Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – aktywność fizyczna dla nadciśnieniowców

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – aktywność fizyczna dla nadciśnieniowców - zdjęcie
Sport to jeden z najlepszych sposobów na naturalne obniżenie ciśnienia. Odpowiednio dobrana do potrzeb i możliwości aktywność fizyczna wzmacnia serce, pomaga kontrolować wagę i redukuje poziom stresu, a właśnie te czynniki są kluczowe w tym kontekście. Nadciśnienie a aktywność fizyczna to temat, który niekiedy budzi wątpliwości, tymczasem badania wskazują, że regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia, a przy okazji poprawiają kondycję i samopoczucie. Poznaj trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia!
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności wpływa na obniżenie ciśnienia, przynosząc przy okazji wiele innych korzyści dla zdrowia.
  • Szczególnie polecane są trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia: spacery, joga i pływanie, a dodatkowo warto wprowadzić ćwiczenia hipopresyjne.
  • Podczas uprawiania sportu – ze względów bezpieczeństwa – należy monitorować ciśnienie i nie można przesadzać z intensywnością ćwiczeń.

Czy sport obniża ciśnienie? Znaczenie aktywności fizycznej u osób z nadciśnieniem

Zbyt wysokie ciśnienie jest dużym problemem zachodnich społeczeństw, ponieważ zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu, a także może prowadzić do problemów ze wzrokiem i niewydolności nerek. Mając to w pamięci, warto włączyć do swojej codzienności ćwiczenia obniżające ciśnienie i w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie, zapobiegając rozwojowi wielu poważnych chorób.

Nadciśnienie a wysiłek fizyczny to temat, który rodzi pewne pytania. Dlaczego ćwiczenia obniżają ciśnienie? Dzieje się tak z kilku powodów. Sport sprzyja wzmocnieniu serca, a dzięki temu jest ono w stanie pompować krew efektywniej. Dodatkowo aktywność sprzyja elastyczności naczyń krwionośnych, a to sprawia, że krew przepływa swobodniej. Przy nadciśnieniu bardzo istotne jest stałe kontrolowanie wagi, a w razie konieczności skuteczne jej obniżenie. Wystarczą trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które polecamy, żeby po pewnym czasie dojść do właściwej masy ciała. Warunkiem jest jednak regularne ich wykonywanie. Nie można też zapominać o kwestii stresu – sport obniża jego poziom, a to również ma pozytywny wpływ na ciśnienie.

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia – jak powinien wyglądać standardowy trening?

Zastanawiasz się, jaki sport przy nadciśnieniu będzie najlepszy? Sprawdzą się aktywności o umiarkowanym poziomie intensywności, czyli takie, przy których puls nie osiąga wartości wyższych niż 50-70% maksymalnego tętna. Żeby utrzymać odpowiedni poziom motywacji, a dzięki temu zadbać o regularność, kluczem do sukcesu jest znalezienie takiej aktywności, która będzie sprawiała autentyczną przyjemność.

Proponujemy trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które przynoszą niewątpliwe korzyści zdrowotne.

  • Spacery. Chodzenie to jedna z najbardziej naturalnych aktywności dla człowieka. Nic zatem dziwnego, że przynosi niezaprzeczalne korzyści dla zdrowia, zwłaszcza osobom, które mają problemy z powodu niewłaściwego stylu życia. Plusem spacerów jest fakt, że mogą od nich zacząć nawet osoby bardzo otyłe lub o wyjątkowo słabej kondycji. Wystarczy już 30 minut chodzenia dziennie w umiarkowanym tempie, by zobaczyć różnicę. Z czasem można podnosić poziom trudności, pokonując dłuższe dystanse.
  • Joga. Drugie z trzech ćwiczeń na obniżenie ciśnienia, które naprawdę działa, to joga. Podobnie jak spacery, ten typ spokojnej aktywności znacząco redukuje poziom stresu, a dodatkowo poprawia elastyczność i redukuje bóle pleców. Z tych powodów joga na obniżenie ciśnienia to strzał w dziesiątkę. Wystarczy 15-30 minut dziennie, żeby poczuć się lepiej.
  • Pływanie. Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na obniżenie ciśnienia skutecznie pomogą schudnąć, z pewnością będzie to pływanie. Jest to aktywność intensywniejsza, ale polecana nawet osobom zmagającym się z problemami ze stawami. Pływanie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Idealnie, jeśli treningi odbywają się nawet 3 razy w tygodniu.

