Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne?

Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne? - zdjęcie

Trycholog – kim jest oraz na czym polegają badania i zabiegi trychologiczne?

Jeśli zauważasz, że twoje włosy stały się rzadkie i pozbawione blasku albo wręcz pojawiły się u ciebie zakola lub łyse placki na głowie, to konieczna może być konsultacja z trychologiem. Z tego artykułu dowiesz się kim jest trycholog, czym się zajmuje i kiedy powinieneś się z nim spotkać.

Czym zajmuje się trycholog?

Jeśli cierpisz na wypadanie włosów, najlepszym rozwiązaniem będzie trycholog. Kto to jest? To specjalista od włosów, który zajmuje się wszystkimi problemami, które mogą być z nimi związane. Nie jest lekarzem – podczas gdy wszystkimi schorzeniami skórnymi, które występują na innych częściach ciała, zajmuje się dermatolog, trycholog odpowiada wyłącznie za leczenie skóry i włosów na głowie, skupiając się przede wszystkim na problemie wypadania włosów.

Do jego zadań należy kompleksowa analiza stanu skóry głowy oraz cebulek włosów. Podczas całego procesu identyfikuje wszelkie schorzenia z nimi związane, jak m.in. łuszczyca, łupież, łojotok czy łojotokowe zapalenie skóry. Ustala jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz, na podstawie przeprowadzonego badania, dopiera odpowiednie środki i sposoby pielęgnacji włosów, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy trzeba udać się do trychologa?

Konsultacja z trychologiem może być konieczna, jeśli zauważymy u siebie wystąpienie niepokojących zmian na głowie. Pierwszym objawem problemów ze skórą głowy może być uczucie swędzenia lub nadmiernego ściągnięcia skóry. Do bardziej oczywistych należą m.in. łupież, zaczerwienienie skóry lub pojawienie się na naszej głowie krostek lub innych zmian skórnych.

Pacjenci przeważnie zgłaszają się do gabinetów trychologicznych jednak dopiero wtedy, gdy nadmierne wypadanie włosów staje się widoczne. Motywacją zwykle jest potrzeba rozwiązania kwestii estetycznej, związanej z łysieniem, jednak niestety może być ono objawem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Jak wyglądają badania trychologiczne?

Na początku każdej konsultacji, trycholog przeprowadza kompleksowy wywiad medyczny. Pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia - przebytych w ostatnim czasie chorób, istniejących chorób przewlekłych, alergii oraz przyjmowanych leków. Kluczowa będzie również analiza dotychczasowego sposobu pielęgnacji skóry, stosowanych preparatów, diety, trybu życia oraz charakteru pracy pacjenta. Trycholog może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, a szczególnie morfologii, której wyniki mogą być kluczowe dla dalszego leczenia.

Do podstawowych badań diagnostycznych, które przeprowadzane są w gabinetach, należą trichogram oraz trichoskopia. Trichogram polega na pobraniu próbek włosów, przede wszystkim z miejsc dotkniętych łysieniem i chorobami skórnymi. Specjalista dokładnie analizuje stan cebulek oraz i ocenia, czy występują ewentualne zaburzenia cyklu rozwoju włosów. Natomiast trichoskopia to badanie nieinwazyjne, w trakcie którego wykonywane są zdjęcia całej głowy, a następnie poddawane są analizie przy pomocy technik cyfrowych. Kilkudziesięciokrotne powiększenie obrazu pozwala trychologowi ocenić stan skóry i włosów, a następnie określić przyczynę ich wypadania i wykryć obecne choroby czy zaburzenia. Dokładna analiza umożliwia dopasowanie odpowiedniej metody leczenia, dzięki której uzyskamy zdrowe i piękne włosy.

Co warto wiedzieć na temat zabiegów trychologicznych?

