Witamina B4 – gdzie występuje oraz kto powinien ją suplementować? Co warto wiedzieć o nadmiarze i niedoborze witaminy b4?

Witamina B4 – występowanie, suplementacja - nadmiary i niedobory witaminy b4 - zdjęcie

Organizm człowieka jest skomplikowaną materią, a jego codzienna praca wymaga dostarczania niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Witaminy są naturalnymi substancjami, które pełnią szereg istotnych funkcji w ciele człowieka. Ich zadaniem jest wspieranie procesów metabolicznych, syntezy najważniejszych białek oraz regulowanie pracy narządów wewnętrznych oraz hormonów. Jednym z najważniejszych związków witaminowych dla człowieka jest witamina B4, inaczej nazywana choliną. Jej najważniejszym zadaniem jest utrzymanie właściwej budowy komórek oraz regulowanie pracy mięśni i mózgu, a niedobór związku jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Zobacz też artykuł: Cholina - skąd się bierze, jak ją stosować.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest witamina B4?
 • jakie są właściwości choliny?
 • czym objawia się niedobór substancji?
 • jakie są skutki przedawkowania witamin B4?
 • w jakich produktach spożywczych jest największa ilość choliny?

Czym tak właściwie jest witamina b4 (cholina)?

Witamina B4 jest związkiem organicznym, który niegdyś należał do kompleksu witamin B. Ze względu na jej liczne właściwości i funkcje pełnione w organizmie, obecnie określana jest substancją witaminopodobną. Cholina występuje pod postacią białej cieczy, która wyróżnia się właściwościami higroskopijnymi. Oznacza to, że bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci i rozpuszczaniem w wodzie, dlatego też jej niedobór jest zjawiskiem powszechnym. Zdolność do rozpuszczania w wodzie sprawia, że jej gromadzenie jest niemal niemożliwe, a nadmiar bardzo szybko wydalany jest z moczem i potem.

Właściwości witaminy B4 sprawiają, że w organizmie występuje pod postacią fosfolipidów, a jej niewielka ilość jest syntetyzowana w wątrobie. Niestety, zdolność narządu do produkcji substancji jest nikła, dlatego ważne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem lub w postaci preparatów z witaminą B4. Korzyści z jej stosowania sprawiają, że bardzo popularne stało się stosowanie choliny w kosmetyce. Branża kosmetyczna wykorzystuje substancję do tworzenia kosmetyków do pielęgnacji włosów i twarzy, ze względu na jej zdolności okluzyjne oraz regenerujące.

Witamina B4 odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu człowieka. Do jej zadań należy:

 • znaczny wpływ na tworzenie się komórek oraz hamowanie deformacji ścian komórkowych,
 • regulowanie pracy układu mięśniowego, kontrolowanie jego funkcji i zdolności do regeneracji,
 • udział w prawidłowej pracy układu oddechowego, poprawa jakości oddychania,
 • wspieranie pracy układu wieńcowego, a także sercowo-naczyniowego,
 • pomoc w regulowaniu pracy wątroby, utrzymywanie jej budowy w najlepszej kondycji, 
 • hamowanie nadmiernego gromadzenia się cząsteczek tłuszczu w wątrobie, co pozwala uniknąć otłuszczenia się narządu,
 • pomoc w procesie rozkładania cholesterolu i innych substancji tłuszczowych, których nadmiar jest niebezpieczny dla człowieka,
 • poprawa funkcjonowania całego układu nerwowego, wzmocnienie pamięci długotrwałej i ochrona przed chorobami wieku starczego, na przykład demencją lub Alzheimerem.

Witamina B4 jest bardzo ważna dla kobiet w okresie ciąży. Jej obecność pozwala na prawidłowy rozwój mózgu dziecka oraz centralnego układu nerwowego, a także znacznie obniża ryzyko pojawienia się wad wrodzonych. Jej zadaniem jest również prawidłowe dostarczanie substancji odżywczych do płodu przez łożyska, dzięki czemu ma szansę na właściwy wzrost.

Gdzie występuje witamina B4?

Niedobór witaminy B4 jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Ze względu na szereg istotnych funkcji, jakie pełni, zbyt niska podaż substancji prowadzi do dysfunkcji pracy najważniejszych układów człowieka. Najlepszą drogą dostarczania substancji jest spożywanie pokarmów, które zawierają jej największą ilość.

