Tampony a dziewictwo – czy tampony mogą przebić błonę dziewiczą? [INFOGRAFIKA]

tampony_dziewictwo - zdjęcie

Obecnie comiesięczne krwawienie, na jakie skazane są dojrzałe płciowo kobiety, nie wiąże się już z tak olbrzymim dyskomfortem, jak kiedyś. Do dyspozycji mamy nie tylko różnego rodzaju podpaski– ultra, light czy maxi, ale także wygodne tampony. Czy stanowią one zagrożenie dla dziewictwa?


Sprawa może wydawać się dla niektórych błaha, jednak miesiączka rozpoczyna się z reguły w okolicach trzynastego roku życia i niestety już w tak młodym wieku dziewczyny muszą podjąć decyzję, w jaki sposób będą sobie radzić z tym całym bałaganem. Sprawy nie ułatwia brak odpowiedniej edukacji w szkołach i częsty dystans rodziców wobec tego rodzaju tematów.

Wszystko to rodzi niepewność młodych dziewczyn, które niejednokrotnie zdane są jedynie na wątpliwą wiedzę rówieśników. Do prawdziwego stresu dochodzi, gdy błona dziewicza wskutek doboru tamponu złej wielkości lub jego niepoprawnej aplikacji zostanie przerwana. Niejednokrotnie jest to powodem wyrzutów sumienia i dyskomfortu psychicznego, który w sytuacji braku odpowiedniego wsparcia, może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Czym jest błona dziewicza?

Przede wszystkim, zanim dojdziemy do tego, jak stosować tampony, by nie uszkodzić błony dziewiczej, ważne jest, by wyjaśnić, czym owa legendarna błona dziewicza jest. Jednym zdaniem to nic innego jak fałd błony śluzowej,który znajduje się przy wejściu do pochwy. Co istotne najczęściej ma on postać pierścienia lub poprzerywanego skrawka błony, czyli nie jest całkowicie zasklepiona. A czasami zdarza się i tak, że nie ma jej wcale.

W rzeczywistości błona dziewicza może zostać rozerwana przypadkowo, np. podczas uprawiania sportu, chociaż ogólnie charakteryzuje się tym, że jest bardzo rozciągliwa. To jak długo zostanie ona nienaruszona, w rzeczywistości zależy od naszej indywidualnej budowy anatomicznej.

Jak wyczuć błonę dziewiczą?

Błona dziewicza znajduje się przy wejściu do pochwy i można ją wyczuć palcem, a napytanie, czy można palcem przebić błonę dziewiczą, odpowiedź jest jedna. Tak. Podobnie,jak można zrobić to tamponem, co nie znaczy, że zawsze tak się dzieje.Zachowując szczególną ostrożność, możemy z powodzeniem stosować tampony i uniknąć utraty biologicznego dziewictwa.

Tampony a dziewictwo

Jeśli chcemy zachować swoją błonę dziewiczą, do aplikacji tamponów higienicznych musimy podejść ostrożnie i z rozwagą. Przede wszystkim warto stosować tampony o mniejszych rozmiarach takie jak np. OB ProComfort HYPERLINK"https://www.wapteka.pl/ob-procomfort-mini-tampony-higieniczne-8-sztuk-5080,p?szukaj=tampony"minHYPERLINK"https://www.wapteka.pl/ob-procomfort-mini-tampony-higieniczne-8-sztuk-5080,p?szukaj=tampony"i. Na samym początku ich używania wskazane jest również korzystanie ze specjalnych aplikatorów, ponieważ możemy mieć problemy z ich odpowiednim umieszczeniem. 

Delikatne ruchy i uwaga zapewniają dużą szansę, że stosowanie tamponów nie naruszy błony dziewiczej. Co może jednak świadczyć o tym, że doszło do jej uszkodzenia?

Przebicie błony dziewiczej – objawy:

Przebicie błony dziewiczej może, ale nie musi wiązać się z niegroźnymi dolegliwościami, jak:

        niewielki ból

        niewielkie krwawienie

Wszystkie symptomy można  łatwo zauważyć na co dzień. Nieco utrudniona sprawa zachodzi podczas menstruacji. Przebicie błony dziewiczej przez tampon podczas miesiączki może zostać niezauważone, ponieważ trudno jest wtedy określić, jakiego dokładnie pochodzenia jest krwawienie, nie wspominając już o bólu, który jest częstym towarzyszem comiesięcznej menstruacji.