Test na narkotyki – jaka jest jego skuteczność, komu jest potrzebny i jak szybko trzeba czekać na wyniki?

Test na narkotyki - zdjęcie

Problem zażywania narkotyków jest dziś szczególnie dotkliwy. Dlatego coraz większą popularność zyskują różne metody badania ludzi pod kątem zawartości w organizmie substancji odurzających. Test na narkotyki można wykonać w domu. Za jego pomocą z 98-procentowym prawdopodobieństwem możemy dowiedzieć się, czy dana osoba zażywa narkotyki. Jaka jest skuteczność testów? Jakie są ich rodzaje oraz dla kogo są potrzebne? Zapraszamy do dalszej części artykułu w celu uzyskania niezbędnych informacji na temat testów narkotykowych

Zobacz także artykuł: ADHD – objawy, przyczyny i leczenie. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci i dorosłych.

Z artykułu dowiesz się o tym:

 1. Czym jest narkotest?
 2. Jak wygląda domowy narkotest?
 3. Test na narkotyki - jak działa?
 4. W jakich miejscach i dla kogo przeprowadzany jest narkotest?
 5. Rodzaje testów narkotykowych
  • Test na narkotyki z krwi
  • Test na narkotyki ze śliny
  • Test na narkotyki z moczu
  • Test na narkotyki z włosa
  • Test na narkotyki – który jest najskuteczniejszy?
 6. Pozytywny test na narkotyki – co robić?
 7. Negatywny test narkotykowy – co wtedy?
 8. Jak oszukać test narkotykowy?
  • Jak oszukać badania moczu?
  • Jak oszukać test ze śliny?

Czym jest narkotest?

Test narkotykowy ma na celu wykryć obecność substancji odurzających, psychoaktywnych w ludzkim ciele (krew, mocz, włosy, ślina). Reagując z pochodzącymi z ludzkiego ciała biomateriałami, wskaźnik na narkoteście jest w stanie wykryć większość obecnie stosowanych substancji psychoaktywnych, takich jak heroina, haszysz, czy amfetamina. Domowe narkotesty posiadają wysoką czułość – amfetaminę lub heroinę wykrywają nawet po pięciu dniach od ostatniego zażycia, a marihuanę po 2 tygodniach od ostatniego spożycia.

Jak wygląda domowy narkotest?

Test na narkotyki, który można bezproblemowo zakupić w aptekach to zazwyczaj papierowy pasek nasączony specjalnymi odczynnikami lub plastikowy panel. Do testowania używa się moczu lub śliny, a dekodowanie biomateriału odbywa się zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Testy oparte na badaniach krwi lub włosów przeprowadzane są zazwyczaj w specjalistycznych klinikach, lub laboratorium policyjnym.

Test na narkotyki – jak działa?

Aby uzyskać prawidłowy wynik, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Test na narkotyki z moczu wymaga użycia sterylnych plastikowych pojemnik, podobnie jak test na narkotyki ze śliny. Zebrane materiały można przechowywać w lodówce do czasu zakupu testu, ale nie dłużej niż 2 godziny.

Niezależnie od testu pasek narkotestu należy zanurzyć w danym biomateriale do określonego limitu, wynik można ocenić po 5 minutach. Obecność jednego paska w obszarze kontrolnym wskazuje obecność narkotyków, jeśli pojawiły się dwa – zarówno w obszarze testowym, jak i kontrolnym, wynik oznacza brak substancji psychoaktywnych. Test na narkotyki aptekarski powinien wykryć najpopularniejsze i najczęściej stosowane substancje psychoaktywne w Polsce, takie jak:

 • Marihuana, haszysz;
 • Heroina;
 • Morfina;
 • Amfetamina, metamfetamina;
 • Ecstasy (MDMA);
 • Kokaina.

Zażywanie tzw. Dopalaczy nie może być wykryte w domu – skład tych niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji stale się zmienia, komplikując diagnozę. Jeśli osoba testowana nie zachowuje się trzeźwo, a paski testowe wykazały wynik negatywny, warto skonsultować się z kliniką w celu szczegółowej analizy biomateriału.

W jakich miejscach i dla kogo przeprowadzany jest narkotest?

Zanim zastanowimy się nad tym, kiedy policja robi testy na narkotyki, pierwszą drogą w celu sprawdzenia większej ilości substancji psychoaktywnych w ciele będzie klinika szpitalna. Oczywiście, laboratoria policyjne także są dostępne dla osób z podejrzeniem nagminnego stosowania substancji psychoaktywnych, mogąc zbadać nie tylko mocz, ale także krew, ślinę, czy włosy.

Test na narkotyki z włosa jest najczęściej stosowany w ramach podejrzenia uzależnienia od heroiny, która gromadzi się we włosach w dużych ilościach. Do badania szpitalnego potrzebne jest skierowanie, gdy policyjne testy na narkotyki wykonywane są, gdy bliska osoba zaniepokojona jest pogarszającym się stanem osoby z podejrzeniem nagminnego stosowania substancji psychoaktywnych, mogących doprowadzić do wielu problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Test zatrucia narkotykami jest przeprowadzany również, gdy policja ma powody, by sądzić, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli alkohol oznaczany jest przy pomocy alkomatu, to obecność substancji odurzających wykrywana jest w specjalistycznym laboratorium. Odmowa badania lekarskiego jest automatycznym uznaniem odurzenia narkotykami.

Rodzaje testów narkotykowych

Test na narkotyki może wykryć tylko jeden rodzaj substancji lub kilka na raz. Wyróżnić możemy szybkie testy narkotykowe – stosowane w domu, w placówkach edukacyjnych lub medycznych o szybkim wskazaniu wyniku i wygodnej aplikacji. Testy paskowe z kolei zawierają po jednym pasku na określony rodzaj substancji (np. marihuanę), a także zestaw do najczęstszych substancji. Multitesty narkotykowe zawierają po 10 do 12 pasków oznaczających różne substancje psychoaktywne. Najczęściej multitesty na rynku wykrywają narkotyki poprzez identyfikację biomateriału z moczu.

Test na narkotyki z krwi

Istnieje kilka rodzajów badań krwi na obecność narkotyków – badanie kwartalne i badanie chemiczno-toksykologiczne. Pierwsza metoda określa obecność substancji resztkowych we krwi nawet do 4 miesięcy po użyciu, ale nie ujawnia faktu pierwszego przypadku przyjęcia. Test na narkotyki z krwi oparty jest na oznaczaniu przeciwciał, a ich utworzenie wymaga czasu. Badanie ujawni stosowaną substancje nie później niż trzy dni po zażyciu.

Test na narkotyki ze śliny

Wykrywa prawie wszystkie rodzaje substancji odurzających. Test na narkotyki ze śliny można przeprowadzić w domu lub przy obecności lekarza. W przeciwieństwie do innych rodzajów badań test ze śliny nie będzie w stanie wskazać dokładnego stężenia substancji psychoaktywnych w ciele.

Test na narkotyki z moczu

Narkotesty badające mocz to jedne z najłatwiejszych sposobów na zbadanie obecności narkotyków w płynach ustrojowych. Test na narkotyki z moczu opiera się na zmianie koloru wskaźnika nałożonego na pasek papieru lub plastiku. Ślady po substancjach psychoaktywnych pozostają w moczu, nawet po jednorazowym użyciu środków odurzających przez kilka dni.

Test na narkotyki z włosa

Każda substancja chemiczna dostająca się do ludzkiej krwi szybko rozprzestrzenia się po całym ciele i gromadzi się w różnych stężeniach w narządach i tkankach. Włosy są jedną z najdłużej przetrzymujących środki psychoaktywne tkanek. Test na narkotyki z włosa pozwala na specjalistyczne zbadanie biomateriału, który jest w stanie podać jedne z najdokładniejszych wyników możliwych do uzyskania przez testy narkotykowe. Dla przykładu biomateriał o długości 3 cm powie lekarzowi, jakie substancje dana osoba stosowała w ciągu 90 do 100 dni.

Test na narkotyki – który jest najskuteczniejszy?

Najdokładniejszymi testami na narkotyki, które są obecnie dostępne dla każdego to specjalistyczne badania laboratoryjne przeprowadzane w klinikach. Systemy zawarte w narkotestach domowych posiadają pewien procent niedokładności i nie mogą wykryć dokładnej ilości narkotyków w biomateriale. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym wykryciu narkotyków w ciele osoby badanej, narkotesty na bazie śliny lub moczu będą najbardziej pożądanymi.

Pozytywny test na narkotyki – co robić?

Jeśli w analizie biomateriału bliskiej osoby znaleziono substancje psychoaktywne, należy podjąć pilne działania. Udanie się do specjalistycznej kliniki i rozpoczęcie leczenia predysponowanego do indywidualnych preferencji osoby uzależnionej pomoże w prawidłowym przebyciu leczenia i pokonania uzależnienia.

Istnieją również fałszywe przypadki. Dzieje się tak najczęściej podczas ekspresowych testów. Po zażyciu niektórych leków lub nawet wypaleniu zwykłego papierosa pasek może reagować na substancje tak, jak na narkotyki.

Negatywny test narkotykowy – co wtedy?

Jeśli osoba podejrzana o stosowanie substancji odurzających podczas analizy dostarczyła negatywne wyniki, należy porozmawiać o widocznych zmianach w zachowaniu lub przeprowadzić wizytę psychoterapeutyczną.

Jeśli wszystkie oznaki behawioralne i fizyczne wskazują na przyjmowanie narkotyków, a testy wciąż są negatywne, świadczyć to może o istnieniu ryzyka oszukania przez osobę narkotestów. W takiej sytuacji należy udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia specjalistycznego badania biomateriału osoby podejrzanej o stosowanie substancji odurzających.

Jak oszukać test narkotykowy?

W sieci istnieje wiele wskazówek, jak oszukać test na narkotyki z apteki. Czy w rzeczywistości jest to możliwe?

Aby mocz nie wykazał obecności narkotyków, mówi się, że można pić duże ilości wody i zażywać preparaty z witaminą B. Tak naprawdę nie jest to możliwe. Również testy ze śliny nie mogą zostać oszukane. Płukanie ust i jedzenie miętówek czy gum do żucia w żaden sposób nie wpłynie na wynik. Ślady substancji psychoaktywnych pozostają w ślinie, także we włosach, w krwi, paznokciach, a nawet na skórze.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.