Test na narkotyki – jaka jest jego skuteczność, komu jest potrzebny i jak szybko trzeba czekać na wyniki?

Test na narkotyki - zdjęcie

Test na narkotyki – jaka jest jego skuteczność, komu jest potrzebny i jak szybko trzeba czekać na wyniki?

Problem zażywania narkotyków jest dziś szczególnie dotkliwy. Dlatego coraz większą popularność zyskują różne metody badania ludzi pod kątem zawartości w organizmie substancji odurzających. Test na narkotyki można wykonać w domu. Za jego pomocą z 98-procentowym prawdopodobieństwem możemy dowiedzieć się, czy dana osoba zażywa narkotyki. Jaka jest skuteczność testów? Jakie są ich rodzaje oraz dla kogo są potrzebne? Zapraszamy do dalszej części artykułu w celu uzyskania niezbędnych informacji na temat testów narkotykowych

Zobacz także artykuł: ADHD – objawy, przyczyny i leczenie. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci i dorosłych.

Z artykułu dowiesz się o tym:

 1. Czym jest narkotest?
 2. Jak wygląda domowy narkotest?
 3. Test na narkotyki - jak działa?
 4. W jakich miejscach i dla kogo przeprowadzany jest narkotest?
 5. Rodzaje testów narkotykowych
  • Test na narkotyki z krwi
  • Test na narkotyki ze śliny
  • Test na narkotyki z moczu
  • Test na narkotyki z włosa
  • Test na narkotyki – który jest najskuteczniejszy?
 6. Pozytywny test na narkotyki – co robić?
 7. Negatywny test narkotykowy – co wtedy?
 8. Jak oszukać test narkotykowy?
  • Jak oszukać badania moczu?
  • Jak oszukać test ze śliny?

Czym jest narkotest?

Test narkotykowy ma na celu wykryć obecność substancji odurzających, psychoaktywnych w ludzkim ciele (krew, mocz, włosy, ślina). Reagując z pochodzącymi z ludzkiego ciała biomateriałami, wskaźnik na narkoteście jest w stanie wykryć większość obecnie stosowanych substancji psychoaktywnych, takich jak heroina, haszysz, czy amfetamina. Domowe narkotesty posiadają wysoką czułość – amfetaminę lub heroinę wykrywają nawet po pięciu dniach od ostatniego zażycia, a marihuanę po 2 tygodniach od ostatniego spożycia.

Jak wygląda domowy narkotest?

Test na narkotyki, który można bezproblemowo zakupić w aptekach to zazwyczaj papierowy pasek nasączony specjalnymi odczynnikami lub plastikowy panel. Do testowania używa się moczu lub śliny, a dekodowanie biomateriału odbywa się zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Testy oparte na badaniach krwi lub włosów przeprowadzane są zazwyczaj w specjalistycznych klinikach, lub laboratorium policyjnym.

Test na narkotyki – jak działa?

Aby uzyskać prawidłowy wynik, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Test na narkotyki z moczu wymaga użycia sterylnych plastikowych pojemnik, podobnie jak test na narkotyki ze śliny. Zebrane materiały można przechowywać w lodówce do czasu zakupu testu, ale nie dłużej niż 2 godziny.

Niezależnie od testu pasek narkotestu należy zanurzyć w danym biomateriale do określonego limitu, wynik można ocenić po 5 minutach. Obecność jednego paska w obszarze kontrolnym wskazuje obecność narkotyków, jeśli pojawiły się dwa – zarówno w obszarze testowym, jak i kontrolnym, wynik oznacza brak substancji psychoaktywnych. Test na narkotyki aptekarski powinien wykryć najpopularniejsze i najczęściej stosowane substancje psychoaktywne w Polsce, takie jak:

 • Marihuana, haszysz;
 • Heroina;
 • Morfina;
 • Amfetamina, metamfetamina;
 • Ecstasy (MDMA);
 • Kokaina.

Zażywanie tzw. Dopalaczy nie może być wykryte w domu – skład tych niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji stale się zmienia, komplikując diagnozę. Jeśli osoba testowana nie zachowuje się trzeźwo, a paski testowe wykazały wynik negatywny, warto skonsultować się z kliniką w celu szczegółowej analizy biomateriału.

W jakich miejscach i dla kogo przeprowadzany jest narkotest?

Zanim zastanowimy się nad tym, kiedy policja robi testy na narkotyki, pierwszą drogą w celu sprawdzenia większej ilości substancji psychoaktywnych w ciele będzie klinika szpitalna. Oczywiście, laboratoria policyjne także są dostępne dla osób z podejrzeniem nagminnego stosowania substancji psychoaktywnych, mogąc zbadać nie tylko mocz, ale także krew, ślinę, czy włosy.

Test na narkotyki z włosa jest najczęściej stosowany w ramach podejrzenia uzależnienia od heroiny, która gromadzi się we włosach w dużych ilościach. Do badania szpitalnego potrzebne jest skierowanie, gdy policyjne testy na narkotyki wykonywane są, gdy bliska osoba zaniepokojona jest pogarszającym się stanem osoby z podejrzeniem nagminnego stosowania substancji psychoaktywnych, mogących doprowadzić do wielu problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Test zatrucia narkotykami jest przeprowadzany również, gdy policja ma powody, by sądzić, że dana osoba jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeśli alkohol oznaczany jest przy pomocy alkomatu, to obecność substancji odurzających wykrywana jest w specjalistycznym laboratorium. Odmowa badania lekarskiego jest automatycznym uznaniem odurzenia narkotykami.