Nadciśnienie a siłownia – o czym warto pamiętać?

Wymienione trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia są bezpieczne dla większości osób. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy przy nadciśnieniu wskazane są również ćwiczenia siłowe. Warto pamiętać, że podnoszenie ciężarów powoduje szybki wzrost ciśnienia, podobnie jak ćwiczenia takie jak plank lub bardzo intensywna aktywność. Co zatem mogą zrobić osoby, które borykają się z nadciśnieniem, a siłownia sprawia im dużą przyjemność? Dobrym pomysłem będzie korzystanie z urządzeń takich jak bieżnia, rowerek stacjonarny czy orbitrek oraz trening z gumami oporowymi. Osoby, które chodzą na siłownię, powinny monitorować swoje ciśnienie, a także dbać o nawodnienie oraz elektrolity.

Monitorowanie ciśnienia krwi podczas ćwiczeń – jak kontrolować reakcje organizmu?

Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny stale kontrolować ciśnienie podczas treningu. Bez względu na to, czy biegają, jeżdżą na rowerze czy ćwiczą na siłowni, muszą przyglądać się reakcjom swojego organizmu. Do niepokojących objawów, świadczących o wzroście ciśnienia, należą między innymi zawroty głowy, ból i ucisk w klatce piersiowej oraz duszności. Warto wyrobić sobie nawyk mierzenia ciśnienia przed treningiem, żeby upewnić się, że nie przekracza ono zalecanych norm. Obecnie mamy też do wyboru wiele urządzeń, które na bieżąco śledzą ciśnienie oraz puls i reagują, gdy wartości przekraczają bezpieczne granice. Można je synchronizować z innymi urządzeniami i zapisywać wszystkie uzyskane dane, żeby mieć pełną kontrolę nad swoimi stanem zdrowia. Żeby zapewnić sobie jeszcze więcej korzyści, do treningów można dołączyć suplementy na serce lub witaminy dla sportowców.

Ćwiczenia hipopresyjne – ćwiczenia oddechowe obniżające ciśnienie

Trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia, które wymieniliśmy: spacery, joga i pływanie, zadziałają najlepiej, jeśli połączysz je dodatkowo ze specjalnymi ćwiczeniami koncentrującymi się na zmniejszeniu ciśnienia w jamie brzusznej i miednicy. Czym są ćwiczenia hipopresyjne? Polegają na stosowaniu technik oddechowych, w efekcie których tworzy się podciśnienie w jamie brzusznej. Choć być może brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości jest proste.

Ćwiczenia hipopresyjne można wykonywać w pozycji stojącej lub w siadzie skrzyżnym czy klęku podpartym. Po przyjęciu wygodnej pozycji należy na kilka sekund wstrzymać oddech po pełnym wydechu, rozszerzając klatkę piersiową i rozluźniając mięśnie brzucha. Efektem poprawnie i regularnie wykonywanych ćwiczeń hipopresyjnych jest obniżenie ciśnienia krwi, ale przynoszą one również wiele innych korzyści. Można między innymi liczyć na wzmocnienie mięśni posturalnych odpowiadających za utrzymanie właściwej postawy ciała, wzmocnienie mięśni brzucha oraz zapewnienie wsparcia narządom miednicy, co ma znaczenie przy problemach takich jak nietrzymanie moczu.

Leki na nadciśnienie bywają w wielu przypadkach niezbędne, jednak wymienione przez nas trzy ćwiczenia na obniżenie ciśnienia oraz ćwiczenia hipopresyjne to doskonała kuracja wspomagająca nie tylko przy nadciśnieniu, ale także przy wielu innych problemach zdrowotnych. Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia, dlatego warto jak najszybciej zacząć regularne treningi, czerpiąc z nich wiele korzyści oraz przyjemności.

Źródła:

  • Domosławska-Żylińska K., Nadciśnienie tętnicze i aktywność fizyczna, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/nadcisnienie-tetnicze-i-aktywnosc-fizyczna/ [data dostępu: 10.07.2024]
  • Grzelak A., Trening zdrowotny a nadciśnienie tętnicze, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/115125,trening-zdrowotny-a-nadcisnienie-tetnicze [data dostępu: 10.07.2024]

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem