą powodować bolesność i sztywność stawów.

Dawkowanie witamin na stawy po wypadku

Każdy preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku urazów i chorób zwyrodnieniowych ortopeda może zalecić zwiększenie dawki wskazanej przez producenta w ulotce - jednak zawsze następuje to po dokładnym zbadaniu pacjenta i rozważeniu wszystkich opcji leczenia.

Polecane witaminy i suplementy na stawy

Wybierając preparaty na stawy można stanąć przed dylematem: czy wybrać suplement zawierający maksymalnie dużo substancji czynnych, czy zażywać kilka preparatów, z których każdy zawiera inny składnik. Generalnie nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to pytanie: warto się skonsultować z lekarzem, który pomoże rozwiązać ten dylemat patrząc przez pryzmat naszego stanu zdrowia.

Kompleksowy suplement na stawy często polecany w różnorodnych zestawieniach to Doppelherz Aktiv Complex Na Stawy. Ma bardzo bogaty skład, zawiera: siarczan glukozaminy i siarczan chondroidyny, liofilizat z małż nowozelandzkich, kolagen zhydrolizowany, witaminy C, E i D, magnez, cynk, mangan, miedź, selen.

Flexus Booster ma mniej składników, jednak cieszy się równą popularnością, ze względu na dobrą przyswajalność: kolagen, chondroityna, kwas hialuronowy i witamina C zwiększają ruchomość stawów i niwelują dolegliwości bólowe.

Na uwagę zasługuje Yango Kolagen, w którego skład wchodzi uderzeniowa dawka kolagenu wołowego oraz składniki zwiększające jego wchłanianie.

Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzemy, pamiętajmy o bieżącym konsultowaniu z lekarzem zażywanych suplementów i nie łączeniu ze sobą preparatów zawierających te same składniki. W takim przypadku wzrasta ryzyko ich przedawkowania.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.