Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia

baner

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia

Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty.

Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia i podnosząc pewność siebie. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty. Objawia się wykwitami grudkowymi i centralnym zaczerwienieniem twarzy.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • kto choruje najczęściej na trądzik różowaty;
 • jakie są objawy trądziku różowatego;
 • jakie są czynniki ryzyka oraz przyczyny;
 • na czym polega leczenie trądziku różowatego i jak długo trwa;
 • jakie są maści i kremy na trądzik różowaty oraz na co zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie;
 • jakie kosmetyki i pielęgnacja są zalecane przy trądziku różowatym;
 • co nasila trądzik różowaty oraz jakie są czynniki powodujące zaostrzenie uporczywego rumienia;
 • jak powinna wyglądać dieta na trądzik różowaty;
 • jak wygrać z trądzikiem różowatym i pożegnać go raz na zawsze.

Zobacz również nasz inny artykuł: Wyciskanie pryszczy a trądzik - czym jest trądzik neuropatyczny i jak sobie z nim poradzić?

Przyczyny trądziku różowatego – kto choruje najczęściej? Czynniki ryzyka

Trądzik różowaty to schorzenie, które związane jest z występowanie nieprawidłowych reakcji immunologicznych organizmu. Zdarza się również, że występowanie takich problemów skórnych ma związek z predyspozycjami genetycznymi, infekcjami, które toczą się w organizmie oraz przez zmiany hormonalne. Wśród innych czynników ryzyka wskazuje się:

 • łojotok skóry;
 • celiakie;
 • stwardnienie rozsiane;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • cukrzyca typu I;
 • jasna karnacja;
 • skóra wrażliwa;
 • skóra naczynkowa.

Wiele osób cierpi na trądzik różowaty, który jest wynikiem stresu, silnych emocji, zmiany temperatur czy stosowania nieodpowiednich kosmetyków oraz spożywania posiłków nasilających występowanie zmian. Dieta w trądziku różowatym ma kolosalne znaczenie, tak jak używane kosmetyki.

Trądzik różowaty objawia się występowaniem różnorodnych zmian skórnych. To postać grudkowo-krostkowa, przerostowo-guzowata, a także postać oczna i rumieniowa z teleangiektezjami. Każda z odmian trądziku różowatego objawia się w inny sposób przez co zmiany te mogą być zupełnie różne. Warto wiedzieć, że początkowy objaw trądziku różowatego to najczęściej zaczerwieniona skóra, która pojawia się przed 30. rokiem życia.

Na czym polega leczenie trądziku różowatego i jak długo trwa?

Leczenie trądziku różowatego polega w dużej mierze na unikaniu czynników drażniących, zmianie diety i przyjmowaniu leków, które mogą okazać się pomocne w całkowitym pozbyciu się problemu. Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe przy pomocy:

 • metronidazolu, który doskonale zmniejsza stany zapalne skóry i zaczerwienienie, czyli najczęstsze objawy trądziku różowatego;
 • nadtlenku benzoilu, dzięki któremu można pozbyć się zmian grudkowo-krostkowych;
 • sulfacetamidu sodu i siarki, które świetnie radzą sobie z rumieniem i grudkami;
 • kwasu azelainowego, który niweluje pieczenie i podrażnienie skóry; wykazuje również działanie przeciwzapalne;
 • antybiotyków stosowanych w celu pozbycia się zaawansowanych zmian grudkowo-krostkowych.

Warto wiedzieć, że leczenie trądziku różowatego przy pomocy leków ma za zadanie wspomóc organizm w walce z chorobą, jednak konieczne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry i diety, aby móc zapobiegać nawrotom problemów skórnych. Czasami dermatolog może zalecić również kuracje retinoidami np. preparatem Izotek, w sytuacji, gdy zmiany skórne są wyjątkowo liczne odporne na inne preparaty.

W leczeniu trądziku różowatego na objawy stosuje się również zabiegi laserem, które mają za zadanie zniwelować popękane naczynka i rumień skórny. 

Maści i kremy na trądzik różowaty – na co zwrócić uwagę, wybierając produkt dla siebie?

Wiele osób może zastanawiać się, co na trądzik różowaty? To schorzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry i diety. Odpowiednie kremy na trądzik różowaty mogą pomóc w walce z schorzeniem, dlatego tak ważne jest, aby w uważny sposób dobierać kosmetyki. Najlepiej, jeśli będą w nich zawarte naturalne składniki. Świetnie, jeśli w składzie znajdzie się np. kwas laktobionowy, azelainowy, alantoina, lanolina, ekstrakt z lukrecji czy ruszczyka kolczastego. Wiele kosmetyków dedykowanych dla trądziku różowatego zawiera również witaminę E, ekstrakt z aloesu, tlenek cynku czy ekstrakt z liści zielonej herbaty. Najlepiej, jeśli skład maści na trądzik różowaty będzie naturalny, dzięki temu możliwe jest skuteczne unikanie podrażnień, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Kosmetyki i pielęgnacja zalecane przy trądziku różowatym

Tak jak wspomnieliśmy, kosmetyki do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym powinny być naturalne, natomiast pielęgnacja powinna być systematyczna i delikatna. Powinno unikać się kosmetyków na bazie alkoholu, stosować filtry UV, a także nie stosować kosmetyków, które działają wysuszająco. Konieczne jest oczyszczanie skóry, nawilżanie i stosowanie kosmetyków, które złagodzą objawy trądziku różowatego - zaczerwienienie i uszczelnią naczynia krwionośne.

Co nasila trądzik różowaty? Czynniki powodujące zaostrzenie uporczywego rumienia

Nasilenie zmian trądzikowych jest możliwe w przypadku:

 • stosowania nieodpowiedniej diety;
 • silnego stresu i emocji;
 • promieniowania UV;
 • spożywania alkoholu i kawy;
 • złej pielęgnacji;
 • przyjmowania leków hormonalnych i na nadciśnienie;
 • zakażenia nużeńcem ludzkim;
 • wahań temperatury;
 • zapalenia błony śluzowej żołądka.

Dieta na trądzik różowaty – co jeść a czego unikać, by nie zaostrzać problemu?

W walce z trądzikiem różowatym dieta ma ogromne znaczenie. Konieczne jest zmniejszenie spożycia cukru, wyeliminowanie kawy i alkoholu, a także zwiększenie spożywania produktów, które mogą zwiększyć naturalne siły obronne organizmu. Najlepiej, aby zwiększyć spożycie kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie. Powinno się spożywać olej rzepakowy i lniany, a także tłuste ryby morskie. Dobrze jest również sięgać po zielone, pomarańczowe i czerwone warzywa i owoce, które są bogate w naturalne karotenoidy. Pomocne mogą okazać się również probiotyki i prebiotyki, które znajdziemy w warzywach i owocach oraz kiszonkach i jogurtach. Warto pomyśleć o ziołach na objawy trądziku różowatego to rumianek, nagietek lekarski, melisa i pokrzywa.

Jak wygrać z trądzikiem różowatym i pożegnać go raz na zawsze?

Walka z trądzikiem różowatym polega głównie na unikaniu czynników drażniących i odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się zupełnie zrezygnować ze spożycia alkoholu, cukru, a także kawy. Każda osoba, która cierpi na trądzik różowaty powinna pomyśleć o odpowiednim oczyszczaniu skóry i jej nawilżaniu. Kremy stosowane na skórę muszą zamierać filtry ochronne, najlepiej SPF 50. Warto również pomyśleć o zwiększeniu spożycia kwasów omega-3 oraz naturalnych warzyw i owoców, bogatych w witaminy. Dodatkowo zaleca się kontrolę zmian skórnych u dermatologa, który oceni zaawansowanie zmian i zleci odpowiednie leczenie łagodzące objawy trądziku różowatego. Pamiętajmy, że leczenie skóry nieodpowiednimi kosmetykami może pogłębić problem, dlatego tak ważne jest, aby wybierać te dobrane do skóry z trądzikiem różowatym, dzięki czemu można pozbyć się problemu raz na zawsze.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Przebarwienia na twarzy: przyczyny i leczenie. Jak szybko się ich pozbyć?
Przebarwienia na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny ich powstawania są różne. Za jedne odpowiedzialny jest nasilony trądzik, a za inne – pewne schorzenia czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej....

Układ pokarmowy

Ulewanie u niemowląt: przyczyny i zapobieganie. Kiedy ulewanie powinno niepokoić?
Po przyjściu noworodka na świat wiele jego układów nie jest przystosowanych do nowych warunków poza organizmem mamy. Podobnie jest z układem pokarmowym, który w ciągu pierwszych tygodni życia maluszka wciąż dojrzewa. ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.