Rodzaje testów narkotykowych

Test na narkotyki może wykryć tylko jeden rodzaj substancji lub kilka na raz. Wyróżnić możemy szybkie testy narkotykowe – stosowane w domu, w placówkach edukacyjnych lub medycznych o szybkim wskazaniu wyniku i wygodnej aplikacji. Testy paskowe z kolei zawierają po jednym pasku na określony rodzaj substancji (np. marihuanę), a także zestaw do najczęstszych substancji. Multitesty narkotykowe zawierają po 10 do 12 pasków oznaczających różne substancje psychoaktywne. Najczęściej multitesty na rynku wykrywają narkotyki poprzez identyfikację biomateriału z moczu.

Test na narkotyki z krwi

Istnieje kilka rodzajów badań krwi na obecność narkotyków – badanie kwartalne i badanie chemiczno-toksykologiczne. Pierwsza metoda określa obecność substancji resztkowych we krwi nawet do 4 miesięcy po użyciu, ale nie ujawnia faktu pierwszego przypadku przyjęcia. Test na narkotyki z krwi oparty jest na oznaczaniu przeciwciał, a ich utworzenie wymaga czasu. Badanie ujawni stosowaną substancje nie później niż trzy dni po zażyciu.

Test na narkotyki ze śliny

Wykrywa prawie wszystkie rodzaje substancji odurzających. Test na narkotyki ze śliny można przeprowadzić w domu lub przy obecności lekarza. W przeciwieństwie do innych rodzajów badań test ze śliny nie będzie w stanie wskazać dokładnego stężenia substancji psychoaktywnych w ciele.

Test na narkotyki z moczu

Narkotesty badające mocz to jedne z najłatwiejszych sposobów na zbadanie obecności narkotyków w płynach ustrojowych. Test na narkotyki z moczu opiera się na zmianie koloru wskaźnika nałożonego na pasek papieru lub plastiku. Ślady po substancjach psychoaktywnych pozostają w moczu, nawet po jednorazowym użyciu środków odurzających przez kilka dni.

Test na narkotyki z włosa

Każda substancja chemiczna dostająca się do ludzkiej krwi szybko rozprzestrzenia się po całym ciele i gromadzi się w różnych stężeniach w narządach i tkankach. Włosy są jedną z najdłużej przetrzymujących środki psychoaktywne tkanek. Test na narkotyki z włosa pozwala na specjalistyczne zbadanie biomateriału, który jest w stanie podać jedne z najdokładniejszych wyników możliwych do uzyskania przez testy narkotykowe. Dla przykładu biomateriał o długości 3 cm powie lekarzowi, jakie substancje dana osoba stosowała w ciągu 90 do 100 dni.

Test na narkotyki – który jest najskuteczniejszy?

Najdokładniejszymi testami na narkotyki, które są obecnie dostępne dla każdego to specjalistyczne badania laboratoryjne przeprowadzane w klinikach. Systemy zawarte w narkotestach domowych posiadają pewien procent niedokładności i nie mogą wykryć dokładnej ilości narkotyków w biomateriale. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym wykryciu narkotyków w ciele osoby badanej, narkotesty na bazie śliny lub moczu będą najbardziej pożądanymi.

Pozytywny test na narkotyki – co robić?

Jeśli w analizie biomateriału bliskiej osoby znaleziono substancje psychoaktywne, należy podjąć pilne działania. Udanie się do specjalistycznej kliniki i rozpoczęcie leczenia predysponowanego do indywidualnych preferencji osoby uzależnionej pomoże w prawidłowym przebyciu leczenia i pokonania uzależnienia.

Istnieją również fałszywe przypadki. Dzieje się tak najczęściej podczas ekspresowych testów. Po zażyciu niektórych leków lub nawet wypaleniu zwykłego papierosa pasek może reagować na substancje tak, jak na narkotyki.

Negatywny test narkotykowy – co wtedy?

Jeśli osoba podejrzana o stosowanie substancji odurzających podczas analizy dostarczyła negatywne wyniki, należy porozmawiać o widocznych zmianach w zachowaniu lub przeprowadzić wizytę psychoterapeutyczną.

Jeśli wszystkie oznaki behawioralne i fizyczne wskazują na przyjmowanie narkotyków, a testy wciąż są negatywne, świadczyć to może o istnieniu ryzyka oszukania przez osobę narkotestów. W takiej sytuacji należy udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia specjalistycznego badania biomateriału osoby podejrzanej o stosowanie substancji odurzających.

Jak oszukać test narkotykowy?

W sieci istnieje wiele wskazówek, jak oszukać test na narkotyki z apteki. Czy w rzeczywistości jest to możliwe?

Aby mocz nie wykazał obecności narkotyków, mówi się, że można pić duże ilości wody i zażywać preparaty z witaminą B. Tak naprawdę nie jest to możliwe. Również testy ze śliny nie mogą zostać oszukane. Płukanie ust i jedzenie miętówek czy gum do żucia w żaden sposób nie wpłynie na wynik. Ślady substancji psychoaktywnych pozostają w ślinie, także we włosach, w krwi, paznokciach, a nawet na skórze.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.