Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia - zdjęcie

Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia i podnosząc pewność siebie. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty. Objawia się wykwitami grudkowymi i centralnym zaczerwienieniem twarzy.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • kto choruje najczęściej na trądzik różowaty;
 • jakie są objawy trądziku różowatego;
 • jakie są czynniki ryzyka oraz przyczyny;
 • na czym polega leczenie trądziku różowatego i jak długo trwa;
 • jakie są maści i kremy na trądzik różowaty oraz na co zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie;
 • jakie kosmetyki i pielęgnacja są zalecane przy trądziku różowatym;
 • co nasila trądzik różowaty oraz jakie są czynniki powodujące zaostrzenie uporczywego rumienia;
 • jak powinna wyglądać dieta na trądzik różowaty;
 • jak wygrać z trądzikiem różowatym i pożegnać go raz na zawsze.

Zobacz również nasz inny artykuł: Wyciskanie pryszczy a trądzik - czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić?

Przyczyny trądziku różowatego – kto choruje najczęściej? Czynniki ryzyka

Trądzik różowaty to schorzenie, które związane jest z występowanie nieprawidłowych reakcji immunologicznych organizmu. Zdarza się również, że występowanie takich problemów skórnych ma związek z predyspozycjami genetycznymi, infekcjami, które toczą się w organizmie oraz przez zmiany hormonalne. Wśród innych czynników ryzyka wskazuje się:

 • łojotok skóry;
 • celiakie;
 • stwardnienie rozsiane;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • cukrzyca typu I;
 • jasna karnacja;
 • skóra wrażliwa;
 • skóra naczynkowa.

Wiele osób cierpi na trądzik różowaty, który jest wynikiem stresu, silnych emocji, zmiany temperatur czy stosowania nieodpowiednich kosmetyków oraz spożywania posiłków nasilających występowanie zmian. Dieta w trądziku różowatym ma kolosalne znaczenie, tak jak używane kosmetyki.

Trądzik różowaty objawia się występowaniem różnorodnych zmian skórnych. To postać grudkowo-krostkowa, przerostowo-guzowata, a także postać oczna i rumieniowa z teleangiektezjami. Każda z odmian trądziku różowatego objawia się w inny sposób przez co zmiany te mogą być zupełnie różne. Warto wiedzieć, że początkowy objaw trądziku różowatego to najczęściej zaczerwieniona skóra, która pojawia się przed 30. rokiem życia.

Na czym polega leczenie trądziku różowatego i jak długo trwa?

Leczenie trądziku różowatego polega w dużej mierze na unikaniu czynników drażniących, zmianie diety i przyjmowaniu leków, które mogą okazać się pomocne w całkowitym pozbyciu się problemu. Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe przy pomocy:

 • metronidazolu, który doskonale zmniejsza stany zapalne skóry i zaczerwienienie, czyli najczęstsze objawy trądziku różowatego;
 • nadtlenku benzoilu, dzięki któremu można pozbyć się zmian grudkowo-krostkowych;
 • sulfacetamidu sodu i siarki, które świetnie radzą sobie z rumieniem i grudkami;
 • kwasu azelainowego, który niweluje pieczenie i podrażnienie skóry; wykazuje również działanie przeciwzapalne;
 • antybiotyków stosowanych w celu pozbycia się zaawansowanych zmian grudkowo-krostkowych.

Warto wiedzieć, że leczenie trądziku różowatego przy pomocy leków ma za zadanie wspomóc organizm w walce z chorobą, jednak konieczne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry i diety, aby móc zapobiegać nawrotom problemów skórnych. Czasami dermatolog może zalecić również kuracje retinoidami np. preparatem Izotek, w sytuacji, gdy zmiany skórne są wyjątkowo liczne odporne na inne preparaty.

W leczeniu trądziku różowatego na objawy stosuje się również zabiegi laserem, które mają za zadanie zniwelować popękane naczynka i rumień skórny. 

Maści i kremy na trądzik różowaty – na co zwrócić uwagę, wybierając produkt dla siebie?

