Wdowi garb - przyczyny, objawy i ćwiczenia na pozbycie się garbu szyi

Wdowi garb - przyczyny, objawy i ćwiczenia na pozbycie się garbu szyi - zdjęcie

Wdowi garb - przyczyny, objawy i ćwiczenia na pozbycie się garbu szyi

Wdowi garb jest nieestetyczną naroślą występującą w okolicach połączenia odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Wywołany jest przez różnorodne czynniki. Do najpopularniejszych zalicza się depresję, siedzącą pracę, czynniki genetyczne czy osteoporozę. Schorzenie jest wyjątkowo uporczywe i prowadzić może do drętwienia dłoni, problemów ze snem, kłopotów z oddychaniem, bólu w okolicy karku, szyi, ramion. Pogłębiona kifoza piersiowa bardzo często jest problemem występującym obok wdowiego garbu. Najważniejsza jest profilaktyka w celu uniknięcia powstania wdowiego garbu. Leczenie polega na masażu, terapii oraz odpowiednich ćwiczeniach, które także możemy wykonywać w domu. W skrajnych przypadkach wdowi garb wycinany jest operacyjnie.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • co to jest wdowi garb?
  • jakie są objawy wdowiego garbu?
  • jakie są przyczyny wdowiego garbu?
  • jak zapobiegać i leczyć wdowi garb? 

Warto także zapoznać się z artykułem: Skolioza-objawy, przyczyny, leczenie. Jakie są najlepsze ćwiczenia na skoliozę?. 

Jak wygląda wdowi garb? 

Bardzo często wdowi garb kojarzony jest ze starością. Nic bardziej mylnego - schorzenie coraz częściej pojawia się u osób młodych. Nazwa przypadłości często wprowadza nas w błąd. Wdowi garb nie ma za dużo wspólnego z prawdziwym garbem kostno-żebrowym, który często zaobserwować można w zaawansowanych skoliozach. Statystki pokazują, że na taką dotkliwą przypadłość cierpią głównie kobiety, jednak coraz częściej dotyka ona również mężczyzn. Czym dokładnie jest wdowi garb? To narośl w okolicach połączenia kręgosłupa szyjnego z piersiowym. Wdowi garb to jego potoczna nazwa. Zmiana przypomina wyglądem sporą kulkę pod skórą.

Czym jest spowodowany wdowi garb? 

Wdowi garb może być wywołany przez wiele różnego rodzaju czynników. Jak powstaje wdowi garb? Wskazuje się na zaburzenia o charakterze dziedzicznym, przez co posiadamy pewne skłonności do powstawania wad postawy ciała. Również zaawansowana osteoporoza bardzo często prowadzi do wdowiego garbu oraz pogłębionej kifozy piersiowej. Podłożami bawolego garbu może być także zła ostrość widzenia czy kręgozmyk (niestabilność kręgosłupa). 

Wdowi garb - co mówią fizjoterapeuci?

Ćwiczenia na wdowi garb powinny być dokładnie opracowane. Fizjoterapeuci biją na alarm, że zalecenia typu "wyprostuj kręgosłup i ściągnij łopatki", mogą nie pomagać, a wręcz zaszkodzić. Utrzymanie poprawnej pozycji kręgosłupa wymaga fachowego poprowadzenia przez specjalistę. Ćwiczenia na wdowi garb są skutecznie jedynie wówczas, gdy są poprawnie wykonywane pod bacznym okiem fizjoterapeuty.

Jak usunąć wdowi garb? Specjaliści wskazują, że jednym z pierwszych kroków jest nauka optymalnego ustawienia ciała podczas pracy, jak również wykonywaniu wielu czynności życia codziennego. Warto zadbać o własne stanowisko pracy, by przez wiele godzin dziennie nie pogłębiać swojego schorzenia.

Fizjoterapeuci zalecają przede wszystkim masaż tkanek głębokich, terapię manualną czy suche igłowanie. 

Wdowi garb - przyczyny schorzenia

Jak powstaje wdowi garb? Co jest przyczyną? Na to pytanie pragnie znać odpowiedź ogromna liczba osób borykających się z tą dolegliwością. Najczęstszymi przyczynami są zaniedbania ruchowe, pozycje ciała złe dla kręgosłupa, siedzący (zwłaszcza biurowy) charakter pracy. Co ciekawe, wpływ na powstanie wdowiego garbu mają również problemy emocjonalne, współistniejące choroby, dysfunkcje innych organów ciała. 

Wdowi garb a hormony to również intensywny obszar badań wielu specjalistów. Powstawanie wdowiego garbu upatruje się także w nieprawidłowej pracy układu hormonalnego i jego zaburzeń.

Dolegliwości związane z wdowim garbem 

Wdowi garb ma bardzo różnorodne objawy. Najczęściej spotykane to ból i uczucie sztywności w okolicach karku, szyi oraz ramion. Nieprzyjemne mrowienie czy ostry ból może być zlokalizowany także między łopatkami, przez co niejednokrotnie możemy mieć problem z nabraniem powietrza tzw. pełną piersią. Dodatkowym objawem są parestezje, a więc uczucie mrowienia dłoni oraz palców. Często występują także bóle i zawroty głowy. 

Bruksizm to mało popularny objaw wywołany przez wdowi garb. W najbardziej zaawansowanych stadiach prowadzi nawet do poważnych problemów stomatologicznych. Wiąże się z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. 

