Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne?

Witamina na stawy – co warto zażywać na bolące stawy? Jak zadbać o stawy, aby były zdrowe i mocne? - zdjęcie

Jaka jest najlepsza witamina na stawy? Jeśli zastanawiasz się, jak sobie pomóc, ponieważ wciąż doskwiera Ci sztywność i ból kolan, łokci czy nadgarstków - podpowiadamy, co możesz zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakiej postaci witaminy na kości i stawy są najlepsze?
  • Czym może skutkować niedobór witamin wspierających stawy?
  • Jaki jest najlepszy preparat na stawy?
  • Jak dawkować preparaty witaminowe po wypadku?

Interesuje Cię temat zdrowego odżywiania i profilaktyki zdrowotnej? Przeczytaj nasz artykuł: Witamina B12 - jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12.

Jakie witaminy pomagają usprawnić pracę stawów?

Jeżeli szukasz witaminy na stawy i kości, która pomoże Ci w odzyskaniu sprawności i dobrego samopoczucia, to powinieneś zadziałać kompleksowo: zarówno wybierając dobry lek na stawy, jak i korzystając z dobrodziejstwa natury, włączając do diety wybrane produkty spożywcze.

Jakie witaminy wspierają prawidłową pracę stawów? Przede wszystkim, witamina C. Kojarzona głównie z przeziębieniami i sezonem infekcyjnym witamina, często bywa niedoceniana w przypadku innych chorób. Tymczasem badania wykazują, że osoby regularnie spożywające suplementy diety lub produkty spożywcze zawierające witaminę C nawet o 30% rzadziej zapadają na choroby stawów. Związane jest to z faktem, że witamina C jest niezbędna organizmowi do produkcji kolagenu, białka budującego m.in. stawy i kości. 

Drugą ważną witaminą jest witamina D - nieoceniona jeśli chodzi o budowanie zdrowych kości. Jej zażywanie jest szczególnie wskazane w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. W naszej szerokości geograficznej lekarze polecają nawet zażywanie preparatów z witaminą D przez cały rok.

Witamina K to stosunkowo niedawne "odkrycie" w profilaktyce chorób stawowych. Badania potwierdzają, że witamina ta zabezpiecza stawy przed degeneracją, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w wieku podeszłym.

Glukozamina to związek, który stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej. Z jej niedoborów rodzą się różnorodne schorzenia i zwyrodnienia stawów. Gdy zaczyna brakować glukozaminy (a dzieje się to zawsze w miarę, jak się starzejemy), zwiększa się tarcie między poszczególnymi tkankami i dochodzi do dalszych uszkodzeń stawów.

Dobrej jakości suplementy diety na stawy zawierają również antocyjany, czyli związki roślinne o działaniu zmniejszającym stany zapalne w organizmie. Naturalnie znaleźć je można w ciemnych owocach i niektórych warzywach. Najczęściej wymienianymi nośnikami antocyjanów są wiśnie, truskawki, borówki, winogrona i bakłażany. Warto wiedzieć, że wiśnie "potrafią" zmniejszyć ilość kwasu moczowego w stawach, dlatego lekarze polecają je osobom z podniesionym ryzykiem zachorowania na dnę moczanową.

Ważnym składnikiem preparatów reklamowanych jako "lek na stawy" jest chondroityna, odpowiadająca za elastyczność tkanek. Badania potwierdzają zmniejszenie wrażenia "sztywności" stawów oraz działanie przeciwbólowe tego związku.

Chociaż może to zdziwić wiele osób, wzmocnienie stawów odbywa się również poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego. Większość z nas kojarzy ten związek z kosmetykami o działaniu przeciwzmarszczkowym. Tymczasem kwas hialuronowy odgrywa również wiele innych ról w organizmie ludzkim, nie tylko budując tkanki skóry odpowiada za amortyzowanie stawów, będąc składnikiem mazi stawowej. Gdy go brakuje, dochodzi do tarcia, które odczuwane jest przez pacjentów jako ból.

W jakiej postaci witaminy na stawy są najlepsze?

Na rynku dostępne są preparaty na stawy w wielu wygodnych formach. Najpopularniejsze są oczywiście kapsułki i tabletki, które stosuje się 1-2 razy dziennie (w zależności od wybranego preparatu oraz stopnia nasilenia dolegliwości). Oprócz tego popularnością cieszą się preparaty w saszetkach, do sporządzenia roztworu w wodzie. Przeważnie mają mniej bogaty skład, jednak producenci deklarują lepsze wchłanianie się kwasu hialuronowego i glukozaminy w tej postaci.

Czy można przedawkować witaminy na stawy?

Jak w każdym innym przypadku, zaleca się ostrożność i przy stosowaniu preparatów na wzmocnienie stawów. Suplementy mające na celu zlikwidowanie bólów stawowych należy zawsze zażywać pod kontrolą lekarza. Niektóre preparaty wydaje się wyłącznie na receptę - w takim przypadku zalecane jest spożycie jedynie przez konkretnie określony przez ortopedę czas.

Jeśli chodzi o przedawkowanie konkretnych preparatów na stawy, najmniejszym problemem są same witaminy - witaminę C trudno przedawkować, bo jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem. W przypadku witaminy D przedawkowanie jest równie mało prawdopodobne - większość z nas ma jej duże niedobory. Niebezpieczne może być przedawkowanie glukozaminy - jednak zdarza się to ekstremalnie rzadko, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich.

Należy pamiętać, aby nie prowadzić leczenia na własną rękę - każdy przewlekły ból stawów może być sygnałem poważniejszej choroby, np. reumatoidalnego zapalenie stawów.

Czym może skutkować niedomiar witamin na stawy?

Niedobór witaminy C może powodować zbyt małą produkcję kolagenu, co przekładać się będzie na strukturę stawów oraz konsystencję mazi stawowej. Na jej "lepkość" i zdolność do powstrzymywania tarcia wpływa również kwas hialuronowy. Jak dowiedziono stosunkowo niedawno, niedobory witaminy K powodują nadmierną aktywność osteoklastów, usuwających z kości stare tkanki i powodujących tym samym degenerację stawów. Niedobory glukozaminy i chondroityny mogą powodować bolesność i sztywność stawów.

Dawkowanie witamin na stawy po wypadku

Każdy preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku urazów i chorób zwyrodnieniowych ortopeda może zalecić zwiększenie dawki wskazanej przez producenta w ulotce - jednak zawsze następuje to po dokładnym zbadaniu pacjenta i rozważeniu wszystkich opcji leczenia.

Polecane witaminy i suplementy na stawy

Wybierając preparaty na stawy można stanąć przed dylematem: czy wybrać suplement zawierający maksymalnie dużo substancji czynnych, czy zażywać kilka preparatów, z których każdy zawiera inny składnik. Generalnie nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to pytanie: warto się skonsultować z lekarzem, który pomoże rozwiązać ten dylemat patrząc przez pryzmat naszego stanu zdrowia.

Kompleksowy suplement na stawy często polecany w różnorodnych zestawieniach to Doppelherz Aktiv Complex Na Stawy. Ma bardzo bogaty skład, zawiera: siarczan glukozaminy i siarczan chondroidyny, liofilizat z małż nowozelandzkich, kolagen zhydrolizowany, witaminy C, E i D, magnez, cynk, mangan, miedź, selen.

Flexus Booster ma mniej składników, jednak cieszy się równą popularnością, ze względu na dobrą przyswajalność: kolagen, chondroityna, kwas hialuronowy i witamina C zwiększają ruchomość stawów i niwelują dolegliwości bólowe.

Na uwagę zasługuje Yango Kolagen, w którego skład wchodzi uderzeniowa dawka kolagenu wołowego oraz składniki zwiększające jego wchłanianie.

Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzemy, pamiętajmy o bieżącym konsultowaniu z lekarzem zażywanych suplementów i nie łączeniu ze sobą preparatów zawierających te same składniki. W takim przypadku wzrasta ryzyko ich przedawkowania.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.