Cholina - w jakich produktach występuje?

 • kurzych jajkach,
 • dobrej jakości mięsie wołowym,
 • kiełkach pszenicy, otrębach,
 • orzechach: zwłaszcza włoskich i nerkowcach,
 • warzywach strączkowych: cieciorce, soi i soczewicy.

Zróżnicowania dieta, zawierające składniki pokarmowe bogate w cholinę pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminę. W przypadku pojawienia się niedoboru, konieczne jest przyjmowanie preparatu z witaminą B4.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na witaminę b4?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B4 jest zależne od ogólnego stanu zdrowia, płci, wieku i rodzaju uprawianych aktywności i stylu życia, a także uwarunkowań genetycznych. 

Specjaliści określają dzienne zapotrzebowanie na cholinę w następujących ilościach:

 • dzieci do 6 miesiąca życia - 125 mg,
 • dzieci od 6 miesiąca życia do 1 roku życia - 150 mg,
 • dzieci do 3 roku życia - 200 mg,
 • dzieci od 4 do 9 lat - 250 mg,
 • dzieci od 10 do 12 lat - 375 mg,
 • młodzież od 13 do 18 lat - u kobiet 400 mg, u mężczyzn 550 mg,
 • u osób powyżej 19 roku życia - u kobiet 425 mg, u mężczyzn 550 mg.

Ważną informacją jest, że u kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na cholinę zwiększa się. Wiele lekarzy, po dokonaniu pomiaru jej poziomu zaleca suplementację właściwymi środkami farmakologicznymi z choliną.


Jakie są objawy niedoboru witaminy B4?

Zbyt niska ilość witaminy B4 w organizmie wiąże się z dysfunkcją jego pracy. Jej codzienne dostarczanie jest bardzo ważne, dla utrzymania zdrowia, a zwłaszcza zdolności do regeneracji mięśni oraz niezaburzonej funkcji wątroby oraz układu nerwowego. 

Objawami, które mogą świadczyć o znacznym niedoborze choliny w krwioobiegu są:

 • nadmierne gromadzenie się cholesterolu i innych związków tłuszczowych, zalegających w wątrobie,
 • rozwój przewlekłych chorób wątroby, jak na przykład zwłóknienie,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • zaburzenia pamięci i zdolności do przyswajania nowych informacji,
 • zaburzenia na tle psychicznym,
 • zaparcia,
 • niska zdolność do regeneracji mięśni.

Dodatkową konsekwencją braku witaminy B4 w okresie ciąży są zaburzenia rozwojowe płodu oraz dysfunkcja łożyska, które jest odpowiedzialne za dostarczanie pokarmu dla dziecka.

Czym może grozić nadmiar witaminy B4?

Nadmiar choliny w organizmie zdarza się bardzo rzadko. To witamina, która wyróżnia się łatwym rozpuszczaniem w wodzie, dlatego też jej nadmiar jest szybko usuwany wraz z moczem lub potem. W przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości substancji w tkankach organizmu dochodzi do:

 • wystąpienia silnej biegunki,
 • pojawienia się mdłości, które niekiedy kończą się wymiotami,
 • nadmierną potliwością ciała,
 • spadkiem ciśnienia tętniczego krwi i sennością.

Polecane suplementy z choliną

Najlepszym źródłem witaminy B4 jest zróżnicowana, zbilansowana dieta, która bogata jest w składniki pokarmowe zawierające dużą ilość substancji. W przypadku pojawienia się niedoboru choliny konieczne jest włączenie suplementacji, której celem jest uzupełnienie braku witaminy w organizmie. Polecanym suplementem diety z choliną są krople Dr Jacobs Lactacholin. To suplement diety, który zawiera łatwo przyswajalną formę witaminy B4, a także całego kompleksu witamin B, a ich regularne przyjmowanie pozwala na uzupełnienie niedoboru i poprawę funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, substytut diety nie posiada dodatków cukru i konserwantów, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Cholina jest jedną z najważniejszych witamin, której niedobór jest groźny dla zdrowia. Jej właściwa podaż holistycznie wpływa na samopoczucie i kondycję organizmu, dlatego warto regularnie badać jej poziom w krwioobiegu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.