Wiele osób może zastanawiać się, co na trądzik różowaty? To schorzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry i diety. Odpowiednie kremy na trądzik różowaty mogą pomóc w walce z schorzeniem, dlatego tak ważne jest, aby w uważny sposób dobierać kosmetyki. Najlepiej, jeśli będą w nich zawarte naturalne składniki. Świetnie, jeśli w składzie znajdzie się np. kwas laktobionowy, azelainowy, alantoina, lanolina, ekstrakt z lukrecji czy ruszczyka kolczastego. Wiele kosmetyków dedykowanych dla trądziku różowatego zawiera również witaminę E, ekstrakt z aloesu, tlenek cynku czy ekstrakt z liści zielonej herbaty. Najlepiej, jeśli skład maści na trądzik różowaty będzie naturalny, dzięki temu możliwe jest skuteczne unikanie podrażnień, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Kosmetyki i pielęgnacja zalecane przy trądziku różowatym

Tak jak wspomnieliśmy, kosmetyki do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym powinny być naturalne, natomiast pielęgnacja powinna być systematyczna i delikatna. Powinno unikać się kosmetyków na bazie alkoholu, stosować filtry UV, a także nie stosować kosmetyków, które działają wysuszająco. Konieczne jest oczyszczanie skóry, nawilżanie i stosowanie kosmetyków, które złagodzą objawy trądziku różowatego - zaczerwienienie i uszczelnią naczynia krwionośne.

Co nasila trądzik różowaty? Czynniki powodujące zaostrzenie uporczywego rumienia

Nasilenie zmian trądzikowych jest możliwe w przypadku:

 • stosowania nieodpowiedniej diety;
 • silnego stresu i emocji;
 • promieniowania UV;
 • spożywania alkoholu i kawy;
 • złej pielęgnacji;
 • przyjmowania leków hormonalnych i na nadciśnienie;
 • zakażenia nużeńcem ludzkim;
 • wahań temperatury;
 • zapalenia błony śluzowej żołądka.

Dieta na trądzik różowaty – co jeść a czego unikać, by nie zaostrzać problemu?

W walce z trądzikiem różowatym dieta ma ogromne znaczenie. Konieczne jest zmniejszenie spożycia cukru, wyeliminowanie kawy i alkoholu, a także zwiększenie spożywania produktów, które mogą zwiększyć naturalne siły obronne organizmu. Najlepiej, aby zwiększyć spożycie kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie. Powinno się spożywać olej rzepakowy i lniany, a także tłuste ryby morskie. Dobrze jest również sięgać po zielone, pomarańczowe i czerwone warzywa i owoce, które są bogate w naturalne karotenoidy. Pomocne mogą okazać się również probiotyki i prebiotyki, które znajdziemy w warzywach i owocach oraz kiszonkach i jogurtach. Warto pomyśleć o ziołach na objawy trądziku różowatego to rumianek, nagietek lekarski, melisa i pokrzywa.

Jak wygrać z trądzikiem różowatym i pożegnać go raz na zawsze?

Walka z trądzikiem różowatym polega głównie na unikaniu czynników drażniących i odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się zupełnie zrezygnować ze spożycia alkoholu, cukru, a także kawy. Każda osoba, która cierpi na trądzik różowaty powinna pomyśleć o odpowiednim oczyszczaniu skóry i jej nawilżaniu. Kremy stosowane na skórę muszą zamierać filtry ochronne, najlepiej SPF 50. Warto również pomyśleć o zwiększeniu spożycia kwasów omega-3 oraz naturalnych warzyw i owoców, bogatych w witaminy. Dodatkowo zaleca się kontrolę zmian skórnych u dermatologa, który oceni zaawansowanie zmian i zleci odpowiednie leczenie łagodzące objawy trądziku różowatego. Pamiętajmy, że leczenie skóry nieodpowiednimi kosmetykami może pogłębić problem, dlatego tak ważne jest, aby wybierać te dobrane do skóry z trądzikiem różowatym, dzięki czemu można pozbyć się problemu raz na zawsze.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.