Wdowi garb - przyczyny, objawy i ćwiczenia na pozbycie się garbu szyi

baner

Wdowi garb - przyczyny, objawy i ćwiczenia na pozbycie się garbu szyi

Wdowi garb jest nieestetyczną naroślą występującą w okolicach połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Wywołany jest przez różnorodne czynniki. Do najpopularniejszych zalicza się depresję, siedzącą pracę, czynniki genet

Wdowi garb jest nieestetyczną naroślą występującą w okolicach połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Wywołany jest przez różnorodne czynniki. Do najpopularniejszych zalicza się depresję, siedzącą pracę, czynniki genetyczne czy osteoporozę. Schorzenie jest wyjątkowo uporczywe i prowadzić może do drętwienia dłoni, problemów ze snem, kłopotów z oddychaniem, bólu w okolicy karku, szyi, ramion. Pogłębiona kifoza piersiowa bardzo często jest problemem występującym obok wdowiego garbu. Najważniejsza jest profilaktyka w celu uniknięcia powstania wdowiego garbu. Leczenie polega na masażu, terapii oraz odpowiednich ćwiczeniach, które także możemy wykonywać w domu. W skrajnych przypadkach wdowi garb wycinany jest operacyjnie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • co to jest wdowi garb?
  • jakie są objawy wdowiego garbu?
  • jakie są przyczyny wdowiego garbu?
  • jak zapobiegać i leczyć wdowi garb? 

Warto także zapoznać się z artykułem: Skolioza-objawy, przyczyny, leczenie. Jakie są najlepsze ćwiczenia na skoliozę?. 

Jak wygląda wdowi garb? 

Bardzo często wdowi garb kojarzony jest ze starością. Nic bardziej mylnego - schorzenie coraz częściej pojawia się u osób młodych. Nazwa przypadłości często wprowadza nas w błąd. Wdowi garb nie ma za dużo wspólnego z prawdziwym garbem kostno-żebrowym, który często zaobserwować można w zaawansowanych skoliozach. Statystki pokazują, że na taką dotkliwą przypadłość cierpią głównie kobiety, jednak coraz częściej dotyka ona również mężczyzn. Czym dokładnie jest wdowi garb? To narośl w okolicach połączenia kręgosłupa szyjnego z piersiowym. Wdowi garb to jego potoczna nazwa. Zmiana przypomina wyglądem sporą kulkę pod skórą.

Czym jest spowodowany wdowi garb? 

Wdowi garb może być wywołany przez wiele różnego rodzaju czynników. Jak powstaje wdowi garb? Wskazuje się na zaburzenia o charakterze dziedzicznym, przez co posiadamy pewne skłonności do powstawania wad postawy ciała. Również zaawansowana osteoporoza bardzo często prowadzi do wdowiego garbu oraz pogłębionej kifozy piersiowej. Podłożami bawolego garbu może być także zła ostrość widzenia czy kręgozmyk (niestabilność kręgosłupa). 

Wdowi garb - co mówią fizjoterapeuci?

Ćwiczenia na wdowi garb powinny być dokładnie opracowane. Fizjoterapeuci biją na alarm, że zalecenia typu "wyprostuj kręgosłup i ściągnij łopatki", mogą nie pomagać, a wręcz zaszkodzić. Utrzymanie poprawnej pozycji kręgosłupa wymaga fachowego poprowadzenia przez specjalistę. Ćwiczenia na wdowi garb są skutecznie jedynie wówczas, gdy są poprawnie wykonywane pod bacznym okiem fizjoterapeuty.

Jak usunąć wdowi garb? Specjaliści wskazują, że jednym z pierwszych kroków jest nauka optymalnego ustawienia ciała podczas pracy, jak również wykonywaniu wielu czynności życia codziennego. Warto zadbać o własne stanowisko pracy, by przez wiele godzin dziennie nie pogłębiać swojego schorzenia.

Fizjoterapeuci zalecają przede wszystkim masaż tkanek głębokich, terapię manualną czy suche igłowanie. 

Wdowi garb - przyczyny schorzenia

Jak powstaje wdowi garb? Co jest przyczyną? Na to pytanie pragnie znać odpowiedź ogromna liczba osób borykających się z tą dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są zaniedbania ruchowe, pozycje ciała złe dla kręgosłupa, siedzący (zwłaszcza biurowy) charakter pracy. Co ciekawe, wpływ na powstanie wdowiego garbu mają również problemy emocjonalne, współistniejące choroby, dysfunkcje innych organów ciała. 

Wdowi garb a hormony to również intensywny obszar badań wielu specjalistów. Powstawanie wdowiego garbu upatruje się także w nieprawidłowej pracy układu hormonalnego i jego zaburzeń.

Dolegliwości związane z wdowim garbem 

Wdowi garb ma bardzo różnorodne objawy. Najczęściej spotykane to ból i uczucie sztywności w okolicach karku, szyi oraz ramion. Nieprzyjemne mrowienie czy ostry ból może być zlokalizowany także między łopatkami, przez co niejednokrotnie możemy mieć problem z nabraniem powietrza tzw. pełną piersią. Dodatkowym objawem są parestezje, a więc uczucie mrowienia dłoni oraz palców. Często występują także bóle i zawroty głowy. 

Bruksizm to mało popularny objaw wywołany przez wdowi garb. W najbardziej zaawansowanych stadiach prowadzi nawet do poważnych problemów stomatologicznych. Wiąże się z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. 