Czym jest kifoza piersiowa w górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa?

Kifoza piersiowa jest naturalnym, fizjologicznym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym. Pogłębiona kifoza jest już odchyleniem patologicznym. Pogłębiające się wygięcie może następować etapami bądź w szybkim tempie. Pogłębiona kifoza występuje przede wszystkim przez utrzymywanie przez długi czas niewłaściwej postawy ciała, znajdując się w pochylonej pozycji. Bardzo często obok wdowiego garbu, zaobserwować można w postawie ciała pogłębioną kifozę. 

Jak powinna wyglądać profilaktyka i leczenie wdowiego garbu? 

Jak leczyć wdowi garb? Czy istnieją skuteczne metody, dzięki którym uda nam się powrócić do pełni sił oraz całkowitej sprawności? Leczenie wdowiego garbu to bardzo zaawansowany proces wymagający czasu. Nie możemy liczyć na spektakularne i szybkie efekty. W związku z tym warto zapobiegać powstawaniu wdowiego garbu. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka ze względu np. na rodzaj wykonywanej pracy, warto już zawczasu próbować uniknąć problemu. Wdowi garb u dzieci również jest coraz częściej obserwowany. Dzieci uwielbiają siedzieć niedbale, krzywiąc czy podwijając nogi. Także ucząc się, odrabiając lekcje czy grając na smartfonach, ciągle przybierają postawę sprzyjającą powstawaniu wdowiego garba.

Ćwiczenia na wdowi garb są jedną z najbardziej skutecznych metod, dzięki którym pacjenci odczuwają poprawę. Manualne zabiegi wykonywane przez profesjonalistów, uzupełnione o dbanie o odpowiednią postawę ciała podczas wykonywania codziennych czynności czy pracy, prowadzą do zmniejszenia objawów wdowiego garbu. Warto zaznaczyć, że główną rolą leczenia jest przeciwdziałanie pogłębianiu się dolegliwości.

Wdowi garb - jak się go pozbyć? W przypadku bardzo zaawansowanych zaniedbań i dużych zmian strukturalnych, wdowi garb usuwany jest zabiegiem chirurgicznym. Jest to jednak ostateczność. Co więcej, zabieg nie likwiduje przyczyn powstawania wdowiego garbu. 

Jeśli wdowi garb wywołany jest przez stany emocjonalne, leczenie polega także na poprawie tych sfer życia poprzez pracę z psychoterapeutą. 

Gorsety i pasy korygujące oraz taśmy do kinesiotapingu-przydatne w korekcji wdowiego garbu

Gorset na wdowi garb to także skuteczna metoda leczenia. Musi być odpowiednio noszony i dopasowany. Wymusza i utrwala prawidłową postawę ciała. Znosi nadmierne napięcie mięśniowe oraz łagodzi ból. Co więcej, znakomicie pomaga przywrócić mobilność górnego odcinka kręgosłupa. Pasy korygujące wymuszają odpowiednią postawę całego ciała. 

Rozluźniać tkanki oraz poprawiać ukrwienie możemy dzięki taśmom. Ta metoda nazywana jest kinesiology taping. Co więcej, plastrowanie działa również przeciwbólowo, zmniejsza uczucie drętwienia i nie ogranicza ruchów szyi. 

Jak spać, aby nie dokuczał nam problem- poduszka na wdowi garb 

Ortopedyczna poduszka na wdowi garb to najlepsze rozwiązanie na spokojny i bezbolesny sen. Zaleca się spanie w pozycji na plecach. Poduszka wspiera kręgosłup w odcinku szyjnym, regeneruje kręgi oraz zmniejsza napięcie mięśni. Dzięki temu, każdego ranka, będziemy budzić się doskonale wypoczęci.

Autoterapia - 3 ćwiczenia na wdowi garb polecane przez fizjoterapeutów 

Ćwiczenia w domu na wdowi garb są zalecane przez fizjoterapeutów. Indywidualna praca również może być bardzo efektywna, jeśli tylko posłuchamy profesjonalnych wskazówek i zdobędziemy odpowiednią wiedzę jak powinniśmy wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Jak zlikwidować wdowi garb? Oto 3 najlepsze ćwiczenia!

Pierwszym skutecznym ćwiczeniem na wdowi garb jest unoszenie rąk z rollerami do góry i na boki, po 10 powtórzeń każda seria. Następnie rollerem masujemy kark i ramiona, by rozluźnić przykurczone mięśnie. 

Druga propozycja ćwiczenia zalicza się go kategorii ogólnorozwojowych. Przede wszystkim pamiętać trzeba podczas ich wykonywania o prawidłowej postawie ciała. Głowę pochylamy w stronę pachy. Jedną ręką opieramy się na krześle, a drugą kładziemy na przeciwnej skroni. Pilnujemy prostych pleców. Naciskając lekko ręką na głowę, utrzymujemy wyczuwalne napięcie przez 10-30 sekund. 

Trzecie, najbardziej zaawansowane ćwiczenie to uprawianie jogi na wdowi garb. To rewelacyjna forma ćwiczeń, która rozluźnia całe ciało i wspaniałe działa na zmiany w obrębie górnej części kręgosłupa.

 

Zawalcz o własne zdrowie i powrót do formy już dziś!

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.