Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Co zabija laseczki tężca?

Tężec: objawy, profilaktyka i leczenie. Co zabija laseczki tężca? - zdjęcie

Na całym świecie ludzie muszą borykać się z wieloma groźnymi chorobami. Tak jest też w przypadku tężca, który pomimo ogromnej powszechności staje się coraz rzadszą chorobą zakaźną, a wszystko dzięki szczepieniu wśród społeczeństwa. To poważna choroba, która prowadzi do wielu groźnych objawów i powikłań.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • czym jest tężec i w jaki sposób dochodzi do zakażenia;
  • jakie są czynniki podwyższonego ryzyka;
  • po jakim czasie od zakażenia rozwija się tężec;
  • jakie są objawy tężca;
  • kiedy można przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy;
  • czy czerwona pręga zawsze oznacza zakażenie tężcem;
  • jak wygląda leczenie;
  • czy kleszcze mogą przenosić bakterie tężca;
  • jak wygląda profilaktyka.

Zobacz również nasz inny artykuł: Kalendarz szczepień dziecka - najważniejsze informacje na temat szczepień

Czym jest tężec i w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Tężec to choroba zakaźna układu nerwowego, która wywoływana jest przez toksynę tężcową, a dokładnie przetrwalniki bytujące w glebie, odchodach zwierzęcych i kurzu. Toksynę tężcową produkują laseczki tężca. Wiele osób może zastanawiać się jak można zarazić się tężcem? Do zakażenia może dojść poprzez zabrudzenie otwartej rany powstałej np. w wyniku skaleczenia. Może być to nawet niewielkie zadrapanie. Warto wiedzieć, że toksyny tężca są obecne nie tylko w kurzu, glebie i zwierzęcych odchodach, ale także w wodzie, dlatego tak ważna jest profilaktyka szczepień ochronnych i dokładane opatrywanie oraz odkażanie ran. 

Czynniki podwyższonego ryzyka, czyli kiedy wzrasta możliwość zachorowania na tężec?

Tak jak wspomnieliśmy, tężec jest chorobą, do której dochodzi w przypadku kontaktu rany z zakażonym czynnikiem. Ryzyko zachorowania na tężec wzrasta w sytuacji gdy:

  • skaleczenie jest dość głębokie, 
  • rana jest wynikiem odmrożenia lub poparzenia;
  • rana jest zabrudzona;
  • rana jest wynikiem ugryzienia przez zwierzę;
  • rana jest poszarpana;
  • doszło do utraty dużej ilości krwi;
  • rana nie została szybko odkażona;
  • rana powstała poprzez drzazgę lub szkło.

Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli od poprzedniego szczepienia minęło 8 lat.

Po jakim czasie od zakażenia rozwija się tężec?

W zależności od rodzaju powstałej rany okres wylęgania tężca wynosi około 2 do 14 dni. Objawy pojawiają się najczęściej po około 3 dniach od zakażenia do około 14 dni. Tężec uogólniony najczęściej pojawia się po około 3 tygodniach od kontaktu rany z patogenem. Obejmuje wiele objawów, które są groźne dla zdrowia, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby nie dopuścić do groźnych powikłań. 

Tężec – objawy i rozpoznanie. Do jakiego lekarza udać się z podejrzeniem zakażenia tężcem?

Jak rozpoznać u siebie tężca? Ze względu na przebieg choroby i obraz kliniczny w medycynie wyróżnia się dwie postacie tężca. To miejscowa i uogólniona. Pierwsza z nich występuje niezwykle rzadko i objawia się napięciem mięśni w okolicach miejsca zranienia. Najczęściej przebiega łagodnie i nie wiąże się z ryzykiem śmierci. Postać uogólniona to około 80% wszystkich przypadków. Wśród objawów tej postaci należy wskazać:

  • szczękościsk;
  • skurcze mięśni;
  • ataki prężeń wywoływane przez hałas, światło i dotyk;
  • uśmiech sardoniczny;
  • zaburzenia krążenia;
  • zaburzenia ciśnienia krwi;
  • wzmożona potliwość. 

