zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne?

 Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne?

Jeśli zauważasz, że twoje włosy stały się rzadkie i pozbawione blasku albo wręcz pojawiły się u ciebie zakola lub łyse placki na głowie, to konieczna może być konsultacja z trychologiem. Z tego artykułu dowiesz się kim jest trycholog, czym się zajmuje i kiedy powinieneś się z nim spotkać.

Czym zajmuje się trycholog?

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, najlepszym rozwiązaniem będzie trycholog. Kto to jest? To specjalista od włosów, który zajmuje się wszystkimi problemami, które mogą być z nimi związane. Nie jest lekarzem – podczas gdy wszystkimi schorzeniami skórnymi, które występują na innych częściach ciała, zajmuje się dermatolog, trycholog odpowiada wyłącznie za leczenie skóry i włosów na głowie, skupiając się przede wszystkim na problemie wypadania włosów.

Do jego zadań należy kompleksowa analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosów. Podczas całego procesu identyfikuje wszelkie schorzenia z nimi związane, jak m.in. łuszczyca, łupież, łojotok czy łojotokowe zapalenie skóry. Ustala jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz, na podstawie przeprowadzonego badania, dopiera odpowiednie środki i sposoby pielęgnacji włosów, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy trzeba udać się do trychologa?

Konsultacja z trychologiem może być konieczna, jeśli zauważymy u siebie wystąpienie niepokojących zmian na głowie. Pierwszym objawem problemów ze skórą głowy może być uczucie swędzenia lub nadmiernego ściągnięcia skóry. Do bardziej oczywistych należą m.in. łupież, zaczerwienienie skóry lub pojawienie się na naszej głowie krostek lub innych zmian skórnych.

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do gabinetów trychologicznych jednak dopiero wtedy, gdy nadmierne wypadanie włosów staje się widoczne. Motywacją zwykle jest potrzeba rozwiązania kwestii estetycznej, związanej z łysieniem, jednak niestety może być ono objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak wyglądają badania trychologiczne?

Na początku każdej konsultacji, trycholog przeprowadza kompleksowy wywiad medyczny. Pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia - przebytych w ostatnim czasie chorób, istniejących chorób przewlekłych, alergii oraz przyjmowanych leków. Kluczowa będzie również analiza dotychczasowego sposobu pielęgnacji skóry, stosowanych preparatów, diety, trybu życia oraz charakteru pracy pacjenta. Trycholog może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, a szczególnie morfologii, której wyniki mogą być kluczowe dla dalszego leczenia.

Do podstawowych badań diagnostycznych, które przeprowadzane są w gabinetach, należą trichogram oraz trichoskopia. Trichogram polega na pobraniu próbek włosów, przede wszystkim z miejsc dotkniętych łysieniem i chorobami skórnymi. Specjalista dokładnie analizuje stan cebulek oraz i ocenia, czy występują ewentualne zaburzenia cyklu rozwoju włosów. Natomiast trichoskopia to badanie nieinwazyjne, w trakcie którego wykonywane są zdjęcia całej głowy, a następnie poddawane są analizie przy pomocy technik cyfrowych. Kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu pozwala trychologowi ocenić stan skóry i włosów, a następnie określić przyczynę ich wypadania i wykryć obecne choroby czy zaburzenia. Dokładna analiza umożliwia dopasowanie odpowiedniej metody leczenia, dzięki której uzyskamy zdrowe i piękne włosy.

Co warto wiedzieć na temat zabiegów trychologicznych?

Mimo tego, że trycholog czasem bywa określany jako „lekarz od skóry głowy”, to w praktyce większość specjalistów zajmuje się jedynie trychologią kosmetyczną. W  ramach programu leczenia, możemy zostać skierowani zarówno na specjalistyczne zabiegi trychologiczne, przeprowadzane w gabinecie, jak i na kurację domową. W przypadku mniej zaawansowanych problemów otrzymamy dobrane indywidualnie do naszych potrzeb odpowiednie szampony, ampułki, peelingi czy serum. Kuracja trwa zwykle przez minimum 3 miesiące, ale dokładny czas uzależniony jest m.in. od wieku i kondycji włosów pacjenta.

Jeśli nasz problem jest poważniejszy, trycholog może dodatkowo zalecić wykonanie serii zabiegów, przeprowadzanych w gabinecie. Większość zabiegów jest niezwykle przyjemna i relaksująca. Przede wszystkim, polegają one na oczyszczeniu skóry głowy, złagodzeniu podrażnień, odżywianiu oraz nawilżaniu zarówno skóry głowy, jak i całej długości włosów. Często wykonywane są również masaże głowy, mające na celu pobudzenie krążenia. W szczególnych przypadkach, możemy zostać skierowani na mezoterapię igłową głowy. Jest to zabieg, podczas którego w skórę głowy wstrzykiwany jest silnie odżywczy koktajl witaminowy.

Jakie są powody wypadania włosów według trychologa?

Specjaliści oceniają, że podstawową przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zwykle jest to związane z nadmiernym stężeniem testosteronu we krwi. W przypadku mężczyzn łysienie najczęściej występuje na tle androgenowym. Jest to choroba, której pierwszym objawem przeważnie jest cofnięcie linii włosów, czyli tzw. zakola. Bardzo częstym powodem osłabienia włosów jest też niedożywienie organizmu, które może być wynikiem złej diety, połączonej ze stresującym trybem życia. Może również wynikać z uwarunkowań genetycznych.

Ile kosztuje wizyta oraz jak często należy chodzić do trychologa?

Jeśli ogólnodostępne produkty apteczne zawiodły w walce z wypadaniem włosów, zdecydowanie pomoże nam trycholog. NFZ niestety zwykle nie refunduje wizyt tego typu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której konsultujemy się z lekarzem-dermatologiem, który dodatkowo specjalizuję się w trychologii.

Koszt prywatnej wizyty waha się standardowo od 100 do 150 zł za wstępne badania i konsultację. Zabiegi różnią się pomiędzy sobą czasem trwania, skomplikowaniem i ilością wykorzystywanych preparatów, w związku z tym posiadają też zróżnicowane ceny. Najtańszym zabiegiem jest masaż, którego cena zaczyna się już od 80 zł. Najdroższe, kompleksowe usługi, mogą nas kosztować nawet ok. 1000 zł. Do tego oczywiście dochodzi cena domowych kuracji i preparatów.

Jednak warto zainwestować w całą terapię, ponieważ polega ona nie tylko na zniwelowaniu objawów, ale przede wszystkim skupia się na skutecznym zlikwidowaniu przyczyn występujących dolegliwości i przeciwdziała starzeniu się i niszczeniu włosów.

Trycholog czy dermatolog?

Gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, kto powinien być naszym specjalistą pierwszego kontaktu – dermatolog czy trycholog? Opinie na ten temat bywają rozbieżne. Jednak większość ekspertów uważa, że wizyta u trychologa jest dobrym pierwszym krokiem do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Dzięki zawężonej specjalizacji, może dokładnej pochylić się nad schorzeniami skóry głowy i ocenić, czy do rozwiązania problemu wystarczy kuracja i zabiegi trychologiczne, czy konieczne jest skierowanie do innego specjalisty, przede wszystkim dermatologa, ale w niektórych przypadkach bardziej odpowiedni będzie endokrynolog, ginekolog, czy nawet chirurg medycyny estetetycznej.

Nawet jeśli wypadanie włosów jest u nas objawem poważniejszej choroby, wymagającej leczenia farmakologicznego, trycholog może nie tylko nas odpowiednio pokierować, ale również przepisać wspomagającą kurację, która zwiększy gęstość naszych włosów i złagodzi występujące objawy.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.