Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby wieku dziecięcego

Uzależnienie od telefonu, komputera i gier – jak zdiagnozować i leczyć?

 Leczenie uzależnienia od komputera i gier

Nowoczesne technologie komputerowe oraz internet sprawiają, że życie w dwudziestym pierwszym wieku – zarówno to osobiste, jak i zawodowe – jeszcze nigdy nie było tak proste i komfortowe. Jednocześnie, wszechobecne nowinki technologiczne to źródło wielu zagrożeń dla poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednym z nich jest uzależnienie od telefonu, komputera czy gier. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czym jest uzależnienie od telefonu – przeczytaj poniższy artykuł.

 Dzięki lekturze niniejszego poradnika Czytelnik pozna wiele wartościowych informacji między innymi na temat:

 • najczęściej występujących symptomów uzależnienia,
 • negatywnych skutków, jakie wywołuje uzależnienie od telefonu (w tym między innymi uzależnienie od gier na telefon),
 • tego, kiedy warto zdecydować się na odwyk od telefonu,
 • sposobów na to, jak walczyć z uzależnieniem od telefonu czy komputera.

Uzależnienie od nowoczesnych technologii może mieć swoje źródło w takich powszechnie występujących zaburzeniach, jak na przykład nadpobudliwość. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, zobacz także artykuł: Jakie są najczęstsze objawy, przyczyny i sposób leczenia zespołu nadpobudliwości u dzieci i dorosłych.

Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? – badania

Według różnych badań (zarówno krajowych, jak i europejskich), uzależnienie od smartfona to problem, z którym – w zależności od wieku respondentów – może borykać się od ok. 30% do nawet 80% badanych.

Wreszcie, uzależnienie od telefonu komórkowego oraz Internetu to problem powszechny wśród przedsiębiorców, kadry menedżerskiej wysokiego szczebla oraz wszystkich tych, którzy prowadzą intensywne życie zawodowe. Według badań Discover Small Business Watch ponad połowa przedstawicieli tej grupy (niemal 60%!) twierdzi, że nawet podczas wolnego dnia czy choroby są oni stale dyspozycyjni, jeśli chodzi o kontakt telefoniczny bądź mailowy.

Symptomy nadużywania telefonu

Objawy fonoholizmu mogą wyglądać różnie w zależności od indywidualnej sytuacji, aczkolwiek najczęściej są to takie symptomy jak między innymi:

 • problemy ze snem,
 • uporczywe zerkanie na ekran telefonu (nawet kilkaset razy dziennie, w tym także w porze nocnej, w pracy czy podczas wykładów na uczelni),
 • ciągłe ładowanie telefonu w obawie przed rozładowaniem baterii,
 • wydzielanie zbyt dużych ilości dopaminy w organizmie, co może prowadzić np. do problemów z koncentracją.

Na czym polega uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera niewiele odbiega od stereotypów związanych z tym problemem. Objawia się ono wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem i graniem w gry lub surfowaniem w Internecie. Inne aktywności (np. rozmowa z innymi ludźmi, wyjście do szkoły lub sklepu) budzi w osobie uzależnionej złość, a nawet agresję.

Jak rozpoznać uzależnienie od urządzeń we wczesnym wieku?

Uzależnienie od telefonu u dzieci to problem, który stosunkowo łatwo rozpoznać. Jest to przede wszystkim alienacja od rówieśników – dziecko woli spędzać czas, oglądając bajki lub grając w gry komputerowe/ na telefonie. To właśnie dlatego objawy uzależnienia od komputera u dzieci, odpowiednio wcześnie wykryte, pozwalają na szybsze rozwiązanie problemu. Dobrym sposobem na identyfikację problemu jest na przykład test na uzależnienie od gier oraz pomoc terapeuty dziecięcego, który zajmuje się takimi kwestiami jak uzależnienie od gier komputerowych (jak z tym walczyć).

Groźne objawy uzależnienia, których nie lekceważmy

Sytuację pogarsza fakt, że niektóre objawy uzależnienia od telefonu są pozornie niegroźne, w rzeczywistości jednak prowadzą do poważnych zaburzeń w życiu społecznym oraz relacjach międzyludzkich. W naukach socjologicznych coraz bardziej popularnym zagadnieniem jest tzw. phubbing. Określenie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza lekceważącą postawę (ignorowanie) rozmówcy podczas korzystania z telefonu. Przykładowo, nastoletnie dziecko ignoruje rodzica albo zbywa go zdawkowymi odpowiedziami, poświęcając całą swoją uwagę smartfonowi,

Osoby, które dotknął phubbing, nieświadomie izolują się od otoczenia, skupiając się na relacjach internetowych (może być to na przykład aktywność na facebookowych grupach itd.). Jeśli stan ten się przedłuża, a zaangażowanie użytkownika w relacje online wzrasta, uzależnienie od komórki może to prowadzić nawet do zerwania długoletnich relacji w świecie prywatnym.

Skutki uzależnienia od komputera

Do głównych skutków uzależnienie należy pogorszenie w relacjach z innymi osobami oraz – w przypadku dzieci i osób nastoletnich – zaległości w nauce. Ponadto, bardzo często zdarza się, że uzależnienie od telefonu komórkowego to jeden z objawów towarzyszących osobom cierpiącym na pracoholizm.

Jak pomóc dziecku i wyciągnąć je z nałogu oraz leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to musisz wiedzieć, że leczenie dziecka można przeprowadzić z użyciem terapeuty dziecięcego (psychologa). Pokaże on, jak oduzależnić się od telefonu lub komputera oraz wyjaśni, czym tak naprawdę jest uzależnienie od gier (skutki tego problemu, przyczyny itd.).

W takim przypadku konieczne jest spokojne podejście do problemu – przymusowe leczenie uzależnienia od komputera to rozwiązanie zalecane dopiero wtedy, gdy inne sposoby okażą się nieskuteczne.

Gdzie szukać wsparcia i kto może pomóc poradzić sobie z nałogiem?

Jeśli problem nie trwa zbyt długo, możesz próbować walczyć z uzależnieniem na własną rękę, wspierając się literaturą psychologiczną i wsparciem najbliższych. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie sam poradzić sobie z tym poważnym problemem, jakim jest uzależnienie od telefonu – leczenie można odbyć z pomocą profesjonalnego terapeuty.

Konsekwencja w przestrzeganiu ustalonych zasad w walce z fonoholizmem

Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzasz zwalczyć swoje uzależnienie od telefonu, konsekwentne działanie jest niezbędne do tego, by mieć w ogóle szansę na osiągnięcie celu. Co to oznacza? Nie ma jednoznacznej metody pozwalającej na konsekwentną walką z fonoholizmem, jednak można wyróżnić sposoby działania najczęściej wybierane przez osoby borykające się z tym problemem. Są to między innymi:

 • określenie celów na najbliższe tygodnie. Cele powinny być ustalane zgodnie z zasadą SMART, tzn. należy zadbać o to, by były one skonkretyzowane, mierzalne (np. używanie telefonu nie dłużej niż 2 godziny dziennie), realne i określone w czasie (np. cel do osiągnięcia w ciągu miesiąca),
 • zainstalowanie na smartfonie lub w przeglądarce komputerowej oprogramowania blokującego wyświetlanie reklam. Dzięki temu rozwiązaniu nie zobaczysz już kuszących ogłoszeń i powiadomień – pokusa do otworzenia jeszcze jednej strony internetowej będzie znacznie słabsza niż dotychczas,
 • rozmowa z członkami rodziny lub przyjaciółmi na temat swojego problemu. Z jednej strony będą oni mogli Ci doradzić, jak radzić sobie z problemem, z drugiej zaś – będą swoim towarzystwem odwracać Twoją uwagę od czynników uzależniających.

Cyfrowy detoks – domowe zasady i wsparcie rodziny

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się oduzależnić od telefonu w krótkim czasie, mamy dla Ciebie dobrą informację – możesz pozbyć się tego problemu. Jednym z rozwiązań problemu jest tzw. cyfrowy detoks, tj. całkowite odstawienie elektroniki. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów używek, cyfrowy detoks to dobry, choć radykalny sposób na osiągnięcie celu.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.