Zauważając u siebie jakikolwiek objaw tężca, warto zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o podaniu zastrzyku przeciw tężcowi. Każda rana, a szczególnie ta głęboka powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Osoby, które poddane były szczepieniu kilka lat temu mogą dostać zastrzyk przeciwko tężcowi po zranieniu. Dzięki temu można uchronić się przed tą podstępną chorobą. Rozpoznanie tężca najczęściej odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem, czasami konieczne jest wykonanie badania krwi na obecność tężca.

Ważne! Każdy przypadek tężca jest zgłaszany do Powiatowej Stacji Epidemiologicznej.

Szybka reakcja – kiedy można przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy?

Tężec to poważna choroba, dlatego w przypadku silnego zranienia lub zakażenia rany lekarz może podać zastrzyk przeciw tężcowi. Niweluje on działanie toksyny, jednak nie zapobiega on rozwojowi bakterii, dlatego konieczne może być także podanie antybiotyku. Zastrzyk ten jest skutecznym środkiem, dzięki któremu można zapobiegać tak poważnej chorobie, jaką jest tężec.

Czerwona pręga kojarzona z tężcem wcale nie musi oznaczać zakażenia

Wiele osób uważa, że podstawowym objawem zakażenia tężcem jest czerwona pręga. Jednak nie jest to pręga tężca. Okazuje się, że informuje ona jedynie o powierzchniowym stanie zapalnych naczyń chłonnych i jest skutkiem zranienia bądź powstawania ropnia. W wielu przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie antybiotykoterapii. 

Leczenia tężca krok po kroku – antybiotyki i chemioterapeutyki

Tężec najczęściej leczy się poprzez podanie antybiotyków i dożylnych chemioterapeutyków. Konieczne jest także dokładane oczyszczenie rany, usunięcie tkanek martwiczych i podanie zastrzyku w formie antytoksyny tężcowej, dzięki której możliwe jest pozbycie się choroby i zapobieganie jej rozwojowi. Zdarza się, że przebieg choroby jest tak silny, że konieczne jest podłączenie chorego do respiratora. Wszystko zależy jednak od jej postaci. 

Niezwykle istotne jest, aby zapobiegać zakażeniom tężcem. Co na ranę po skaleczeniu? W tym celu, konieczne jest dokładane opatrywanie rany za pomocą dostępnych w aptekach artykułów higienicznych. Na początek, należy dokładanie odkazić ranę, tak aby nie dopuścić do rozwoju zakażeń, a następnie skutecznie ją opatrzyć, jednak zostawić jej swobodny dostęp do tlenu.

Czy kleszcze mogą przenosić bakterie tężca? Rokowania osoby zakażonej

Kleszcze są pajęczakami, które przenoszą wiele groźnych bakterii i chorób. Jednak czy kleszcze mogą przenosić bakterie tężca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kleszcze mogą być niezwykle groźne dla zdrowia, dlatego konieczna jest stała ochrona przed ich ukąszenia. Warto wiedzieć, że rokowania osoby zakażonej tężcem nie są zbyt dobre. Wszystko zależy od przebiegu choroby i jej postaci. Jeśli jest łagodna istnieje spora szansa na wyleczenie. Odsetek przypadków śmiertelnych wynosi około 6 do 60 procent. 

Profilaktyka – szczepionka na tężec dla dzieci i dorosłych

Profilaktyka tężca ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia. Jedną ze skutecznych metod jest szczepionka na tężec. W naszym kraju już od 1962 roku wprowadzono obowiązek szczepień dla noworodków, małych dzieci w wieku szkolnym, a także żołnierzy. Profilaktyczne podawanie szczepionki na tężec co 5-7 lat pozwala na całkowitą ochronę zdrowia przed tą groźną chorobą. Osoby nieszczepione, u których doszło do skaleczenia powinny otrzymać surowicę przeciwtężcową, co jest często praktykowane w szpitalach. W przypadku skaleczenia, warto pamiętać o skutecznym odkażaniu rany za pomocą materiałów opatrunkowych i materiałów higienicznych, które każdy powinien mieć w swoim domu. Powinno się to zrobić zaraz po skaleczeniu czy zadrapaniu, aby zapobiec rozwojowi patogenów. Pamiętajmy jednak, aby nie unikać szczepień i dbać o swoje zdrowie.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem