Witamina B4 – gdzie występuje oraz kto powinien ją suplementować? Co warto wiedzieć o nadmiarze i niedoborze witaminy b4?

Witamina B4 – występowanie, suplementacja - nadmiary i niedobory witaminy b4 - zdjęcie

Organizm człowieka jest skomplikowaną materią, a jego codzienna praca wymaga dostarczania niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Witaminy są naturalnymi substancjami, które pełnią szereg istotnych funkcji w ciele człowieka. Ich zadaniem jest wspieranie procesów metabolicznych, syntezy najważniejszych białek oraz regulowanie pracy narządów wewnętrznych oraz hormonów. Jednym z najważniejszych związków witaminowych dla człowieka jest witamina B4, inaczej nazywana choliną. Jej najważniejszym zadaniem jest utrzymanie właściwej budowy komórek oraz regulowanie pracy mięśni i mózgu, a niedobór związku jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Zobacz też artykuł: Cholina - skąd się bierze, jak ją stosować.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest witamina B4?
  • jakie są właściwości choliny?
  • czym objawia się niedobór substancji?
  • jakie są skutki przedawkowania witamin B4?
  • w jakich produktach spożywczych jest największa ilość choliny?

Czym tak właściwie jest witamina b4 (cholina)?

Witamina B4 jest związkiem organicznym, który niegdyś należał do kompleksu witamin B. Ze względu na jej liczne właściwości i funkcje pełnione w organizmie, obecnie określana jest substancją witaminopodobną. Cholina występuje pod postacią białej cieczy, która wyróżnia się właściwościami higroskopijnymi. Oznacza to, że bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci i rozpuszczaniem w wodzie, dlatego też jej niedobór jest zjawiskiem powszechnym. Zdolność do rozpuszczania w wodzie sprawia, że jej gromadzenie jest niemal niemożliwe, a nadmiar bardzo szybko wydalany jest z moczem i potem.

Właściwości witaminy B4 sprawiają, że w organizmie występuje pod postacią fosfolipidów, a jej niewielka ilość jest syntetyzowana w wątrobie. Niestety, zdolność narządu do produkcji substancji jest nikła, dlatego ważne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem lub w postaci preparatów z witaminą B4. Korzyści z jej stosowania sprawiają, że bardzo popularne stało się stosowanie choliny w kosmetyce. Branża kosmetyczna wykorzystuje substancję do tworzenia kosmetyków do pielęgnacji włosów i twarzy, ze względu na jej zdolności okluzyjne oraz regenerujące.

Witamina B4 odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu człowieka. Do jej zadań należy:

  • znaczny wpływ na tworzenie się komórek oraz hamowanie deformacji ścian komórkowych,
  • regulowanie pracy układu mięśniowego, kontrolowanie jego funkcji i zdolności do regeneracji,
  • udział w prawidłowej pracy układu oddechowego, poprawa jakości oddychania,
  • wspieranie pracy układu wieńcowego, a także sercowo-naczyniowego,
  • pomoc w regulowaniu pracy wątroby, utrzymywanie jej budowy w najlepszej kondycji, 
  • hamowanie nadmiernego gromadzenia się cząsteczek tłuszczu w wątrobie, co pozwala uniknąć otłuszczenia się narządu,
  • pomoc w procesie rozkładania cholesterolu i innych substancji tłuszczowych, których nadmiar jest niebezpieczny dla człowieka,
  • poprawa funkcjonowania całego układu nerwowego, wzmocnienie pamięci długotrwałej i ochrona przed chorobami wieku starczego, na przykład demencją lub Alzheimerem.

Witamina B4 jest bardzo ważna dla kobiet w okresie ciąży. Jej obecność pozwala na prawidłowy rozwój mózgu dziecka oraz centralnego układu nerwowego, a także znacznie obniża ryzyko pojawienia się wad wrodzonych. Jej zadaniem jest również prawidłowe dostarczanie substancji odżywczych do płodu przez łożyska, dzięki czemu ma szansę na właściwy wzrost.

Gdzie występuje witamina B4?

Niedobór witaminy B4 jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Ze względu na szereg istotnych funkcji, jakie pełni, zbyt niska podaż substancji prowadzi do dysfunkcji pracy najważniejszych układów człowieka. Najlepszą drogą dostarczania substancji jest spożywanie pokarmów, które zawierają jej największą ilość.

Cholina - w jakich produktach występuje?

