Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne?

baner

Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne?

Jaka jest najlepsza witamina na stawy? Jeśli zastanawiasz się, jak sobie pomóc, ponieważ wciąż doskwiera Ci sztywność i ból kolan, łokci czy nadgarstków - podpowiadamy, co możesz zrobić. Z tego artykułu dowiesz się: W jakiej postaci wi

Jaka jest najlepsza witamina na stawy? Jeśli zastanawiasz się, jak sobie pomóc, ponieważ wciąż doskwiera Ci sztywność i ból kolan, łokci czy nadgarstków - podpowiadamy, co możesz zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej postaci witaminy na kości i stawy są najlepsze?
  • Czym może skutkować niedobór witamin wspierających stawy?
  • Jaki jest najlepszy preparat na stawy?
  • Jak dawkować preparaty witaminowe po wypadku?

Interesuje Cię temat zdrowego odżywiania i profilaktyki zdrowotnej? Przeczytaj nasz artykuł: Witamina B12 - jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12.

Jakie witaminy pomagają usprawnić pracę stawów?

Jeżeli szukasz witaminy na stawy i kości, która pomoże Ci w odzyskaniu sprawności i dobrego samopoczucia, to powinieneś zadziałać kompleksowo: zarówno wybierając dobry lek na stawy, jak i korzystając z dobrodziejstwa natury, włączając do diety wybrane produkty spożywcze.

Jakie witaminy wspierają prawidłową pracę stawów? Przede wszystkim, witamina C. Kojarzona głównie z przeziębieniami i sezonem infekcyjnym witamina, często bywa niedoceniana w przypadku innych chorób. Tymczasem badania wykazują, że osoby regularnie spożywające suplementy diety lub produkty spożywcze zawierające witaminę C nawet o 30% rzadziej zapadają na choroby stawów. Związane jest to z faktem, że witamina C jest niezbędna organizmowi do produkcji kolagenu, białka budującego m.in. stawy i kości. 

Drugą ważną witaminą jest witamina D - nieoceniona jeśli chodzi o budowanie zdrowych kości. Jej zażywanie jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. W naszej szerokości geograficznej lekarze polecają nawet zażywanie preparatów z witaminą D przez cały rok.

Witamina K to stosunkowo niedawne "odkrycie" w profilaktyce chorób stawowych. Badania potwierdzają, że witamina ta zabezpiecza stawy przed degeneracją, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w wieku podeszłym.

Glukozamina to związek, który stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej. Z jej niedoborów rodzą się różnorodne schorzenia i zwyrodnienia stawów. Gdy zaczyna brakować glukozaminy (a dzieje się to zawsze w miarę, jak się starzejemy), zwiększa się tarcie między poszczególnymi tkankami i dochodzi do dalszych uszkodzeń stawów.

Dobrej jakości suplementy diety na stawy zawierają również antocyjany, czyli związki roślinne o działaniu zmniejszającym stany zapalne w organizmie. Naturalnie znaleźć je można w ciemnych owocach i niektórych warzywach. Najczęściej wymienianymi nośnikami antocyjanów są wiśnie, truskawki, borówki, winogrona i bakłażany. Warto wiedzieć, że wiśnie "potrafią" zmniejszyć ilość kwasu moczowego w stawach, dlatego lekarze polecają je osobom z podniesionym ryzykiem zachorowania na dnę moczanową.

Ważnym składnikiem preparatów reklamowanych jako "lek na stawy" jest chondroityna, odpowiadająca za elastyczność tkanek. Badania potwierdzają zmniejszenie wrażenia "sztywności" stawów oraz działanie przeciwbólowe tego związku.

Chociaż może to zdziwić wiele osób, wzmocnienie stawów odbywa się również poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego. Większość z nas kojarzy ten związek z kosmetykami o działaniu przeciwzmarszczkowym. Tymczasem kwas hialuronowy odgrywa również wiele innych ról w organizmie ludzkim, nie tylko budując tkanki skóry odpowiada za amortyzowanie stawów, będąc składnikiem mazi stawowej. Gdy go brakuje, dochodzi do tarcia, które odczuwane jest przez pacjentów jako ból.

W jakiej postaci witaminy na stawy są najlepsze?

Na rynku dostępne są preparaty na stawy w wielu wygodnych formach. Najpopularniejsze są oczywiście kapsułki i tabletki, które stosuje się 1-2 razy dziennie (w zależności od wybranego preparatu oraz stopnia nasilenia dolegliwości). Oprócz tego popularnością cieszą się preparaty w saszetkach, do sporządzenia roztworu w wodzie. Przeważnie mają mniej bogaty skład, jednak producenci deklarują lepsze wchłanianie się kwasu hialuronowego i glukozaminy w tej postaci.

Czy można przedawkować witaminy na stawy?

Jak w każdym innym przypadku, zaleca się ostrożność i przy stosowaniu preparatów na wzmocnienie stawów. Suplementy mające na celu zlikwidowanie bólów stawowych należy zawsze zażywać pod kontrolą lekarza. Niektóre preparaty wydaje się wyłącznie na receptę - w takim przypadku zalecane jest spożycie jedynie przez konkretnie określony przez ortopedę czas.

Jeśli chodzi o przedawkowanie konkretnych preparatów na stawy, najmniejszym problemem są same witaminy - witaminę C trudno przedawkować, bo jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem. W przypadku witaminy D przedawkowanie jest równie mało prawdopodobne - większość z nas ma jej duże niedobory. Niebezpieczne może być przedawkowanie glukozaminy - jednak zdarza się to ekstremalnie rzadko, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich.

Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę - każdy przewlekły ból stawów może być sygnałem poważniejszej choroby, np. reumatoidalnego zapalenie stawów.

Czym może skutkować niedomiar witamin na stawy?

Niedobór witaminy C może powodować zbyt małą produkcję kolagenu, co przekładać się będzie na strukturę stawów oraz konsystencję mazi stawowej. Na jej "lepkość" i zdolność do powstrzymywania tarcia wpływa również kwas hialuronowy. Jak dowiedziono stosunkowo niedawno, niedobory witaminy K powodują nadmierną aktywność osteoklastów, usuwających z kości stare tkanki i powodujących tym samym degenerację stawów. Niedobory glukozaminy i chondroityny mogą powodować bolesność i sztywność stawów.

Dawkowanie witamin na stawy po wypadku

Każdy preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku urazów i chorób zwyrodnieniowych ortopeda może zalecić zwiększenie dawki wskazanej przez producenta w ulotce - jednak zawsze następuje to po dokładnym zbadaniu pacjenta i rozważeniu wszystkich opcji leczenia.

Polecane witaminy i suplementy na stawy

Wybierając preparaty na stawy można stanąć przed dylematem: czy wybrać suplement zawierający maksymalnie dużo substancji czynnych, czy zażywać kilka preparatów, z których każdy zawiera inny składnik. Generalnie nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to pytanie: warto się skonsultować z lekarzem, który pomoże rozwiązać ten dylemat patrząc przez pryzmat naszego stanu zdrowia.

Kompleksowy suplement na stawy często polecany w różnorodnych zestawieniach to Doppelherz Aktiv Complex Na Stawy. Ma bardzo bogaty skład, zawiera: siarczan glukozaminy i siarczan chondroidyny, liofilizat z małż nowozelandzkich, kolagen zhydrolizowany, witaminy C, E i D, magnez, cynk, mangan, miedź, selen.

Flexus Booster ma mniej składników, jednak cieszy się równą popularnością, ze względu na dobrą przyswajalność: kolagen, chondroityna, kwas hialuronowy i witamina C zwiększają ruchomość stawów i niwelują dolegliwości bólowe.

Na uwagę zasługuje Yango Kolagen, w którego skład wchodzi uderzeniowa dawka kolagenu wołowego oraz składniki zwiększające jego wchłanianie.

Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzemy, pamiętajmy o bieżącym konsultowaniu z lekarzem zażywanych suplementów i nie łączeniu ze sobą preparatów zawierających te same składniki. W takim przypadku wzrasta ryzyko ich przedawkowania.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Zdrowy tryb życia

Elektrolity – czym są, jak rozpoznać ich niedobór i jak je uzupełniać?
Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele osób jednak nie wie, na co konkretnie wpływają, w jakich procesach biorą udział, a także czym może grozić ich niedobór. Czym są elektrolity i dlaczego zachowanie ic...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.