Czym jest kifoza piersiowa w górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa?

Kifoza piersiowa jest naturalnym, fizjologicznym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym. Pogłębiona kifoza jest już odchyleniem patologicznym. Pogłębiające się wygięcie może następować etapami bądź w szybkim tempie. Pogłębiona kifoza występuje przede wszystkim przez utrzymywanie przez długi czas niewłaściwej postawy ciała, znajdując się w pochylonej pozycji. Bardzo często obok wdowiego garbu, zaobserwować można w postawie ciała pogłębioną kifozę. 

Jak powinna wyglądać profilaktyka i leczenie wdowiego garbu? 

Jak leczyć wdowi garb? Czy istnieją skuteczne metody, dzięki którym uda nam się powrócić do pełni sił oraz całkowitej sprawności? Leczenie wdowiego garbu to bardzo zaawansowany proces wymagający czasu. Nie możemy liczyć na spektakularne i szybkie efekty. W związku z tym warto zapobiegać powstawaniu wdowiego garbu. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka ze względu np. na rodzaj wykonywanej pracy, warto już zawczasu próbować uniknąć problemu. Wdowi garb u dzieci również jest coraz częściej obserwowany. Dzieci uwielbiają siedzieć niedbale, krzywiąc czy podwijając nogi. Także ucząc się, odrabiając lekcje czy grając na smartfonach, ciągle przybierają postawę sprzyjającą powstawaniu wdowiego garba.

Ćwiczenia na wdowi garb są jedną z najbardziej skutecznych metod, dzięki którym pacjenci odczuwają poprawę. Manualne zabiegi wykonywane przez profesjonalistów, uzupełnione o dbanie o odpowiednią postawę ciała podczas wykonywania codziennych czynności czy pracy, prowadzą do zmniejszenia objawów wdowiego garbu. Warto zaznaczyć, że główną rolą leczenia jest przeciwdziałanie pogłębianiu się dolegliwości.

Wdowi garb - jak się go pozbyć? W przypadku bardzo zaawansowanych zaniedbań i dużych zmian strukturalnych, wdowi garb usuwany jest zabiegiem chirurgicznym. Jest to jednak ostateczność. Co więcej, zabieg nie likwiduje przyczyn powstawania wdowiego garbu. 

Jeśli wdowi garb wywołany jest przez stany emocjonalne, leczenie polega także na poprawie tych sfer życia poprzez pracę z psychoterapeutą. 

Gorsety i pasy korygujące oraz taśmy do kinesiotapingu-przydatne w korekcji wdowiego garbu

Gorset na wdowi garb to także skuteczna metoda leczenia. Musi być odpowiednio noszony i dopasowany. Wymusza i utrwala prawidłową postawę ciała. Znosi nadmierne napięcie mięśniowe oraz łagodzi ból. Co więcej, znakomicie pomaga przywrócić mobilność górnego odcinka kręgosłupa. Pasy korygujące wymuszają odpowiednią postawę całego ciała. 

Rozluźniać tkanki oraz poprawiać ukrwienie możemy dzięki taśmom. Ta metoda nazywana jest kinesiology taping. Co więcej, plastrowanie działa również przeciwbólowo, zmniejsza uczucie drętwienia i nie ogranicza ruchów szyi. 

Jak spać, aby nie dokuczał nam problem- poduszka na wdowi garb 

Ortopedyczna poduszka na wdowi garb to najlepsze rozwiązanie na spokojny i bezbolesny sen. Zaleca się spanie w pozycji na plecach. Poduszka wspiera kręgosłup w odcinku szyjnym, regeneruje kręgi oraz zmniejsza napięcie mięśni. Dzięki temu, każdego ranka, będziemy budzić się doskonale wypoczęci.

Autoterapia - 3 ćwiczenia na wdowi garb polecane przez fizjoterapeutów 

Ćwiczenia w domu na wdowi garb są zalecane przez fizjoterapeutów. Indywidualna praca również może być bardzo efektywna, jeśli tylko posłuchamy profesjonalnych wskazówek i zdobędziemy odpowiednią wiedzę jak powinniśmy wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Jak zlikwidować wdowi garb? Oto 3 najlepsze ćwiczenia!

Pierwszym skutecznym ćwiczeniem na wdowi garb jest unoszenie rąk z rollerami do góry i na boki, po 10 powtórzeń każda seria. Następnie rollerem masujemy kark i ramiona, by rozluźnić przykurczone mięśnie. 

Druga propozycja ćwiczenia zalicza się go kategorii ogólnorozwojowych. Przede wszystkim pamiętać trzeba podczas ich wykonywania o prawidłowej postawie ciała. Głowę pochylamy w stronę pachy. Jedną ręką opieramy się na krześle, a drugą kładziemy na przeciwnej skroni. Pilnujemy prostych pleców. Naciskając lekko ręką na głowę, utrzymujemy wyczuwalne napięcie przez 10-30 sekund. 

Trzecie, najbardziej zaawansowane ćwiczenie to uprawianie jogi na wdowi garb. To rewelacyjna forma ćwiczeń, która rozluźnia całe ciało i wspaniałe działa na zmiany w obrębie górnej części kręgosłupa.

 

Zawalcz o własne zdrowie i powrót do formy już dziś!

autor

Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.