  • kurzych jajkach,
  • dobrej jakości mięsie wołowym,
  • kiełkach pszenicy, otrębach,
  • orzechach: zwłaszcza włoskich i nerkowcach,
  • warzywach strączkowych: cieciorce, soi i soczewicy.

Zróżnicowania dieta, zawierające składniki pokarmowe bogate w cholinę pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminę. W przypadku pojawienia się niedoboru, konieczne jest przyjmowanie preparatu z witaminą B4.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na witaminę b4?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B4 jest zależne od ogólnego stanu zdrowia, płci, wieku i rodzaju uprawianych aktywności i stylu życia, a także uwarunkowań genetycznych. 

Specjaliści określają dzienne zapotrzebowanie na cholinę w następujących ilościach:

  • dzieci do 6 miesiąca życia - 125 mg,
  • dzieci od 6 miesiąca życia do 1 roku życia - 150 mg,
  • dzieci do 3 roku życia - 200 mg,
  • dzieci od 4 do 9 lat - 250 mg,
  • dzieci od 10 do 12 lat - 375 mg,
  • młodzież od 13 do 18 lat - u kobiet 400 mg, u mężczyzn 550 mg,
  • u osób powyżej 19 roku życia - u kobiet 425 mg, u mężczyzn 550 mg.

Ważną informacją jest, że u kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na cholinę zwiększa się. Wiele lekarzy, po dokonaniu pomiaru jej poziomu zaleca suplementację właściwymi środkami farmakologicznymi z choliną.


Jakie są objawy niedoboru witaminy B4?

Zbyt niska ilość witaminy B4 w organizmie wiąże się z dysfunkcją jego pracy. Jej codzienne dostarczanie jest bardzo ważne, dla utrzymania zdrowia, a zwłaszcza zdolności do regeneracji mięśni oraz niezaburzonej funkcji wątroby oraz układu nerwowego. 

Objawami, które mogą świadczyć o znacznym niedoborze choliny w krwioobiegu są:

  • nadmierne gromadzenie się cholesterolu i innych związków tłuszczowych, zalegających w wątrobie,
  • rozwój przewlekłych chorób wątroby, jak na przykład zwłóknienie,
  • przewlekłe bóle głowy,
  • zaburzenia pamięci i zdolności do przyswajania nowych informacji,
  • zaburzenia na tle psychicznym,
  • zaparcia,
  • niska zdolność do regeneracji mięśni.

Dodatkową konsekwencją braku witaminy B4 w okresie ciąży są zaburzenia rozwojowe płodu oraz dysfunkcja łożyska, które jest odpowiedzialne za dostarczanie pokarmu dla dziecka.

Czym może grozić nadmiar witaminy B4?

Nadmiar choliny w organizmie zdarza się bardzo rzadko. To witamina, która wyróżnia się łatwym rozpuszczaniem w wodzie, dlatego też jej nadmiar jest szybko usuwany wraz z moczem lub potem. W przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości substancji w tkankach organizmu dochodzi do:

  • wystąpienia silnej biegunki,
  • pojawienia się mdłości, które niekiedy kończą się wymiotami,
  • nadmierną potliwością ciała,
  • spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i sennością.

Polecane suplementy z choliną

Najlepszym źródłem witaminy B4 jest zróżnicowana, zbilansowana dieta, która bogata jest w składniki pokarmowe zawierające dużą ilość substancji. W przypadku pojawienia się niedoboru choliny konieczne jest włączenie suplementacji, której celem jest uzupełnienie braku witaminy w organizmie. Polecanym suplementem diety z choliną są krople Dr Jacobs Lactacholin. To suplement diety, który zawiera łatwo przyswajalną formę witaminy B4, a także całego kompleksu witamin B, a ich regularne przyjmowanie pozwala na uzupełnienie niedoboru i poprawę funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, substytut diety nie posiada dodatków cukru i konserwantów, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Cholina jest jedną z najważniejszych witamin, której niedobór jest groźny dla zdrowia. Jej właściwa podaż holistycznie wpływa na samopoczucie i kondycję organizmu, dlatego warto regularnie badać jej poziom w krwioobiegu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Informacje dla pacjenta Choroba dwubiegunowa (ChAD) – przyczyny, objawy i leczenie
ChAD dotyka około 2% Polaków. Choroba przybiera różne oblicza i u każdej osoby może przebiegać inaczej, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Często dotyka osoby o silnej psychice...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem