Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne?

Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne? - zdjęcie

Jeśli zauważasz, że twoje włosy stały się rzadkie i pozbawione blasku albo wręcz pojawiły się u ciebie zakola lub łyse placki na głowie, to konieczna może być konsultacja z trychologiem. Z tego artykułu dowiesz się kim jest trycholog, czym się zajmuje i kiedy powinieneś się z nim spotkać.

Czym zajmuje się trycholog?

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, najlepszym rozwiązaniem będzie trycholog. Kto to jest? To specjalista od włosów, który zajmuje się wszystkimi problemami, które mogą być z nimi związane. Nie jest lekarzem – podczas gdy wszystkimi schorzeniami skórnymi, które występują na innych częściach ciała, zajmuje się dermatolog, trycholog odpowiada wyłącznie za leczenie skóry i włosów na głowie, skupiając się przede wszystkim na problemie wypadania włosów.

Do jego zadań należy kompleksowa analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosów. Podczas całego procesu identyfikuje wszelkie schorzenia z nimi związane, jak m.in. łuszczyca, łupież, łojotok czy łojotokowe zapalenie skóry. Ustala jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz, na podstawie przeprowadzonego badania, dopiera odpowiednie środki i sposoby pielęgnacji włosów, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy trzeba udać się do trychologa?

Konsultacja z trychologiem może być konieczna, jeśli zauważymy u siebie wystąpienie niepokojących zmian na głowie. Pierwszym objawem problemów ze skórą głowy może być uczucie swędzenia lub nadmiernego ściągnięcia skóry. Do bardziej oczywistych należą m.in. łupież, zaczerwienienie skóry lub pojawienie się na naszej głowie krostek lub innych zmian skórnych.

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do gabinetów trychologicznych jednak dopiero wtedy, gdy nadmierne wypadanie włosów staje się widoczne. Motywacją zwykle jest potrzeba rozwiązania kwestii estetycznej, związanej z łysieniem, jednak niestety może być ono objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak wyglądają badania trychologiczne?

Na początku każdej konsultacji, trycholog przeprowadza kompleksowy wywiad medyczny. Pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia - przebytych w ostatnim czasie chorób, istniejących chorób przewlekłych, alergii oraz przyjmowanych leków. Kluczowa będzie również analiza dotychczasowego sposobu pielęgnacji skóry, stosowanych preparatów, diety, trybu życia oraz charakteru pracy pacjenta. Trycholog może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, a szczególnie morfologii, której wyniki mogą być kluczowe dla dalszego leczenia.

Do podstawowych badań diagnostycznych, które przeprowadzane są w gabinetach, należą trichogram oraz trichoskopia. Trichogram polega na pobraniu próbek włosów, przede wszystkim z miejsc dotkniętych łysieniem i chorobami skórnymi. Specjalista dokładnie analizuje stan cebulek oraz i ocenia, czy występują ewentualne zaburzenia cyklu rozwoju włosów. Natomiast trichoskopia to badanie nieinwazyjne, w trakcie którego wykonywane są zdjęcia całej głowy, a następnie poddawane są analizie przy pomocy technik cyfrowych. Kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu pozwala trychologowi ocenić stan skóry i włosów, a następnie określić przyczynę ich wypadania i wykryć obecne choroby czy zaburzenia. Dokładna analiza umożliwia dopasowanie odpowiedniej metody leczenia, dzięki której uzyskamy zdrowe i piękne włosy.

Co warto wiedzieć na temat zabiegów trychologicznych?

Mimo tego, że trycholog czasem bywa określany jako „lekarz od skóry głowy”, to w praktyce większość specjalistów zajmuje się jedynie trychologią kosmetyczną. W  ramach programu leczenia, możemy zostać skierowani zarówno na specjalistyczne zabiegi trychologiczne, przeprowadzane w gabinecie, jak i na kurację domową. W przypadku mniej zaawansowanych problemów otrzymamy dobrane indywidualnie do naszych potrzeb odpowiednie szampony, ampułki, peelingi czy serum. Kuracja trwa zwykle przez minimum 3 miesiące, ale dokładny czas uzależniony jest m.in. od wieku i kondycji włosów pacjenta.

Jeśli nasz problem jest poważniejszy, trycholog może dodatkowo zalecić wykonanie serii zabiegów, przeprowadzanych w gabinecie. Większość zabiegów jest niezwykle przyjemna i relaksująca. Przede wszystkim, polegają one na oczyszczeniu skóry głowy, złagodzeniu podrażnień, odżywianiu oraz nawilżaniu zarówno skóry głowy, jak i całej długości włosów. Często wykonywane są również masaże głowy, mające na celu pobudzenie krążenia. W szczególnych przypadkach, możemy zostać skierowani na mezoterapię igłową głowy. Jest to zabieg, podczas którego w skórę głowy wstrzykiwany jest silnie odżywczy koktajl witaminowy.

Jakie są powody wypadania włosów według trychologa?

Specjaliści oceniają, że podstawową przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zwykle jest to związane z nadmiernym stężeniem testosteronu we krwi. W przypadku mężczyzn łysienie najczęściej występuje na tle androgenowym. Jest to choroba, której pierwszym objawem przeważnie jest cofnięcie linii włosów, czyli tzw. zakola. Bardzo częstym powodem osłabienia włosów jest też niedożywienie organizmu, które może być wynikiem złej diety, połączonej ze stresującym trybem życia. Może również wynikać z uwarunkowań genetycznych.

Ile kosztuje wizyta oraz jak często należy chodzić do trychologa?

Jeśli ogólnodostępne produkty apteczne zawiodły w walce z wypadaniem włosów, zdecydowanie pomoże nam trycholog. NFZ niestety zwykle nie refunduje wizyt tego typu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której konsultujemy się z lekarzem-dermatologiem, który dodatkowo specjalizuję się w trychologii.

Koszt prywatnej wizyty waha się standardowo od 100 do 150 zł za wstępne badania i konsultację. Zabiegi różnią się pomiędzy sobą czasem trwania, skomplikowaniem i ilością wykorzystywanych preparatów, w związku z tym posiadają też zróżnicowane ceny. Najtańszym zabiegiem jest masaż, którego cena zaczyna się już od 80 zł. Najdroższe, kompleksowe usługi, mogą nas kosztować nawet ok. 1000 zł. Do tego oczywiście dochodzi cena domowych kuracji i preparatów.

Jednak warto zainwestować w całą terapię, ponieważ polega ona nie tylko na zniwelowaniu objawów, ale przede wszystkim skupia się na skutecznym zlikwidowaniu przyczyn występujących dolegliwości i przeciwdziała starzeniu się i niszczeniu włosów.

Trycholog czy dermatolog?

Gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, kto powinien być naszym specjalistą pierwszego kontaktu – dermatolog czy trycholog? Opinie na ten temat bywają rozbieżne. Jednak większość ekspertów uważa, że wizyta u trychologa jest dobrym pierwszym krokiem do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Dzięki zawężonej specjalizacji, może dokładnej pochylić się nad schorzeniami skóry głowy i ocenić, czy do rozwiązania problemu wystarczy kuracja i zabiegi trychologiczne, czy konieczne jest skierowanie do innego specjalisty, przede wszystkim dermatologa, ale w niektórych przypadkach bardziej odpowiedni będzie endokrynolog, ginekolog, czy nawet chirurg medycyny estetetycznej.

Nawet jeśli wypadanie włosów jest u nas objawem poważniejszej choroby, wymagającej leczenia farmakologicznego, trycholog może nie tylko nas odpowiednio pokierować, ale również przepisać wspomagającą kurację, która zwiększy gęstość naszych włosów i złagodzi występujące objawy.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.