Mimo tego, że trycholog czasem bywa określany jako „lekarz od skóry głowy”, to w praktyce większość specjalistów zajmuje się jedynie trychologią kosmetyczną. W  ramach programu leczenia, możemy zostać skierowani zarówno na specjalistyczne zabiegi trychologiczne, przeprowadzane w gabinecie, jak i na kurację domową. W przypadku mniej zaawansowanych problemów otrzymamy dobrane indywidualnie do naszych potrzeb odpowiednie szampony, ampułki, peelingi czy serum. Kuracja trwa zwykle przez minimum 3 miesiące, ale dokładny czas uzależniony jest m.in. od wieku i kondycji włosów pacjenta.

Jeśli nasz problem jest poważniejszy, trycholog może dodatkowo zalecić wykonanie serii zabiegów, przeprowadzanych w gabinecie. Większość zabiegów jest niezwykle przyjemna i relaksująca. Przede wszystkim, polegają one na oczyszczeniu skóry głowy, złagodzeniu podrażnień, odżywianiu oraz nawilżaniu zarówno skóry głowy, jak i całej długości włosów. Często wykonywane są również masaże głowy, mające na celu pobudzenie krążenia. W szczególnych przypadkach, możemy zostać skierowani na mezoterapię igłową głowy. Jest to zabieg, podczas którego w skórę głowy wstrzykiwany jest silnie odżywczy koktajl witaminowy.

Jakie są powody wypadania włosów według trychologa?

Specjaliści oceniają, że podstawową przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zwykle jest to związane z nadmiernym stężeniem testosteronu we krwi. W przypadku mężczyzn łysienie najczęściej występuje na tle androgenowym. Jest to choroba, której pierwszym objawem przeważnie jest cofnięcie linii włosów, czyli tzw. zakola. Bardzo częstym powodem osłabienia włosów jest też niedożywienie organizmu, które może być wynikiem złej diety, połączonej ze stresującym trybem życia. Może również wynikać z uwarunkowań genetycznych.

Ile kosztuje wizyta oraz jak często należy chodzić do trychologa?

Jeśli ogólnodostępne produkty apteczne zawiodły w walce z wypadaniem włosów, zdecydowanie pomoże nam trycholog. NFZ niestety zwykle nie refunduje wizyt tego typu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której konsultujemy się z lekarzem-dermatologiem, który dodatkowo specjalizuję się w trychologii.

Koszt prywatnej wizyty waha się standardowo od 100 do 150 zł za wstępne badania i konsultację. Zabiegi różnią się pomiędzy sobą czasem trwania, skomplikowaniem i ilością wykorzystywanych preparatów, w związku z tym posiadają też zróżnicowane ceny. Najtańszym zabiegiem jest masaż, którego cena zaczyna się już od 80 zł. Najdroższe, kompleksowe usługi, mogą nas kosztować nawet ok. 1000 zł. Do tego oczywiście dochodzi cena domowych kuracji i preparatów.

Jednak warto zainwestować w całą terapię, ponieważ polega ona nie tylko na zniwelowaniu objawów, ale przede wszystkim skupia się na skutecznym zlikwidowaniu przyczyn występujących dolegliwości i przeciwdziała starzeniu się i niszczeniu włosów.

Trycholog czy dermatolog?

Gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów, kto powinien być naszym specjalistą pierwszego kontaktu – dermatolog czy trycholog? Opinie na ten temat bywają rozbieżne. Jednak większość ekspertów uważa, że wizyta u trychologa jest dobrym pierwszym krokiem do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Dzięki zawężonej specjalizacji, może dokładnej pochylić się nad schorzeniami skóry głowy i ocenić, czy do rozwiązania problemu wystarczy kuracja i zabiegi trychologiczne, czy konieczne jest skierowanie do innego specjalisty, przede wszystkim dermatologa, ale w niektórych przypadkach bardziej odpowiedni będzie endokrynolog, ginekolog, czy nawet chirurg medycyny estetetycznej.

Nawet jeśli wypadanie włosów jest u nas objawem poważniejszej choroby, wymagającej leczenia farmakologicznego, trycholog może nie tylko nas odpowiednio pokierować, ale również przepisać wspomagającą kurację, która zwiększy gęstość naszych włosów i złagodzi występujące objawy.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.