zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Dieta i odchudzanie

Tyrozyna – właściwości, działanie, skutki uboczne

 właściwości tyrozyny

Tyrozyna stanowi jeden z najważniejszych dla organizmu człowieka aminokwasów, którego niedobór może przyczyniać się do zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy i rozwoju stanów depresyjnych, a także wywoływać zmęczenie i osłabienie. Tyrozyna coraz częściej stosowana jest również przez osoby, które regularnie trenują i dbają o kondycję fizyczną. Przypisuje się jej właściwości odchudzające, niwelujące zmęczenie i wzmacniające mięśnie. Tyrozynę można zażywać w formie suplementu bądź zwiększając ilość spożywanych produktów bogatych w białko.

Co to jest tyrozyna?

Tyrozyna należy do grupy aminokwasów endogennych, co oznacza, że ludzki organizm ma zdolność syntetyzowania jej z innego aminokwasu – fenyloalaniny. Jest związkiem organicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulującym metabolizm komórkowy. Podstawowym źródłem tyrozyny jest dieta bogata w białko, gdyż występuje w mięsie, jajkach, przetworach mlecznych, orzechach i warzywach strączkowych.

L-tyrozyna to określenie izomeru lewoskrętnego tyrozyny, który jest łatwo przyswajalny przez organizm.

Właściwości tyrozyny

Tyrozyna ma ogromne znaczenie biologiczne. Pełni ona funkcję przekaźnika wewnątrzkomórkowego, który może być fosforylowany przez kinazy białkowe. Co ważne, tyrozyna jest również związkiem wyjściowym w syntezie neuroprzekaźnika – dopaminy, która z kolei może być przekształcana do innych katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina. Oba związki mają pozytywny wpływ na organizm, gdyż:

dopamina poprawia pamięć, odpowiada za uczucie spokoju i wpływa na poziom energii życiowej,

noradrenalina odpowiada za motywację do działania, a także przyspiesza bicie serca, podwyższa ciśnienie krwi i poprawia koncentrację.

Ponadto, tyrozyna odpowiada także za prawidłową pracę tarczycy, gdyż stymuluje produkcję i wydzielanie trójodotyroniny i tyroksyny. 

L-tyrozyna bierze udział w produkcji kolagenu, który zapewnia odpowiednią elastyczność i sprężystość skóry. Co więcej, ten aminokwas białkowy uczestniczy w syntezie melaniny – naturalnego barwnika, który warunkuje kolor skóry i włosów oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Działanie tyrozyny a odchudzanie

L-tyrozyna jest aminokwasem, którego obecność w organizmie jest niezbędna do syntezy wielu hormonów, przez co wpływa na właściwy poziom metabolizmu – obniża apetyt oraz monitoruje ilość lipidów w rezerwach tłuszczowych. Udowodniono również, że L-tyrozyna jest współodpowiedzialna za uczucie sytości, dzięki czemu ogranicza przejadanie się i gromadzenie tkanki tłuszczowej.

Dawkowanie tyrozyny

Zalecaną dawką tyrozyny jest 100 mg na każdy kilogram ciała, przyjmowany w trzech równych porcjach. Należy jednak podkreślić, że nie powinno się przekraczać dziennej, dozwolonej do spożycia dawki, która wynosi maksymalnie 10 g. Co ważne, podczas stosowania tyrozyny warto przyjmować suplementy diety w postaci witaminy C, kwasu foliowego i niacyny, ponieważ biorą one udział w metabolizmie tego aminokwasu. Najlepsze efekty przynosi doraźne stosowanie tyrozyny.

Tyrozyna a skutki uboczne i przeciwwskazania

Zastosowanie znacznie większych dawek specyfiku nie przynosi efektu, gdyż enzymy, które wykorzystywane są do przekształcenia tyrozyny w neuroprzekaźniki, mają określoną wydajność. Należy zatem wskazać, że w przypadku L-tyrozyny na podstawie badań toksykologicznych nie wykazano żadnych skutków ubocznych, jest ona środkiem całkowicie bezpiecznym. W niektórych tylko przypadkach zażycie wysokich dawek tyrozyny może nasilać niepokój, co jest związane z wyższym poziomem noradrenaliny oraz powodować bezsenność.

Stosowanie tyrozyny nie jest wskazane u osób, które cierpią na migrenę, chorują na nadczynność tarczycy lub chorobę Grawes-Basedowa. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby, które przyjmują leki w postaci inhibitorów MAO, lewodopi czy hormonu tarczycy. Tyrozyna nie jest również polecana kobietom w ciąży i w okresie laktacji.

Tyrozyna dostępna jest w aptekach w różnych formach – kapsułek, suplementów i preparatów do rozpuszczania w wodzie. Cena uzależniona jest od dawki zawartej w środku farmaceutycznym. Mimo wielu pozytywnych opinii dotyczących stosowania tyrozyny, przed suplementacją warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy wskazać, że aminokwas ten warto stosować w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego bądź nasilonego stresu.Tyrozyna – właściwości, działanie, skutki uboczne -Obecna ocena: 0 / 5 . Liczba głosów: 0
mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.